Druhý rodič rozeštvává sourozence proti sobě - co s tím?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
825
25.6.22 16:46

Druhý rodič rozeštvává sourozence proti sobě - co s tím?

Hezký den, nevím jak to popsat…začnu asi, že mám 2 dcery 8 a 13 let. Už ten věkový rozdíl je velký, ale vždy měly mezi sebou hezký vztah, samozřejmě, že se dohadovaly atd, ale jedna na druhou pořád myslí, když si něco kupují, jedna druhé pomáhá, jedna druhou brání, když jedné třeba nadávám za bordel…jejich blízký a hezký vztah několikrát ocenila i soudkyně a OSPOD, když jsme před rokem řešili vídání se s tatínkem po rozvodu (rozvod před 4 lety)…starší vlastně pro malou byla vždy jako taková menší maminka, rpostě ten nejbližší, když byly u tatínka…Ale bohužel posledního 3/4 roku tatínek hrozně holyk rozeštvává proti sobě…důvody vidím v tom, že starší k němu neměla nikdy moc blízký vztah a moc u něj nechce být…malá ho má radši, ale bez starší tam být sama nechce…Takže mi přijde, že tatínek se rozhodl, že se „vykašle " na starší a bude jen "manipulovatů s malou…Pořád vyvolává situace kde dopředu ví, že starší něco má do školy na kroužek atd a malé nabídne nějakou zábavu, tak aby to časově zasahovalo do toho, kdy starší musí odejít…Viz dnes…na víkend jsou u něj, starší jede zítra brzo ráno na 3 dny na výlet s gymplem…s tatínkem se dopředu domluvila, že od něj půjdou obě dnes domů okolo 5 hodiny…a on samozřejmě ve 3 nabídne malé, že by mohly do aquaparku…kde je to minimálně na 2 hodiny, pak domů se sbalit a pak teprve k nám…a když starší řekne, že přece byli domluveni, že okolo 5 jde domů…tak mladší vysvětluje " já za to přece nemohu, že kvůli starší nemůžeš do bazénu…já s tím nemůžu nic dělat“…starší většinou ustoupí, je hrozně hodná a empatická, ale pak doma bulí…když někdy ustooupit nechce, tak už to od tatínka jede…Holky jsou doma v pohodě, nehádají se, pomáhají si a jak přijdou k němu poslední asi 3 měsíce…hned je nějaký problém…starší je dle něj líná a hloupá, protože nechce na dětské hřiště ve svých 13 letech :-)…mladší tam bez ni jen s tatínkem nechce…Starší je líná, že si nechce pořád dokola u něj hrát s malou s panenkama, protože tatínka to nebaví…A pořád prostě jede takové dehonestování starší před malou:-(…pořád jí vykládá, že na ní starší nebere ohled (přestože ona se poslední 3 roky jen podřizovala, aby malá u tatínka nebrečela…).
Samozřejmě nechci řešit nijak důvody tatínka (píšu to jen jako vysvětlení podle toho jak ho 17 let znám, důvodem ale může být i to, že to prostě s nima jak jsou věkově od sebe nedokáže zvládnout), to je jeho věc, nebudu ho ani přesvědčovat nebo měnit…
Jde mi o to, jak pracovat s dětmi, aby jejich dobrý vztah tatínek nezničil…protože dřív se to nestávalo, ale teď mi mladší volá " ségra je blbá udělala to a to…"jediné co asi mohu je jejich vztah podporovat, když jsou doma a doufat…že zůstane hezký jen s klasickým sourozeneckým škádlením a dohadováním se…
Ale nemá někdo podobnou zkušenost? Jak to dopadlo, jak jste řešili?

Příspěvek upraven 25.06.22 v 17:11

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20718
25.6.22 17:03

Vysvetlovala bych jim to tak, jak to je.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.6.22 17:20

Jestli to doma klape tak bych do toho moc nestourala spíš doma ten vztah držela. Časem moznaji že jim to u táty nedělá dobře. Uznávám, že se může stát že tam bude jezdit časem jenom jedna. No anebo žádná pokud fotrik nedá pokoj. To si holky časem dle mě rozhodnou samy

• Citovat
  • Nahlásit
4980
25.6.22 17:58

@Aglája75 zkus se ho zeptat, proč to dělá, jestli tam tu starší nechce, nemá jí rad, nebo proč…

v klidu bez výčitek, jen konstatovat, jak to na tebe působí…třeba se chytne za nos, nebo ti vpálí do obličeje nějaký argument, ale budeš alespoň vědět…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
825
25.6.22 18:00
@Anonymní píše:
Jestli to doma klape tak bych do toho moc nestourala spíš doma ten vztah držela. Časem moznaji že jim to u táty nedělá dobře. Uznávám, že se může stát že tam bude jezdit časem jenom jedna. No anebo žádná pokud fotrik nedá pokoj. To si holky časem dle mě rozhodnou samy

Diky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
825
25.6.22 18:01
@Lucie_Sx píše:
Vysvetlovala bych jim to tak, jak to je.

Diky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
825
25.6.22 18:04
@welovefashion píše:
@Aglája75 zkus se ho zeptat, proč to dělá, jestli tam tu starší nechce, nemá jí rad, nebo proč…v klidu bez výčitek, jen konstatovat, jak to na tebe působí…třeba se chytne za nos, nebo ti vpálí do obličeje nějaký argument, ale budeš alespoň vědět…

Jeho se ptat opravdu nebudu, on by rekl, ze nic takoveho nedela…bohuzel se s nim se neda domluvit ani na beznych logistickych vecech, natoz na necem takto citlivem:(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4980
25.6.22 18:09
@Aglája75 píše:
Jeho se ptat opravdu nebudu, on by rekl, ze nic takoveho nedela…bohuzel se s nim se neda domluvit ani na beznych logistickych vecech, natoz na necem takto citlivem:(

ok, jestli myslíš, že to nejde, tak komunikuj s holkama a citlivě vysvětluj :-) ono to nejspíš dopadne tak, že ta starší k němu časem nebude chtít vůbec…

A teda manipulovat s vlastníma dětma takovým způsobem, to je fakt síla :nevim: to, že to chlap zkouší na manželku, ok, ale vlastní děti :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4567
25.6.22 19:22

Na me to trochu pusobi, ze chce mit vztah s tou malou i bez starsi - ze ho mrzi, ze mala s nim bez segry nechce byt. Navic to musi byt pro tu starsi otravne, ze musi vsude se segrou.
Jsem asi nechapava, ale klidne mohl jit tatinek do aquaparku s malou a starsi mohla jit uz domu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4980
25.6.22 19:41
@VitaminC píše:
Na me to trochu pusobi, ze chce mit vztah s tou malou i bez starsi - ze ho mrzi, ze mala s nim bez segry nechce byt. Navic to musi byt pro tu starsi otravne, ze musi vsude se segrou.
Jsem asi nechapava, ale klidne mohl jit tatinek do aquaparku s malou a starsi mohla jit uz domu…

nebo je mohl vzít do aquaparku už dopoledne obě, myslím, že i 13letá holka by chtěla do aquaparku :kytka:

podle mě nejde o to, že by vzal malou někam samotnou, třeba na program, který by starší dělat nechtěla, ale spíš jakým způsobem to otec řeší…se mohli domluvit dříve, třeba odvezu tě domů ve 4 a malou ještě vezmu do herny, nebo na zmrzlinu, ne, že tu malou poštvává proti té větší, jakože je to její vina, že nikam nepůjdou, přitom ona mu svůj program řekla dopředu ;) tohle už je prostě manipulace…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1283
25.6.22 20:13

Starší bych vysvětlila jak to je, ač to bude těžké, ale prostě bych jí i vysvětlila, že mladší toto nevnímá a vnímá jen to, že někam nemůže protože se ona musí vrátit. Mladší bych vysvětlila, že vždy to bude podle první úmluvy, pokud se předem domluví bazén, tak bude bazén, pokud se předem domluví návrat třeba ve tři, tak bude návrat ve tři. A že se nemůže zlobit na sestru, protože táta slíbil něco, co nemůže splnit a může se s ním zkusit domluvit na jindy, ale musí to být předem domluvené.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4567
25.6.22 20:19

@welovefashion Treba ho to nenapadlo.. My taky zijeme spis impulsivne.
Navic - sli by ve tri, v sedm jsou holky u mamy. Snad kazdy je schopny se sbalit za hodku na vylet.. Pripada mi to trochu jako sprajc z jeji strany.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
813
25.6.22 20:39
@Aglája75 píše:

Aglájo, chápeš to velmi správně. Vím, o čem mluvím. Moje matka (skrytý narcis) celý život důsledně dělala rozdíly mezi mnou a mladší sestrou. (Vysvětlení: vždy se samozřejmě snadno manipuluje mladší dítě, obzvlášť když je věk. rozdíl větší, jako v případě Tvých dcer a také mně a mé sestry.) U nás to dopadlo špatně, protože to dělal hlavní vychovavatel: matka ze sestry vychovala narcise.

Jak Ti zde radí, asi budeš muset hodně vysvětlovat oběma, co je táta zač (samozřejmě podle jejich věku, citové a rozumové vyspělost a každé holce osobitně). Tvá starší si to už uvědomuje. Samozřejmě, že nechápe proč. Je na Tobě, jak jí to vysvětlíš, resp. co všechno jí o tátovi řekneš.

Podle tohoto Tvého příspěvku usuzuji, že Tvůj ex je také narcis, protože krom popření toho, co řekli před minutou :cert:, je jejich hlavním poznávacím znakem nemožnost domluvy - páč domluvu považuji za prohru :roll:. Oni mají z toho radost, z toho „žijí“, to je „nabíjí“. Musí to dělat, jinak by se cítili „prázdní“.

No nebudeš to mít snadné, ale vidím, že jsi si toho vědomá, já jsem jen podle Tvého popisu tomu dala jméno. Tak se drž :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4980
25.6.22 20:41
@VitaminC píše:
@welovefashion Treba ho to nenapadlo.. My taky zijeme spis impulsivne.
Navic - sli by ve tri, v sedm jsou holky u mamy. Snad kazdy je schopny se sbalit za hodku na vylet.. Pripada mi to trochu jako sprajc z jeji strany.

My jsme taky spis impulzivní, ale ta holka měla něk jet ne? Takze co ve tri se zbali, ve 4 tam dorazi a v pul paty pojedou dom7, aby holka stihla akci? Jo mozna je tatík ale jen ignorant :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4567
25.6.22 20:44

@welovefashion Holka jede zitra rano.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu