Družstvo a jeho povinnosti

titinkahaas
30.7.19 17:01

Družstvo a jeho povinnosti

Ahoj!
Mám dotaz ohledně povinností družstva. Koupila jsem si byt, ve kterém špatně teče voda, teda pouze studená. Horká teče silným proudem, studená strašně slabým. Úplně nevím z jakého důvodu a proto jsem se zeptala správcové, zda by šlo zavolat člověka, který tomu rozumí.

Kamarád, který žije jinde, ale také v bytě, a také jsou ve družstvu mi tvrdí, že v tomto případě se jedná o problém ne přímo můj, ale celkového průchodu vody v celé budově a můj byt je v úplně posledním patře. Tak by se to prý mělo hradit z těch peněz, které platíme kazdy měsíc za byt, část se odvádí právě na tyto malé opravy.

Já mám takový pocit, že se o to správcová vůbec nechce starat a něco zařizovat. Dostalo se mi odpovědi, že si všechno musím hradit sama, a že oni nejsou družstvo ale soukromá firma. Nerozumím nicemu.

Poraďte, kde co mám zjistit, na koho se obrátit a třeba mate zkušenosti vy.

Díky předem :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7706
30.7.19 17:42

Obrať se přímo na družstvo, ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9153
30.7.19 17:49

@titinkahaas špatný tlak vody a s ním spojená nízká průtočnost ve vyšších patrech se v našem baráku bude řešit zrovna zítra. zařizuje a platí družstvo, protože se nejedná o problém jednotlivce, ale o problém v domovním potrubí. pravděpodobně tedy, předsednictvo družstva doufá, že zítřejší zásah problém vyřeší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
titinkahaas
30.7.19 17:54

@pannda ano, zítra volám. Ale vůbec nerozumím družstvo se jmenuje družstvo a naše budova není družstevní, ale SVJ 8o, ale přitom spadáme pod to družstvo. :think:

• Citovat
  • Nahlásit
titinkahaas
30.7.19 17:57

@sagina a jste stále družstvo či to SVJ?
Mám v tom strašný nepořádek, nevím jaký je mezi tím rozdíl, spadly mi tyto starosti do klína a jsem na ně sama. :zed:

• Citovat
  • Nahlásit
30978
30.7.19 17:59
@titinkahaas píše:
@pannda ano, zítra volám. Ale vůbec nerozumím družstvo se jmenuje družstvo a naše budova není družstevní, ale SVJ 8o, ale přitom spadáme pod to družstvo. :think:

No a koupila jsi tedy družstevní byt nebo byt v osobním vlastnictví? :nevim: to přeci musíš vědět, ne? Buď máš byt v OV a máte SVJ nebo máš družstevní byt a máte družstvo…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9153
30.7.19 18:03

@titinkahaas my jsme družstvo, měla jsem pocit, že dotaz byl na družstevní byt. se společenstvím vlastníků jednotek nemám nejmenší zkušenost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
titinkahaas
30.7.19 18:05

@Nimie jojo, to jsem si koupila od soukromé osoby, tedy mám ho osobním vlastnictví. Ale přitom jsme v SVJ, máme schůzky, třeba tam se řešilo zateplení bytu, pak dali příkaz lidem, co neměli vyměněná okna, aby si je vyměnili a od jimi dané firmy.. (mě se to netýkalo).

Mě jde o tu vodu, kdo to hradí takové drobné opravy. Jen přece jde o potrubí, které vede přes všechny byty, není pouze mé osobní, takže :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
titinkahaas
30.7.19 18:08

@sagina já nemám páru, žila jsem od 18 let v zahraničí, tehdy se o všechno rodiče, nyní jsem se vrátila a nemám ponětí, co je družstvo, co není. Protože byt mám v osobním vlastnictví, je to bytová jednotka z 50. let, ale přitom spadáme pod družstvo, platíme poplatky, a chodíme na schůze… tak kdo jsme, co jsme? :nevim: :oops:

• Citovat
  • Nahlásit
968
30.7.19 18:19

@titinkahaas @titinkahaas SVJ beru tak, že si pouze platíte služby soukromé firmy, která se vám stará v rámci smlouvy o dům - tj. výměna dveří, oprava výtahů, úklid chodeb, ale platí hlavně to, co si odhlasujete vy a můžete měnit směrnice domu. A když nastane nějaký fin. problém, byt vám můžou sebrat jen exekucí a prodat ho můžete vy sami za sebe, u nájmu se nemusíte SVJ ptát.

U družstva bych to chápala tak, že všechny tyto služby taky poskytuje, ale musíte se řídit přímo směrnicemi družstva, které může změnit jen družstvo. U fin. problémů vás družstvo prostě vykopne a družstevní podíl prodá někomu jinému, u nájmu musíte mít povolení.

Určitě těch rozdílů bude mnohem více.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5999
30.7.19 18:29

SVJ- společenství vlastníků jednotek. Žádné družstvo. Nicméně- na takovýchto věcech se musíte (hezky po družstevnicku) domluvit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5026
30.7.19 20:09

A nespravuje Vám družstvo jen realitní správu - účetnictví?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
titinkahaas
30.7.19 20:12

@Salorka je to možné… paní mi to takhle řekla. Že si kazdy platí sám své opravy. Ale nevím, přišlo mi, že mlzila, jelikož jsem ji naštvala predtim.

• Citovat
  • Nahlásit
30978
30.7.19 20:28
@titinkahaas píše:
@Nimie jojo, to jsem si koupila od soukromé osoby, tedy mám ho osobním vlastnictví. Ale přitom jsme v SVJ,máme schůzky, třeba tam se řešilo zateplení bytu, pak dali příkaz lidem, co neměli vyměněná okna, aby si je vyměnili a od jimi dané firmy.. (mě se to netýkalo).Mě jde o tu vodu, kdo to hradí takové drobné opravy. Jen přece jde o potrubí, které vede přes všechny byty, není pouze mé osobní, takže :nevim:

Však to je v pořádku, akorát to s družstevním bytem nemá nic moc společného :) potrubí záleží které, kde je přesně porouchané apod. pak záleží jakou máte strukturu, někde je SVJ a správcovská firma oddělená, někde stejná. Každý řeší trochu něco jiného.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14135
30.7.19 20:30

Pokud máš byt v osobním vlastnictví, tak máte SVJ a v rámci měsíčních poplatků platíte i nějaké peníze do společného rozpočtu na údržbu domu a společných prostor. V kupní smlouvě bys měla mít nadefinováno, co jsou společné věci, kde údržbu hradí SVJ, a co je již tvůj problém. Jinak určitě musíte mít stanovy, určené předsednictví SVJ atd. Většinou si SVJ najímají správcovské firmy, kterým paltí za vedení účetniství a kompletní údržbu domu.
Pokud se se správcovou hádáš, není to dobrý stav. Jestli se nejste schopné domluvit, zkus zkontaktovat někoho z předsednictva SVJ a domluvit se s nim na nejlepším postupu. A opravdu není dobré motat dohromady družstvo a SVJ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama