Družstvo a jeho povinnosti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
titinkahaas
Kecalka 121 příspěvků 30.07.19 17:01
Družstvo a jeho povinnosti

Ahoj!
Mám dotaz ohledně povinností družstva. Koupila jsem si byt, ve kterém špatně teče voda, teda pouze studená. Horká teče silným proudem, studená strašně slabým. Úplně nevím z jakého důvodu a proto jsem se zeptala správcové, zda by šlo zavolat člověka, který tomu rozumí.

Kamarád, který žije jinde, ale také v bytě, a také jsou ve družstvu mi tvrdí, že v tomto případě se jedná o problém ne přímo můj, ale celkového průchodu vody v celé budově a můj byt je v úplně posledním patře. Tak by se to prý mělo hradit z těch peněz, které platíme kazdy měsíc za byt, část se odvádí právě na tyto malé opravy.

Já mám takový pocit, že se o to správcová vůbec nechce starat a něco zařizovat. Dostalo se mi odpovědi, že si všechno musím hradit sama, a že oni nejsou družstvo ale soukromá firma. Nerozumím nicemu.

Poraďte, kde co mám zjistit, na koho se obrátit a třeba mate zkušenosti vy.

Díky předem :kytka:

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:
pannda
Kelišová 7158 příspěvků 39 inzerátů 30.07.19 17:42

Obrať se přímo na družstvo, ne?

sagina
Echt Kelišová 8116 příspěvků 30.07.19 17:49

@titinkahaas špatný tlak vody a s ním spojená nízká průtočnost ve vyšších patrech se v našem baráku bude řešit zrovna zítra. zařizuje a platí družstvo, protože se nejedná o problém jednotlivce, ale o problém v domovním potrubí. pravděpodobně tedy, předsednictvo družstva doufá, že zítřejší zásah problém vyřeší.

titinkahaas
Kecalka 121 příspěvků 30.07.19 17:54

@pannda ano, zítra volám. Ale vůbec nerozumím družstvo se jmenuje družstvo a naše budova není družstevní, ale SVJ 8o, ale přitom spadáme pod to družstvo. :think:

titinkahaas
Kecalka 121 příspěvků 30.07.19 17:57

@sagina a jste stále družstvo či to SVJ?
Mám v tom strašný nepořádek, nevím jaký je mezi tím rozdíl, spadly mi tyto starosti do klína a jsem na ně sama. :zed:

Nimie
Nadpozemská drbna 28346 příspěvků 30.07.19 17:59
@titinkahaas píše:
@pannda ano, zítra volám. Ale vůbec nerozumím družstvo se jmenuje družstvo a naše budova není družstevní, ale SVJ 8o, ale přitom spadáme pod to družstvo. :think:

No a koupila jsi tedy družstevní byt nebo byt v osobním vlastnictví? :nevim: to přeci musíš vědět, ne? Buď máš byt v OV a máte SVJ nebo máš družstevní byt a máte družstvo…

sagina
Echt Kelišová 8116 příspěvků 30.07.19 18:03

@titinkahaas my jsme družstvo, měla jsem pocit, že dotaz byl na družstevní byt. se společenstvím vlastníků jednotek nemám nejmenší zkušenost.

titinkahaas
Kecalka 121 příspěvků 30.07.19 18:05

@Nimie jojo, to jsem si koupila od soukromé osoby, tedy mám ho osobním vlastnictví. Ale přitom jsme v SVJ, máme schůzky, třeba tam se řešilo zateplení bytu, pak dali příkaz lidem, co neměli vyměněná okna, aby si je vyměnili a od jimi dané firmy.. (mě se to netýkalo).

Mě jde o tu vodu, kdo to hradí takové drobné opravy. Jen přece jde o potrubí, které vede přes všechny byty, není pouze mé osobní, takže :nevim:

titinkahaas
Kecalka 121 příspěvků 30.07.19 18:08

@sagina já nemám páru, žila jsem od 18 let v zahraničí, tehdy se o všechno rodiče, nyní jsem se vrátila a nemám ponětí, co je družstvo, co není. Protože byt mám v osobním vlastnictví, je to bytová jednotka z 50. let, ale přitom spadáme pod družstvo, platíme poplatky, a chodíme na schůze… tak kdo jsme, co jsme? :nevim: :oops:

smoule.koule
Zasloužilá kecalka 760 příspěvků 30.07.19 18:19

@titinkahaas @titinkahaas SVJ beru tak, že si pouze platíte služby soukromé firmy, která se vám stará v rámci smlouvy o dům - tj. výměna dveří, oprava výtahů, úklid chodeb, ale platí hlavně to, co si odhlasujete vy a můžete měnit směrnice domu. A když nastane nějaký fin. problém, byt vám můžou sebrat jen exekucí a prodat ho můžete vy sami za sebe, u nájmu se nemusíte SVJ ptát.

U družstva bych to chápala tak, že všechny tyto služby taky poskytuje, ale musíte se řídit přímo směrnicemi družstva, které může změnit jen družstvo. U fin. problémů vás družstvo prostě vykopne a družstevní podíl prodá někomu jinému, u nájmu musíte mít povolení.

Určitě těch rozdílů bude mnohem více.

Ivan PPZ
Kelišová 5916 příspěvků 30.07.19 18:29

SVJ- společenství vlastníků jednotek. Žádné družstvo. Nicméně- na takovýchto věcech se musíte (hezky po družstevnicku) domluvit.

Salorka
Závislačka 4422 příspěvků 4 inzeráty 30.07.19 20:09

A nespravuje Vám družstvo jen realitní správu - účetnictví?

titinkahaas
Kecalka 121 příspěvků 30.07.19 20:12

@Salorka je to možné… paní mi to takhle řekla. Že si kazdy platí sám své opravy. Ale nevím, přišlo mi, že mlzila, jelikož jsem ji naštvala predtim.

Nimie
Nadpozemská drbna 28346 příspěvků 30.07.19 20:28
@titinkahaas píše:
@Nimie jojo, to jsem si koupila od soukromé osoby, tedy mám ho osobním vlastnictví. Ale přitom jsme v SVJ,máme schůzky, třeba tam se řešilo zateplení bytu, pak dali příkaz lidem, co neměli vyměněná okna, aby si je vyměnili a od jimi dané firmy.. (mě se to netýkalo).Mě jde o tu vodu, kdo to hradí takové drobné opravy. Jen přece jde o potrubí, které vede přes všechny byty, není pouze mé osobní, takže :nevim:

Však to je v pořádku, akorát to s družstevním bytem nemá nic moc společného :) potrubí záleží které, kde je přesně porouchané apod. pak záleží jakou máte strukturu, někde je SVJ a správcovská firma oddělená, někde stejná. Každý řeší trochu něco jiného.

nozu
Extra třída :D 12799 příspěvků 30.07.19 20:30

Pokud máš byt v osobním vlastnictví, tak máte SVJ a v rámci měsíčních poplatků platíte i nějaké peníze do společného rozpočtu na údržbu domu a společných prostor. V kupní smlouvě bys měla mít nadefinováno, co jsou společné věci, kde údržbu hradí SVJ, a co je již tvůj problém. Jinak určitě musíte mít stanovy, určené předsednictví SVJ atd. Většinou si SVJ najímají správcovské firmy, kterým paltí za vedení účetniství a kompletní údržbu domu.
Pokud se se správcovou hádáš, není to dobrý stav. Jestli se nejste schopné domluvit, zkus zkontaktovat někoho z předsednictva SVJ a domluvit se s nim na nejlepším postupu. A opravdu není dobré motat dohromady družstvo a SVJ.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek
Reklama