Dvouletý ubližuje, jak se k tomu stavět?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Taciras
Extra třída :D 11369 příspěvků 10.10.14 07:51
Dvouletý ubližuje, jak se k tomu stavět?

Ahoj, tuto diskusi zakládám s tím, že bych potřebovala radu, jak se chovat v jistých situacích jako rodič, tápu. Myslím, že syn normálně zkouší, co si může dovolit, myslím si, že se chová jako normální dvouleťák, jen já nějak nevím, jak se chovat jako maminka :think:.

Jde o to…

1. ubližuje kočičkám, jde ke kočce, hladí a pak bouchne.. nebo a to častěji si na ně zkouší sedat :roll:. Zkouším vysvětlovat, naprosto bez účinku, okřikovat… taky, i když nad ním stojím, nenechá toho. Momentálně to řeším přesunem kočky (bohužel ze tří koček je jedna babička, která se nezvedne a neodejde, ani kdyby jí měl zasednout, ta ho taky nikdy neškrábla, jen mňouká a on z toho má asi legraci :nevim: ), další dvě kočky se občas brání, mám dost strach o syna, aby mu nevysekly oko, zasahuju u nich tak, že rozháním (kočka na jednu stranu, syn na druhou), prostě ať jdou od sebe…
  2. ubližuje dětem, pokud má příležitost, ale těch tedy zase tolik nebývá, většinou jsme na prázdném hřišti, ale on nemá problém přijít a praštit :cert:, okřiknu a když nevypadá, že toho okamžitě nechá (téměř vždy), tak odvádím… tento týden se nám ale prvně stalo, že si to druhé dítě nenechalo líbit a poprali se, na jednu stranu si říkám, že je dobře, že pozná, že ne každý si nechá vše líbit, na druhou stranu bych preferovala, aby k podobným situacím vůbec nedocházelo. S maminkou druhého dítěte jsme se to krátce pokoušely slovně korigovat a když to nezabralo, tak jsme pro ně vlítly a oddělily je. Já syna plácla po zadku (nic bolestivého, má plíny, takže myslím, že tyhle plácnutí bere spíš jako hru) a řekla, že tam už nepůjde (bylo to ve skákacím hradu). Když zjistil, že ho skutečně odnáším pryč, spustil hrozný řev, ale už tam skutečně nešel, bylo to na dětské akci, takže jsme neodcházeli zcela, ale do skákacího hradu jsem ho už nepustila.
  3. ubližuje nám, má z toho srandu… dneska mi skočil na břicho a to jsem těhotná (40tt, před porodem :roll: ), táta ho hned chytil, na mé přání mu na zadek nedal, ale snažil se mu to vysvětlit, to syn klasicky neposlouchá a snaží se vykroutit z klína a utéct, efekt podle mě nulový

alternativně, když ublíží tátovi (kolikrát uhodí do obličeje, že upadnou člověku brýle), tak táta mu po zadku jednu dá, opět přes plínu, takže myslím, že ani nebolí, syn z toho má spíš srandu, nevím…

Ty situace naštěstí nejsou nijak extrémně časté, „řešíme“ tak 2-3 denně, nicméně já nevím, jak efektivně reagovat, vysvětlování nepomáhá, ani není ochoten poslouchat, jen se vzteká a snaží vykroutit, když je plácnut, tak podle situace buď brečí, nebo naopak z toho má srandu (vysledovala jsem, že to nezávisí na síle plácnutí, ale na tom, jak „vážně“ to člověk podá, jestli mi rozumíte…), na snahu o slovní usměrnění nereaguje vůbec. Až my bylo trochu stydno, když se pral s tou holčičkou, já mohla řvát jak přetržená a houby platný, jí maminka mírnila, například jí řekla, že nesmí kousnout a ona nekousla… no tak o tom si mohu nechat zdát, že by na žádost nekousnul… Jak tohle řešíty vy? A hlavně, co zabírá?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Reakce:
Run
Generální žvanilka 20652 příspěvků 10.10.14 08:15

2-3× denně je dost… Nicméně nechat být, vzhledem k tvému stavu se mu nediv. Je to pro něj hrozná změna a ještě bude daleko větší. Buďte trpěliví, vysvětlujte, z hřiště odejděte, činnost přerušte. Ale snažte se zachovat klid. Opět připomenu poučku. Příchod sourozence - tak si představ ty, že by manžel přivedl Jarunu a řekl, že jí musíš milovat stejně jako jeho a že od teď s Váma bude bydlet. Děti jsou citlivé a on tak nějak pudově ví, že to co se blíží pro něj bude velká změna.

Příspěvek upraven 10.10.14 v 08:20

Panuška
Neúnavná pisatelka 17048 příspěvků 10.10.14 08:16

Tak za mě je dobré, že to nenecháváš jen tak, to je základ, určitě řešit. Za druhé bych řekla nebít (nedávat na zadek, přes ruku apod.) protože mu říkáš že nesmí bít ostatní (kočky, děti, lidi) a sama mu jednu dáš. Já v podobných konfliktních situacích kdy syn neposlouchá a zkouší mě, si k němu dřepnu, zastavím ho aby na mě koukal, důrazně řeknu že toto se nedělá a odvádím pryč, nebo prostě seberu to čím dělá co nemá. Např. jezdí autem po zdi a bouchá do dveří, 3× zopakuju, on dělá že neslyší, s klidem vezmu auto a dám ho že na něj nemůže. On spustí řev. Chvíli ho nechám a pak se zeptám kde se jezdí s autem, řekne (moc dobře to ví) vrátím auto a on jde tam kam má. Pokud ne, seberu definitivně.

Je to náročné období, opravdu si vytyčují hranice a vyplatí se být hlavně důsledná, chvíli to trvá ale začne to fungovat, vyzkoušeno na starší. Pokud by opravdu nějak víc bil děti, sebrala bych se klidně a odešla z hřiště úplně. Když mi ujíždí na motorce, dohoním, seberu motorku a jde pěšky apod. Chce to teď máknout a vyplatí se to. :mrgreen:

mojmira
Hvězda diskuse 77481 příspěvků 10.10.14 08:17

Doufám, že jsi to řekla před synem, aby mu na zadek nedal? :cert: a píšeš 3× denně? to se mě teda zdá dost.

Verkom
Ukecaná baba ;) 1156 příspěvků 10.10.14 08:18

@Sibyla0 - tak si představ ty, že by manžel přivedl Jarunu a řekl jí, že jí musíš milovat stejně jako jeho a že od teď s Váma bude bydlet… Teď jsem se upřímně od srdce zasmála!!! Děkuju :mrgreen:

Panuška
Neúnavná pisatelka 17048 příspěvků 10.10.14 08:19

Jo s příchodem sourozence to může taky souviset ale to bude spíš až se malé narodí a bude větší a bude vyžadovat pozornost, ale i tak jsem zastánce v těchto věcech nepolevovat. Spíš si na něj najít čas samotného, mazlit se apod. Ale v zásadách nepolevovat.

Lynette
Echt Kelišová 8246 příspěvků 10.10.14 08:19

Plácnout silně přes ruku. Syn plácá mě i babičku - obě říkáme NE, obě ho plácneme přes ruku symbolicky aby to nebolelo ale spíš jako pokárání. Plácá nás furt. Jednou plácnul dědu a ten ho přes tu ruku plácnul větší silou - už ho nikdy neplácnul.

Panuška
Neúnavná pisatelka 17048 příspěvků 10.10.14 08:20
@Verkom píše:
@Sibyla0 - tak si představ ty, že by manžel přivedl Jarunu a řekl jí, že jí musíš milovat stejně jako jeho a že od teď s Váma bude bydlet… Teď jsem se upřímně od srdce zasmála!!! Děkuju :mrgreen:

ale to je známá „poučka“ si to fakt ve skutečnosti představ jak by ses cítila - taky bys asi žárlila :-D :-D :-D

catherine100
Vesmírná mluvilka 30563 příspěvků 10.10.14 08:20

Napíšu zde neoblíbený názor…ale u nás když týrá kočku nebo psa, udělám mu to samý, včera jí tahal za ucho, vysvětlovala jsem to že to bolí, nic ani to s ním nehlo, tak jsem mu ukázala jak to bolí, vytáhla jsem ho za ucho, koukal jak puk, ale už to kočce neudělal, když jí tahal za chlupy, ukázala jsem jak to bolí za vlasy a docela to funguje :think:
nesnáším, když něco dělá zvířatům :cert: a doškrábanej je parádně, ale dobře mu tak

pokud sviní doma, většinou mu danou věc seberu, zakážu mu to a vzteklého ho zavřu do pokojíku, aby přišel až bude klidný

venku je to horší, ale on teda dětem neubližuje, jen neposlouchá, když nezabere vysvětlení, domluva, vydírání :mrgreen:, tak jí dostane a je klid

mahdalka
Neúnavná pisatelka 16559 příspěvků 10.10.14 08:23

Mám kamarádku, který tohle syn dělá taky už pár měíců, v prosinci mu budou dva. Mám ročního syna a toho mi teda mlátí taky :cert: což jako matka těžce nesu. Když jsme u nich na návštěvě, můj si nemůže půjčit žádnou hračku, hned mu přiletí facka :oops: bránit se ještě neumí, na nic u nich nesmí šáhnout, nic si půjčit. Kamarádky syn to dělá i u nás, když se jedná o hračky mýho syna.Jeho maminka reaguje zpočátku domluvou a pak mu jednu střihne(pohlavek)a když to nepomáhá, odnáší ho do postýlky aby se uklidnil :nevim:

