Dovolená ve zkušební době a minimální mzda na hodinu

20.11.19 08:58

dovolená ve zkušebce a minimální mzda na hodinu

Dobrý den. Je tu prosím nějaká mzdová účetní? Jak se prosím vypočítává sazba za dovolenou ve zkušební době? Hned první měsíc mám na výplatnici v kolonce dovolená 5 dní, ale sazba za tuto dovolenou je velmi nízká. Vím, že dovolená se počítá z průměru za minulé čtvrtletí, ale jak je to, když to čtvrtletí ještě nemá za sebou.

A druhý dotaz. Na té samé výplatnici si vypočítám průměrnou mzdu tak, že vydělím částku za odpracované hodiny počtem hodin. Tato částka je bez příplatků za soboty, neděle, noční. Pracuji v nepřetržitém provozu 12-ti hodinové směny, tj. podle zákona týdenní počet hodin 37,5. Ve druhé skupině mi to tedy vychází minimální zaručená hodinová mzda 94,–/hodinu. Ale mi to na té výplatnici vychází méně. Počítám to špatně, nebo to tak může být? Nechci ze sebe dělat pipku a jít se hned ptát.
Děkuji. Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

20.11.19 09:07

Nepočítáš hodinovou sazbu z čisté mzdy? Odečetla sis těch 5 dní dovolené?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2916
20.11.19 09:10

Tak náhrada za dovolenou bych řekl, že bude nějaký předpokládaný výdělek, když není předchozí čtvrtletí.

No hlavně bych se prvně podíval co máte ve smlouvě. O té nepíšete nic co v ní máte.

Jinak v nepřetržitém provozu s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou se vám může stát, že máte v měsících rozdílný počet odpracovaných hodin a tedy i jinou hodinovou sazbu. Jeden měsíc vám to na hodinovou mzdu může vycházet 90,– a další měsíc třeba 105,–.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20.11.19 09:41

Ja myslim, že se to počítá ze základní mzdy, která je ve smlouvě

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20.11.19 09:43
@modravlocka píše:
Řekla bych, že ne. Čistá mzda je včetně svátků, přesčasů, příplatků za soboty, noc, odměn a pod. A hlavně odvodů na socko, zdravotní a daně. Takže se to musí z hrubé.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20.11.19 09:50
@Cenarius píše:
Tak náhrada za dovolenou bych řekl, že bude nějaký předpokládaný výdělek, když není předchozí čtvrtletí.

No hlavně bych se prvně podíval co máte ve smlouvě. O té nepíšete nic co v ní máte.

Jinak v nepřetržitém provozu s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou se vám může stát, že máte v měsících rozdílný počet odpracovaných hodin a tedy i jinou hodinovou sazbu. Jeden měsíc vám to na hodinovou mzdu může vycházet 90,– a další měsíc třeba 105,–.

Smlouvu mám na minimální mzdu, tedy 14740,– hrubého za týdenních 37,5 hodiny. Z toho odvozuji i těch 94,– na hodinu. Měla jsem ale odpracováno 9 hodin nad limit. A to způsobilo (si myslím), že nemám těch 94 na hodinu, jak je v zákoně. To jako když odpracuji více hodin, tak mi budou krátit hodinovou sazbu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70086
20.11.19 09:53

@JanaMali Ty nemas hodinovou mzdu ale mesicni

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20.11.19 09:59

Tady je tabulka, co jsem našla na netu. Pro druhou skupinu je od roku 2019 minimální mzda 14 740,– ale při týdenním úvazku 40 hodin. Při kratším týdenním úvazku na 37.5 hodiny se ve druhé skupině přepočítává minimální zaručená hodinová sazba na 93,98/hodinu. (zaokrouhleně 94,–) Musí zaměstnavatel tuto sazbu dodržet? Pokud ano, protože to je nejnižší hodinová sazba, proč ji tam nemám?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20.11.19 10:01
@j.a.n.i1 píše:
@JanaMali Ty nemas hodinovou mzdu ale mesicni

Tedy čím více budu mít odpracovaných hodin v měsíci, tím méně budu mít průměr na hodinu?
A obráceně? Méně dnů, než mám ve smlouvě = více na hodinu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20.11.19 10:08
@modravlocka píše:

Nemám 5 dní vybraných, mám 5 dní k dispozici (na výplatnici) a mohu si je vybrat. Počítala jsem, že si je vyberu přes Vánoce. Ale nevím sazbu. Ta, co ji mám na výplatnici, tu si někdo vycucal z prstu? Nebo jak k ní přišel? Dá se to někde zjistit?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20.11.19 10:17

Tak ještě jinak. Minimální mzda ve smlouvě je 14 470,– a ze zákona to je 88,10 na hodinu. Pokud vydělíme částku počtem hodin za měsíc, tak to dělá těch 88,10. Takže mohu mít na výplatnici 15 000,– za průměrnou hodinovou mzdu 85,–?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8672
20.11.19 10:22

@JanaMali Ano, teoreticky můžeš, pokud máš ve smlouvě nebo mzdovém výměru napsáno, že mzda je sjednaná již s přihlédnutím k práci přesčas (do 150h ročně), tak je to možné. Případně pokud jeden měsíc odděláš méně hodin a další více (což se u 12h směn stává), tak máš jeden měsíc na hodinu víc a druhý měsíc míň. Nemáš hodinovou mzdu, máš mzdu měsíční, tzn. zaměstnavatel ti nepřepočítává mzdu na hodinu přesně podle odpracovaných hodin, ale každý měsíc vyplácí stejnou částku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20.11.19 10:54
@zrcadlo píše:
@JanaMali Ano, teoreticky můžeš, pokud máš ve smlouvě nebo mzdovém výměru napsáno, že mzda je sjednaná již s přihlédnutím k práci přesčas (do 150h ročně), tak je to možné. Případně pokud jeden měsíc odděláš méně hodin a další více (což se u 12h směn stává), tak máš jeden měsíc na hodinu víc a druhý měsíc míň. Nemáš hodinovou mzdu, máš mzdu měsíční, tzn. zaměstnavatel ti nepřepočítává mzdu na hodinu přesně podle odpracovaných hodin, ale každý měsíc vyplácí stejnou částku.

Děkuji. Již to chápu. Je pro mne tedy jednodušší a i platově lepší, když nebudu tak aktivní a nebudu chodit tak často na směny. Jinými slovy, za méně práce, větší hodinová mzda. Podle smlouvy mám 37,5 hodin týdně. Pokud budu mít jen 24 hodin za týden, dostanu se na těch 94,– za hodinu, které mi musí dát ze zákona. Je tak? Proč jinak by byla tato částka daná zákonem?
V zákoně je jasně uvedeno, že minimální mzda je 14740,– což při 37,5 hodin týdně dělá minimální zaručenou hodinovou mzdu 94,–/hod. A při menší docházce do práce, je zaměstnanec povinen doplatit mzdu do této výše.
Tedy pokud mi bude chybět cca 20 hodin měsíčně, zaměstnavatel mi to doplatí do 14 740,– a budu mít na výplatnici přes 94.-/hod.
Odpracováno 148 hodin za měsíc, hrubá mzda 14740,– průměr na hodinu 99,60.
:potlesk:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70086
20.11.19 11:59

@JanaMali Ne, to ti teda nedoplatí, ale dá ti áčka, nemůžeš se jen tak rozhodnout nepřijít do práce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20.11.19 12:07
@j.a.n.i1 píše:
@JanaMali Ne, to ti teda nedoplatí, ale dá ti áčka, nemůžeš se jen tak rozhodnout nepřijít do práce.

Tady si dovolím oponovat. Tohle jsem našla na netu:
Dle § 111 odst. 3 písm. a) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce ve znění pozdějších předpisů (dále jen jako „ZP“) totiž platí, že nedosáhne-li mzda, plat nebo odměna z dohody výše minimální mzdy, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci poskytnout doplatek ke mzdě ve výši rozdílu mezi mzdou dosaženou v kalendářním měsíci a příslušnou minimální měsíční mzdou nebo ve výši rozdílu mezi mzdou připadající na 1 odpracovanou hodinu a příslušnou minimální hodinovou mzdou.

Stejný případ mám i z října. Dostala jsem jen 12 směn, neměla jsem splněné hodiny a zaměstnavatel mi k tomu sám připsal ještě 2 dny navíc. Abych měla minimální mzdu.
Tento případ je stejný i pro případ, kdy dojde k nenaplnění měsíční hodinový tarif i ze strany zaměstnance.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama