Druhá svatba v kostele. Jde to?

Anonymní
4.3.20 20:31

Druha svatba v kostele. Jde to?

Mam dost specificky dotaz, treba mi nekdo dokaze poradit. Jsem pokrtena katolicka, manzel neverici. Brali jsme se na urade, kvuli manzelovi. Farar mi po krtu obratem nabidl svatbu v kostele nebo dispens od biskupa. Vyridili jsme si to druhe. Ale ted po 5 letech mi doslo, jak moc mi ta svatba pred Bohem schazi. Je nejaka cesta, jak to jeste uskutecnit? Treba i bez nejakeho cirkevniho papirovani, pouze obrad? Ma nekdo zkusenost?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Ou
12064
4.3.20 20:38

Církevní obřad není nezbytně vázaný na matriku.

Ale ptát se musíš svého kněze, ne na internetu. Zároveň teda musíš počítat s tím, že římskokatolické manželství se nedá rozvést.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
4.3.20 20:39

@Ou Kdyz mame dispens, tak uz to pro nas plati taky :nevim: Jde mi o to, jestli neco takoveho vubec jde, nez se pujdu nekam ptat. Zakladatelka

• Nahlásit
  • Citovat
3762
4.3.20 20:40

Určitě to jde, je potřeba se domluvit s knězem. Určitě rád vyjde vstříc. :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
4.3.20 20:40

A „to druhé“ znamená, že vám dali papír, že jste oddáni i před Bohem, akorát jste neměli svatbu, jestli to chápu dobře..?

Zkušenosti nemám, ale tohle téma se dost často diskutuje na stránce vira.cz, tam bych vznesla dotaz, případně u Vašeho kněze, mě se to bude za chvíli týkat taky, tak už si to pomalu zjišťuju :mavam:
Myslím ale, že svatba už nebude možná, když jste úředně už manželé, to jen v případě, že by neproběhlo to uznání před církví, ale nevím. Určitě ale půjde třeba to, že byste si s manželem před knězem a nejbližšími třeba v kostele vyměnili nějaké vlastní sliby a vyžádali si požehnání. To by bylo určitě hezké :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
Ou
12064
4.3.20 20:42
@Anonymní píše:
@Ou Kdyz mame dispens, tak uz to pro nas plati taky :nevim: Jde mi o to, jestli neco takoveho vubec jde, nez se pujdu nekam ptat. Zakladatelka

Dispens máš, že můžeš souložit s manželem a není to smrtelný hřích dle katechismu - bez dispensu by ses z toho měla zpovídat, litovat toho a chtít to přestat dělat.

Z církevně právního hlediska jsi neprovdaná. Dostat tě do svátostného manželství je z církevního úhlu pohledu žádoucí :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
4.3.20 20:43
@Anonymní píše:
Mam dost specificky dotaz, treba mi nekdo dokaze poradit. Jsem pokrtena katolicka, manzel neverici. Brali jsme se na urade, kvuli manzelovi. Farar mi po krtu obratem nabidl svatbu v kostele nebo dispens od biskupa. Vyridili jsme si to druhe. Ale ted po 5 letech mi doslo, jak moc mi ta svatba pred Bohem schazi. Je nejaka cesta, jak to jeste uskutecnit? Treba i bez nejakeho cirkevniho papirovani, pouze obrad? Ma nekdo zkusenost?

Pokud máte dispens, tak to samozřejmě lze. My jsme museli prostřednictvím biskupství žádat dispens ve Vatikánu.

• Nahlásit
  • Citovat
Ou
12064
4.3.20 20:46

Aha, tak kecám - je to složitější. Budete potřebovat církevnho právníka. A nebo změnu církve…

https://www.vira.cz/…mozna-sanace

Příspěvek upraven 04.03.20 v 20:48

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
4.3.20 20:46

@Ou Fakticky? Ja jsem ten papir brala jako ekvivalent cirkevni svatby. Poptam se u naseho farare. Zakladatelka

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
4.3.20 20:48

@Ou Tak ted to moc ruzove nevypada, kdyz jsem si procetla ten Vas odkaz. Zakladatelka

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
4.3.20 20:57

Poptej se faráře. Měla jsem známou, která se vdávala v kostele 2×. Je katolička, ne, není vdova. Zaplatila „tedy“ novou střechu kostela. 8)
Prosím anonym.

@Anonymní píše:
@Ou Tak ted to moc ruzove nevypada, kdyz jsem si procetla ten Vas odkaz. Zakladatelka
  • Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
4.3.20 21:00
@Anonymní píše:

A proč by neměla jít druhá svatba v kostele? Mám dispens pro první svatbu a jsem znovu vdaná v kostele.

• Nahlásit
  • Citovat
Ou
12064
4.3.20 21:06
@Anonymní píše:
A proč by neměla jít druhá svatba v kostele? Mám dispens pro první svatbu a jsem znovu vdaná v kostele.

Protože Bůh je možná láska, ale pak tu ještě jsou dva tisíce let řmského církevního práva ve kterém se neškrtá, maximálně se dodávají další paragrafy :-D

Celé by to ale měl ještě komplikovat fakt, že svátost manželství si v i ŘKC uděljují manželé navzájem - není to skrze kněze, jako třeba rozhřešení.

Ale tipuju že třeba starokatolíkům, nebo řeckokatolíkům to bude šumák a dispens od římskokatolického biskupa pro ně nebude mít relevanci a tudíž by vás brali jako nesezdané a normálně by vám nabídli svatbu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1303
4.3.20 21:11
@Ou píše:
Aha, tak kecám - je to složitější. Budete potřebovat církevnho právníka. A nebo změnu církve…

https://www.vira.cz/…mozna-sanace

Příspěvek upraven 04.03.20 v 20:48

Ten dotaz je ale něco jiného, než na co se pta zakladatelka.Tam se resi rozvedena současná zena, neverici, nejspíš i nekrtena. U zakladatelky církevní svatba možná bude.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1303
4.3.20 21:15
@Anonymní píše:

Je to tvůj první snatek i manzeluv? Pokud ano, je cirkevni svatba možná i dodatecne. Tady se omylem smichaly dvě odlisne situace. Na prvni pohled vypadaji shodne, ale neni tomu tak. Dotycny tam resi, ze jeho neverici zena byla rozvedena, cirkev totiz na rozvedene nekrtene lidi, kteri meli svatbu civilni pohlizi jako na pravoplatne sezdane, pokud byl i jeji prvni muz nepokrteny. To jsou takové slozitosti církevního prava. Tveho pripadu se to netyka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama