Dvouleté dítě a školka - zvládne to?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
99
5.1.22 21:10

Dvouleté dítě a školka - zvládne to?

Ahoj, potrebovala bych poradit. Syn má čerstvé dva roky, ja dostala příležitost chodit na jedno dopoledne v tydnu do práce. Přihlásila jsem ho tedy na toto dopoledne jednou týdně do detske skupinky - devět děti, dvě vychovatelky. Syn tam teď byl poprvé, zpočátku to šlo, prevlekla jsem ho, šel se podívat na hračky a ja se nenápdně vytratila. Slyšela jsem ale pak, jak boucha na dveře a vola mě. Paní vychovatelka mi říkala, ze kdyby to bylo špatné, zavolaji, nakonec vydržel cele čtyři hodiny. Když jsem pro nej přišla, ostatní děti hned bezely ke dveřím, podívat se kdo prisel a on sedel v koutku a čekal, když mě uviděl, strašně se rozplakal. ten pohled na nej, jak tam sedel sám, mi rval srdce. Prý byl tak 2 hod plactivy, pak šli na procházku. Nechtěl prý vůbec nic jist, mne pak ještě v náruči se vrhnul na svačinu, musel mít hrozny hlad. Hned jak jsme odešli, byl zase vesely, spokojený. Jenže dnes jsme šli po dlouhé době do bazénu a když jsem ho prevlekala, hystericky plakal a držel se mě jako klíště - nejspíš si myslel, ze tam opět zůstane sám. Uklidnil se až v bazénu, kde jsme byli spolu. Ja se teď ale úplně děsím další návštěvy v miniškoličce. Nevím, co dělat, jestli se mě bude takhle držet a plakat, nedokážu ho násilím sundat a nechat tam. Myslela jsem si, jak to bude v pohodě, je strašně společensky, miluje děti, chodíme často do kolektivu, má kamarády. Na mě nikdy upnuty nebyl, žádný mamanek. Tohle mě proste překvapilo… nejdřív jsem myslela, ze je to pro nej skvělá příležitost připravit se na školku a ze tam bude spokojený. Ale teď nevím, zda jsem udělala dobře. Kde je ta hranice, mezi tím, kdy to dítě proste nezvládá a není pro nej dětská skupinka vhodná a kdy je třeba jen vydržet a ono nakonec bude spokojené? Jak to probíhalo u vás s podobně starými dětmi, zvykly si? Jak jednat v situaci, kdy opravdu hystericky pláče a objímá vás a nechce se pustit, co v tomto případě dělat?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1457
5.1.22 21:13

Dvouleté dítě není vývojově zralé na školku. Jediné, čeho docílíš, že si tě bude víc úzkostlivě hlídat a odpoutání odsuneš na pozdější dobu. Je to trápení dítěte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2296
5.1.22 21:18

Upřímně? Přestala bych ho tam dávat. Je ještě malej na nějakou školku. Kamarádka takhle chtěla začít dávat svou malou ve 2 letech do školky a ona tam prořvala celé 4 hodiny, chodila domů úplně hotová i učitelka ji řekla, že ji doporučuje s tím přestat. Taky byla hrozně překvapená, že se malá tak chová. Já jsem ji to teda říkala hned, že to není dobrý nápad, ale potřebovala si to vyzkoušet :nevim: Já osobně bych se nedokázala dívat na své dítě jak ho někde plačící odkladam jen kvůli 4 hodinám v práci…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2079
5.1.22 21:19

Vypadá to, že na to ještě není připravený. Pokud to pro vás není existenčně nutné tak bych ho tam nedávala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27775
5.1.22 21:22

Věděl co se bude dít, proc je ve školce, že se vrátíš a kdy?

Podle popisu jsi podle mě vůbec nezvládla základy adaptace takového prcka.

A to jsem měla v jeslich jedno dítě od dvou a druhé od dvou a půl roku. A fakt jsme se od ani jednoho nenapadne nezdejchli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
773
5.1.22 21:24

Nedavejte ho tam, vyprdnete se na praci :kytka: kamaradka davala jeji dceru taky od 2 let do jeslicek, ale ta to delala pozvolna. Nejdriv tam byla s ni, pak odesla na chvili, potom odesla na dyl, az jednou prisla az po 4 hodinach a pohoda. Ale pokud jste ho tam nechala hned napoprve celou dobu „samotnyho“, tak se asi ani nedivim, ze tak zareagoval :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
814
5.1.22 21:25

Je ještě maličký, pokud nemusíš do té práce úplně nutně, tak bych se na to vykašlala. Za rok nebo dva už to bude něco jiného, teď mi to přijde ještě moc brzy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1246
5.1.22 21:26

Syn začal chodit do školky, když mel 2,5 roku. První den jsem tam byla s ním, druhý den tam šel na 2h a když tohle zvládnul, teprve chodil na dopoledne (každý den v týdnu) a vše bez problémů. Jen tak tam dítě nechat a odejít, to bych neudělala a nedivím se vašemu synovi, asi nechápal, co se děje.. drobek malej

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
215

Je to individuální. Naše malá 2 roky a 2 měsíce začala chodit do malé skupinky teď v pondělí vždy na dopoledne. Zatím je tam velmi spokojená, učitelka ji chválila, že je samostatná, hezký jedla. Jen dnes už to na ní bylo dlouhé a začala být unavená a protivná. Ale doma se vyspala a už vyprávěla, že se jí ve školce líbilo. Ale očekávám, že se to takhle změnit.
Je ale zvyklá od mala na hlídání u babiček, tety, usíná v pohodě sama ve svy posteli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27775
@PastikaJatrova píše:
Nedavejte ho tam, vyprdnete se na praci :kytka: kamaradka davala jeji dceru taky od 2 let do jeslicek, ale ta to delala pozvolna. Nejdriv tam byla s ni, pak odesla na chvili, potom odesla na dyl, az jednou prisla az po 4 hodinach a pohoda. Ale pokud jste ho tam nechala hned napoprve celou dobu „samotnyho“, tak se asi ani nedivim, ze tak zareagoval :kytka:

Přesně. :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4249

U nás to bylo úplně v pohodě. Dítě bylo šťastné, scény se nekonaly. Některé děti teda brečely, ale co jsem si všimla, tak ty děti brečely fakt chvilku a pak si šly v klidu hrát a při vyzvednutí byly očividně veselé. Ono je každé dítě připravené jindy. Některé ve dvou letech, jiné není připravené ani ve čtyřech.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
506
5.1.22 21:28

Syn měl dvě období separační úzkosti, naprosto na mě závislý a čekala jsem peklo na zemi, protože taky nastupoval přesně ve dvou letech do dětské skupiny. A světe div se, už po třech dnech bez slzičky a pak už dokonce běžel vpřed když jsme se školce blížili 😀 starší syn mi dělal skoro tři měsíce scény ve školce (nastupoval ve 3 letech), první týden mi ho učitelky musely brát z náručí, ale za zavřenými dveřmi se uklidnil a odpoledne jsem ho vyzvedávala a byl usměvavý 🙂
U vás to vypadá že to asi bude horší. Bohužel nevím co poradit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9538
5.1.22 21:32
@Laura215 píše: šel se podívat na hračkya ja se nenápdně vytratila.

Tohle bych opravdu neděla. Vysvětlovat a rozloučit se s dítětem. To mohl být pro něj šok, když ses bez rozloučení a ujištění, že se pro něj vrátíš vytratila.
Ne každé dítě je zralé v tomto věku na školku. Někdo ano a někdo potřebuje ještě čas s maminkou či individuální hlídání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
80487
5.1.22 21:32

@Laura215 Nevim, neusuzovala bych z jednoho dne, jeste bych to zkusila a uvidis, nelamat to pres koleno, ale zároveň nestahovat hned po prvnim dnu. Starší chodil do soukromé skolky taky od 2 let, 1-2 v tydnu i se spanim a byl v pohodě a dodnes si z ni vybavuje hezke okamziky. Pak zacal ve 3 letevh chodit do státní, coz se rychle ukazalo jako chyba, nechtel tam, rval, takže by zdejší radilove usoudily, ze neni zraly… Ne, tim to fakt nebylo, jen proste ucitelky staly za prd. Stahla jsem ho a pak jsme se stehovali a ve vesnické jednotridce uz najednou byl zas zraly. Plus tedy nikdy jsem se nesnazila vytratit, to mi prijde hloupé, vzdy se pokud mozno rychle rozloucit, ale sdelit, ze jdu. Když se vytratim nesnadi deti dodnes, s to starsi v pate tride, takže i ted jim rikam, když odchazim nebo pisu listek, pokud treba rano vyspavaji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
99
5.1.22 21:43

Jo, uvědomuji si, ze byla chyba, ze jsem se vytratila - udělala jsem to proto, ze když třeba zůstává u mé mamky a ja odcházim nebo je mamka u nás a pak ona odchází, tak se “nesmime” loučit, jinak pláče a chce, abych ja či mamka zůstala. Zatímco když jedna nebo druha nenapadne odejdeme, je uplne v pohodě a ani si nevšimne, ze jsme pryč. Ale asi to byla chyba. Jinak o skolicce jsme mluvili, říkala jsem, co se bude dít, ze si pohraje s kamarády, půjdou ven, a pak si ho vyzvedneme.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat