Dvojčata - nástup do školy, nebo raději odklad

1605
4.3.16 18:49

Dvojčata - nástup do školy nebo raději odklad

Ahoj, řeším aktuálně velké dilema. Mám doma dvojčata, která by měla jít v září do školy. Píšu schválně měla… stále řeším, zda je do 1. třídy dát nebo zvolit přípravnou třídu. Obě varianty mám ještě otevřené (jsme tak domluvené s ředitelem školy) a příští týden jdeme do PPP, kde - jak doufám - se přikloníme k nějaké definitivní variantě.
Jedna z dětí je šikovné, u něj pochybnosti nemám. Druhé má ještě potíže s logopedií (na rozdíl od sourozence, ale pozná bez zaváhání písmenka na začátku i na konci slova, počítá atd.), má ještě problém se správným úchopem a není zrovna družný typ (ale to si myslím, že je spíš povahový rys). Logopedka doporučuje jít do první třídy, soudí, že jsou připravené.
A já teď nevím, co by bylo lepší. Přiklonit se k první třídě s tím, že to druhé to může mít komplikované. Nebo dát přípravku s tím, že to první se bude zdržovat. No bádám a bádám a stále nevím.
Je tu někdo, kdo řešil něco podobného? A je možné, pokud PPP doporučí přípravnou třídu, dát dítě do první třídy?
Díky všem za poznatky. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

29548
4.3.16 18:56

Dvojčata nemám, ale je takový problém šikovnější dítě poslat do školy a to druhé do přípravky? Dvojčata nemám, ale vždy jsem si je přála :oops: Kdybych je měla, tak bych se snažila každému najít řešení na míru, individuální, i za tu cenu, že by jedno šlo do školy normálně a druhé o rok později. Vím, že by vám to mohlo způsobit komplikace hlavně organizační a potom taky „závist“ mezi dětmi a možná i údiv okolí - i když záleží, kde žijete, tady u nás by to nikdo neřešil, dokonce takto rozdělená dvojčata znám. Ale šlo by mi hlavně o ty děti každé individuálně, nedovedu si představit, že bych měla žít ve stínu druhého(být tím předčasně do školy hozeným nebo naopak „zbržděným“ šikovnějším dvojčetem).

Je potřeba si uvědomit, že jsou to dvě samostatné bytosti, pokud jsou tak rozdílní, tak se Ti můžou rozdělit už na druhém stupni, kdy jedno třeba může jít na víceleté gymnázium, na středí školu taky pravděpodobně nepůjdou na stejnou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9165
4.3.16 19:05

Osobní zkušenost nemám, ale nepřemýšlela jsi nad tím, jak píše @Jana206?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48772
4.3.16 19:13

Dcera má ve třídě spolužáky dvojcata. Holka, kluk. Jsou prý narození v 31 nebo 32tt.
Jeden byl připraveny pro školu, druhé dvojče tam váhali. Rozdělit je nemohli.
Nakonec odklad nezvolili a jsou s dcerou ve třídě.
Jak zvládají nevím. Když se holky zeptam, jaké mají známky? Řekne pekne :-D.
Stíhaji? Jo :-D.
Pockej co vám řeknou v PPP.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29548
4.3.16 19:19

Kdyby nebyla jiná možnost(což si nedovedu představit),volila bych, aby šli do školy, i za cenu, že to jedno z dvojčat bude pomalejší a nebude stíhat, nikdy bych nechtěla brzdit šikovné dítě. Sama mám svoji vlastní zkušenost se zbytečným odkladem(ze zdravotních důvodů k vůli těžké operaci, ale jinak jsem byla úplně normální).

Ještě bych doplnila, že pokud nejde o předčasný nástup dítěte do školy před dosažení m 6. roku, tak vždy rozhodují rodiče(o případném odkladu nebo ne).PPP i logopedka může jen doporučit, ale rozhodnutí je jen a jen na rodičích.

Jak na tom je každé z dětí nejlépe posoudí učitelka ze školky, logopedka a PPP.My je tady neznáme, tak to posoudit nemůžeme. Pokud budou rozdíly znatelné, bude na vás, jestli jim dáte šanci každému zvlášť nebo budou žít ve stínu jeden druhému.

U nás by to nebyl problém, žijeme v centru města, vše máme dostupné pěšky, dá se říct, že vše „za zadkem“ a škola a školka je jedna instituce. Dovedu si představit, že pokud někdo bydlí tam, kde lišky dávají dobrou noc, děti je nutné vlastním autem ráno odvážet a odpoledne vyzvedávat a oba rodiče chodí do práce, může být takové řešení logistickým oříškem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7328
4.3.16 19:36

Švagrová má dvojčata kluky…taky je jeden šikovnější i zralejší. Už je v druhé třídě…brácha v první, měl odklad. Dvojčata jsou jako jiní sourozenci…nejsou siamská, nemusí dělat vše stejně ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14010
4.3.16 19:39

Moje teta má holku a kluka necelý rok od sebe šli spolu do školy holka byla šikovná kluk spíš pomalejší i tam byla asi i nějaká drobnější porucha a už nevím jaká. Dopadlo to tak že se to vyplatilo dokonce i šli spolu na gympl holka kluka táhla dopředu. Takže já bych je dala vždyt si můžou pomoct :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
766
4.3.16 19:49

Sestřenka má taky dvojky kluka a holku. Holka byla šikovná a kluk moc ne. Do školy je dala a kluk to nezvládá. PPP doporučila dceru dát syna ne. Nechtěla je rozdělit ale teď vidí, že měla. Dcerka je v pohodě školu zvládá. Syn vůbec a školu nesnáší. Je to těžké.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1605
4.3.16 19:54

Děkuji všem za reakce.
@Jana206 O rozdělení jsem na chvilku zapřemýšlela, ale neudělala bych to. Jednak myslím, že ten „rozdíl“ mezi nimi není tak obrovský, abych jasně směrovala jednoho do první a jednoho do přípravky. A pak, myslím, vidím, cítím, že ještě není na jejich rozdělení ten správný moment. Ještě se doplňují, zdravě podporují a chybí si. Jsem si jistá, že se začnou „oddělovat“ postupně, jak se začnou víc a víc lišit jejich zájmy a kamarádi (vidím to už tak trochu teď). Taky vnímají nástup do školy jako něco skvělého, něco čím už jsou větší a jednoho poslat do přípravky by byla rána do jeho dětského sebevědomí.
Logopedka mi říkala, že už potřebují „protiúkol“, jen se bojím, aby to pro toho méně připraveného, nebyl až moc velký díl.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4924
4.3.16 20:01

@Špageta Podle toho co popisuješ i druhé dítě to méně šikovné je chytré dost. Řeč asi není důvod k odkladu, nevlastní syn šišlal ještě v 10letech, tužku, příbor neuměl držet pořádně, tkaničky dokázal zavázat až teď ve 12.Do školy šel normálně v 6letech, učení zvládal a zvládá vždy v pohodě ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1605
4.3.16 20:02

Ještě bych dodala, že jsou narozené v zimě a tudíž v září by šly do školy skoro v sedmi letech. Pokud by byla přípravka, tak první třída skoro v osmi.

@horakyne i to mám jako jeden z argumentů pro první třídu teď…, to připravenější má navíc takovou mentorskou povahu :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
41
4.3.16 20:28

Zatim tu, myslim, nejsou prispevky maminek dvojcat, spis zkusenosti z okoli. Ja dvojcata mam a za rok budu resit to same. Ohledne rozdeleni dvojcat to mam stejne jako zakladatelka, nechci je rozdelit, a to ne kvuli logistice (i kdyz nepopiram, ze mit deti v jedne tride je jednodussi), ale kvuli tomu, ze se zatim potrebuji, pomahaji si a jsou na sebe fixovani. A stejne jak pise zakladatelka, taky si myslim, ze by to navic byla rana do sebevedomi syna, ktery by mel odklad. U nas je problem take v reci, dle neurolozky ale logopedicke problemy urcite duvodem k odkladu jsou, casto vedou k problemum s psanim a ctenim, protoze v mozku to vsechno souvisi (ale samozrejme asi zalezi na tom, o jakou logopedickou vadu jde). Je to hrozne individualni, myslim, ze pro kazda dvojcata je spravne reseni jine. My ale pocitame s tim, ze pokud bude syn potrebovat odklad, pujde pozdeji i dcera. Mne osobne prijde odklad mensi problem nez trapeni ve skole z duvodu nezralosti. Ale je fakt, ze nase rozhodnuti vychazi i z toho, ze dvojcata jsou narozena v lete a jeste predcasne (tedy pokud by sla v terminu, bylo by jim cerstvych sest, pokud budou mit odklad, bude jim sedm), pokud by byla zimni jako ma zakladatelka, asi bych to take zvazovala vic.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24108
4.3.16 20:29

@Špageta Mám kamarádku s dvojčaty, která před pár lety řešila to samé. Kluk absolutně zralý na školu, holčička tolik ne. U něj odklad nedoporučili, ale doporučili, aby holčička šla normálně do školy s bráškou, že on jí potáhne a že paradoxně by pro něj bylo špatný, kdyby ségra nešla s ním, že by to špatně nesl.
Osobně bych to udělala tak, že buď oba nebo žádný.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4.3.16 20:31

Mě dali rodiče odklad ikdyž jsem byla dle PPP nadprůměrně inteligentní. Žili jsme přechodně v cizině a chtěli mi prodloužit dětství ;) upřímně o nic jsem nepřišla :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29548
4.3.16 20:48

@Špageta Pokud jde o děti narozené v zimě, tak bych s odkladem souhlasila jen, kdyby bylo dítě úplně blbé :? Omlouvám se, že to píšu na plnou pusu, ale nejsem zastáncem zbytečných odkladů a „trpím“,když podzimní děti mají nucený „přirozený odklad“,některým to může uškodit(ale nástup před 6. rokem taky, o tom žádná).Mám dcerku narozenou v listopadu, je v první třídě. Dá se říct, že je dítě, které se výrazně nevymyká průměru, nadaná je spíš umělecky(hudebně, výtvarně) a sportuje, než že by byla encyklopedický typ.Od malička bývá častěji nemocná. Chvíli jsme uvažovali, že by šla do školy dřív, ale nakonec jsme po zralé úvaze tuto možnost nezvolili. Dostala se ve školce do výběrové předškolní třídy(není to totéž, co přípravná třída, to u nás není),tady děti vybírá psycholožka. Jsem ráda, že jsme ji dřív nedali(už k vůli tomu, že je často nemocná),ale vidím na ní, že je v určitém směru „přezrálá“,kdyby měla možnost jít do školy někdy na půl cesty(třeba v 6 letech a několika měsících, v šesti a půl),bylo by to pro ni ideální, než teď až v 7 letech. Nedovedu si představit, co by další rok dělala ve školce 8o

Mám už srovnání, nejstarší syn je koncem června a šel do školy v 6 letech, to je ale vyloženě encyklopedické dítě, které četlo už ve školce, zase ale měl nedostatky v jiných oblastech, nerad maloval, hůře psal, potřebovala dozrát motorika. Tím chci hlavně napsat, že všude je něco. Podle toho, co píšeš, tak dvojčátka nejsou zase tak výrazně jeden od druhého rozdílní. Rozhodnutí je na vás, já bych je dala oba do školy. Kdyby se cokoliv pokazilo, je možnost dítě do konce prosince vrátit do školky. Jsou názory, že by to pro dítě bylo zbytečné trauma navíc, ale co tak pozoruji, jakoby se pedagogové k této praxi začali vracet, že se to v případě nejasností vyzkouší a uvidí. U dcerky ve třídě vrátili holčičku koncem října. Vím, že je to ta nejkrajnější možnost, ale taky existuje.

Mám kamarádku, kdy říjnové dítě mělo odklad, taky to hodně zvažovali, mělo diagnozu ADHD a ještě další, bralo i léky. Do první třídy šel skoro v 8 letech. Kamarádka se tenkrát rozhodla ve spolupráci s učiteli a pracovníky PPP, ale už záhy se poznalo, že to dítě je duševně někde jinde, od spolužáků starší, vyzrálejší. To nemá se schopností se učit nic společného. Teď je ve čtvrté třídě, s dětmi, o rok až dva mladšími. Naštěstí narazili na zkušené učitele připravené na situaci, tak se to nějak zvládá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama