Dům. Stavět či nestavět? (máme byt a nic nás zatím netlačí)

def
213
12.11.19 11:56

Dům. Stavět či nestavět? (máme byt a nic nás zatím netlačí)

Ahoj.
Mám 2 děti 4+6 let, splacený byt (3+kk) v širším centru Prahy a stavební pozemek na Mělníku. Byt i sousedi jsou v průměru, jsme tu celkem spokojeni a v případě nouze tu zvládneme i dětskou pubertu. Žena i já máme práci 10 minut od baráku. Byt prodávat nechceme.

Máme začít stavět dům?

Měli bychom daleko vyšší komfort bydlení, čerstvý vzduch a klidnější bydlení a děti výběh. Jenže by to znamenalo: Hypotéku 2mio, 2 roky útrap se stavěním (i když to bude na klíč. tak člověk pořád musí řešit) a pak každodenní dojíždění do Prahy, strach o ztrátu zaměstnání (protože je nutnost splácet hypotéku).

Co byste dělali vy?

1. Stavět hned, ať si děti užijí mládí na zahradě? To by znamenalo, že čas, který mám dnes na děti budu trávit řešením stavby a vyděláváním dalších peněz, strachem o zaměstnání a dojížděním 
  2. Stavět až nás v bytě začne něco tlačit (sousedi, hluk, okolí…)? Ocení děti barák, až budou starší? Nebudou raději v Praze, kde mají možnosti?
  3. Stavět, až budou peníze? Viz. druhý bod
  4. Stavět, až přijde krize?Poptávka po domech je velká, řemeslníků je málo a to má vliv na cenu i kvalitu, které dnes nejsou příznivé. Není nakonec lepší počkat, až přijde krize? 

ps. Ano, finální rozhodnutí je na mě, jen by mě zajímaly další názory.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

84
12.11.19 12:00

Ahoj, bydlíte ve vlastním, jste spokojení, bez dluhů. Stavět přece nemusí každy :-) Pokud přímo netoužíte po domečku, tak bych nestavěla…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17404
12.11.19 12:02

No a jste připravený na to že budete dojíždět do práce, do škol, do kroužků? nebo se přestěhujete a vše změníte?
jinak stačí vám dvě mega? ono se to sakra prodraží i když bude dům na klíč

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.11.19 12:03

Rozhodně bych se nestěhovala z prahy do mělníka. Kroužky děti dva dojíždejici do Prahy zvládají jak? Praha je Praha jste tu zvyklí. Já když vidím pískoviště, hřiště teď očima matky tak z těch pražských se mi kroutí palce na nohou, ta spina všude a do toho zvídavé děti. No ale to už jste zvládli, takže zůstat, určitě na 1000 procent zůstat a na Mělníku malou chaticku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4941
12.11.19 12:05

A co na pozemku postavit chalupu, ta se může stavět svépomocí klidně několik let, stačí jen udělat rychle hrubou stavbu a zastřešit. Zbytek se může řešit postupně. A a když budete chtít z města pryč tak jen chalupu upravíte k trvalému užívání (musí se s tím počítat v projektu). Takhle budete moct užívat jak čerstvý vzduch, tak komfort bydlení ve městě. Jinak s dětmi je dlouhé dojíždění do práce mor, ségra dojíždí 40 minut vlakem (autem by byla za 10, ale u práce nemají parkoviště a nejbližší parkovací dům stojí 10k měsíčně, což je víc než půlka její čisté mzdy) a je to hodně složité s dcerkou se vidí tak hodinu před spaním. Naštěstí její manžel pracuje částečně z domova tak se o dceru může postarat on.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13585
12.11.19 12:06

Já bych počkala, než do hypotéky bych peníze vrazila do dětí, zážitků atak. Když vám nic nechybí tak proč se zadlužovat? Komplikovat si život dojížděním? Co na pozemku postavit třeba jenom nějaký dočasný přístřešek (mobilheim třeba) a jezdit tam třeba na víkend, ať se děti vyběhají, udělat si tam třeba zahrádku, ale bydlet zatím v bytě?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26940
12.11.19 12:07

Byt vama tak zůstanu v Praze, dojíždění je strašný opruz, a deti jak povyrostou budou mít v Praze víc možnosti. Než dostavite tak bude věk na zahradu skoro za nima. Navíc za 2 mio dům nepostavíte ani svépomocí, natož na klíč.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
394
12.11.19 12:11

My jsme postavili dum na vesnici sice nez se dcera narodila, ale jeste nemame vse hotove. Nemenila bych. Stastne dite na zahrade, blizko do lesa, vsude spousta deti, u nas nebo v sousedni vesnici se poradaji akce pro deti… financne zvladame. 1×do roka dovolena, dite ma vse co potrebuje i nepotrebuje ja si vse doma pestuji, chovame zvirata… Postaveno jsme meli svepomoci za 1,5 roku a to jsme vse delali po praci a o vikendech.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
def
213
12.11.19 12:14
@Aiky píše:
Ahoj, bydlíte ve vlastním, jste spokojení, bez dluhů. Stavět přece nemusí každy :-) Pokud přímo netoužíte po domečku, tak bych nestavěla…

Láká nás vidina lepšího bydlení.

@ka2ka píše:
No a jste připravený na to že budete dojíždět do práce, do škol, do kroužků? nebo se přestěhujete a vše změníte?
jinak stačí vám dvě mega? ono se to sakra prodraží i když bude dům na klíč
Školu, školku změníme. Žena změní práci, já kvůli úzkému zaměření nemůžu, takže já budu denně 1,5h v dopravě a to mě vadí.
Ano, pár korun dostaneme od rodičů, ale i tak se musíme zadlužit.

@Bubla Bůčková
Pro kroužky bychom změnili a našli na Mělníku, žena by změnila práci, já bych jediný dojížděl.

@Heivka píše:
A co na pozemku postavit chalupu, ta se může stavět svépomocí klidně několik let, stačí jen udělat rychle hrubou stavbu a zastřešit. Zbytek se může řešit postupně. A a když budete chtít z města pryč tak jen chalupu upravíte k trvalému užívání (musí se s tím počítat v projektu). Takhle budete moct užívat jak čerstvý vzduch, tak komfort bydlení ve městě. Jinak s dětmi je dlouhé dojíždění do práce mor, ségra dojíždí 40 minut vlakem (autem by byla za 10, ale u práce nemají parkoviště a nejbližší parkovací dům stojí 10k měsíčně, což je víc než půlka její čisté mzdy) a je to hodně složité s dcerkou se vidí tak hodinu před spaním. Naštěstí její manžel pracuje částečně z domova tak se o dceru může postarat on.
Školu a školku bychom našli v Mělníku, kde bychom měli trvalé bydlení. Ten pozemek je v nové čtvrti mělníka, kde rostou jen rodinné domy. Takže nic jiného než barák se tam moc nehodí.
@Kriss Tina píše:
Já bych počkala, než do hypotéky bych peníze vrazila do dětí, zážitků atak. Když vám nic nechybí tak proč se zadlužovat? Komplikovat si život dojížděním? Co na pozemku postavit třeba jenom nějaký dočasný přístřešek (mobilheim třeba) a jezdit tam třeba na víkend, ať se děti vyběhají, udělat si tam třeba zahrádku, ale bydlet zatím v bytě?

JJ, také se mi líbí možnost si užívat, když nás nic netlačí. Na druhou stranu si říkáme, jestli o něco nepřicházíme. Ten pozemek je v nové čtvrti mělníka, kde rostou jen rodinné domy. Takže nic jiného než barák se tam moc nehodí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.11.19 12:15

Byla jsem dítě, které vyrostlo na vesnici a jsem za to nesmírně ráda. V bytě jsem bydlela 2 roky na vejšce a pak první 3 roky s manžele a stačilo. Takže za mě určitě 1. :) Ale já jsem já. Pokud vám bydlení v bytě vyhovuje, nemáte Prahy už plné zuby nebo třeba netoužíte po tom hrabat se na zahradě v hlíně apod., tak bych se do toho asi úplně nehnala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
def
213
12.11.19 12:17
@Filzefina píše:
My jsme postavili dum na vesnici sice nez se dcera narodila, ale jeste nemame vse hotove. Nemenila bych. Stastne dite na zahrade, blizko do lesa, vsude spousta deti, u nas nebo v sousedni vesnici se poradaji akce pro deti… financne zvladame. 1×do roka dovolena, dite ma vse co potrebuje i nepotrebuje ja si vse doma pestuji, chovame zvirata… Postaveno jsme meli svepomoci za 1,5 roku a to jsme vse delali po praci a o vikendech.

Já nevím co je cihla :o), Navíc mám děti, takže čas bude buď jejich nebo u stavby, což je pro mě jednoduché rozhodování - svépomocí to nedám. Ostatně už i dům na klíč by mi vzal hodně času…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
32555
12.11.19 12:19

Nestavet. Zivotni meta - vlastni,,baracek”, dve deti a pes jde mimo me.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
394
12.11.19 12:21
@def píše:
Já nevím co je cihla :o), Navíc mám děti, takže čas bude buď jejich nebo u stavby, což je pro mě jednoduché rozhodování - svépomocí to nedám. Ostatně už i dům na klíč by mi vzal hodně času…

Tak na klic, my kdyby jsme museli stavet na klic, tak urcite montovany dum. To nezabere tolik casu a vyjde i levneji. Muzes tam pak jezdit v podstate jen na kontrolu. 8) ja bych do toho sla. Jestli nemate jine dluhy a pujcky, tak to bude ok. My platime hypoteku min, nez kdekdo najem

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.11.19 12:22

@def neptej se cizích ženských, ale svoji ženy, my tě neznáme. Můžeš být ten typ, co sice jede autem třičtvrtě hodiny domu, ale potřebuje doma hodinu klid a teplou večeři a paní nějakou podřadnou práci na Mělníku a kmitat domu, s dětma všechno ona, protože ty přece jezdíš do Prahy do práce. Nevím, nevím… Já osobně, bych další tyhle drobné hádky neživila a jak tu někdo psal investovala do zážitků a cestování. Tady jsou taky rodinné domy a mezitím parcely s boudou a co jako.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.11.19 12:22

Jsme v podobné situaci a stavět zatím nebudeme. Čas, kdy jsou děti malé a je třeba se jim věnovat, nikdy nevrátíme, a nebudem si dělat iluze, že stavba baráku je časově, finančně i psychicky dost náročná. V Praze mají dětí víc možností (školy, kroužky, lékaře, kamarády, babičky…). Máme v plánu začít se stavbou za cca 10let tak, abychom pak mohli stěhování v případě zájmu udělat bez dětí ;) Myslím jako že kdyby oni chtěli zůstat, necháme jim současný byt. Anonym z důvodu bytové situace.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama