Dva členové v rodině s rakovinou.

402
11.6.21 22:28

Dva členové v rodině s rakovinou.

Ahoj, nedavno jsem premyslela jestli nemam jit na nejake,,komplexnejsi" vysetreni. Mamky sestra ve 12 letech umrela na rakovinu a pred rokem umrel na rakovinu i muj deda. Na preventivky chodim. Vubec netusim jestli mam neco resit kdyz mame v rodine pripad rakoviny. Diky za radu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
16931
11.6.21 22:37

Prober to se svým praktickým lékařem, ale obecně -je to prostě genetická loterie a i kdyby sis nedejbože vylosovala geny, které zvyšují riziko rakoviny, tak to neznamená že propuknou.

Jako je dobré chodit na prevence, je dobré mazat se UV filtrem, je dobré jíst dostatek vlákniny, ale nemá smysl se propadnout do paniky, že umřeš na rakovinu a začít tomu podřizovat život.

není nic, co ti zaručí, že u tebe rakovina nepropukne.

Ale ani vězni kopající uran bez ochranných pomůcek neumřeli na rakovinu všichni, jen daleko častěji, než ostatní populace. Můj učitel biologie říkal, že na rakovinu umře každý, kdo se jí dožije. Něco na tom bude…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.6.21 22:40

V rodině (babicky) mam rakovinu prsů a dělohy, u mého otce rakovina prostaty, děda rakovina slinivky, druhý děda rakovina tlustého střeva a strejda rakovina plic, někteří zemřeli, někteří ne. Ale žádné speciální vyšetření nemám v plánu. Chodim jen na preventivní prohlídky a hlídám si životosprávu.

• Citovat
  • Nahlásit
31367
11.6.21 22:56

Jedná se o stejný typ rakoviny? To bych asi při prevenci probrala s lékařem. Jinak ne. Maminky sestra mi přijde celkem vzdálená přízeň a dva příbuzní s rakovinou v uvozovkách málo.
Mám v rodinný anamnéze taky dvě rakoviny a praktická lékařka mi žádné speciální vyšetření nenabízí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.6.21 22:58

@Hvezda70 máme po ženské linii rakovinu snad u všech - moje máma umřela na rakovinu vaječníku ve 46, babička z otcovi strany mela rakovinu prsu, sestra rakovinu děložního čípku. Jediné co, tak chodím na prevenci, víc jak píše OU nemá ani smysl dělat. Protože i kdybych šla na nějaké speciální vyšetření a zjistili mi větší pravděpodobnost rakoviny tak co zmůžu? Ségra žije v zahraničí a zařadili ji do nějaké studie genomu, tak jsem zvědavá co jí řeknou.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
11.6.21 23:03

Za me prevence na miste- stran rakoviny prsu se napr. da udelat z krve test predispozice BRCA1 a 2 genu, ktery podminuje rakovinu az z 85%. Pracuji v Masarykove Onkologickem ustavu v Brne a preventivni prohlidky jsou proste na miste (casto proplaceny pojistovnou). Bezny praktik Vas na tak podobne vysetreni neposle. Rakovina je dobre lecitelna, kdyz se najde co nejdrive- od toho ty prevence jsou…PROSIM ANONYM Z DUVODU POVOLANI :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
402
11.6.21 23:29

Diky za reakce. Nejedna se o samy typ rakoviny. Nejak vic se nebojim jen ze jsem nad tim premyslela. Na kontroly chodim pravidelne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.6.21 23:35
@Anonymní píše:
Za me prevence na miste- stran rakoviny prsu se napr. da udelat z krve test predispozice BRCA1 a 2 genu, ktery podminuje rakovinu az z 85%. Pracuji v Masarykove Onkologickem ustavu v Brne a preventivni prohlidky jsou proste na miste (casto proplaceny pojistovnou). Bezny praktik Vas na tak podobne vysetreni neposle. Rakovina je dobre lecitelna, kdyz se najde co nejdrive- od toho ty prevence jsou…PROSIM ANONYM Z DUVODU POVOLANI :srdce:

Myslíš klasické preventivní prohlídky nebo preventivní prohlídku kompletní ve vašem ústavu? Vím, že se u vás dá něco zaplatíte, ale jestli to má smysl. Děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
12.6.21 00:02
@Anonymní píše:
Myslíš klasické preventivní prohlídky nebo preventivní prohlídku kompletní ve vašem ústavu? Vím, že se u vás dá něco zaplatíte, ale jestli to má smysl. Děkuji [/citace/]

Dela to asi vic Onkologickych center, vim jak to je u nas… Je to specialni preventivni prohlidka komplexniho charakteru na vyhledani markeru ruznych typu rakoviny. Soucasti vysetreni je samozrejme detailni vysetreni onkologem ( osobni a rodinna anamneza), vysetreni moci, stolice, krve, ultrazvuk celeho bricha- tzn. jatra, ledviny, zaludek, slinivka, moc. mechyr, atd, dale RTG plic, vysetreni stolice na okultni krvaceni, atd… Samozrejmosti je EKG, tlak, puls, vaha- je tam i poradna pro odvykani koureni napr… To proste praktik neudela… Pokud se najde nejaky pravdepodobny ukazatel, ze by se pozdeji mohl zdrav.
stav vyvinou v rakovinu, rovnou si ty pacienty hlidame a prevence pokracuje - za me to smysl ma, kor kdyz v rodine uz onko diagnoza je… Vzhledem k tomu, ze je u nas porad plno a objednavaci doby jsou jaky jsou, bych rekla, ze je o to veliky zajem… :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
34576
12.6.21 06:46
@Hvezda70 píše:
Diky za reakce. Nejedna se o samy typ rakoviny. Nejak vic se nebojim jen ze jsem nad tim premyslela. Na kontroly chodim pravidelne.

Vyšetření zacílené k odhalení rakoviny si můžeš zaplatit sama, stojí okolo 5000,některé ZP na ně prispívají v rámci preventivních programů. Nabízejí to větší nemocnice.

Běžná preventivní prohlídka rakovinu v počátku neodhalí, onkomarkery se nedělají a navíc, ne u všech rakovin v počátečním stádiu ty onkomarkery stoupají.

Je to komplex vyšetření i s krevními rozbory nad běžný rámec, UTZ vyšetření a konzultace s více odborníky. Zameruje se hlavně na odhalení typů rakovin, které dlouho zůstávají bez příznaků a potom je za pár týdnů až měsíců konec-slinivka, játra, ledviny, žlučník, žaludek, mozek, hrtan, jícen..

To, že podstoupíš vyšetření, znamená, že nemáš téměř jistě rakovinu v této chvíli, ale za měsíc to může být jinak. Genetickou zátěž nezměníš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35205
12.6.21 06:52

@Hvezda70 Podle statistiky onemocní rakovinou každý čtvrtý člověk. Tak pokud máte v rodině jen dva případy, jste na tom dobře. Nestresuj se, chod na prevence a žij rozumně a nemusí tě potkat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.6.21 07:34

Oba dva rodiče zemřeli na rakovinu, z toho jeden v mladém věku.
Jeden z každých prarodičů zemřel na rakovinu taktéž.
Co vím, tak lékaře většinou zajímá rakovina v rodině v mladším věku (do padesáti let?).

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
12.6.21 08:01

U nas v rodine mely vsechny zeny rakovinu a zemrely v mladem veku. Resila jsem to na genetice, vzali mi krev a z toho mi zjistili, ze mam 25×vetsi sanci rakovinu dostat, mam mutaci urciteho genu. Chodim v unoru k onkologovi na preventivni prohlidku, pak ultrazvuk bricha a prsu a koncem leta na pravidelnou gyn prohlidku. Takze aby me co 6 mesicu nekdo videl a pripadne se zacla lecba. Brachovi testy nabidli take a on je mel bez nalezu. Je dobre, kdyz jde na testy i starsi zijici pribuzny z rodove linie. Data se uchovavaji pro celkovy vyzkum. Jsem rada, ze mam syna a u mne uz to snad skonci. Myslim, ze je dobre, ze se zajimas.

• Citovat
  • Nahlásit
35205
12.6.21 08:26
@Anonymní píše:
U nas v rodine mely vsechny zeny rakovinu a zemrely v mladem veku. Resila jsem to na genetice, vzali mi krev a z toho mi zjistili, ze mam 25×vetsi sanci rakovinu dostat, mam mutaci urciteho genu. Chodim v unoru k onkologovi na preventivni prohlidku, pak ultrazvuk bricha a prsu a koncem leta na pravidelnou gyn prohlidku. Takze aby me co 6 mesicu nekdo videl a pripadne se zacla lecba. Brachovi testy nabidli take a on je mel bez nalezu. Je dobre, kdyz jde na testy i starsi zijici pribuzny z rodove linie. Data se uchovavaji pro celkovy vyzkum. Jsem rada, ze mam syna a u mne uz to snad skonci. Myslim, ze je dobre, ze se zajimas.

Asi tě nepotesim, ale mutace BRCA klidně může zdědit i syn.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.6.21 10:50

Taky máme rodinu „prolezlou“ touto chorobou. Od 45 jsem byla sledovaná pravidelně na onkologii a stejně jsem onemocněla. Vylosovala jsem si typ nemoci, který se dá rozpoznat až v pokročilém stádiu. Takže mamograf, ultrazvuk, onkomarkery a jiná vyšetření byly stejně k ničemu.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat