DPP při HPP, odvod daní, pojištění

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.06.19 07:02
DPP při HPP, odvod daní, pojištění

Dobrý den, orientuje se tu někdo v daních a pojištění?

Jsem zaměstnaná na HPP, aktuálně na rodičovské dovolené, v práci jsem v březnu podepsala že neuplatňuji daňové zvýhodnění na aktuální rok. Teď mám možnost pracovat na DPP. Jak to v tomto případě funguje s odvodem daní
A. Při výdělku nad 10 tisíc měsíčně (a zároveň do 300 hodin ročně)?
B. Při výdělku pod 10 tisíc měsíčně?
C. Se slevou na poplatníka, odvodem pojištění?

Dá se nějak obecně stanovit kolik bych měla čistého při mých poměrech?

Měl to takto někdo a ví jak to chodí? :andel:

Předem díky.
Anonym, jsou tu kolegyně, nechci se dostat do řeči, že chci bokovku, když mi nabízeli brigádu u nás.

Reakce:
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.06.19 07:39

Prvně, pokud jsi zaměstnaná na HPP a ta brigáda je ve stejném oboru, tak bys měla mít svolení od zaměstnavatele, že s jejím vykonáváním souhlasí.
U DPP nemůžeš překročit 300h ročně. Pokud budeš vydělávat do 10k měsíčně, nebude se z toho odvádět sociální a zdravotní, daní se to jen srážkovou daní (15%) a pokud budeš mít podepsané růžové prohlášení, tak to dostaneš rovnou v čistém. Pokud ho podepsané mít nebudeš, strhne se těch 15% a potom Ti to vrátí, když si podas daňové přiznání.
Pokud si vyděláš nad 10k, tak se to daní stejně, jako u HPP - tedy odvádí se zdrav. a sociální +daň z příjmu. U té daně je to stejné jako výše, soc. a zdravotní ti strhnou.
Takže záleží na tom, kolik si vyděláš. Dělám taky při rodicaku na DPP a těch 10k si hlídám, protože většinou zvládnu vykázat práci cca na hraně těch 10k a mezi 9999 a 10100 je pak v čistém dost velké rozdíl ;)

Prosím anonym, finance

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.06.19 07:53
@Anonymní píše:
Prvně, pokud jsi zaměstnaná na HPP a ta brigáda je ve stejném oboru, tak bys měla mít svolení od zaměstnavatele, že s jejím vykonáváním souhlasí.
U DPP nemůžeš překročit 300h ročně. Pokud budeš vydělávat do 10k měsíčně, nebude se z toho odvádět sociální a zdravotní, daní se to jen srážkovou daní (15%) a pokud budeš mít podepsané růžové prohlášení, tak to dostaneš rovnou v čistém. Pokud ho podepsané mít nebudeš, strhne se těch 15% a potom Ti to vrátí, když si podas daňové přiznání.
Pokud si vyděláš nad 10k, tak se to daní stejně, jako u HPP - tedy odvádí se zdrav. a sociální +daň z příjmu. U té daně je to stejné jako výše, soc. a zdravotní ti strhnou.
Takže záleží na tom, kolik si vyděláš. Dělám taky při rodicaku na DPP a těch 10k si hlídám, protože většinou zvládnu vykázat práci cca na hraně těch 10k a mezi 9999 a 10100 je pak v čistém dost velké rozdíl ;)Prosím anonym, finance

Nn, je to úplně jiný obor. Takže i pokud by mi odvedli 15% daň, můžu si pak zažádat v březnu v daních jo? A pokud mám nějaké dary, dá se to uplnit u DPP taky, nebo to nevyjde? Pokud budu mít do 10 tisíc v hrubém maximálně? Slevu na poplatníka?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.06.19 09:51
@Anonymní píše:
Nn, je to úplně jiný obor. Takže i pokud by mi odvedli 15% daň, můžu si pak zažádat v březnu v daních jo? A pokud mám nějaké dary, dá se to uplnit u DPP taky, nebo to nevyjde? Pokud budu mít do 10 tisíc v hrubém maximálně? Slevu na poplatníka?

Ano, v březnu podas daňové přiznání a tu odvedenou daň až do výše slevy na poplatníka, Ti vrátí. Ty dary asi nemá smysl uplatňovat, pokud budeš vydělávat do těch 10k měsíčně, bude daň max 1500 za měsíc, tedy max 18000 za rok, sleva na poplatníka je necelých 25k, takže ti stejně víc než těch 18 nevrátí. A taky pokud za letošní rok vydělás min než 68k, tak se víc vyplatí, aby si manžel (pokud máš a vydělává), uplatnil slevu na manželku než aby sis podávala přiznání ty sama.

Hanula1212
Kelišová 5571 příspěvků 09.06.19 14:22

Podání přiznání zakladatelky a uplatnění slevy na manželku u manžela nemá nic společného.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.06.19 14:53
@Hanula1212 píše:
Podání přiznání zakladatelky a uplatnění slevy na manželku u manžela nemá nic společného.

Fakt? Jakože když za rok vydělám třeba 60k, tak si můžu na sebe uplatnit slevu na poplatníka a manžel zároveň i na mě slevu na manželku?
Já se tedy omlouvám za mylnou informaci, prozatím jsem vždy měla víc a týkat se mě to asi bude až letos, tak jsem se účetní ještě neptala a jen selský rozum mi říkal, že by to byla stejná sleva :think:

Hanula1212
Kelišová 5571 příspěvků 09.06.19 18:59

Samozřejmě, ty si ve svém přiznání uplatníš slevu na poplatníka a manžel ve svém slevu na manzelku. Není to stejná sleva.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.06.19 21:17

@Hanula1212 děkuji za info :kytka:

Váš příspěvek
Reklama