Dovolená z práce, mateřská+ rodičovská dovolená

34
3.6.20 11:44

Dovolená z práce, mateřská+ rodičovská dovolená

Hezký den maminky,
ač jsem studovala vše možné, pořad si nejsem jistá s mou dovolenou z práce. Pokud se některá vyznáte, budu vám moc vděčná za radu :-)
Takže: 21.12. jsem nastoupila na mateřskou, takže mi končí 4.7. Z minulého roku mám ještě 5 dní dovolené. Pracovní poměr mám do 30.6. 2020. Údajně mám ale tento rok nárok na plnou dovolenou, jako bych pracovala, je to tak? Pokud ano, tak tento rok mám nárok na 40 dní dovolené (pracuji jako pedagog).
Zajímá mne tedy, jestli si mám dovolenou vybrat teď, po mateřské a pak nastoupit na rodičovskou (pokud ano, tak jak se to řeší, jaký úřad kontaktovat)… Anebo si mohu tuto dovolenou nechat proplatit?
A tedy ještě, jestli mám tento rok opravdu nárok na 45 dní dovolené?
Moc děkuji :-) :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

13859
3.6.20 11:51

Podle mě nárok na plný počet dovolené za letošní rok nemáš, protože ti končí smlouva v půlce roku. Adekvátní část dovolené ti tedy proplatí při ukončení pracovního poměru. V červenci již nebudeš nastupovat na rodičovskou dovolenou, ale budeš jen čerpat rodičovský příspěvek. Ale nejsem účetní, tak mě možná někdo opraví.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4955
3.6.20 11:55

@Andak1 Žádný úřad, napíšeš si o dovolenou od prvního dne po konci MD zaměstnavateli s tím, že na to chceš rovnou navázat RD. Úřadu je to ukradený, rodičák můžeš brát souběžně. Peníze za dovolenou ti přijdou na účet.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4955
3.6.20 11:56

Jo aha, teď na to koukám, tak to asi těžko, když ti smlouva končí dřív než MD, to bude jinak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
412
3.6.20 12:00
@nozu píše:
Podle mě nárok na plný počet dovolené za letošní rok nemáš, protože ti končí smlouva v půlce roku. Adekvátní část dovolené ti tedy proplatí při ukončení pracovního poměru. V červenci již nebudeš nastupovat na rodičovskou dovolenou, ale budeš jen čerpat rodičovský příspěvek. Ale nejsem účetní, tak mě možná někdo opraví.

je to naprosto správně

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
62
3.6.20 12:37

Já nyní jsem na mateřské dovolené, má účetní mi řekla, že mi dny dovolené proplatí s poslední mateřskou než nastoupím na rodičák :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.6.20 13:02

Taky by mě zajímalo, od března jsem na neschopence (rizikové) a z té pak rovnou přejdu v červenci na mateřskou, smlouvu mám na dobu neurčitou a zbývá mi letos ještě 20dní dovolené. Takže mi těch 20 dní proplatí? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
37
3.6.20 13:09
@Anonymní píše:
Taky by mě zajímalo, od března jsem na neschopence (rizikové) a z té pak rovnou přejdu v červenci na mateřskou, smlouvu mám na dobu neurčitou a zbývá mi letos ještě 20dní dovolené. Takže mi těch 20 dní proplatí? :think:

Ano, stačí zažádat o proplacení dovolené zaměstnavatele. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
806
3.6.20 13:28
@Anonymní píše:
Taky by mě zajímalo, od března jsem na neschopence (rizikové) a z té pak rovnou přejdu v červenci na mateřskou, smlouvu mám na dobu neurčitou a zbývá mi letos ještě 20dní dovolené. Takže mi těch 20 dní proplatí? :think:

Pocet dni dovolene se krati, pokud je neodpracovano 100 a vice dnu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
34
3.6.20 13:44

@mall1976 @nozu
Holky, jste si jiste? Ja nasla toto: za výkon práce se považuje právě také doba čerpání mateřské dovolené (§ 216 odst. 2 zákoníku práce)..
Tak z toho vyplyva, ze mam narok na celou dovolenou, ne? Nebo to spatne chapu? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
806
3.6.20 13:53
@Andak1 píše:
@mall1976 @nozu
Holky, jste si jiste? Ja nasla toto: za výkon práce se považuje právě také doba čerpání mateřské dovolené (§ 216 odst. 2 zákoníku práce)..
Tak z toho vyplyva, ze mam narok na celou dovolenou, ne? Nebo to spatne chapu? :think:

Ano, ale tvuj narok je dle trvani pracovniho pomeru, tedy 20 dnu+stara dovolena.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
34
3.6.20 13:58

@Yorkmut Aha, to jsem nevedela, myslela jsem, ze kdyz jsem na materske, tak se to bere, ze pracuju :-D Takze dekuji za info :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8198
3.6.20 14:00
@lenkadudek píše:
Já nyní jsem na mateřské dovolené, má účetní mi řekla, že mi dny dovolené proplatí s poslední mateřskou než nastoupím na rodičák :palec:

Dovolená se proplácí jen při konci pracovního poměru, jinak se čerpá. A doporučuju o čerpání dovolené a pak i rodičovské dovolené požádat písemně a nespoléhat na ústní dohody.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
806
3.6.20 14:00

@Andak1 to ano, pocita se to do „odpracovanych“ dni, aby ti vznikl narok na dovolenou v danem roce. Ale smlouva konci 30.6.2020. Pak jiz nejsi zamestnana. Momentalne mas tedy narok na 20 dnu. Na 40 by ti musela trvat smlouva do konce roku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8198
3.6.20 14:01
@Andak1 píše:
@Yorkmut Aha, to jsem nevedela, myslela jsem, ze kdyz jsem na materske, tak se to bere, ze pracuju :-D Takze dekuji za info :-)

No ano bere, ale tobě netrvá pracovní poměr celý letošní rok, tak nemůžeš mít nárok na celou dovolenou, ale jen na poměrnou část.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama