Dům za městem nebo byt ve městě, větší nebo menší hypotéka

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
23.6.22 16:14

Dům za městem nebo byt ve městě, větší nebo menší hypotéka

Ahoj, prosím o názor, jak byste se rozhodli s bydlením :kytka: Hlavně vy, co už máte nějakou zkušenost…
Máme byt na okraji hezkého města, v krásný čtvrti, blízko přírody, školku, školu, sportoviště, cyklostezky atd. kousek pěšky a do města taky. Byt je 3+1, ale má skoro 100 m2 a šel by na 4+kk (máme 2 děti). Je ve starším cihl. domě po částečné rekonstrukci, tak na 10 let není nic třeba, ale pak je otázka, co s nezrekonstruovanou fasádou při dnešních cenách, co střecha apod.(sousedi by se spíše podílet nechtěli, neměli finance). Má zahrádku, posezení, hřiště pro děti, velké úložné prostory. V domě jsou další 2 byty, sousedi se mění, zatím jsme o nich spíše nevěděli, ale samozřejmě se může stát, že se přistěhuje někdo na houby :lol: Nyní jsme spokojení. Byt je rekonstruován částečně. Pokud bychom se rozhodli, že zůstaneme nastálo, ještě bychom do něj investovali docela dost. Topíme plynem, máme vlastní kotel, náklady ok, ale samozřejmě nízkoenergetické to ve starém domě není.
Jakou druhou možnost máme byt prodat, ale vzít si i tak zase velkou hypotéku a postavit velikostně cca stejný dům na vesnici hned za městem, kde je krásná příroda, vlaková i autobusová zastávka, ale třeba do školy by děti jezdily do města (v obci ZŠ nemají). Autem je to jen 10min, ale vlakem, autobusem už to může být na ZŠ 45min. Lepší dojezd by byl později na střední školu. Cyklostezky, sportoviště jsou tam taky, ostatní kroužky spíše ve městě. Dům by byl nový a nízkoenergetický, takže by odpadla nutnost rekonstrukce do budoucna nebo řešení energií v dnešní době…
Chceme se usadit natrvalo a již se nestěhovat. Co byste si vybrali nebo na základě čeho byste se hlavně rozhodovali? Děti jsou nyní školkové. Zahrádku mají i teď, takže takový ten důvod „zahrádka, písek“ pro děti, to už mají tady a pak budou na to už velké. Kdybychom zůstali v bytě, byli bychom na tom o dost lépe finančně, měli více peněz na vyžití a dovolené a dříve splacenou hypotéku. V domě by byla větší hypotéka a na déle, ale sem tam dovolená a běžné kroužky pro děti by se zvládlo. Ale zase v bytě vzhledem ke stáří domu hrozí nějaké rekonstrukce domu a jejich cena je v této době vysoká. Dojíždění do práce u manžela by bylo cca nastejno, já pracuji z domu, takže se spíše jedná o dojíždění dětí do školy, ale není to daleko. V domě samozřejmě více soukromí, fajn posezení venku apod. Rodinu nemáme ani tady ani tam, takže tohle je jedno.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
574
23.6.22 16:19

Město v každém případě.
Mimochodem, máte nějaké sdružení vlastníků?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16158
23.6.22 16:27

Těžká volba. Já jsem z domu a teď stavíme vlastní, v bytě sem nikdy nebydlela kromě pár přespání. Ale v naší vesnici je aspoň základka do 5 třídy a pak dojíždění busem 10-15min.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
60106
23.6.22 16:27

To si musí každý rozhodnout sám. Každý žije svůj život sám a ne za druhé. Za nás určitě vesnice. My jsme město zkusili. Žili jsme tam 5r. v domě. Pak jsme prodali barák a odešli jsme na vesnici blízko města.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
594
23.6.22 16:28

Taky jsme se tak jednu dobu rozhodovali a zůstali ve městě v bytě se skvělou vybaveností a přírodou do 5 minut. Jsem za to vděčná, nemáme dluhy, byť jsme rekonstruovali postupně a teď šetříme dětem, což by s hypotékou na dům nešlo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29762
23.6.22 16:28

Určitě bych zůstala. Zahradu máte, máte vše dostupné ( což za pár let oceníte určitě), vyjde vám to líp finančně :nevim: rekonstrukci fasády atd nebudete snad platit sami ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9658
23.6.22 16:30

Řešili jsme..
a se školkovými dětmi se před lety pokorně vrátili do města
ze spousty důvodů…

Pro nás Ideál je byt ve městě s veškerou vybaveností + chalupa na léto, víkendy, relax… u nás dojezd autem 12 minut, takže paráda :dance:
je tu krásně, ale žádný obchod, žádná vybavenost, vše tahám z města, nejde tu být víc jak pár dní, zjistíš, že ti prostě Něco chybí..

vy máte naprosto luxusní velký byt, kde může mít i každé dítě svůj pokoj (u nás ve 3+1 90m2 problém, nejde to tam)… k tomu super luxusní podmínky, nezbavovala bych se ho a zbytečně se kvůli stejně velkému „domečku“ nezadlužovala
nechcete zvážit chatu?
dřevostavba se dá pořídit ještě pořád celkem slušně (na netu spousta nabídek kolem milionu) a máš po problému.. ;) jen sehnat tu lokalitu blízko, pěkné místo/pozemek…

jít do starého stavení moc nedoporučuju, je to na věky věkoucí žrout veškerých úspor :D ale tak mne to baví, jen to fakt není pro každého…

s prodejem tak krásného bytu se vůbec neukvapuj, lidi by ti teda dle popisu utrhli ruce..
a místo zbytečné hyper-truper rekonstrukce bych fakt investovala do té chaty :kytka: :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
60106
23.6.22 16:33

Vy asi budete spíš duchem měšťáci. Tak spíš ten byt. A k tomu v kolonii nějakou pěknou svoji zahrádku s chatkou nebo maringotku, kde se dá trávit sezóna a víkendy. To si myslím, že je dostačující.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
142
23.6.22 16:33

Já bych zůstala v bytě. Dům sice bude nový, ale sypat do něj budeš taky.
Já bydlím v Brně taky v 3+1 ve starším, ale to pohodlí, kdy mám vše při ruce, děti za domem školku a školu, kolem domu X obchodů a 10 minut do centra. Ne, tohle bych za dům nevyměnila ani náhodou, i když věřím, že zase spousta lidí by nešlo do bytu, no. Každý to má jinak, ale Vy se podle mě máte v bytě super.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25899
23.6.22 16:36

Zůstala bych v bytě. Bydlela jsem ve velkém městě, na vsi i na malém městě. S dětmi je vždy lepší mít školku, školy a lékaře v místě bydliště. Dojíždět někam roky je dost náročné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5710
23.6.22 16:36

A co by měl být ten motor, který by vás měl hnát do domu? Mi přijde, že jste tam spokojení. Co byste si pomohli, kdybyste si postavili stejně velký domek? Byt se sice musí opravovat, ale to není třeba najednou, dům je velká investice a 100m je celkem malo, aspoň 120 by to chtělo (i na nějakou dílnu pro chlapa a na různé nářadí, kolem baráku se toho vždycky nashromáždí :lol: ).

My jsme bydleli v daleko menším a nešťastně řešeném a umístěném byte, takže se šlo pryc jedna radost :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Třeba se vám tam přestěhuje někdo, kdo vás vyžene, a vyřeší tím dilema za vás :lol: ale momentálně mi přijde, ze fakt nemáte moc kam spěchat ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1910
23.6.22 16:53

My se ještě před rokem rozhodovali, zda jít z Prahy někam do Středočeského kraje a koupit dům. Rozhodli jsme se, že zůstaneme v Praze, bydlíme v širším centru, taky v cihlovém domě s pár sousedy. Byt je manželův, dnes má vysokou hodnotu, takže bychom na dům připláceli jen docela málo a hypo bychom si brát nemuseli. Ale rozhodli jsme se zůstat. A udělali jsme dobře - Praha je všude totálně zasekaná, dojíždění by bylo peklo. Ale to není váš případ. Já být vámi bych se zbytečně moc v dnešní době nezadlužovala a spíš zůstala tam, kde jste. Podle popisu vám tam nic nechybí :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
293
23.6.22 16:53

Zůstala bych v bytě. Větší dostupnost i s ohledem na stáří. Nechcete se stěhovat, na starý kolena budete rádi, že nemusíte běhat kolem baráku a k doktorům a do obchodu to půjde i pěšky bez auta. A do ty doby, alespoň budete moct peníze které vám zbydou investovat do zážitků s detma, do cestování, kroužku a zájmu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.6.22 16:54

Zakladatelka - doplním:

• chata by byla fajn, ale na postavení na tom pozemku, na to už nebudeme mít peníze. A po prodeji pozemku koupit chalupu taky ne, jsme tu žádaná lokalita, takže chalupa vyjde jak dům.
  • sdružení vlastníků nemáme a ta rekonstrukce domu, i kdyby za 10 let (teď je vše vpořádku, měli jsme tu odborníky), je velká otázka, jak by finančně probíhala, pokud by ostatní neměli peníze, pro nás samotné by to ještě mohla být celkem pálka…
  • spokojení jsme, důvodem stěhování by bylo asi soukromí, vlastní teráska, zahrádka,..žádné strašáky rekonstrukce domu a strašáky sousedů,..nízkoenergetický dům a taky bydlení komplet nové a podle sebe
  • městské typy úplně nejsme, trávíme hodně času v přírodě a sportem, ale máme to i z bytu autem 5minut do CHKO, později reálně i na kole, až to děti ujedou. Ale nejsme ani typy, co by plánovali chovat slepice nebo nějak extra pěstovat. Spíše to posezení, trochu rybízu a stejně bychom jeli na kolo.
  • lokalita bytu je fakt parádní, asi nejlepší čtvrť ve fajn městě, do pěti minut pěšky okolo je úplně vše jako školka, škola, kroužky, několik hřišť, sportovišť, obchod, lékárna, do 20minut pěšky je centrum města a je to velké město, takže tam je zbytek všeho, spousta fajn restaurací a kaváren, všechny lékaře tu máme, i velkou nemocnici atd

@aledud - no přesně - s hypotékou na dům by bylo méně dovolených a vyžití a pokud zůstaneme v bytě, tak naopak se dříve doplatí hypotéka, je menší, může se našetřit a byt se dorekonstruuje, finančně určitě větší klid a svoboda

• fakt je, že ta vesnice ale není od města a současné lokality daleko, není to ani 10km. Autem 10minut. Vlakem do centra města je to 5minut ve vesnici na vlak a vlak jede 15minut. Spíše to dojíždění na ZŠ by bez auta mohlo být až 45minut. Na střední škole by asi do půl hodiny děti byly. Řeší se tedy spíše to denní dojíždění. Nějaké zajetí si do kina, to je do půl hodiny i vlakem, autem 10min.

Byli jsme v podstatě rozhodnuti pro stavbu domu, ale tím, že tahle doba tu stavbu prodražila (o milion za rok) plus teď je nesmysl si brát hypotéku, tak vznikl takový mezičas na rozhodování, tak nám to vrtá hlavou.

Všem děkuju, je to dilema :dance: :think:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
23.6.22 17:06

Zakladatelka:

• byt je v patře (dvoje schody, výtah není), takže na stáří není bezbariérový, nový dům by byl bezbariérový. Na druhou stranu ve stáří ve městě vše na MHD, blízko nemocnice atd.
  • Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat