Dvouletý nemluví - je něco špatně?

Anonymní
22.3.16 08:17

Dvoulety nemluvi - je něco špatně?

Nemůžu si pomoct, ale mam pocit, že se z tehle myšlenky asi brzo zblázním. Když napíšu do Google dvoulety nemluví, hned mi to najde stránky o autismu či vývojové dysfázii :(
Je to opravdu tak? Asi se nikdy nesmíŕím s tim, že mě dítě je jiné :/
Abych to upřesnila, svou řečí mele pořád, ale nikdo neví co. Slov, kterým rozumíme, říká cca 20. Všechny děti v okolí, které jsou +- stejne stare už mluví krásně. Každý mi říká, musíš na něj mluvit, ale já na něj mluvim!
Co se týče porozumění, když chce, tak rozumí, když nechce, dělá ze ne. Je prostě svůj

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

8115
22.3.16 08:19

Kuba je to samé, kluci jdou prostě pomalejší, některé děti se rozmluví později. Teď je mu 27 měsíců a vidím vývoj.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15068
22.3.16 08:19

Potkáváme spoustu dvouletých a dost z nich nemluví.. ale pokud je pochybnost, oslovit odborníka?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Nafrněná
22.3.16 08:20

No pro mě to normální není protože můj mluví od dvou let jak dospělák, ale mám kamarádky které mají stejně staré děti a nemluví a podle lékařů to je do tří let normální… chodí do školky? tam se určitě rozmluví

• Nahlásit
  • Citovat
20280
22.3.16 08:22

Syn ve dvou letech převážně ukazoval a nejčastějším slovem bylo eheee, eee, aeee. Jinak zvládl tak maximálně máma, speciiální slovo pro tátu, haf, mňau, bú, ńam, univerzální slovo nini a ba. Na dvaceti slovech tedy nby ani omylem.
Rozmluvil se ve dvou a půl, lehký posun byl už od dou a čtvrt.
Hlavn nesrovnvat s okolím, i když to jde kolikrát těžce. :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3251
22.3.16 08:24

20 slov? To je super! Nekoukej na net. Je to normalni. Zvlast u kluku. Meli jsme to same. Jooo kdyby nerekl ani slovo, tak to jo. Ale kdyz neco rekne tak to neres. Uzivej si to :):)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24952
22.3.16 08:26

Syn do dvou let neŕíkal ani těch 20 slov.
Hodně jsem s ním četla, prohlížela knížky, zpívala a nic.
Je mu 11let a v pohodě. Rozmluvil se ve školce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15068
22.3.16 08:27

Oni v tomhle věku se možná neprojevují podle tabulek či ostatních, ale všecko nasávají a jak potom spustěj, nic je nezastaví:-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13507
22.3.16 08:28

Naše třetí dítě začalo mluvit až kolem tří a půl, teď chodí do pátý, je sikovnej, chytrej, brilantní matematik.

Nevyvozovala bych z toho nic, být vámi. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58735
22.3.16 08:31

Vůbec neplaš, kluci bývají pomalejší.. ale ve 2 letech nemluvící není nic nenormálního. Hlavně, jak rozumí ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29442
22.3.16 08:32

Podle toho co píšeš, tak tvůj syn mluví. Ta jeho hatmatilka je též mluvení. U dvouleťáka a ještě chlapce je to naprosto fyziologický vývoj. Pokud rozumí, reaguje na pokyny přines, ukaž… byla bych naprosto v klidu. Do 3 let se to stejně většinou neřeší, protože vývoj řeči souvisí s vyzráváním CNS a to u každého dítka probíhá jinak rychle. Počti si třeba něco tady: http://www.zdrav.cz/modules.php?…

Jinak Tě třeba uklidním. Starší syn začal mluvit též ve 2 letech a to taky tou svou hatmatilkou. Nebylo mu slovo rozumět, měsíc jsme vždycky luštili, co tím pán myslel. Až ve 2,5 letech začal první slova „česky“ (rozuměj tak, že mu začalo být něco rozumět) a taky spojovat první dvě slova. Potom to šlo ale strašně rychle, ve 3 letech nastoupil do školky a mluvil plynně a ve větách. Něco měl pěknou výslovnost, něco horší, u něčeho přehazoval slabiky… během prvního měsíce ve školce byl dost výrazný posun vpřed a ve 3,5 letech patřil k dětem, co mluví nejlépe ze třídy. V červnu mu bude 5 let. Kecá od rána do večera, pusa mu jede nonstop. Má bohatou slovní zásobu, na besídkách ve školce recituje jako jedno z mála dětí sólo, vymýšlí a následně nám vypráví příběhy, neustále zpívá. Teď měli ve školce logopedické vyšetření s případným zařazením do logo třídy. Syn vybraný samozřejmě nebyl, dostali jsme jen doporučení v předškolní rok docházet na logopedii pro vypilování hlásek L, R a Ř.

Tvoje obavy chápu, když bylo synkovi 28 měsíců, kontaktovala jsem spolužačku - logopedku. Ta mi řekla, že je to naprosto v pořádku a do 3 let není co řešit, pokud rozumí a slyší. Spousta dětí si vytváří pasivní slovní zásobu a pak to začnou chrlit všechno najednou, až jim nervová soustava dovolí. Doporučila mi akorát se zaměřit na rozvoj jemné motoriky, ta s řečí úzce souvisí. Takže první dítko začalo též pozdě a teď mluví nejlépe z celé třídy. ;)

Jinak teda ještě dodám, že mladší dítko začalo mluvit hodně brzy. Už v 1 roce měl víc jak 50 srozumitelných slov, v 1,5 roce už měl bohatou slovní zásobu a spojovalo slova do vět. Ale když ho srovnám teď s tím starším, tak v tomto věku (2 roky a 8 měsíců) tak na tom ten starší, co byl pomalejší, byl asi už lépe: skloňoval, měl lepší intonaci, bylo mu asi i lépe rozumět.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
601
22.3.16 08:32

Podle odborné logopedické literatury (píši teď na tohle téma bakalářku) když dítě nemluví mezi 2. a 3. rokem věku, tak se tomu říká prodloužená fyziologická nemluvnost a není to žádná tragédie, vyskytuje se to. Problémem se to stává až po 3. roce věku, kdy byste měli absolvovat všemožná vyšetření na sluch, hlasivky a mentální zralost. Pokud chceš mít ale jistotu, trápí tě to a mohla bys to na syna přenášet (nutit ho do mluvení, být při tom ve stresu apod. - může se zabejčit), tak vyhledej odborníka - logopeda nebo psychologa. Minimálně si s tebou promluví, vysvětlí ti co a jak, uklidní tě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Tunrida
22.3.16 08:33

Ten náš ve 2 taky nemluvil. Max. pár základních slovíček. Až někdy po tom druhým roce začal slova opakovat a až za nějakou dobu dávat ty slova nějak dohromady. Sestřenka má holčinu, která je o 10 měsíců mladší a mluví teď úplně srovnatelně. Ty rozdíly v těch dětech můžou být fakt velký.

• Nahlásit
  • Citovat
29442
@hofka píše:
Oni v tomhle věku se možná neprojevují podle tabulek či ostatních, ale všecko nasávají a jak potom spustěj, nic je nezastaví:-)

Přesně tak, říká se tomu pasivní slovní zásoba. Zakladatelko, vůbec bych neplašila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4223

Jeste ma cas. Dcera zacla az ve 2l a 3mes. Resi se to az ve 3letech

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu