Dovolená při nemocenské, mateřské?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
jizvíková
Extra třída :D 12685 příspěvků 22.09.09 19:10
Dovolená při nemocenské, mateřské?

Ahoj všem, prosím o radu
jsem uča, od konce srpna jsem nemocenske, o prazdninach jsem mela dovolenou a pred tim byla mesic a pul na nemocenske
no a na konci prazdnin my volali z prace, ze asi budu muset vratit penize za 2 dny dovolene, ze se to krati, kdyz jsem mela nemocenskou, takze jsem zmatena
mam narok na proplaceni ci vycerpani dovolene, kdyz budu cca do prosince na nemocenske? mam narok na dovcu, kdyz budu na materske? vim, ze neco z toho se pocita, jako ze pracuju, ae co ? rodicak? materska? nemocenska??
v praci vedi kulovy, to uz jsem zjistila, kdyz needeli, kam posilat jakej formular nemocenske , takze se ptam tady
moc diky za info
 B

Reakce:
veveruskaa
Neúnavná pisatelka 17010 příspěvků 22.09.09 19:27

ahoj, v případě že budeš až do konce kalendářního roku na nemocenské, tak už na žádnou dovolenou nárok mít asi nebudeš, pokud po tobě už chtěli vrátit peníze za 2 dny dovolené…dovolená se krátí úměrně době strávené na nemocenské, dá se to celkem jednoduše vypočítat

ale jak to je s dovolenou o mateřské, to ti bohužel nepovím---- nemám zatím zkušenost

Gina108
Generální žvanilka 23860 příspěvků 22.09.09 20:04

Já jsem nebyla na rizikáči, pak jsem nastoupila MD (klasika 28 týdnů) a po skončení těch 28 týdnů jsem jakoby nastoupila v práci dovolenou (měla jsem nárok na 20 dní) ale rovnou po MD jsem nastoupila rodičovskou dovolenou (souběžně s tou dovolenou v práci) Takže jsem dostala jak rodičák, tak peníze z práce za tu dovolenou.
Uff, snad jsem to popsala srozumitelně, z toho plyne, že po MD nárok na dovolenou v práci máš :wink:

Angua
Hvězda diskuse 50730 příspěvků 22.09.09 20:11

MD se posuzuje jako výkon práce. Takže normálně za dobu, co jsi na mateřské ti naskakuje dovolená a pak si ji můžeš vybrat - jak Gina (nebo já). S nemocenskou nevím, ale vím, že kolega, co byl půl roku na neschopence měl pak brutální přebytky…

Mě dokonce překvapilo, že ačkoli jsem byla na MD jen do konce srpna, vznikl mi nárok na celých 25 dnů - ale hádat se nebudu :lol:

stazka
Kelišová 5515 příspěvků 22.09.09 20:27

Ahoj,

jsem uca, na rizikac jsem sla od noveho skolniho roku. Prazdniny jsem stravila na normalni dovolene. Po ukonceni MD (28tydnu) jsem cerpala dovolenou, na kterou mi vznikl narok prave za tech 28tydnu (nejaka pomerna cast).

hkac
Neúnavná pisatelka 15672 příspěvků 22.09.09 21:07

Já jsem taky učitelka :wink:
Je to sice už pár let, ale snad se to zas tak moc nezměnilo. Při prvním těhotenství jsem byla od konce ledna na neschopence, po cca dvou měsících na MD (28 týdnů) a pak na RD. Po MD jsem čerpala dovolenou (takže jak už tu někdo psal, brala jsem rodičák i mzdu za dovolenou). Nepamatuju si přesně, za jak dlouho to bylo, ale myslím, že víc než celý měsíc.

Měla bys mít nárok na dovolenou za dobu, co budeš na MD (to je těch několik týdnů - nevím, jestli ještě platí to, že s dvojčaty víc než s jedním dítětem). Ovšem nevím, jestli fakt, že jsi předtím delší dobu na neschopence, tohle nějak nezmění. Ten, kdo vám ve škole dělá mzdy (nemusí to být nikdo, kdo pracuje přímo u vás ve škole, může to být i najatá firma), by tohle rozhodně měl vědět. Každopádně v případě, že bys na tu dovolenou měla nárok, je nutné o ni požádat (že ji chceš proplatit bezprostředně po ukončení MD).

Ivi
Ukecaná baba ;) 1839 příspěvků 22.09.09 21:59

Ahoj,

nárok na dovolenou se krátí, teprve když v kalendářním roce NEodpracuješ více než (cca) 100 pracovních dní. Jinak řečeno - pokud na neschopence, náhradním volnu, na úřadu práce a pod. strávíš v roce více než těch 100 dnů, pak teprve se nárok na dovolenou poměrným způsobem zkrátí. Tím počtem dnů si nejsem úplně stopro jistá. MD a myslím že i řádná dovolená se počítají do doby strávené v práci. Neschopenka a RD se do práce nepočítají.
Zbývající dny dovolené si můžeš vybrat teprve po skončení MD a můžeš je vybírat paralelně s RD. Jinak řečeno - budou ti chodit peníze za dovolenou a rodičák paralelně. Nárok na dovolenou ti může vzniknout i v příštím roce, pokud budeš na MD.
Pokud se jednou octneš na neschopence kvůli rizikovému těhotenství, tak nepočítej s tím, že by tě uschopnili před nástupem na MD, aby sis mohla vybrat normální dovolenou. Také s tebou s největší pravděpodobností nebudou diskutovat, jak dlouho před TP půjdeš na MD - bude to 6 týdnů. Docela se divím, že jsi mohla být na prázdniny na normální dovolené…
Tak … takhle to bylo v roce 2008, snad to platí pořád. Jinak nejsem žádná účetní. Akorát jsem si to musela nastudovat, když jsem řešila, jestli ještě nějaký ten týden zůstat v práci anebo už nastoupit na rizikové.

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.09.09 22:13

Ahoj,
za prvních 100 zameškaných dní neschopnosti se ti krátí dovolená o 1/12, a potom za každých dalších 21 o 1/12, takže myslím, že mzdovka to dělá správně, i když přesně nevím kolik jsi zameškala dní, ale mohlo by to podle toho co píšeš takhle vycházet. Předpokládám, že příští rok budeš na mateřské a to více jak 60 dní, pokud ano vzniká ti nárok na dovolenou za celý rok, tedy nekrácené a o její čerpání si zažádej, aby ti navazovala na PPM.
 Petra

Ivi
Ukecaná baba ;) 1839 příspěvků 23.09.09 23:20

Našla jsem teď na internetu toto: http://www.mpsv.cz/ppropo.php?…
Je to na oficiálních stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí a podle datumu to bylo letos aktualizované - takže by na to měl být spoleh.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Co si uvařit na Vánoce, když se snažíte zhubnout?

Pokud jste pevně rozhodnutá, že letos o Vánocích se ručička váhy nehne směrem... číst dále >

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Články z Expres.cz

Hůlka se zapojil do kauzy ze StarDance: Asi se přihlásím do SuperStar!

Je fér, aby Jiří Dvořák (51) soutěžil v zábavné show StarDance? Jak Expres... číst dále >

Rýsuje se snad rozchod? Kopřivová a Jágr nejspíš nebudou na Vánoce spolu!

Spekulace o tom, že se vztah hokejisty Jaromíra Jágra a Veroniky Kopřivové... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pracny, košíčky a další skvělé cukroví, které pečeme v redakci

Také letos vám přinášíme osvědčené recepty na vánoční cukroví, které se peče... číst dále >

O 10 let mladší: Život se s nimi nemazlil, teď jsou z nich nové ženy

Magda a Hanka jsou kamarádky a spolubydlící, které se poznaly na ubytovně.... číst dále >