Drahá nebo levná skla do dětských brýlí ?

545
20.10.19 21:54

Drahá nebo levná skla do dětských brýlí ?

Ahoj, ráda bych se zeptala na vaši zkušenost ohledně skel do dětských brýlí. Synovi je 5 let, nosí brýle něco přes rok, a za tu dobu jsme už třikrát měnila skla z důvodu poškrábání, nyní na pár týdnů nových sklech opět obrovský škrábanec přímo uprostřed. Manžel zašel do jiné optiky, kde mu bylo řečeno, že máme „asijská“ skla nevalné kvality, co bychom prý také chtěli za necelých pět set korun za jedno. A že můžeme koupit kvalitnější, ale za výrazně vyšší cenu. Chtěla jsem se zeptat, jestli se vyplatí investovat v tomto věku do dražších skel nebo holt často měnit ty levnější? Jsou ty dražší opravdu odolnější? Případně jaký konkrétní typ skel? Syn má astigmatismus, neměl by nosit poškrábaná skla, ale je to s ním zoufalé, na hřišti a celkově ho člověk neuhlídá a hned je tam škrábanec. Zatím měl změnu cylindrů po půl roce, co bude na příští kontrole nevíme, jestli je zase budou měnit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6586
20.10.19 22:23

@bibi2233 Draha se poskrabou stejne jako levna - aspon z me zkusenosti, nosim bryle 30 let. I mi to jednou potvrdil optik. Ale kupuji drazsi odlehcena z duvodu silnych dioptrii - vypadaji lepe a ne jako pullitry. Pokud ma syn nizsi dioptrie, tak osobne nevidim moc rozdil :think:.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
545
20.10.19 22:31

@Hobitka Děkuji za postřeh. Syn má nízké dioptrie, na obou očích jen čtvrt dioptrie, zvyšují se mu jen ty cylindry. Na internetu jsem našla, že existují nějaká speciální skla airwear junior od firmy essilor, která mají být nerozbytná a odolná proti poškrábání. Ale jaká je realita, to netuším, a asi budou hodně drahá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24493
20.10.19 22:31

@bibi2233
Dcera má také astigmatismus. Bryle má půl roku, skla pořád v pořádku. Chodi do školky, bude ji za pár dní 5 let.Skla jsme měli na výběr ve 4 cenových relacích. Nechali jsme druhé nejdražší,90€ a pořád ok. V prosinci dostane slabší. A opět určitě nechám udělat nějaká „lepší“.Asi bych zkusila připlatit za dražší :think: Malá s nima dělá vše, několikrát ji už i spadly, ve školce s nima litá i na zahradě doma apod a ani škrábanec. Nebo vybrat lepší optiku? Já šla podle recenzí a servis parada.Ale žijeme v Německu, takže v ČR ti bohužel neporadím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6586
20.10.19 22:47

@Crystal87 Tak mate asi stesti, synovec ma taky drazsi a vyryl do nich ryhu hned prvni tyden.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
21.10.19 01:25

No tak do té konkurenční optiky bych už fakt nepachla. Jsou to pekni hajzlici. Zaprvé, asijská skla se v optikach v ČR běžne nevyskytují (snad pouze s výjimkou špičkových japonských Nikonu), zadruhé, 500 Kč/dětské sklo je celkem velkorysý rozpočet (to byvaji vytvrzena plastová skla s antireflexní upravou) a za třetí, i kdyby vám tam dali na míru vyrobené Rodenstocky s tím nejlepším tvrzením, dite je poskrabe úplně stejně jako ty skla za petistovku. Ani ty Airwear na tom nejsou jinak, naopak, polykarbonát coby materiál je ještě výrazně měkčí a tudíž na škrábance náchylnější. Relativně škrábancovzdorne je minerální sklo, ale to zas deti zvládnou rozbít (většinou výrazně dřív než by poskrabaly plast) a s ohledem na bezpečí bych ho pro děti nedoporučila.

Jsem optik. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
545
21.10.19 09:55

Děkuji moc za reakce. Budeme to muset co nejdřív nějak rozhodnout. Nevím, jestli má smysl zkusit ještě úplně jinou optiku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
545
21.10.19 10:21
@Anonymní píše:
No tak do té konkurenční optiky bych už fakt nepachla. Jsou to pekni hajzlici. Zaprvé, asijská skla se v optikach v ČR běžne nevyskytují (snad pouze s výjimkou špičkových japonských Nikonu), zadruhé, 500 Kč/dětské sklo je celkem velkorysý rozpočet (to byvaji vytvrzena plastová skla s antireflexní upravou) a za třetí, i kdyby vám tam dali na míru vyrobené Rodenstocky s tím nejlepším tvrzením, dite je poskrabe úplně stejně jako ty skla za petistovku. Ani ty Airwear na tom nejsou jinak, naopak, polykarbonát coby materiál je ještě výrazně měkčí a tudíž na škrábance náchylnější. Relativně škrábancovzdorne je minerální sklo, ale to zas deti zvládnou rozbít (většinou výrazně dřív než by poskrabaly plast) a s ohledem na bezpečí bych ho pro děti nedoporučila.Jsem optik. ;)

Prosím, chtěla jsem Vás poprosit, když jste z oboru, jestli byste byla tak hodná a řekla mi něco k těm sklům, co syn má. Na receptu je napsáno VL OA DONESE, Synchrony mono 1,6 HMC plus.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.10.19 10:32

Mám brýlí víc, jak skla bez úprav, tak i nějak uprostřed a i spíš dražší. Měla jsem i skleněná, ale nedoporučuji. Brýle bez úprav nenosím, skla bez antireflexu jsou za trest. Aspoň se základní úpravou už zásadní rozdíl při nošení a s tím jak dlouho vydrží (max pár let) nevidím. Dražší se možná snáz čistí, protože odpuzují i třeba vodu a mastnotu, do toho bych ale u dítěte nešla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
23.10.19 11:34
@bibi2233 píše:
Prosím, chtěla jsem Vás poprosit, když jste z oboru, jestli byste byla tak hodná a řekla mi něco k těm sklům, co syn má. Na receptu je napsáno VL OA DONESE, Synchrony mono 1,6 HMC plus.

Omlouvám se, nestihla jsem odpovědět dřív. Takže VL OA DONESE - podle mě znamená, že vám skla měnili do vlastní obruby, kterou později donesete. :-)
Synchrony mono 1,6 HMC plus - to je tenčená plastová čočka s indexem lomu 1,6, tvrzení, antireflex a pravděpodobně superhydrofobní úprava. S ohledem na to, že výše píšeš, že má syn nízké dioptrie, je to trochu divná volba, ale může být. Mohli ji vybrat s ohledem na výšku cylindrů, výrobní rozsahy, druh obruby…do toho už nevidím. Cena kolem 500 Kč je dost nízká, ale stále ještě je reálná (čas od času výrobci poskytují na část svého portfolia nějaké ty slevy, pokud je do svých konečných cen promítne i optika, můžeš se na tuto částku dostat). Konkrétního výrobce ti neřeknu, je jich strašně moc a každý si své čočky pojmenovává po svém, ale Číny bych se nebála. Bylo by strašně logisticky náročné sem ta skla dostávat v tak krátkém čase, v jakém se to děje (u běžných čoček snad všichni garantují dodání do 24 hodin, u speciálních vyráběných na míru to bývá do 14 dnů).

• Nahlásit
  • Citovat
545
23.10.19 22:01
@Anonymní píše:
Omlouvám se, nestihla jsem odpovědět dřív. Takže VL OA DONESE - podle mě znamená, že vám skla měnili do vlastní obruby, kterou později donesete. :-)
Synchrony mono 1,6 HMC plus - to je tenčená plastová čočka s indexem lomu 1,6, tvrzení, antireflex a pravděpodobně superhydrofobní úprava. S ohledem na to, že výše píšeš, že má syn nízké dioptrie, je to trochu divná volba, ale může být. Mohli ji vybrat s ohledem na výšku cylindrů, výrobní rozsahy, druh obruby…do toho už nevidím. Cena kolem 500 Kč je dost nízká, ale stále ještě je reálná (čas od času výrobci poskytují na část svého portfolia nějaké ty slevy, pokud je do svých konečných cen promítne i optika, můžeš se na tuto částku dostat). Konkrétního výrobce ti neřeknu, je jich strašně moc a každý si své čočky pojmenovává po svém, ale Číny bych se nebála. Bylo by strašně logisticky náročné sem ta skla dostávat v tak krátkém čase, v jakém se to děje (u běžných čoček snad všichni garantují dodání do 24 hodin, u speciálních vyráběných na míru to bývá do 14 dnů).

Moc děkuji za odpověď :-) Cena za obě skla byla lehce přes 1000 Kč, pojištovna přispěla něco přes 300 Kč, takže jsme platili 700 Kč. Teď právě řešíme, jestli je tedy dát znovu, když píšete, že jsou tvrzená, nebo jít někam jinam a zkusit něco jiného. Co byste udělala na našem místě? A ještě, je pravda, že když bude mít syn škrábanec na skle uprostřed, může začít šilhat? Máme z toho obavy, proto to chceme co nejdřív řešit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama