Druhe rizikove tehu a pece o prvni dite

2073
27.8.08 08:32

Druhe rizikove tehu a pece o prvni dite

Ahoj holky,
zatim tehu nejsem takze to resim jen teoreticky, ale docela me to trapi.
Prvni tehu jsem mela dost problemove - musela jsme dost lezet a nekolikrat jsem byla i v nemocnici. Ted bychom chteli druhe ditko, ale trochu se toho tehotenstvi bojim a hlavne mam strach, jak bych to delala s prvnim ditkem.
Puvodne jsme myslela, ze bych jako normalne byla na rodicaku a v pripade, ze by byly nejake problemy, tak by si manza vzal na dite „paragraf“ a byl by s nim doma, ale ted si nejsem jista jeslti by to vubec slo kdyz ja na nej pobiram rodicak a hlavne kamaradka mi rikala, ze paragraf se pobira jen 20 dni a pak uz ne. Takze nevim, jak by se to delalo.
Pak me napadla druha varianta jako, ze ja bych jako nastoupila do prace - tedy na nemocenskou a manza by pak sel na rodicak - coz by asi slo ne?
Nebo existuje i nejaka jina varianta?

No vim, ze to asi resim zbytecne brzy - zatim tehu nejsem a treba se nam to jentak nepovede, ale pro klid duse bych v tom docela rada mela jasno.
Takze diky moc za vsechny rady a tipy :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

16742
27.8.08 10:43

Ahoj, já ti neporadím, jen spíš chci povzbudit že jsem na tom stejně a řeším to samí. zatím teda drruhý nechceme-hlavně z těchto důvodů. Taky si to neumím představit a tak si ráda přečtu co ti holky poradí.
jen vím, že když skončí paragraf, tak stačí aby jeden den dítě pohlídal někdo jiný a manžel šel do práce a pak zase může nastoupit na dalších 20 dní na paragraf. Když tak mě někdo opravte, al e mám za to že to je takhle
Mě každý ubezpečuje že druhé těhu takový být nemusí, ale já spíš věřím tomu, že zase takový bude. Tobě ale přeju aby nebylo :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4035
27.8.08 10:49

S tím rodičákem na manžela nevím, snad poradí zkušenější, ale podle mě to nejde. Řeknu ti, jak to bylo u nás. Optimisticky jsem nepočítala s komplikacemi, ale 5 měsíců jsem zvracela až jsem se prozvracela do špitálu, potom kontrakce v 22 týdnu, vtipný klidový režím v podstatě po celé těhotenství. co je to klidový režim s dvouletým dítětem doma???? :lol:
Samozřejmě to nikdo nebere v potaz, protože máte hafo možností, dítě do jeslí, k babičkám…blá blá blá… Jenže ani jedno u nás nešlo a tak to manžel lepil jak se dalo. Jezdil dřív z práce, když jsem doma omdlívala, bral si dovolenou a dvakrát mi napsala při viróze moje praktická dr. ošetřování pro manžela. A potřetí teď po porodu, protože dovolenou už mám manžel jaksi vyplácanou.
Nejde jen o ty chvíle, kdy je ti mizerně, já si jich třeba vybrala až dost, ale i o doktory, různý vyšetření, který trvají půl dne (př. OGTT), ke konci monitory a kontroly v nemocnici, což je taky půlden.
Prostě jsme to takhle přežívali, fakt jsme se těšili, až bude konec, mě už bylo trapný takhle komplikovat život sobě i celé rodině. Jedno už vím jistě, když další dítě, tak až ve chvíli, kdy o ty dvě bude postaráno většinu dne (škola, školka)…
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6994
27.8.08 10:58

Ahoj,
já měla první těhu rizikový od 20. týdne. Taky jsem se bála, jak to bude v druhým. Nakonec jsem měla druhý těhotenství rizikový „jen“ 6 týdnů, kdy mi zjistili nějaký zánět a nebyli schopný ho vyléčit. :evil:
Poprvé měl manžel paragraf, když jsem byla v nemocnici. Vyšlo to přesně na 9 dní. Pak musel chodit do práce a já, i když jsem měla ležet, tak jsem se starala o 2.letý dítě. Přece ho nedám do děcáku, že jo? 8O :D Pak znova nastoupil na paragraf na 9 dní, šel na den do práce a znova na paragraf. Pak se mi to konečně zlepšilo a já nemusela ležet. Bylo to strašný období, ale zvládli jsme to.

Jo a o těch 20 dní paragrafu slyším prvně. Co vím, tak mohl být chlap doma 9 dní, pak dovolená jeden den nebo do práce a zase paragraf 9 dní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1527
27.8.08 11:30

Pozor holky, ošetřování člena rodiny-paragraf může být těch cca 20 nebo kolik dní, ale placených je jenom prvních 9 dní, pak už za to žádný peníze nejsou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1438
27.8.08 12:58

Placená ošetřovačka je opravdu jenom 9 dní a to ještě navíc jenom PRVNÍCH 9 DNÍ POTŘEBY OŠETŘOVÁNÍ. To znamená, že pokud ty půjdeš na rizikáč a tvůj doktor vystaví manželovi papír, že jsi neschopná se postarat o dítě, tak mezi jednotlivými ošetřovačkami nestačí, aby šel manžel do práce, ale naopak ty by ses mezi tím musela uzdravit, a pak znova onemocnět. Protože ta potřeba ošetřování dítěte je placená pouze prvních devět dní od doby, kdy ty se postarat nemůžeš.

Druhá věc je ta, že co tak vím z účetních diskuzních fór, tak různé sociálky k opakovaným ošetřovačkám přistupují různě. Někde je proplatí a nerejpají se v nich, jinde úřednice při brzkém opakování kontaktují lékaře, jestli je ošetřovačka vystavená oprávněně a opravdu se jedná o novou potřebu ošetřování a ne pouze o pokračování původní potřeby.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16742
27.8.08 12:58

Jo já se omlouvám, až teď jak to tu čtu tak si vzpomínám že mi holky říkali že 9dní doma, den do práce a zase 9dní doma. Těch 20 jak psala Veverve mě spletlo :wink:
No zní to dost hrůzostrašně. Já měla při prvním těhu naordinovaný naprostý klid a směla jsem pouze na záchod a hlavně jsem byla soro pořád v nemocnici, takže proto si to nedovedu představit.
Ale halvně já se do toho teď pouštět nechci a vidím to přesně jak píše NiKina-až bude prostě dítě zaopatřený někde ve školce a bude tam moct být většinu dne…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2073
27.8.08 12:59

Holky,
diky za vsechny rady a informace.
No tech vysetreni v tehu je fakt hodne, ale toho se tak moc nebojim - manzel ma pomerne doboru praci tkaze mylsim, ze nebude problem, aby pul dne hlidal.
Ja se spis bojim, toho dlouhodobeho hlidani - prvni tehu jsme musela prvni tirmsert prolezet kvuli krvaceni a od 26 tt me strasili predcasnym porodem a pak jsme mesic lezela v nemocnici a to me fakt desi, ajk bych to delala. Copak hlidani na den dva bych sehnala, ale na 9 mesicu tezko :(
Takze s tim paragrafem - to by bylo asi dost narocne.
No ja jsme prave nekde cetla, ze je mozne byt na RD (pobirat i davky) a zaroven byt i na nemocenske (a pobirat penize) coz mi sice prijde dost nelogicke, ale budiz a tak jsme si rikala proc by neslo, abych ja byla na nemocneske a manza by misto toho byl na RD, ale treba se pletu.

Leilo,
jinak Ti rozumim - my puvodne chteli deti tak 2 roky od sebe, ale po tech zkusenostech s tehu mam docela strach a tak jsme to torchu odlozili ale ted se zase nedari - tak uvidime.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1283
27.8.08 13:02

ahojky, velmi zajímavé téma:) vzhledem, k tomu, že jsem první těhu měla sice bez problému, ale zakončené porodem v 33tt, jsem celkem napjatá jak to bude teď:) naštěstí teď bude malá chodit do jeslí na 5 dní v měsíci a já na částečný úvazek do práce. takže kdybych musela do špitálu ležet mám vymyšlený tento krizový scénář: jeden týden malá v jeslích, jeden týden manžel dovča ( je OSVČ takže nějaký paragraf nehrozí), jeden týden jedna babi, pak druhá babi, pak zase jesle…(to už máme 5 týdnů) no pak už bych snad mohla nastoupit na mateřskou a to už by mohla malá do jeslí na celý měsíc a já nepřišla o rodičák, když už budu mít mateřskou (doufám to tak funguje). no snad bude vše OK a žádný krizový scénář nebudeme muset realizovat:) a všichni se mi budou smát jak budu přenášet:))

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16742
27.8.08 13:03

Veverve já to měla přesně tak-od 26tt riziko předčasného porodu a většinu času v nemocnici a už v 18tt ěnjaké komplikace. Takže taky dobrý vyhlídky…
Tak já se trochu uklidňuju tím, že jsem Nelinku měla ve 24letech, takže to druhé bych viděla na 28let a to snad ještě není tak pozdětím se uklidňuju. A jinak mám teda z druhého těhu velký strach :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1438
27.8.08 13:04
verveve píše:

No ja jsme prave nekde cetla, ze je mozne byt na RD (pobirat i davky) a zaroven byt i na nemocenske (a pobirat penize) coz mi sice prijde dost nelogicke, ale budiz a tak jsme si rikala proc by neslo, abych ja byla na nemocneske a manza by misto toho byl na RD, ale treba se pletu.

Je potřeba rozlišovat mezi pojmy „být na rodičovské dovolené“ a „pobírat rodičovský příspěvek“. Můžeš zároveň pobírat rodičovský příspěvek i nemocenské dávky, ale nemůžeš být zároveň na rodičovské dovolené a čerpat nemocenskou. Pokud jsi na rodičovské dovolené (tedy máš omluvenou absenci v zaměstnání z důvodu péče o dítě do tří let), tak nemocenská nenáleží. S některými zaměstnavateli je možné se domluvit na obejití zákona, že ti umožní ukončit rodičovskou dovolenou a nastoupit zpátky do zaměstnání, a ty pak odejdeš na nemocenskou. Pokud to ale takhle děláte vědomě, je to obcházení zákona, takže ne každý zaměstnavatel na to přistoupí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2073
27.8.08 13:17

Leilo,
tak to mas dobre - me uz je 31 takze zas tak moc cekat nemohu - takze to uz hold zkousime a jen doufam, ze to tak hrozne nebude, ale radsi se pripravuji, ze jo. No kamaradka mela prvni tehu uplne vp ohode zadne komplikace jeste prenasela a druhe take krvaceni od zacatku a hematom a ten se porad nevstrebaval no krize - tak jsme se ji ptala co a jak a ona rikala, ze co mohla delat. Hold se starala o malou snazila se setrit a nejak to slo - ach jo jsou to ale starosti.

Les,
koukam, ze se v tom dost vyznas. To ja bych nechtela obchazet zakon - prizanm se, ze to nemam rada takze bych to chtela nejak vyresit v ramci zakona a tak hledma ten nejlepsi zpusob.
Tak kdyz tomu tak rozumis - mohu se zeptat? Zmenit RD ze me na manzela to jde ne? A ja ze bych pak ukoncila RD a nastoupila do prace… a pak bych mohla legalne nastoupit na nemocenskou - nebo to tak nejde?
Tedy je to ale fakt slozite - kdyby manza teoreticky v praci dostal neplacene volno, aby se o dite mohl starat (coz si tedy v praxi nedovedu predstavit) tak z tech 7600,– asi tezko jako rodina vyzijeme :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
882
27.8.08 13:28

Verveve, to, co popisuješ, jde: být na rodičovské dovolené a brát rodičovský příspěvek může jeden z vás - je jedno, jestli mamka nebo taťka. Ten druhý chodí do práce. Když onemocní, bere nemocenskou. (Teď to máte vlastně taky tak: ty jsi na rodičkovské dovolené a bereš rodičovský příspěvek, manžel chodí do práce, a kdyby ho skolila angína, bude doma na nemocenské. Tak si to prostě prohoďte…)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1438
27.8.08 13:31

Verveve:

rodičovská dovolená = neplacená absence v zaměstnání, kterou je zaměstnavatel povinen poskytnou zaměstnanci, pokud on o to požádá, z důvodu péče o dítě do tří let věku. Rodičovskou dovolenou klidně mohou čerpat oba rodiče současně. Takže neplacené volno tvůj manžel určitě na požádání dostat musí (ale nebude žádat o neplacené volno, za které by musel odvádět zdravotní pojištění a které mu zaměstnavatel nemusel poskytnout, ale žádat o rodičovskou dovolenou, za kterou nic neplatí a zaměstnavatel volno poskytnout musí). Může požádat o RD třeba jenom na měsíc - dva, nemusí hned do tří let.

Pakliže je jednou požádáno rodičovskou dovolenou, tak zaměstnavatel není povinen umožnit návrat do zaměstnání dřív, než uplyne doba, do jaké zaměstnanec o rodičovskou dovolenou požádal. Takže jestli ti zaměstnavatel umožní ukončit rodičovskou dovolenou a nastoupit do zaměstnání, to je jenom na něm. Popravdě, kdybych zaměstnavatel byla já a kdybych věděla, že nechceš pracovat, ale děláš to jenom kvůli nemocenské, tak bych tvoji žádost o dřívější návrat do práce zamítla. Ale jak píšu, jsou zaměstnavatelé, se kterými se dohodnout normálně jde, tím spíš, že zaměstnavatele to nic stát nebude (nemocenskou stále proplácí stát… i když od příštího roku mají být v prvních dnech nemoci nějaké změny), takže za dotaz u svého zaměstnavatele nic nedáš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2073
27.8.08 13:58

Les,
diky moc za rady - no zatim to jeste neni aktualni, ale jsem moc rada, ze vim na cem jsem :lol: :lol: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama