Druhotrimestrální screening - dělá se vždy?

13.4.21 11:35

Druhotrimestrální screening - dělá se vždy?

Ahoj, mám prosbu, jakou máte zkušenost, byly jste všechny na druhotrimestrálním screeningu?

Já byla na tom prvním, ten dopadl výborně, hezká čísla a jako celek negativní. Přesto mi řekli, že když je mi nad 35 musím ještě absolvovat integrovaný test. Odběr krve proběhl už před měsícem a výsledek nikde.

Když jsem tam volala, řekli mi, že to není ještě podepsané od doktorky a že se mi určitě ozvou. Když jsem apelovala na to, že mám nejvyšší čas na ten druhý screening, bylo mi řečeno, že když jsou výsledky v pořádku, tak se druhý nedělá.

Přijde mi to nějaké divné…jakou máte zkušenost? Já jsem myslela, že se dělá vždy, vždyť přeci může odhalit zásadní vady nebo se pletu?

Předem díky za odpověď.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
871
13.4.21 11:38

Byla jsem na prvním i na druhém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3014
13.4.21 11:39

To je nějaký dost divný centrum… Druhej se dělá vždy, ne jen za určitých podmínek. Akorát si ho teda platíš sama.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10427
13.4.21 11:40

Byla jsem u obou dětí na obou screeninzích.

Příspěvek upraven 13.04.21 v 11:43

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1413
13.4.21 11:40

@Tichávoda břehymele No já nevím, ale druhý screening je o něčem jiném než ten první. V prvním se vylučují takové ty genetické vady a v druhém se vylučují zase vrozené vady (špatné srdce, kontrola některých orgánů, mozku a tak.)
Takže opravdu nevím co ti gynekolog řekl, ale je naprosto normální jít na první a pak i na druhý.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7365
13.4.21 11:41

Blbost, je to velice důležité ultrazvukové vyšetření. Objednala bych se klidně sama někam jinam.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
544
13.4.21 11:43

Druhý je snad více důležitý než první, takže na něm určitě trvej, stejně by sis ho asi platila, tak se objednej kamkoliv.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20997
13.4.21 11:44

Druhy je asi nejdůležitější, takže bych určitě šla. Klidně jinam.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1330
13.4.21 11:49

Je mi 22 a byla jsem na obou. Oba jsou dost důležité.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1320
13.4.21 11:58

Druhotrimestrální screening odhaluje jiné vady než ten prvotrimestrální. Měl by ti ho provést tvůj gynekolog nebo tě odeslat na specializované pracoviště, pokud nemá vybavení. Tento screening je hrazený ze zdrav. pojištění (pozor na to, co případně doktor napíše na žádanku - Pojišťovny proplácejí ultrazvuk ve 21. tt a to ten s číslem 63411- což je diagnostika plodu.
**Co zkoumá ultrazvuk zdarma s kodem 63411?
Je speciálním screeningovým vyšetřením k záchytu patologií v 18. - 20. týdnu těhotenství. OBSAH výkonu: Uložení pacientky na vyšetřovací lůžko, nanesení kontrastního gelu na příslušnou oblast břicha. Vlastní výkon spočívá v systematickém vyšetření UZ sondou konvexní či lineární 3,5 - 5 MHz v několika rovinách. Zaměření na a/ zjištění počtu plodů b/ vitalita c/ biometrie plodu - stanovení délky těhotenství d/ genetické vyšetření - hodnocení nepřímých známek malformace plodu - retardace růstu plodu - neproporcionalita části plodu - změna množství plodové vody - změny placenty - přímé zjišťování VVV a jiných onemocnění jednotlivých systémů - VVV hlavičky, CNS a rozštěpové vady páteře - Tumory a cysty. Útvary v oblasti krku a trupu plodu - VVV srdce a velkých tepen, tepová frekvence a vent. Poruchy rytmu - Gastrointestinální trakt - Urogenitální trakt - Tvarové odchylky plodu, defekty břišní stěny, omphalocoele, gastroschizis - Základní hodnocení končetin.

Co je ultrazvuk, za který se platí s kodem 63415?
Superkonziliární utz, kód 63415, primárně určený k tomu, aby navazoval na suspektní nález toho 63411, pak je indikovaný, na žádanku a taky hrazený pojišťovnou.
Pokud ho ale žena chce tak nějak „svévolně“rovnou bez 63411, tak si ho zaplatí hotově a může si ho dát v nějaké míře proplatit z těh. balíčku pojišťovny. Dost častý problém je, že žena neví, že vyšetření jsou dvě, nikdo jí to nevysvětlil nebo jí podal zkreslené informace. Lékař totiž ze zákona musí sdělit vždy variantu hrazenou pojišťovnou a až pak teprve nadstandardy, což 63415 je.
Oni to nedělají, že prý pracoviště už 63411 ani nedělají, takže prý na výběr nemáte! Což je bohužel lež.
Nová úhradová vyhláška přímo počítá s tím, že ultrazvuk 63411 zdarma může provést i někdo jiný, než registrující gynekolog. Pak si to pracoviště vykáže bodovou hodnotu toho výkonu z paušálu reg. Lékaře! (Není z ní úplně zřejmé, jak se postupuje, pokud žena reg. gynekologa nemá, ale to nechme stranou.)** " - citace ze stránek „Podpoříte mne v osvětě“

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16389
13.4.21 12:03

Vzdy jsem byla na obou. Navíc v každém se hlídá nebo zaměřuje na něco trochu jiného. A dle slov mého lékaře je ten druhy nejdůležitější. První dopadl na výbornou a druhy uz mam za sebou taky. Ja bych se někam objednala

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16389
13.4.21 12:05

@vedma007 muj doktor mi tohle sdělil a věděla jsem to hned.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16382
13.4.21 12:25

Ja byla na všech 3. Ale obecně, pokud nechceš není žádné vyšetření povinné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51
13.4.21 12:34

Také jsem byla na prvním i druhém. Třetí mi řekl gynekolog, že udělá na další prohlídce sám (má kvalitní ultrazvuk).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1234
13.4.21 12:40

@Tichávoda břehymele Test, o kterem pises je spojeni 1.trim screeningu s tripple testem. Tripple test zkouma dalsi krevni udaje a prepocitava rizika z 1.screeningu a jeste vyhodnocuje riziko rozstepovych vad. Utz kolem 20tt, jak jej zde vsichni nazyvaji screeningem je jen jeden z velkych utz hrazenych ze zdravotniho pojisteni. Vsadim se ze o nej nebudes ochuzena ;-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat