Dyspraxie, neschopnost organizovat si život

7.4.21 05:41

Dyspraxie

Ahoj máte prosím někdo zkušenost s dyspraxií v dospělosti? Patrně ji mám a nevím, kde a jak řešit. Děkuji :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
25027
7.4.21 08:12

Ahoj, s dyspraxií zkušenost přímo nemám. Mám dyslexii, ve škole neřešenou, byla jsem blbá na češtinu. Mě pomáhá trénovat dané problémy a bojovat. V dnešní covidové době, kdy pracuji s dětma online a musím jim hromadu věcí psát, je to pro mě hodně náročně, protože se musím soustředit, abych neudělala chybu, ale jde to. Takže být tebou, snažila bych se dělat často ty věci co ti nejdou a snažit se najít nějaký způsob, jak to udělat, aby to bylo dobře.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.4.21 08:54

A co presne nevis, jak resit? Manzel ji ma, ale diagnostikovanou uz v detstvi.

• Citovat
  • Nahlásit
Ou
16016
7.4.21 09:23

Dysrpaxie je primárně nešikovnost, ne porucha exekutivnách funkcí - tedy chaotičnost/neschopnost si zorganizovat život.

Organizování žívota je něco, co se prostě musíš naučit, čemu musíš věnovat pozornost a musíš si vybudovat nějakou základní disciplínu a kázeň. A ano, je to těžké a nepříjemné a nudné.

Docela užitečná je třeba tahle kniha
https://www.grada.cz/…-a-cas-4226/

popřípadě doplnit touto
https://www.grada.cz/…zeni-a-stres-(1)-7776/

Co ti může narušovat tvoji schopnost se zoranizovat jsou nějaké duševní či neurologické obtíže na pozadí -třeba porucha pozornosti. Ty zejména u dívek často jsou podceňované a nediagnostikovan a špatně zakompenzovan mnohdy přetrvávají do dosppělosti. Viz třeba https://www.zdravotnickydenik.cz/…-predsudkum/

V takovm případě potřebuješ zajít na psychiatrii, nechat se důkladně zdiagnostikovat, nejspíš to vzít i přes neurologii a ppodobně.

V případě potřeby ti můžu docela pomoci léky, kter zlepší fungování mozku a psychoterapie ti může pomoci mít leší kontrolu nad emocemi, vnímat sebe sama lépe, lepe řešit konflikty a problémy.

Ale to fakt neznamená, že je nějak snadn řešení, kdy se udělá kouzlo a ty najednou budeš soustředěná, pilná a schopní vyřizvoat věci - to se pořád musíš naučit, věnovat tomu energii a čas.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7.4.21 09:42

Moc děkuji! :srdce:
Jde mi o to, že od dětství mám problém s manuálními činnostmi (např. šití, pletení vůbec nezvládám, s velkými obtížemi dceři zapletu jednoduchý cop..), projevuje se to i v každodenních činnostech, jako je úklid, vaření, péče o malé dítě. Musím vynakládat velké úsilí a hodně se soustředit na pro jiné banální činnosti a tím pádem mi vše hodně dlouho trvá a často zmatkuju a dělám chyby. Manžel nechápe, proč mi vše trvá 3× déle než jemu a ještě to udělám často špatně. Myslí si, že jsem flink a nebo že to dělám schválně.
Odmala je mi říkáno, že je to jen v mé hlavě a že je příčinou malé sebevědomí a nedostatečný trénink daných činností. U mnohých činností mi to ale nesedí, např. takové škrábání brambor, krájení zeleniny, přebalování, stříhání nehtů a podobně trénuju neustále a pořád mi dělá problémy.

Je mi jasné, že je to běh na dlouhou trať, ale nechci úplně rezignovat. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
228
10.4.21 21:48

Taky jsem levá, navic nesoustredena a netrpeliva. Ale ziju, soucasny zivotni styl je k mym nedostatkum shovívavý. Manžel i deti si zvykly:-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11.4.21 11:22

@silona Jasně, dá se na to zvyknout, ale mně to docela komplikuje život, nehledě na to, že mám problém si s tímto „hendikepem“ najít práci. V původním oboru kvůli tomu pracovat nemůžu a v dalším, který jsem si dodělala při dětech, to taky trošku komplikuje život. Myslela jsem si, že je to jen o cviku, ale asi není.. Taky bych ráda rodině uvařila normální oběd, upekla buchtu, zašila díru v teplácích nebo vytřela byt, aniž by mi to trvalo celý den. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat