Dovednosti a znalosti dítěte 4,5 roku

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.01.19 17:23
Dovednosti a znalosti dítěte 4,5 roku

Hezké odpoledne.
Mám otázku na dovednosti a znalosti dítěte mezi 4-5 lety. Záměrně nebudu uvádět, jestli jsem máma, táta, teta nebo hlídací paní. Dítě chodí do školky a je z podnětného prostředí. Má starší sourozence. Prosím, neřešte diagnózy.
Dám příklad. Dítě se bouchlo do nohy. Ptali jsme se, o co se bouchlo a dozvěděli jsme se, že se bouchlo do nohy. Znovu jsme se ptali o co se bouchlo do té nohy a odpověď zněla opět do nohy.
Má naprosto nulovou orientaci v čase. Nezvládá ani dnes, včera, zítra. Na oznámení, že zítra bude ta a ta akce, se už po ní shání.
Někdy tápe při jednoduchých otázkách - chutnalo ti to? Odpoví ne, ale pak řekne, že to bylo dobré.
Co takové dítě už zná a umí? Jak by na tom mělo být s porozuměním a abstraktním vyjadřováním?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Tichošlápek
Neúnavná pisatelka 15128 příspěvků 09.01.19 17:28

No odpovím ti na ty tvé konkrétní případy - když se o neco bouchne, řekne mi o co a proč (zakopl jsem o židli, protože jsem běžel). Včera dnes a zítra nezvládá vůbec, jsem rada, ze chápe ráno a večer. To s tím, ze řekne nejdříve ne nechutnalo a za chvíli z nej vypadne, ze to byla mnamka je u nás bezne. Já uz se radši neptam :lol: zbytek je příliš široká otázka a každé dítě je proste jiné. Pokud mas pochybnosti, zeptej se ve školce, tam to mají v oku

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.01.19 17:35

4letá dcera by mi řekla, kde se bouchla, o co, jak se to stalo a že jí to bolí.
Orientuje se i ve dnech v týdnu, rozumí-dnes, zítra, včera.
Na ledničce má na každý měsíc vytisklý kalendář s obrázky, co ji kdy čeká (tancování, dort, babička, zoo…). Ráno si odškrtává konkrétní den, aby se zorientovala.

Astyna88
Zasloužilá kecalka 591 příspěvků 09.01.19 17:39

Mam 3leteho syna a ten se teda orientuje v case i dnech v tydnu. Vi,ze kdyz je nedele,zitra je uz pondeli a tata jde do prace,kam se chodi do patku a ten pozna take. Zna dny za sebou,ikdyz mu reknu pristi vikend,tak to pochopi :nevim: takze vcera,dnes a zitra chape take. Kdyz se bouchne,umi rict o co,ico udelal spatne. Dokaze rict,ze mu neco chutna,i proc nechutnalo - babicce rekl,ze je polevka moc slana. :nevim: jsou mu sice jen tri,ale do ctyr let to jiste nezapomene…

mamoch
Zasloužilá kecalka 734 příspěvků 09.01.19 17:40

Včera, dnes , zítra chápe čtyřletá dobře, používá v řeči běžně. Že ji něco nechutná a vzápětí, že to bylo docela dobré říká také běžně. Kde a o co se bouchlo řekne.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.01.19 17:49

Ahojky, mojí dcerce v březnu budou 4 roky. Chápe, že včera je něco v minulosti, a že zítra je něco, co teprve bude. Takže je schopná říct: „No, to je ta paní, co jsme včera viděly.“, ale přitom tu paní jsme videly před 3 měsíci :lol: Takže tolik k časové orientaci. Proč a jak se bouchla poví, jen když ona sama chce. Kolikrát ani naschvál neodpoví :lol: Co se toho jídla týče, to bude téměř skoro všude stejné. Zrovna včera jsme jí nakrájeli Kaki a volá na nás z pokojíčku, ať si pro to dojdeme, že jí to nechutná - přitom jí snědla téměř celou, nechala jen jeden kousek :lol: :lol: Takže bych se neznepokojovala. Popřípadě se optat ve školce nebo Mudr., kdyby byly obavy :kytka:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.01.19 17:52

Z toho, co jsi uvedla, mně nepřekvapuje celkem nic ;) :lol:
Jinak u nás - recituje, zpívá, tančí, projevuje fantazii, hraje se slovy (včetně nesmyslů), řeší vše kolem, vzteká se (zvlášť v případě nepovedení se čehokoliv dle představ či nepochopení ostatních - viz jak uvádíš dotaz na porozumění), miluje běh :lol:, dělá, že čte :lol: (a u toho si vymýšlí).
Moje má také staršího sourozence a chodí do školky a obě mi přijdou tak nějak v normě. Celkově jsou to šikovný děti, ony se umí ukázat a co dovedou prodat, jsou kontaktní a v hodně věcech jsou šikovné. A co jim nejde, to doženou, nějak se nebojím. ;)
Pokud nechceš uvádět, kdo jsi, tipuji, že nejsi rodič. Nechala bych na nich a na pediatrovi.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.01.19 17:53

Uf, omlouvám se za hrubku :oops:

Kriss Tina
Extra třída :D 11140 příspěvků 09.01.19 17:57

Tohle dělá náš 3 letý (skoro 4 letý) , akorát když se ho zeptám kam se praštil ukazuje podlahu kam spadnul, skříň o kterou zavadil ale nedostanu z něj část těla :mrgreen: orientace v čase, tak napůl, chápe třeba dneska zejtra, ale části dne jsou trochu mimo, mate ho venku tma, takže když ráno vstáváme za tmy říká že je estě večer, odpoledne když jde ze školky říká že je světlo, takže je ráno, ale nechá si to vysvětlit. Když řeknu počkej půl hodiny, tak za 5 minut říká už (ale tady to chápu, nemůžu po něm chtít aby uměl hodiny a odhadnout čas na minuty). S tím jídlem, ne že by si protiřečil, ale kolikrát se tváří jak kdyby se u toho jídla měl rozbrečet nebo pozvracet, ale když se ho zeptam jak mu to chutná řekne: je to moc dobrý… Jinak nejsem odborník, každé dítě je jiné, některé je na tom líp pohybově zas třeba zaostává v té inteligenční sféře. Mě když se něco nezdá tak to konzultuji třeba s dr nebo se poptám učitelky ve školce, jestli je třeba nějak zaostalý proti dětem ve třídě, ta ty rozdíly vidí, když je s těma dětma denně. Co sem tak pochytila malej proti ostatním hůř mluví (ale to se rychle lepší, když v září nastupoval nebylo mu skoro nic rozumět) ale naopak zas vydrží u různých činností, malovat, skládat puzzle, stavebnice, uklidit si po sobě, a neutíká v půlce činnosti a je manuálně zručný.

mau-mau
Závislačka 4117 příspěvků 09.01.19 18:10

Syn má blíž k 5, ale jsou mu 4. Co se týče toho, co se ptáš, věděl by všechno. Orientuje se dobře v čase, ale před rokem to ještě neuměl (včera, dnes a zítra). Ale nyní mě docela překvapil, když jsem řekla, že půjdeme k dr. pro ukončení OČR a že nám ho paní dr. napsala do neděle, tak řekl, že na sobotu a neděli to napsala zbytečně, že to žádný papír nepotřebuji, abych s ním byla doma, že to se do práce nechodí. Ale co tak slýchám ve školce, není na tom každý takto ;)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.01.19 18:32

Třeba s tím jídlem to je tak, že řekne, že mu to nechutnalo, ale bylo to dobré, tak to snědl všechno. Pohádka se mu nelíbí, protože je hezká, tak ji chce dokoukat.
Prostě je poznat, že se mu ty pojmy pletou.
Ráno, odpoledne, dopoledne… nerozlišuje. Je jen den a noc. Pokud je tma, je noc, takže noc je do osmi a odpoledne od čtyř. Taky jsou všechna jídla jen večeře.
Mluvení neřeším, to je kapitola sama pro sebe.

Fantazie je u něj kapitola sama pro sebe. Tvrdí, že byl na svatbě maminky a tatínka, babičky a dědečka. Ani na jedné samozřejmě nebyl, protože nebyl na světě.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.01.19 18:35

Zakladatelko, dítě, o kterém mluvíš, má problém s porozuměním. Mám to samé doma. Zlepšuje se to, ale jde to pomalu. Chlapci je nyní 6 let, ale rozhodně nemluví jako jeho vrstevníci. Přitom jinak je chytrý, inteligentní, má velkého pamatováka, rád zpívá a drží dobře melodii. Ale kreslí na úrovni 3-4letého, tužku stále drží jak kůl a vůbec ho to nebaví, řeč také není dobrá, špatně skloňuje a nerozeznává on/ona/ono, klidně řekne „ta pes“, „pejsek čůrala“ atd. Když mu něco vysvětluji, musím najet na slova, která zná a opatrně dávkovat nová a hodně vysvětlovat, aby vůbec pochopil, co mu chci říct.

Dítě, o kterém mluvíš, má problém, je určitým způsobem postižené. Může to být vakcinací, může tam být poškození mozku v důsledku problému při porodu, v těhotenství .. tohle ti nikdo neřekne přesně, kde se stala chyba. Ale něco tam špatně je.
Ale jestli ti můžu poradit - nesrovnávej tohle dítě s jinými. Je prostě jaké je. Nevybralo si to dobrovolně. Miluj jej tak, jak to je jen možné, dopřej mu vedení, které potřebuje. Bude možná potřebovat zvýšenou péči, alespoň po určitou dobu. Porozumění a řeč se narovnávají pomalu a možná se nenarovnají nikdy, ale dítě bude fungovat relativně v pohodě.
Bude trochu vybočovat z řady, ale může prožít krásný a smysluplný život.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.01.19 18:45
@Anonymní píše:
Zakladatelko, dítě, o kterém mluvíš, má problém s porozuměním. Mám to samé doma. Zlepšuje se to, ale jde to pomalu. Chlapci je nyní 6 let, ale rozhodně nemluví jako jeho vrstevníci. Přitom jinak je chytrý, inteligentní, má velkého pamatováka, rád zpívá a drží dobře melodii. Ale kreslí na úrovni 3-4letého, tužku stále drží jak kůl a vůbec ho to nebaví, řeč také není dobrá, špatně skloňuje a nerozeznává on/ona/ono, klidně řekne „ta pes“, „pejsek čůrala“ atd. Když mu něco vysvětluji, musím najet na slova, která zná a opatrně dávkovat nová a hodně vysvětlovat, aby vůbec pochopil, co mu chci říct.Dítě, o kterém mluvíš, má problém, je určitým způsobem postižené. Může to být vakcinací, může tam být poškození mozku v důsledku problému při porodu, v těhotenství .. tohle ti nikdo neřekne přesně, kde se stala chyba. Ale něco tam špatně je.
Ale jestli ti můžu poradit - nesrovnávej tohle dítě s jinými. Je prostě jaké je. Nevybralo si to dobrovolně. Miluj jej tak, jak to je jen možné, dopřej mu vedení, které potřebuje. Bude možná potřebovat zvýšenou péči, alespoň po určitou dobu. Porozumění a řeč se narovnávají pomalu a možná se nenarovnají nikdy, ale dítě bude fungovat relativně v pohodě.
Bude trochu vybočovat z řady, ale může prožít krásný a smysluplný život.

Tak on skloňuje a časuje bez chyb. Občas mu ujede, že si budeme hrát na sníhu, ale to není podle mě problém. Konkrétní věci chápe, ve školce s ním nejsou výraznější problémy.

mau-mau
Závislačka 4117 příspěvků 09.01.19 19:29

To že večer je večeře, v poledne oběd, ráno snídaně, tak to je v testu školní zralosti. To si myslím, že nevadí, že neumí. :think:

Cuddy
Neúnavná pisatelka 16474 příspěvků 09.01.19 19:51
@Anonymní píše:
Třeba s tím jídlem to je tak, že řekne, že mu to nechutnalo, ale bylo to dobré, tak to snědl všechno. Pohádka se mu nelíbí, protože je hezká, tak ji chce dokoukat.
Prostě je poznat, že se mu ty pojmy pletou.
Ráno, odpoledne, dopoledne… nerozlišuje. Je jen den a noc. Pokud je tma, je noc, takže noc je do osmi a odpoledne od čtyř. Taky jsou všechna jídla jen večeře.
Mluvení neřeším, to je kapitola sama pro sebe.Fantazie je u něj kapitola sama pro sebe. Tvrdí, že byl na svatbě maminky a tatínka, babičky a dědečka. Ani na jedné samozřejmě nebyl, protože nebyl na světě.

To, že mu něco nechutna, přestože jídlo snědl nebo se mu nelíbí pohádka, kterou chce dokoukas může souviset s povahou, může být jen více negativní.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama