Dvouletý RP a následná RD bez příspěvku

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Svandu
Echt Kelišová 8726 příspěvků 27.10.14 10:12
Dvouletý RP a následná RD bez příspěvku

Zdravím,

prosím o radu. Je možné RP pobírat dva roky, dva roky nahlásit též u zaměstnavatele a po těchto dvou letech případně RD u zaměstnavatele prodloužit na 3 roky již bez nároku na rodičovský příspěvek? Nebo to má nějaký háček? Například že by mi zaměstnavatel po těch dvou letech už nemusel držet místo apod.?

Jde mi o to, že už jsem 3 roky doma, a tak bych druhou RD docela ráda zkrátila a šla do práce již ve dvou letech dcerky. Ovšem nehodlám to lámat přes koleno, nevím jak bude nebo nebude šikovná, samostatná apod. Syn není zralý na školku ještě ani teď a to už mu budou tři. Tudíž kdyby na to nebyla připravená, tak bych šla do práce až v těch třech letech (je srpnová, na září to krásně navazuje - školku mám jistou u zaměstnavatele). Část peněz z dvouletého rodičáku bych posílala na spořící účet, jako bych měla jen ten tříletý, abych je pak případně mohla využít v tom třetím roce, co bych byla doma „zadarmo“, takže v tomto problém nevidím.
Vím, že mohu rovnou nahlásit tříletou variantu, mít jistotu a nekomplikovat to, ale zaměstnavatel mě pak nemusí vzít do práce dřív než po těch třech letech, že? A i když by dcerka třeba už do školky chodila, tak já bych pořád „musela“ být doma? Tedy nemusela, ale na původní místo bych šla až po těch třech letech?
Díky za každou zkušenost :kytka:

Reakce:
mroe
Neúnavná pisatelka 15319 příspěvků 27.10.14 10:17

Nahlas si oboji do dvou let ditete( nebo u RD jak potrebujes), zamestnavatel ma stejne povinnosti jako kdybys nahlasila rovnou triletou. Kdyz se nebudes moci vratit, RD prodlouzis, zamestnavatel je povinen to akceptovat.

Slečna Ferka
Extra třída :D 10273 příspěvků 27.10.14 10:36

@Svandu Nele nikde jsem se nedopátrala, jak to je doopravdy, ale u nás si úřednice na sociálce trvaly na tom, že když Ti „dojde“ rodičovský příspěvek, tak Ti končí rodičovská (myšleno od státu). Čili by sis musela vyběhat na zdravotní pojišťovně atd., že jsi pečující o dítě do čtyř let (podle mě zbytečná buzerace).

Já bych nahlásila v práci RD do dvou let a případně protáhla, prachy dala na dva roky, a kdybych viděla, že to bude do tří, tak si to snížím (třeba i jen na stovku měsíčně), aby mi to vyšlo, než budu fakt nastupovat.

Jinak kamarádka to tak měla (chtěli dítě po dvou letech, vyšlo až po 2,5), a no problemo.

matkabagristy
Vesmírná mluvilka 33589 příspěvků 27.10.14 10:38

Jak píše @mroe, v práci požádejte o RD do dvou let věku dítěte. Pokud ji budete chtít prodloužit, musí to zaměstnavatel akceptovat. RP můžete mít, jak dlouho chcete. Klidně tříletou variantu s tím, že pokud se vrátíte po 2 letech do práce, nadále jej budete pobírat do 3 let. Délku RP lze měnit co 3 měsíce.

Gorlami
Závislačka 3286 příspěvků 27.10.14 10:44

@Svandu Tak ja mam rodicovsky prispevek na dva roky, RD jsem u zamestnavatele nahlasila na tri roky. Nase ucetni mi rikala, ze ji jen mam nahlasit, kdy skoncim s pobiranim RP, ze to ma vliv na ucetnictvi, po detailech jsem nepatrala. Jinak, zamestnavatel je povinny drzet misto do data, ktere nahlasis, tkz podle me, muzes nastoupit pred vypresin konce RD a on te musi prijmout.

Pipi 00
Závislačka 2806 příspěvků 27.10.14 10:45

@Svandu Já to dělám úplně stejně, už s druhým dítětem. S první jsem zůstala doma, pač když jsem chtěla ve dvou a kousek letech nastoupit, byla jsem už znova těhotná. Finančně jsme s tím počítali, měli jsme rezervu. Nic jsem nikde nehlásila, pouze u zaměstnavatela, ten to má hlásit dál (zdrav. poj., sociálka), ty si to můžeš akorát zkontrolovat.
Jediný háček je v tom, že tě zaměstnavatel skutečně nemusí vzít dřív, než jsi hlásila. Prodlužovat to můžeš libovolně, klidně po měsíci, on to musí akceptovat až do tří let. Do čtyř ti to povolit už nemusí. Takže to je na tvém posouzení, jak to bude u tvého zaměstnavatele lepší.
Já mám teď hlášenou dvouletou RD, asi to prodloužím, ale ne až do tří let, zaměstnavatel to už ví, ale oficiálně mám zatím dvouletou.

Svandu
Echt Kelišová 8726 příspěvků 27.10.14 11:29

Díky moc všem za informace, ještě se domluvím s účetní až budu žádat o proplacení dovolené :kytka:

Adelka951
Ukecaná baba ;) 1492 příspěvků 27.10.14 12:27

Mám také jeden dotaz. Není mi jasné, proč se musí hlásit, že mi skončí pobírání rodičovského příspěvku zaměstnavateli, myslela jsem, že mu do toho nic není. Já mám rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte, rodičovský příspěvek do 2 let. CCa měsíc po vybrání rodičovského příspěvku nastupuji na další mateřskou dovolenou. A ještě, kdy to mám nahlásit. Asi až mi přijde vyjádření z úřadu práce, že mi RP končí? Je to tak?

matkabagristy
Vesmírná mluvilka 33589 příspěvků 27.10.14 12:42

@Adelka951 Na téma proč jsme se tady bavily několikrát. Nikdo neví. Až přijde z pú oznámení o odebrání sociální dávky- to donesete do práce.

Adelka951
Ukecaná baba ;) 1492 příspěvků 27.10.14 12:46

Dobře donesu, stejně tam budu muset s papírem kvůli mateřské. Ještě se chci zeptat, kdy přibližně to oznámení přijde. Malému byli 2 roky tento měsíc a zatím nic nepřišlo.

matkabagristy
Vesmírná mluvilka 33589 příspěvků 27.10.14 12:54

@Adelka951 Přijdou 2 dopisy. Jeden o zahájení řízení, druhý o odebrání soc. dávky. V měsíci po odebrání dávky.

Adelka951
Ukecaná baba ;) 1492 příspěvků 27.10.14 12:56

Díky za odpovědi, snad to příští měsíc přijde.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Podlahy, které imitují kámen a textil

Kámen a textil. Dva na první pohled odlišné materiály. Jejich společným... číst dále >

Blíží se zápisy do prvních tříd. Na co se připravit?

Po celý duben budou probíhat na státních i soukromých základních školách... číst dále >

Články z Expres.cz

Odvážná Jitka Schneiderová: Na Lvy přišla bez podprsenky, odkryla pevná ňadra

Krásná herečka Jitka Schneiderová (46) jako vždy na červeném koberci... číst dále >

Jak moc záleží na detailu: Vilhelmová vytřela zrak růžové divě Českých lvů

Nikdo ji tady v Česku nezná, a přesto byla jednou z nejfotografovanějších žen... číst dále >