berry4
Nadpozemská drbna 28366 příspěvků 10.10.14 08:31

@maminka159 tohle dělá snad každé druhé dítě.
U nás spolehlivě zabralo ubližovat stejně, jako to dělá dítě. Sedalo na psa, tak jsem ji přisedla, aby byla v tísni a pochopila, co dělá pejskovi. Tahala za krk kočku, zatahala jsem ji tak, abych jí neublížila, ale zároven´ona cítila tu bolest, co dělá zvířeti.
KOusala nás do tváře - kousla jsem taky.
Skákala po mě-skákala jsem taky.
Asi to vypadá dost drasicky, drastické to není, dítě prostě nechápe že nemůže, nesmí, pochopí samozřejmě s patřičným vysvětlením, až samo ucítí následky- bolest. Na zadek je zbytečné, to nechápe vůbec, že svým jednáním jiným ubližuje.
Každopádně bude to chvíli trvat, ale efekt to určitě má, dcerka už si dává pozor, nedělá druhým to, co sama nemá ráda ;)

IamSherlocked
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.10.14 08:45

U nás zase nefunguje to oplácení, ale ani si nemyslím že by se to dělat mělo, pak musí mít dítě zmatek („já tebe plácat nemůžu ale ty mě ano?“). Jinak s tou kočkou nevím, ale dělá to i dcera a to tu naši kočku miluje, odjakživa byla na kočky, dokáže ji deset minut volat, lákat, pak ji hladí, pusinkuje a najednou kočka dostane po hlavě nebo kopanec. Tak ji neustále opakuju že se to nesmí, ale dokud se kočka sama neozve tak to zkouší dál. Kolikrát už se ohnala packou (bez drápů) a to pak malá dala pokoj.

LadyTommy
Extra třída :D 14974 příspěvků 10.10.14 08:53

Nejucinnejsi je to obdobi preckat, ono se to jednou prolomi a v hlavicce mu secvakne, co vse mu vysvetlujes.

S kocourem je u nas boj porad, ale lepsi se to, nicmene se snazi ho furt nekde tahat. U nas nejvíc pomohlo nechat kocoura, at si to s ni vyridi sam a ucim ho teda odejit, když ho otravuje. Ale zalezi, jake mate kocky, on kousne jen vyhruzne, neublizi.

Kdyz ublizo detem, ucila bych omluvit se, nabidnout reseni problemu, pokud neposlechne, tak ho odtrhnout od hru, pokud pochopi, pochvalit.

V poslednim pripade bych na zadek dala, to je pro me stejne nebezpecne, jako vbehnuti do cesty apod., ja dam na zadek, kdy M. spolehlive pozna, ze uz je opravdu zle, pak si vysvetlime, za co to bylo. Mela obdobi, kdy mi porad utikala do cesty a az tohle fakt ucinne zabralo, kdyz rozhazuje hracky, tak preci jen je prostor to mesic vysvetlovat a nic se nestane, ale takto nebezpecne veci bych netolerovala.

subsomi
Kelišová 6743 příspěvků 12 inzerátů 10.10.14 09:22

Bití nevidím jako řešení :think: oplácet bití bitím :roll: co si z toho odnese :?: maminka mě bát může, ale já nesmím :?:

Mám dvojčata v tom věku a syn taky zkouší, dcera ani ne.
Vysvětluju a převádím vše na bolest a pláč. Prostě když plácne mě, tak se úmyslně rozpláču (jasně, že více než kolik to bolí) a volám „bolí bolí, udělal jsi mi bebínko“ v tu chvíli neví co s tím a zírá a přemýšlí, někdy mi to jde pofoukat (to dělám já dětem, když mají bebínko, že pofoukám). Myslím si, že moc dobře rozumí tomu, co ti znamená, že to bolí, takže když ubližuje jiným (lidem i věcem - nesmí třískat hračkama o zem, házet hračkama mimo balon), tak že je to bolí.

catherine100
Vesmírná mluvilka 30563 příspěvků 10.10.14 09:39

@subsomi nevím proč to kroucení očima, nikdo ještě nedokázal které výchova je ideální a každé dítě je jiné ;)
a v životě se mnohokrát setká s tím, že jiní něco můžou a on ne :nevim:

a s tím pláčem jsem to zkoušela, děcko mě pofoukalo, řeklo nebreč a za chvíli to udělal znova, já po operaci břicha a on na mě skočil, jednu dostal a byl klid a já se obešla bez zranění ;)

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

5 netradičních jarních tipů co podniknout v Praze

Rozhodli jste se na počátku jara navštívit hlavní město? Stověžatá Praha... číst dále >

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích... číst dále >

Články z Expres.cz

Budeme je kopat do achillovek! Vydra před zápasem s Anglií naštval české fanoušky

V pátek večer čeká českou fotbalovou reprezentaci nezapomenutelný zápas. V... číst dále >

Falešná sestra Aťky Janouškové na Zindulkově pohřbu: Mám dostat nemovitost!

Falešná sestra Aťky Janouškové, která novinářům včera na pohřbu Aťky... číst dále >