Reklama

Dovolená pro otce při narození dítěte

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Gina108
Generální žvanilka 23862 příspěvků 02.02.09 16:59
Dovolená pro otce při narození dítěte

Ahojda, prosím, nevíte, zda musí zaměstnavatel dát ze zákona otci dítěte nějaké volno (např. aby mohl být u podoru, nebo dovézt matku z porodnice atd.) matka je normálně na mateřské, nebo si musí tatínek vzít normální dovču? Třeba na svatbu jsou 2 dny volna, na pohřeb také… Vím, že někteří osvícení zaměstnavatelé dávají volné „daddy days“ ale myslím že to je spíše benefit než zákonná povinnost.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

korena
Závislačka 4472 příspěvků 02.02.09 17:20

Pokud vím, tak je nárok pouze na neplacené volno za účelem dovezení manželky k porodu. Nárok na volno pro účast u porodu ze zákona není…

Angua
Hvězda diskuse 50730 příspěvků 02.02.09 17:32

Ahoj, tohle by mělo upravovat nařízení vlády 590/2006 Sb. okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci

6. Narození dítěte
Pracovní volno se poskytne na nezbytně nutnou dobu
a) s náhradou mzdy nebo platu k převozu manželky (družky) do zdravotnického zařízení a zpět,
b) bez náhrady mzdy nebo platu k účasti při porodu manželky (družky).

Takže nárok má, ale zadáčo :wink:

Zdroj:
http://portal.gov.cz/…2/_s.155/702?…íl&PC_8412_l=­590/2006&PC_8412_ps=25#1­0822

Angua
Hvězda diskuse 50730 příspěvků 02.02.09 17:49

Dokonce se jednu dobu mluvilo o otcovské dovolené - tj. po návratu miminka z porodnice až do jeho 6 týdnů věku by si otec dítěte mohl vzít v kuse týden otcovské dovolené (placené tak jak mateřská, tj. nějakých teěch 70 % DVZ).

Ale asi to ještě neplatí - mám dojem, že vládou to prošlo, měl to schvalovat parlament a pak už nevím. Někde jsem četla, že od roku 2010… Ale bylo by to super, manžel je učitel a že by si mohl vzít dovolenou nebo jiné volno fakt nehrozí… Tak to asi budu muset zvládnout sama, no…

petrax77
Ukecaná baba ;) 1687 příspěvků 02.02.09 17:59
Angua píše:
Dokonce se jednu dobu mluvilo o otcovské dovolené - tj. po návratu miminka z porodnice až do jeho 6 týdnů věku by si otec dítěte mohl vzít v kuse týden otcovské dovolené (placené tak jak mateřská, tj. nějakých teěch 70 % DVZ).Ale asi to ještě neplatí - mám dojem, že vládou to prošlo, měl to schvalovat parlament a pak už nevím. Někde jsem četla, že od roku 2010… Ale bylo by to super, manžel je učitel a že by si mohl vzít dovolenou nebo jiné volno fakt nehrozí… Tak to asi budu muset zvládnout sama, no…

nedávno jsem o tom zaslechla aktuální info snad v „Sama doma“ - že je to v návrhu od roku 2010. Tak jestli to bude, tak až příští rok :?

Angua
Hvězda diskuse 50730 příspěvků 02.02.09 19:08

Hm, tak to nevyužijem. Možná u druhého, ale to už zas budu všecko vědět a umět 8) :lol: :lol: :lol:

mroe
Extra třída :D 14309 příspěvků 02.02.09 19:29

Hm, ja asi nikdy, uz podruhe tehotna jsem a dalsi neni v planu.

Olliva
Ukecaná baba ;) 2319 příspěvků 02.02.09 20:06

ted me asi ukamenujete, ale muj manzel ma narok az na 9dni volna po porodu kdyz mame starsi dite doma. Asi to bude tim ze pracuje u zahranicni firmy. Aspon nemusime resit kde a s kym bude mala. kdyz ja budu lezet v porodnici. neni to dokonce tak ze si na to manzel bere paragraf? Zarim jsem presnejsi udaje o tom nezjistovala, do porodu je daleko. Manzel to vi od kolegy kteremu se v prosinci narodilo druhe dite.

Lacenka
Neúnavná pisatelka 18628 příspěvků 02.02.09 20:12

Opravdu si myslíš že podruhé už budeš všechno znát a umět??? :lol: :lol: Já myslím že týden po příjezdu z porodnice by měl být naprosto samozřejmý a placený. Maminka má co dělat sama ze sebou odjakživa se přece šestinedělky obskakovali… Ale i tohle je výdobitk moderní doby, starej se jak umíš. Já si to první týden bez manžela představit neumím. Tentokrát možná zvažujem i týdny dva, abychom se víc aklimatizovali

Angua
Hvězda diskuse 50730 příspěvků 02.02.09 21:19

Lacenko, všechno asi ne, ale určitě už nebudu tak vyhukaná jak při prvním… :lol:

V každém případě u nás je to neřešitelné - učitelé si prostě vybírají dovolenou o prázdninách a šmitec. Takže se asi budu starat, jak umím… :roll: Ještě, že jezdí manžel brzo domů…

Řekla, bych, že paragraf manžel dostane, když má dítko doma a ženu v porodnici, ale když je žena doma, tak už potom ne… Proč by jinak chtěli zavést tady tu otcovskou dovolenou, kdyby to šlo vyřešit paragrafem?

petrax77
Ukecaná baba ;) 1687 příspěvků 04.02.09 12:34

Anguo - tu dovolenou chtěli zavést proto, aby tátové byli motivováni zůstat chvíli doma. Když jde na paragraf, tak bere normálně nemocenskou, což je první 3 dny nic a pak něco málo. U této otcovské dovolené bylo navrhováno myslím něco okolo 75 % průměrného platu - takže ta finanční ztráta už není tak významná (a každému je jasné, že s dítkem se výdaje jen zvyšují, takže každý si rozmyslí, zda se vzdát části peněz).

Jinak - na dobu, kdy je žena v nemocnici si může vzít partner paragraf na péči o druhé (či další) dítko doma. Pokud je už doma a je OK, tak už ne. Nicméně, může nastat případ, že ženu propustí domu a ona zároveň nějak onemocní, což ji brání v péči o děti, tak taky může mít paragraf. To je stejné, jako když budete na mateřské a dostane angínu, vysoké horečky - pak se nemůže o děti starat a otec může mít paragraf.

kacenka78
Zasloužilá kecalka 611 příspěvků 08.07.09 08:14

Ahoj, tak přesně tohle teď zjišťuji a moc jste mě tedy nepovzbudily :-/ Jsem se těšila, že po přijezdu z porodnice nebudu mít na starosti hned dvě děti, že mi se starší alespoň pomůže manžel. Asi to budeme řešit paragrafem. Tam netuším, jak to je, ale to není jako nemocenská, že? Tam má placené všechny dny, ne? Díky

muxa 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.10 12:45

Nevíte jestli už platí ten zákon o tom, že může být manžel na týden doma? Po porodu??? Díky za info

katty
Echt Kelišová 7927 příspěvků 06.04.10 12:58

Ahoj také by mě zajímalo na co manža má nárok až budu s prckem v porodnici a kdo se postará o Teri když babičky nefungují, ale myslím, že nemá nárok úplně na nic.
Ošetřovačka platí podle nového první 3dny 0. Takže asi dovolená což jsem si myslela, že bych velice uvítala když se s malým vrátíme z porodnice.

Jdu zjištovat jak je to s tím odvozem přívozem s porodnice atd.
Kdyby někdo věděl díky za info :-)))

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62889 příspěvků 3 inzeráty 06.04.10 17:38

Na odvoz do porodnice je plně placené volno, ale jen na dobu nezbytně nutnou, pokud by chtěl být u porodu, tak nárok na volno je taky, ale už neplacené. Jinak má nárok na ošetřovačku po tu dobu co budeš v porodnici a pak zas plně placené volno na přivezení z porodnice, jinak nic. Jinak ty neplacené 3 dny se daní částečně obejít, pokud by fungovalo hlídání, že může manžel odpracovat část směny, ale nesmí celou, pak dostane tu část směny zaplacenou a zároveň už běží ty 3 dny, jen to musí účetní správně vyplnit.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Viewegh o rozkolu s Reinerem i Me Too: Jsou to hysterická a účelová obvinění!

Zotavil se z vážných zdravotních problémů a působí čile. Mluví spatra,... číst dále >

Do čela s ním! 5 důvodů, proč by Kubera byl skvělým předsedou Senátu

Primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) slaví úspěchy nejen v domovském městě,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Trhám si vlasy a ochlupení, protože mi to dělá dobře, říká nemocná žena

Osmadvacetiletá Sara Meucii z Itálie trpí poruchou zvanou trichotilománie.... číst dále >

První dáma Svobodová přišla o syna, podpořila vznik SOS dětských vesniček

Bylo to poprvé od časů Hany Benešové, co byla první dáma opět oblíbená u... číst dále >