S kým řešit převod družstevního bytu z matky na dceru?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Aqualech
Kecalka 190 příspěvků 1 inzerát 20.11.18 13:25
Družstevní být-převod z matky na dceru

Zdravim a prosím o radu.
Moje mamka je členem bytového družstva panelakoveho domu. V bytě nebydlí a já jako její dcera jsem se do bytu nyní naštěvovala. Mamka by chtěla převést práva na me, tak abych se já stala členem družstva.
Dotaz zní: s kým to řešit, našla jsem všude odpovědi typu jdete za bytovým druzstvem, ale to je kdo??Konkretni obyvatele baráku??Nebo nějaká ta správa domu a bytu?
Dekuji moc za užitečné rady

Reakce:
srpen89
Ukecaná baba ;) 1918 příspěvků 20.11.18 13:28

Vsechno res s predsedou druzstva.

Premek_Orac
Závislačka 4421 příspěvků 20.11.18 13:34

@Aqualech Nejlépe jak píše @srpen89 , zeptat se předsedy bytového družstva. Každé družstvo má své stanovy.
Jinak asi klasicky - schválením převodu družstevního podílu na schůzi členů družstva. Převod může mít družsvo zpoplatněn, ale v případě rodinných příslušníků může třeba mít výjimku nebo schválit odpuštění poplatku.

Ceblma
Stálice 74 příspěvků 20.11.18 13:42

Šla bych rovnou přímo na družstvo :palec:

Monchichik
Kelišová 5407 příspěvků 20.11.18 14:31

Na družstvu ti řeknou co a jak, běž tam.

Paralenka červená
Ukecaná baba ;) 1101 příspěvků 20.11.18 15:28

Samotný převod sepíše právník v souladu se stanovami (min 3×), jednou se to pak doručí představenstvu družstva. Nech si potvrdit, že jsi jim to předala.

Jeremi
Kecalka 279 příspěvků 20.11.18 15:41
@Aqualech píše:
Zdravim a prosím o radu.
Moje mamka je členem bytového družstva panelakoveho domu. V bytě nebydlí a já jako její dcera jsem se do bytu nyní naštěvovala. Mamka by chtěla převést práva na me, tak abych se já stala členem družstva.
Dotaz zní: s kým to řešit, našla jsem všude odpovědi typu jdete za bytovým druzstvem, ale to je kdo??Konkretni obyvatele baráku??Nebo nějaká ta správa domu a bytu?
Dekuji moc za užitečné rady

Maminka, která je členem, netuší, kdo je u nich v představenstvu družstva? No, jestli neví, tak si to budeš muset dohledat. Bytová družstva by měla mít povinně internetové stránky. Zadej do Googlu bytové družstvo + příslušnou ulici a nejspíš Ti to něco najde. Tam bys měla najít kontakty na členy představenstva, s nimi se spojíš a oni Ti řeknou, co je třeba udělat.
Obecně - k převodu členského podílu mezi maminkou a Tebou dojde na základě smlouvy, kterou uzavřete vy dvě mezi sebou. Právní účinky této smlouvy vůči družstvu nastávají dnem doručení smlouvy družstvu. Zároveň s převodem členského podílu dochází k prevodu nájmu družstevního bytu. Není pravda, že je třeba schválení převodu na schůzi členů - ze zákona je převod neomezitelný za podmínky, že k němu dochází na osobu, která je podle stanov způsobilá být členem družstva (některá družstva mají např. omezení, že jejich členem nemůže být právnická osoba, ale to stejně není váš případ). Naopak je pravda, že některá družstva mají s převodem spojen tzv. převodní poplatek. Je třeba si přečíst konkrétní stanovy konkrétního družstva.

Aqualech
Kecalka 190 příspěvků 1 inzerát 20.11.18 21:15

@Jeremi
Dekuji

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Články z Expres.cz

Návod pro francouzskou policii, aby už neváhala: 7 bodů, jak poznat teroristu

Zakřičel Alláhu akbar (Bůh je veliký) a pak vraždil! Chérif Chekatt (29) v... číst dále >

Nezvládala dvě děti, pořídila si třetí! Špindíra Věra z Výměny manželek má syna

Jen málo dílů televizní show Výměna manželek bylo tak kontroverzních jako... číst dále >

Články z Ona Dnes

Deset tipů, jak nastartovat životní změnu a být zdravější

Cítit se dobře fyzicky i psychicky si přejeme určitě všichni. Někdy k tomuto... číst dále >

Nemoci u dětí často odrážejí atmosféru v rodině, říká lékařka

Dokud jsme zdraví, bereme to jako samozřejmost. Zpozorníme, až když je... číst dále >