Dpč a úřad práce po skončení rodičáku

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
12.11.21 09:00

Dpč a úřad práce po skončení rodičáku

Ahoj, chci se zeptat. Skončil mi rodičák a jsem od září hlášená na Úřadu práce (tedy dva měsíce). Chtěla bych práci na částečný úvazek. Ale zatím co jsem tak hledala, tak je mnohem větší nabídka prací ne na klasickou smlouvu, ale na Dpč.
Teď ta otázka - můžu si tedy nějak pozastavit to hlášení na ÚP a jít pracovat na DPČ? Jak je to s placením sociálního a zdravotního, kdybych si vydělala kolem 20 -25 tisíc hrubého? Budu se muset ještě nějak hlásit jako samoplátce sociálního pojištění a doplácet to z čisté mzdy, nebo se mi to strhne z platu (z hrubého) a nebudu to muset řešit?
Ještě bych někdy v budoucnu chtěla jít ještě na mateřskou, měla bych pak nárok? Paní na úřadě mi jen řekla, že se mi DPČ nevyplatí, ale zase mi to přijde lepší jít dělat na DPČ a něco si vydělat a třeba si to dobrovolné sociální doplatit sama, než jen sedět na pracáku se založenýma rukama a trápit se, že nemůžu najít půluvazek a že nemáme peníze(mám dvě malé děti a máme omezené vyzvedávání a tak celkově se mi na plný teď nechce). Díky za odpovědi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
79436
12.11.21 09:05

@BibianaKlara No, jestli si vyděláš 20-25 hrubého na půl úvazek, tak je to fajn :-) a jinak odvody ti budou strhávat úplně stejně jako u pracovního poměru, rozdíl je pouze v tom, že z DPČ obecně nemáš nárok na dovolenou a na OČR a mohou tě vhodit kdykoliv se 14 denní výpovědní lhůtou. Jo a nesmíš mít víc jak půlúvazek. A na mateřskou bys nárok měla, pokud bys opravdu měla stabilně tyhle příjmy a šla na ní z té DPČ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10828
12.11.21 11:00

@BibianaKlara když si na DPC vyděláš na půl úvazek 20-25 tis, tak za a) gratuluji, je to luxusní příjem a za b) nemusíš nic řešit, veškeré odvody apod. za tebe platí zaměstnavatel a počítá se ti to i do nároku na mateřskou, jen jsou tam složitější podmínky nástupu než při klasickém HPP

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2809
13.11.21 11:08

Ahoj holky. muzeze mi poradit? Popřípadě sdělit váš názor? Od r.2006 jsem zaměstnaná na dobu neurčitou u jednoho zaměstnavatele. Teď v listopadu mi končí rodičák a syna mi nevzali do školky. Přislíbeno od konce února. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili, že dobyberu dovolenou( do 16.1) a pak mi navrhl neplacené volno do 38.2 a od 1.3 bych nastoupila do práce. Teď mi zaměstnavatel volala a říkal, že je pro něj neplacené volno nevihofne a kdyby se mi něco stalo, že by mi musel platit neschopenku ( na internetu jsem ale našla, že na ní nemám na neplac. volnu nárok). Tak mi řekl, že bysme ukončili poměr dohodou a pak by mi dal novou smlouvu, až bych nastupovala. Mě to ale přijde divný. Kvůli 1,5 měsíci končit smlouvu dohodou. Vždyť bych pak případně měla nárok jen na nejnižší podporu v nezaměstnanosti, začínala bych opět zkušební dobou a přišla bych o ty předchozí roky v případě odstupneho( kdybych dostala výpověď). Moc se mi na to přistupovat nechce, ale nechci zas o práci přijít. Zpátky mě chce, prý na mě čeká jak na smilování. Původně jsem myslela, že bych měla naplacene volno, nahlásila bych na pojišťovně peci o dítě do 4 let z důvodu nepřijetí do školky. Teď mám strach abych nepřistoupila na něco pro mě nevýhodného. Co myslíte? Vyznáte se někdo v teho problematice? Rady?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
79436
13.11.21 13:00

@markyska82 Pri neplacenem volnu nemas na neschopenku narok, ale jestli spis nemyslel zdravotní, to je totiz obecně povinen platit on, takže mu dodat čestné prohlášení, ze budes osoba pecujici.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2809
13.11.21 13:41
@j.a.n.i1 píše:
@markyska82 Pri neplacenem volnu nemas na neschopenku narok, ale jestli spis nemyslel zdravotní, to je totiz obecně povinen platit on, takže mu dodat čestné prohlášení, ze budes osoba pecujici.

Ne, mluvil o případne neschopence. A zdravotní za mě bude platit stát, pokud budu mít nahlášenou péči o dítě do 4 let. prave proto nerozumím proč chce ukončit smlouvu a pak dát novou od 1.3

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat