Dva poloviční úvazky - v čem je to jiné oproti plnému?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Kakika
Neúnavná pisatelka 15006 příspěvků 10.09.18 21:24
Dva poloviční úvazky - v čem je to jiné oproti plnému?

Ahoj všem. Prosím o radu, nedaří se mi najít odpovědi. Mojí mamince firma chce dát podepsat nové smlouvy. Místo jednoho plného úvazku dva poloviční. Jedná se o práci na dvou různých pracovištích, vzdálených od sebe několik km. U firmy došlo k nějaké změně vedení již dříve, jedno pracoviště funguje jako odloučené pracoviště s jiným vedením. Doteď pracovala pro jednoho zaměstnavatele a ten přefakturovával druhému.

Dotaz zní…bude nějak znevýhodněná při práci na dva poloviční úvazky? Nebude muset doplácet sociální nebo zdravotní? (pro někoho možná stupidní dotaz…z logiky věci mi to vychází, že ne, ale ne vždy se dějí věci logicky). A pokud odmítne podepsat dva poloviční, co se může stát? Předpokládám, že může dostat výpověď s klasickou výpovědní lhůtou. Odejita hned být nemůže, ne?

Děkuji za jakékoliv postřehy těch, kteří mají větší přehled než já :oops: :kytka:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
cverunka
Závislačka 2647 příspěvků 10.09.18 21:33

Já měla 2 poloviční úvazky a nijak mě to neznevýhodnilo, nic jsem nedoplácela. Akorát když jsem si brala OČR, musela jsem mít na každý úvazek zvlášť papír a to samé je s neschopenkou. Takže na to pamatovat. Mě to třeba mzdová neřekla a nechtělo se jí řešit dodatečně papíry, tak mi přišla polovina peněz za OČR. :zed:

Kakika
Neúnavná pisatelka 15006 příspěvků 10.09.18 21:40

@cverunka jaj, tak to je nemilé. Ale každopádně díky za varování. To by mě nenapadlo..

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.09.18 21:43

Možná to pro ni bude naopak výhodnější, měla by pak platit menší daně.
Já nyní pracuji na poloviční úvazek. Mám 12000 hrubého, což podle online kalkulačky vychází na 10336 čistého (nemám děti, nejsem student, někdo jiný by to měl trochu jinak). Takže mít 2 takové úvazky, budu mít 20672 čistého.
Kdybych měla celý úvazek - 24000 hrubého, měla bych 18601 čistého, takže o víc než 2000 míň.
Daně se totiž nepočítají lineárně podle platu.
Anonym - citlivé údaje o platu

cverunka
Závislačka 2647 příspěvků 10.09.18 21:43

@Kakika No mě to právě také vůůůbec nenapadlo, až když mi přišlo málo peněz. :roll:

Lama Lama
Hvězda diskuse 49499 příspěvků 5 inzerátů 10.09.18 21:47
@Kakika píše:
Ahoj všem. Prosím o radu, nedaří se mi najít odpovědi. Mojí mamince firma chce dát podepsat nové smlouvy. Místo jednoho plného úvazku dva poloviční. Jedná se o práci na dvou různých pracovištích, vzdálených od sebe několik km. U firmy došlo k nějaké změně vedení již dříve, jedno pracoviště funguje jako odloučené pracoviště s jiným vedením. Doteď pracovala pro jednoho zaměstnavatele a ten přefakturovával druhému.

Dotaz zní…bude nějak znevýhodněná při práci na dva poloviční úvazky? Nebude muset doplácet sociální nebo zdravotní? (pro někoho možná stupidní dotaz…z logiky věci mi to vychází, že ne, ale ne vždy se dějí věci logicky). A pokud odmítne podepsat dva poloviční, co se může stát? Předpokládám, že může dostat výpověď s klasickou výpovědní lhůtou. Odejita hned být nemůže, ne?

Děkuji za jakékoliv postřehy těch, kteří mají větší přehled než já :oops: :kytka:

musim si dělat sama danový přiznání, jinak nic. ( nemám teda dva poloviční ale dva úvazky, dřepi stále na jednom místě)

welovefashion
Zasloužilá kecalka 571 příspěvků 101 inzerátů 10.09.18 21:48

co tedy já vím, tak i kdyby měla jen jeden poloviční tak by nic na zdravotním ani socialním nedoplácela…to se počíta z výše platu, kolik hodin pracuje je jedno :-)

Lama Lama
Hvězda diskuse 49499 příspěvků 5 inzerátů 10.09.18 21:48
@Anonymní píše:
Já nyní pracuji na poloviční úvazek. Mám 12000 hrubého, což podle online kalkulačky vychází na 10336 čistého (nemám děti, nejsem student, někdo jiný by to měl trochu jinak). Takže mít 2 takové úvazky, budu mít 20672 čistého.
Kdybych měla celý úvazek - 24000 hrubého, měla bych 18601 čistého, takže o víc než 2000 míň.

kravina. to je proto, že uplatnuješ v plné výši odpočet. a na druhém úvazku bys neuplatnila nic.

Brontik
Kelišová 7168 příspěvků 10.09.18 21:49
@Anonymní píše:

Tak tohle je podle mne nesmyls, protože odečitatelnou položku na pojištěnce budeš mít jen v jednom zaměstnání. A na jaře přístího roku si podáš daňové přiznání za obě.

Hobitka
Závislačka 3727 příspěvků 10.09.18 22:11

@Lama Lama Presne, mela jsem to tak nekolik let. Sama danove priznani, dvakrat zadat o dovolenou, dvoje neschopenky, … Jinak to neznamena vubec nic.

cverunka
Závislačka 2647 příspěvků 10.09.18 22:24
@Hobitka píše:
@Lama Lama Presne, mela jsem to tak nekolik let. Sama danove priznani, dvakrat zadat o dovolenou, dvoje neschopenky, … Jinak to neznamena vubec nic.

Ale pokud jsou oba úvazky u stejného zaměstnavatele, tak nemusí dávat daňové přiznání sama. Ne? Já žádné nedávala.

makarka
Kecalka 397 příspěvků 10.09.18 22:26

Jeste je tu otazka pripadnych prescasu… kdyby mela uvazek 1,0 a delala prescasy, museli by ji platit prirazku za prescas. Takhle si myslim, se tomu spis vyhnou, neb se ji prescas bude dopocitavat do uvazku 1,0 na kazdem z tech mist. Ale zalezi, jestli pujde o identicke smlouvy na stejnou praci pro stejneho zamestnavatele nebo ne-jak moc „odloucene " pobocky to jsou :)
Ja takhle pracovala na 2 mistech, 2× 0,5 a hromada "prescasu“, takze celkem uvazek skoro 2,0 , ale o priplatek za prescasy jsem se tim priravila..

cverunka
Závislačka 2647 příspěvků 10.09.18 22:29

@makarka Ano, to je pravda s těmi přesčasy.

Uživatel je onlinemroe
Extra třída :D 14561 příspěvků 11.09.18 06:31

Jedinou opravdovou nevyhodou je neschopenka, musis mit dva papiry a tech neplacenych dni mas sest ( tri v kazdem zamestnani).
A prescasy s priplatkem az od celeho uvazku, zas mam ale pocit, ze u kratsiho uvazku nelze prescas naridit, takze by je musela delat dobrovolne ( s tim nemam zkusenost).
Dane sama.
Jeste mozna dovolena, musis si ji brat rozlozene, takze treba nemuzes mit dovolenou jen vsechny ctvrtky a patky, kdyz na jednom pracovisti jsi jen v pondeli a utery.
A papiry dvakrat - neschopenka, OCR, dovolenka…
Tot asi vse.

Lama Lama
Hvězda diskuse 49499 příspěvků 5 inzerátů 11.09.18 07:28
@mroe píše:
Jedinou opravdovou nevyhodou je neschopenka, musis mit dva papiry a tech neplacenych dni mas sest ( tri v kazdem zamestnani).
A prescasy s priplatkem az od celeho uvazku, zas mam ale pocit, ze u kratsiho uvazku nelze prescas naridit, takze by je musela delat dobrovolne ( s tim nemam zkusenost).
Dane sama.
Jeste mozna dovolena, musis si ji brat rozlozene, takze treba nemuzes mit dovolenou jen vsechny ctvrtky a patky, kdyz na jednom pracovisti jsi jen v pondeli a utery.
A papiry dvakrat - neschopenka, OCR, dovolenka…
Tot asi vse.

U nas dovolena lze. Pocitaj to pomerem.

@cverunka píše:
Ale pokud jsou oba úvazky u stejného zaměstnavatele, tak nemusí dávat daňové přiznání sama. Ne? Já žádné nedávala.

A kdo tu ma jednoho zamestnavatele na dva ruzne uvazky. Uakladatelka jsem pochopila, ze dva…

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Výhrůžný vzkaz radikálů: Na těchto místech o Vánocích zaútočíme znovu!

V posledních měsících a letech se začínalo zdát, že aktivita islámských... číst dále >

Hůlka se zapojil do kauzy ze StarDance: Asi se přihlásím do SuperStar!

Je fér, aby Jiří Dvořák (51) soutěžil v zábavné show StarDance? Jak Expres... číst dále >

Články z Ona Dnes

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >

O 10 let mladší: Život se s nimi nemazlil, teď jsou z nich nové ženy

Magda a Hanka jsou kamarádky a spolubydlící, které se poznaly na ubytovně.... číst dále >