Dysfázie, autismus, mentální retardace?

387
5.10.11 14:08

Dysfázie, autismus, mentální retardace??

Chci poprosit rodiče, kteří mají děti s diagnosou např. dysfázie, mentální retardace, autismus,..o radu a zkušenosti, které nám zatím chybí. Momentálně chodím se 4-letou dcerou po doktorech, kteří si jeden druhému protiřečí a sama jsem z toho všeho zmatená! Nejprve nám pedagog.psycholožka řekla, že to vidí na dysfázii, další psycholožka neuměla mou dceru vůbec vyhodnotit, protože byla příliš roztržitá, nesoustředila se, často nereagovala na její pokyny a také šlo vidět, že jí někdy vůbec nerozuměla,co po ní chce. Takže nám řekla jen spoustu možostí, čím vším může dcera trpět! Logopedka mi zase řekla, že to byla špatná psycholožka, když neuměla mojí holčičku nijak vyhodnotit, takže nám prý dá doporučení na jiného psychologa, o kterém jsem si ale našla od jiných rodičů recenze, že to taktéž není vůbec dobrý psycholog. Takže začínám přemýšlet, jestli vůbec moje dcera kdy dostane tu správnou diagnosu, což si myslím, že je velmi důležité pro její další vývoj a taky pro nás s manželem, abychom si mohli být jistí, že s ní pracujeme, tak jak ona potřebuje. Jsem z Třince a chci se vás zeptat, jestli nemáte někdo zkušenost s dobrým, věrohodným odborníkem, v okolí Třince( Karviná, Havířov, Ostrava atd), kterému bychom mohli důvěřovat, že naši dceru opravdu dobře vyhodnotí. Děkuju všem za nějaké odpovědi a návrhy

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
15319
5.10.11 14:23

Ahoj, zkus vyhodit dotaz i na těchto webovkách: http://www.postizenedeti.cz/. Tam je hodně rodičů s dětmi těchto diagnóz, tak se snad najde někdo z vašeho okolí.
Já můžu doporučit akorát za Brno.
Každopádně je potřeba pečlivě vybírat, což už ale víš.
Držím pěsti, ať brzo víte, na čem jste. :wink:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
387
5.10.11 14:31

Děkuju za návrh, určitě se tam podívám!! :kytka:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Zoe 35
17.8.12 23:07

Ahoj, podle data příspěvku, nevím jestli bude má rada ještě aktualní. Můžu Vám doporučit výbornou dětskou psycholožku Renatu Kulkovou z Jablunkova.

 • Citovat
 • Nahlásit
387
17.8.12 23:18

:D Děkujeme, my k této výborné dětské psycholožce docházíme.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
4034
6.9.14 21:48

@Sarael Můžu se zeptat, jak jste spokojená? My jsme zase slyšeli docela negativní názory na paní psycholožku a máme podobný problém, tak docela váhám, jestli k ní jít nebo hledat jinde? :think:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
387
7.9.14 15:13

@Jančik Ahoj, chodíme k ní už docela dlouho, tak se pokusím být objektivní.
K dětem přístup super, je moc hodná a celkem to s nimi umí, ale s manželem jsme někedy měli pocit, že nám s některými problémy moc nedokáže pomoct. Od některých sezení, kdy jsme odcházeli, jsme si říkali, že to bylo jak mluvit s politikem- fůra řečí kolem, ale nakonec sis uvědomil, že na otázku ti stejně neodpověděla. :)
I když teď, když jsme tam byli naposledy, tak nám dala dobré rady, ale to asi poprvé.
Celkově bych jí ale po těch 3 letech, kdy k ní docházíme, zhodnotila: že špatná rozhodně není.

Měla jsem u její stanovené diagnosy velké pochybnosti, proto jsme byli pár krát u Krejčířové v Praze, ale teď u dcery nemám už žádné pochybnosti- je to autistka jak vyšitá.

Od koho jste slyšeli špatné ohlasy na Kulkovou, můžu se zeptat??

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
4034
8.9.14 21:00

@Sarael Chodili k ní právě známí se synem, který dlouho nemluvil. Ona jim po 3 sezeních dala nějakou šílenou diagnózu, u které prý připsala, že nikdy mluvit nebude, protože je i nějak jinak postižený a tak dále. Rodiče v šoku, napsala jim teda doporučení do speciální školky. Kluk je dneska v 6.třídě normální školy a učí se na samé jedničky :think: Oni tam bydlí v okolí Jablunkova a známá dělá zdravotní sestřičku na dětském a od různých lidí k ní chodících získali dojem, že někdy prostě diagnózy určuje zbytečně ukvapeně /třeba po 20 minutách/ a děti jsou pak ve skutečnosti jiné. :think: Nás k ní poslala učitelka ze školky a pořád trvá na tom, ať jdeme jen a pouze k ní. Malý teda taky dlouho nemluvil, teď začíná hodně mluvit, tvoří věty, ukazuje na věci, pojmenovává je, komentuje různé lidské činnosti apod. a je na něm vidět obrovský pokrok. Jdeme zítra k logopedce, tak uvidím, co mi řekne. Mohla bys mi prosím třeba napsat, jak jsi přišla na to, že je autistka? A co se ti zdálo normální u tvé holčičky, ale nebylo? Můžeš klidně SZ. Moc se v tom nevyznám, na netu jsem to studovala, dle příznaků to u něho nevidím, ale třeba se pletu. Moc díky.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
387
12.9.14 18:01

@Jančik Tvůj chlapeček je jak starý?
Já ty diagnosy od doktorů už vůbec neřeším, protože od každého má něco jiného. Spíš pro nás teď byla důležitá zpráva od dcery, jelikož nastupovala do 1. třídy a musím to pak dokládat i všude jinde a tak negativní zprávu, co jí napsala, jsem opravdu nečekala. Všechna negativa, žádná pozitiva, celkově dost nepříjemně laděná. Dost nás to naštvalo, obzvlášť, když věděla, že ta zpráva byla pro nás důležitá. Nenapadlo mě, že všechny problémy, které jí o dceři říkám pak flákne do zprávy. S manželem jsme se shodli, že zkusíme pohledat nějakého psychologa v Ostravě, jestli nenajdeme někoho lepšího.

Známým se nedivím, to bych taky byla pěkně v šoku, kdyby mi řekla o dítěti to, co jim… Ale je super, že se její prognosa nevyplnila a kluk je dneska normální chytré dítě- to je vážně bezva!

K logopedce chodíte kde? My jsme měli Kudelovou v Třinci a ta je opravdu skvělá, strašně nám pomohla.

A co se týče naší dcery.. Ona začínala být dost divná od roku a půl, akorát, že ty malé děti ještě celkem splynou s ostatními, pokud je to tedy lehká forma. Za to dneska, je to už jasné i jejím spolužákům, že je jiná.
Už si to přesně nepamatuju, ale mám dojem, že to nastupovalo pozvolna- nejprve začala chodit po špičkách, pak se z klidného dítětě vyvinulo hodně aktivní, které nikdy nedělalo to, co se po něm chtělo. Neodpovídala na pozdrav, když jsem se jí na něco zeptala, začala mluvit o něčem jiném, zhoršil se oční kontakt, později mi došlo, že i málo rozumí na svůj věk. Nebo taky měla taková různá období, kdy např. několik měsíců pořád a pořád dokola vyhazovala do vzduchu plyšáky a strašně se tomu smála. Pak všechno i vyhazovala z oken- nešlo jí prostě nic vysvětlit a pokusy i o tělesné tresty naprosto selhávaly. Natrápili jsme se s ní hodně, nerada na to vzpomínám. Dneska je to s ní taky pořád hodně o nervy, ale už jí bereme takovou, jaká je a hlavně už taky trošku víme, kdy jí v čem ustoupit, kdy naopak trvat na svém atd. Že u ní nejvíce dosáhneme motivací, né vyhrožováním atp.
A co mi u ní připadalo normální, ale nebylo? Neměla jsem moc srovnání jiných dětí v jejím věku, tak jsem netušila, že ta její mluva je tak trochu zvláštní( mluvila o sobě ve 2. osobě, neříkala jo, ne, pak začala i opakovat naše věty, když nerozuměla) nebo dneska, když mám už i dvě mladší holčičky si uvědomuju, že asi ani nebylo moc normální, že v některých věcech úplně strašně vynikala a byla hodně napřed i od starších dětí, než byla ona a na druhou stranu jí vůbec nešlo naučit třeba čistit si zuby, odkroutit zátku atd.
Byla prostě v hodně věcech už od těch 18 měsíců divná, ale s diagnosou Kulkové- autismus, jsem se smiřovala dost dlouho. Pořád jsem tak nějak doufala, že z toho vyroste, protože mi to tvrdilo i hodně jiných lidí včetně doktorů.

I dneska od mých rodičů pořád slyším- ale neboj, až bude v pubertě, tak bude úplně normální a úplně se ty odlišnosti ztratí. :D
Ale nám už je to jedno, hlavně, že může být na běžné škole a zatím se jí tam i daří. Učitelka říkala, že v učení s největší pravděpodobností nebude žádný problém, jede podle osnov s ostaními dětmi a za to jsme rádi. Je to sice začátek, ale snažím se myslet pozitivně i do budoucna. ;)

A jaké má teda tvůj chlapeček zvláštnosti nebo je to jen to mluvení? Podle toho, co jsi o něm vypsala, mi přišel jako úplně normální kluk.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
4034
20.9.14 18:02

Díky moc za odpověď. Ti naši známí mají stejnou zkušenost s tou závěrečnou zprávou. Taky tak šíleně negativní a ta prognóza, že nebude nikdy pořádně mluvit… Je super, že se to u nich nenaplnilo a co ty víš, třeba mají Tví rodiče pravdu. Je super, že to tak bereš a že ji máte rádi takovou jaká je. Já si to taky říkám. Že to je prostě moje sluníčko a vždycky ho budu mít ráda takového jaký je. I když i u nás to je někdy o nervy. Náš malý je nejmladší, takže jsem srovnání měla, akorát on byl hodně nemocný od malička, takže s ním byly trochu jiné starosti, než se dvěmi staršími. Nebylo to nic velkého, ale bylo to skoro pořád. Hnisavé rýmy, záněty průdušek pořád dokola asi od 3 měsíců. Byl to nekonečný kolotoč, kdy byl 1 - 2 týdny zdravý a pak zase 3 týdny - měsíc nemocný. Naše dr.to nějak moc neřešila, vždycky mi říkala, že jsou děti, které jsou na tom hůř, než náš malý… Když byl nemocný, tak ho nikdy nic moc nebavilo, ale od malička miluje vlaky a s těmi si rád hrál, ikdyž byl nemocný. Pak jsem se ale naštvala a změnila dr., protože už se mi nechtělo sedět hodinu v čekárně, abych se pak během 2 minut dozvěděla, že má malý opět zánět průdušek a že si mám koupit jiný sirup v lékárně… Nová dr.mu zjistila alergii na mléko v 1,5 letech. Když jsme vysadili mléko, tak veškeré zdravotní problémy skončily. Žádné hnisavé rýmy, záněty průdušek, prostě byl zdravý. Měla jsem z toho radost, ale myslím, že mu ten rok a půl teď chybí. Taky vždycky mluvil tou svoji mluvou, které nikdo nerozuměl. Jinak mi nepřipadal nějak jiný, kromě toho, že byl teda s mluvením děsně pozadu. Oproti dětem ale nerad prohlížel knížky, nerad kreslí, nerad si hraje s plastelínou apod. Zato miluje ty svoje vlaky, teď už i letadla, bagry, traktory apod. a dokáže si s nimi docela hodně vyhrát. Motoriku má dobrou, připadá mi, že je technický typ a dokáže si leccos spravit sám.
Na autismus mne upozornila učitelka ve školce. Protože si nehrál s dětmi, občas se jim počůral, nereagoval na jejich povely, nekomunikoval s nimi. Byl to pro mne šok, protože doma se s nástupem do školky hodně posunul. Více komunikoval, říkal říkanky, zpíval písničky, uklízel si hračky… Nakonec jsme ale změnili školku, protože mi připadalo, že se takhle chová proto, že je to pro něho nové, doposud byl pořád se mnou, najednou jsem musela do práce, on byl ve školce a připadalo mi, že tímto způsobem dává najevo, že se mu to nelíbí. Chodil do školky s bratrancem a sestřenicí a bylo vidět, že je to mnohem lepší. Zase udělal skok kupředu, ale na konci školního roku (po 2 měsících v nové školce) mi řekla ředitelka, že se jí taky zdá, že má prvky autismu. Jednak jeho hlasitá mluva, prý monotónní (mi to tak nepřijde, doma hezky intonuje), potom to, že si nehraje až moc s bratrancem (jenže bratranec je jiná povaha…), nevypracovává pracovní listy :roll:, nechce kreslit. No a ta řeč, samozřejmě. Doporučila nás ke Kulkové, jako k nejlepší specialistce. Jenže my jsme z Havířova. Zprvu jsem souhlasila, dokonce jsme objednaní, ale potom, co nám naši známí dali takové negativní reference jsem začala trochu hledat na netu a našla jsem tady tuto diskuzi, tak si říkám, že na tom asi něco bude. :think: Samozřejmě, že nechci zavírat oči před nějakou negativní diagnózou a chci pro své dítě nejlepší, ale zase na druhou stranu nechci, aby mělo mé dítě diagnózu jen proto, aby např. dostali ve školce nějaké speciální pomůcky, peníze navíc, asistenta… nebo aby se zaplnilo místo někde ve spec. školce nebo škole…
Minulý týden jsme začali chodit na logopedii a logopedka ho docela chválila, že spolupracoval, soustředil se na to, co po něm chtěla, vlastně splnil všechny její požadavky, dokonce jí tam zazpíval. Říkala, že má některé rysy, které mají autisté - třeba to, že vydrží tak dlouho u jedné činnosti - vlaky. Potom taky když se ho něco zeptala, tak vlastně tu otázku zopakoval po ní, ale pak i odpověděl. Říkala, že by zašla k psychologovi víceméně pro klid duše a aby se ve školce uklidnili, že je v pořádku, ale že si nemyslí, že by byl autista nebo že by vyžadoval okamžitou péči psychologa. Tak jsme se dohodli s manželem, že budeme docházet na tu logopedii a uvidíme. Pokud by logopedka řekla - ano, je třeba jít k psychologovi, nelíbí se mi to a ono, tak už jsem si i našla na netu psycholožku z Ostravy. Ale pokud půjde všechno normálně, tak to nechám tak. Učitelka ve školce ho po prázdninách chválila, že se hodně zlepšil, ale trvá na vyšetření psychologa - Kulkové. Už jsem jí řekla, že k ní nepůjdem. Nevím, co si myslí, neřekla na to nic.
Měla tvoje holčička ve školce asistenta? A ve škole? Je teda šikovná, že to ve škole zvládá :potlesk:
Od manžela bratrance manželka učí ve speciální škole, taky má ve třídě autisty a když jsem jí řekla, že mi ve školce učitelka řekla, že má podezření u malého na autismus, tak se tomu hrozně divila a říkala, že to fakt ne. A to ho zná od malička. Navíc tchýně taky dělala docela dlouho ve speciální školce a ikdyž tak měla spíš těžké případy, tak se tomu taky strašně divila a to ho hlídá docela často.
Tak uvidíme, jak se to bude dál vyvíjet. Jsem moc ráda, žes napsala, jak to bylo u Vás. Ještě jednou moc díky a přeji, ať se máte co nejlíp :kytka: ať Vám holčička kromě starosti přináší i spoustu radosti :hug:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
1115
6.1.15 15:22

Dobrý den maminky, dnes jsme se vrátili z kontroly u Dr. a za razilo mě, že v lékařské zprávě má napsáno mírná psychomotorická retardace.. Samozřejmě mi k tomu nic neřekla, zprávu jsem četla až teď doma. nevíte co to znamená?? Děkuji :kytka:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
247
6.1.15 15:36

Opozdeny vývoj v oblasti pohybu.
Např. Později chodí, sedí atd.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
5073
6.1.15 15:39

Prostě se jen nevejde do tabulek - pokud neříkala nic konkrétního tak je asi jenom na té horší straně gausse, ale o nic závažného nepůjde :nevim: Můžeš své lékařce ještě zavolat a zeptat se, pro klid duše.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
17568
6.1.15 15:41

@mandy1986 znamená to, že je trochu pozadu oproti tabulkám vydaným ministerstvem zdravotnictví. Že třeba neříká tolik slov, kolik si oni myslí, že by měl říkat, že se ještě nestaví u nábytku… a tak :)

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
5389
6.1.15 15:42

@mandy1986 My jí máme také (dle neurologie) a dcerka je opožděná jak ve vývoji tak i po mentální stránce. @Sarael Může mít také ADHD.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat