Dva dotázky - špatně chodí, umělé mléko

19
15.3.05 11:35

Dva dotázky - špatně chodí, umělé mléko

Ahojte maminky,
mám na Vás dva dotazy - právě jsme se vrátily z roční prohlídky a jsem z toho dost mimo. Pan dr. konstatoval, že malá „nápadně špatně“ vytáčí nožičky do stran. Kontrola za 5 týdnů. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Srovná se to nebo ne? A co když ne? Aninka ještě sama nechodí, jen kolem něčeho nebo za ručičku… Taky říkal, že ji už máme dávat botičky…
A ještě to mléko - ANiku ještě kojím, tak 3× denně, ale už moc mléka nemám. Pan dr. říkal, že na normální mléko je ještě malá, s čímž naprosto souhlasím, a že máme zkusit umělé. Potíž je v tom, že Aninka nemá ráda sladké, už jsem zkusila Nutrilon a ten naprosto odmítá. Nejí ani kaše… Nevíte, co s tím? Jaké mléko mám zkusit?
Moc děkuji.
petra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
15.3.05 14:16

Ahoj Petro,

ad 1) Boty bych koupila pevné kotníkové, takové ty klasické kožené, žádný módní výstřelek z umělých materiálů. Asi bych se obrátila na prodejce tzv. zdravotní obuvi (prodávají ji i některé lékárny) - to neznamená, že jsou to boty pro nemocné nebo, že jsou ošklivé, ale máš jistotu, že splňují všechny požadavky na správnou dětskou obuv. Co se týče další kontroly uvidíš, co řekne doktor, ale většinou se to řeší pravidelným cvičením. Jaký je další postup, když cvičení nepomůže, nevím.

ad 2) Zkus mléko zn. BEBA od Nestlé. Alespoň našemu klukovi moc sladké nepřipadalo, protože ho odmítal a sám doktor nám navrhl, abychom zkusili přislazovat glukopurem. Poté co jsme mléko osladili, ho kluk akceptoval. Takže je možné, že Tvé berušce by chutnalo.

Ahoj a pevné nervy!

Evča

• Nahlásit
  • Citovat
830
15.3.05 14:39

Ahoj Petro,

s těma nožičkama Ti asi taky moc neporadím, ale s tím mlíčkem snad. Když jsem odstavila synka, tak jsem mu dávala Sunar; Nutrilon a Bebu jsme také vyzkoušeli, ale mě to připadlo tak trochu bez chuti, Sunar mi chutnal víc :lol: .
Teď mám taky ročního cvrčka, ale stále kojím, nezdá se, že by se mě vzdal dobrovolně :wink: , takže aspoň tohle řešit zatím nemusím.

Ahoj Smokie

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
182
16.3.05 10:15

Ahojky Andělko!

Chtěla bych jen reagovat na tvůj dotaz ohledně toho, že malá špatně chodí. Pokud si toho už všiml i dětský doktor, tak tam nejspíš nebude něco v pořádku. Myslím si, že bys měla vyhledat odborníka.
Už jsem o tom psala v jiné diskuzi a tak Ti to sem překopíruju. A dodádám, že to co píšu, mám ze své zkušenosti s dcerou.
Někdo mi tam sice nemítal, že nemůžu porovnávat předčasně narozené dítě (to je moje dcera) s dítětem narozeným v termínu. To je sice pravda a já to taky nadělám, ale dítě narozené v termínu může problémy s chůzi. Bohužel na rozdíl od předčasně narozených dětí není těmto dětem věnována taková pozornost a tudíž se případné problémy mohou snadněji přehlédnout. Je proto opravdu potřeba navštívit odborníka.

Teď bych Ti chtěla napsat něco k chůzi po špičkách, k vytáčení nožiček při chůzi. Nechci Tě strašit, ale když se dítě staví na špičky nebo vytáčí nožičky, tak to není v pořádku. Jestliže se to nechá tak, tak dítě bude mít problémy do budoucna. Je proto s tím něco dělat co nejdříve. Problém je v tom, že někteří dětští doktoři, ortopedi nebo i neurologové řeknou, že se to srovná. Ono se to někdy může stát a samo se to upraví, ale pokud ne, pak je problém s tím něco udělat. Je potřeba s dítětem cvičit „speciální“ rehabilitaci a pak se to srovná. Taky je potřeba začít co nejdřív. Rehabilitace se jmenuje Cvičení podle Vojty nebo Vojtova terapie . Cvičí ji rehabilitačky, ale musí být k tomu vyškoleny. Pak se to většinou srovná. Nemusí to být váš případ, ale je lepší se zeptat odborníků, než aby pak měla problémy. Někdy to někteří odsuzují, s tím, že se dítěti ubližuje, protože u toho křičí, a že ho to bolí. Ale není to pravda, opravdu to nebolí a dítěti se neubližuje. Sama jsem si to vyzkoušela na sobě a taky jsem cvičila s Terezkou. Opravdu to nebolí a malá dnes chodí bez problémů, přestože říkali, že možná chodit nebude nebo bude mít problémy.
Doufám, že jsem Tě nijak nevyděsila, ale raději se zeptej. Znám víc dětí, kterým řekli, že je to dobré a pak to dobré nebylo. Ale u vás to nebude takový problém. Jen v budoucnu nebude mít problémy.

Malá by určitě neměla by stáčet nožičky. A mám pocit, že by neměla ani chodit, protože se jí fixuje špatný vzorec chůze a pak se to mnohem hůře přeučuje.

Hlavně u tohoto cvičení platí, že se musí začít co nejdřív. Ideální je do 1 roku. Tam s tím jde nejvíc udělat. Pak je to trošku horší.

Doufám, že jsem vás nepostrašila, ale mám opravdu špatné zkušenosti a za zeptání člověk nic nedá a je-li to potřeba, tak aspoň nic nezanedbá a může začít. Není-li to potřeba, tak maximálně dojde na jedno vyšetření navíc - vyšetřují se jen reflexy, takže to nebolí a dítě se nepíchá ani nic podobného. Ale musí to vyšetřit doktor nebo rehabilitačka, kteří tomu rozumí a mají oprávnění. Jiní by mohli říct, že to není potřeba. A znám maminky, co si dnes vyčítají, že se nechali ukolíbat dětským doktorem a na toto vyšetření nešli.
Ale už vás nebudu strašit. to bych fakt nechtěla. Jen jsem chtěla napsat svou zkušenost a říct, že nám to moc pomohlo, i když je to trochu náročnější, ale vyplatí se to.

Nevím, jestli sem budeš ještě koukat a tak Ti to raději pošlu ještě jako soukromou zprávu, protože si myslím, že je to opravdu moc důležité.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19
16.3.05 20:13

Ahoj Ivčo, no, moc jsi mě nepotěšila, co ti budu povídat - docela mám strach :( Mám známého ortopeda, tak mu zítra zavolám, aby se na malou podíval. Uvidíme. Je opravdu dobrý… Jen doufám, že ty scénáře, co jsi mi tu vykreslila, se nenaplní - vím, že to nemyslíš špatně, jen bych byla ráda, aby byla Aninka v pořádku.
Dneska víc chodila v botičkách a všimla jsem si, že dává nožičky úplně normálně - tedy ne úplně rovně, malilinko je vytáčí, ale opravdu nepatrně.
Moc nerozumím tomu, jak mám udělat, aby v tomhle věku nechodila - chodí skoro pořád. K něčemu nebo někomu doleze a pak to různě obchází…
Díky za radu.
Petra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
182
16.3.05 22:44

Ahojky!

S tím nechozením jsem to myslela spíš tak, že bys ji Ty a ani nikdo jiný neměli úmyslně zvedat a vodit za ruce. Někdy rodiče takhle předčasně postavují děti a ty na to ještě třeba nejsou připravené a pak se jim v dospělosti nebo i dřív hroutí páteř.
Je dobře, že s malou někam zajdeš. Třeba to bude opravdu v pořádku (a to Ti samozřejmě přeji), ale pokud ne a Ty bys nikam nešla, tak by sis to v budoucnu mohla vyčítat. Za tu jednu návštěvu nic nedáš. Možná ale lepší než ortoped by byl doktor, co zná Vojtovu terapii. Důvod jsem už psala. Někteří to totiž odsuzují jen proto, že dítě křičí. Ale Terka dneska díky tomu chodí a dnes u toho nebrečí, což je opravdu důkaz toho, že to nebolí. Toto vyšetření je i lepší než neurologické, protože neurologové vyšetřují méně reflexů než je vyšetřováno podle Vojty. Ale jsou i ortopedi a neurologové, kteří jsou skvělí a doporučí i něco jiného.

Moc Ti přeju, ať vám to dopadne dobře a není to nic vážného. A promiň , jestli jsem Tě moc vystrašila, to nebylo mým úmyslem. Jen jsem viděla víc dětí, u kterých se to podcenilo a zanedbalo a teď mají problémy. Tak ještě jednou promiň a ať je vše v pořádku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19
23.3.05 20:51

Ahojte holčiny, dneska jsme podstoupily vyšetření u paní dr. v Dětském rehabilitačním stacionáři, tak sem připíšu výsledek, kdyby měl někdo stejný problém.
Když jsem paní dr. sdělila konstatování pediatra o chůzi, tak se začala smát. Říkala hned, že bude malá určitě zdravá, ale poctivě ji prohlídla. Ujistila nás, že je úplně normální, že vytáčí nožičky, což je prý dáno tím, že ještě sama nechodí a když chodí kolem něčeho, tak to ani jinak nejde. Kdyby je dala rovně, ztratí stabilitu. Říkala, že děti začínají rovnat nožičky, až když samy chodí. Moc malou chválila jak leze, kleká si, jakým způsobem se postavuje (přes ukázkové nakročení)… Klouby, zádíčka…vše v naprostém pořádku. Taky nám říkala, že boty dávat nemáme (ale zkontrolovala nám, že jsme koupili dobře), až se sama v prostoru postaví.
Takže tolik naše anabáze, jsem moc šťastná, že je vše v pořádku.
Díky Vám všem za rady a pomoc.
Petra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama