E-shop a práce na HPP - prvání forma a účetnictví

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
209
19.2.19 08:38

E-shop a práce na HPP - prvání forma a účetnictví

Ahoj,

chci se zeptat na radu. Pracuji na HPP jako webmaster a na vedlejší činnost mám ŽL (dělám grafiku). Hraji si s myšlenkou, že bych si otevřela e-shop. A mé otázky zní:

1. Musím si přidat na živnostenkém úřadě ještě do živnosti „maloobchod, velkoobchod“ a je rozšíření činnosti nyní cena 500 Kč?
2. Stačí vystavovat vydané faktury skrz e-shop? Popřípadě používám mPohoda.cz.
3. Vydané faktury a přijaté faktury si budu tisknout a ty pak zpracuje účetní. Je možné dělat roční daně i v tomto případě procentuálně? Nyní mám „výdajě“ procentem 60%.

Díky moc za rady. Vše je mi jasné a znám, ale co se týče účetní stránky věci, tady tomu moc nerozumím…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
14796
19.2.19 08:55

Bod 1) nevím, to záleží na tom, s čím eshop obchoduje, pokud to není na koncesi, ale na volnou živnost, tak asi ano
Bod 2) Ano, faktury z eshopu stačí, stáhneš je do Pohody přes xml a je zaúčtováno jako vydaná faktura

1. procentuální výdaje - to také záleží na předmětu činnosti, lze to. Ale když máš pořizovací náklady na prodávané zboží, nemusí se to vyplatit, skutečně záleží na obchodované věci a výši vstupních nákladů
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
209
19.2.19 09:01

@LaPaloma Děkuji za odpovědi.

2. Nevím, jestli FA půjde přes XML dostat do Pohody tady, to zjistím. Pokud by to nešlo, nebyla by možnost dělat vydané faktury v mPohodě (www.mPohoda.cz) a odtamtud by je určitě dostat do klasické pohody mělo jít. A chápu to správně, že já mít klasický účetní systém Pohoda nemusím?

3. Budu si schovávat veškeré vydané faktury a přijaté faktury a přiznání pak mohu tedy udělat, buď tedy skutečné přijmy a výdaje a pokud by se to nevyplatilo, tak můžu procentem tedy?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14796
19.2.19 09:08
@Lucka328 píše:
@LaPaloma Děkuji za odpovědi.

2. Nevím, jestli FA půjde přes XML dostat do Pohody tady, to zjistím. Pokud by to nešlo, nebyla by možnost dělat vydané faktury v mPohodě (www.mPohoda.cz) a odtamtud by je určitě dostat do klasické pohody mělo jít. A chápu to správně, že já mít klasický účetní systém Pohoda nemusím?

3. Budu si schovávat veškeré vydané faktury a přijaté faktury a přiznání pak mohu tedy udělat, buď tedy skutečné přijmy a výdaje a pokud by se to nevyplatilo, tak můžu procentem tedy?

Většina eshopových platforem má výstup na Pohodu, Money S3. Je velké usnadnění práce to mít možnost stahovat do programu přímo než třeba stovky faktur zapisovat dodatečně.
Samozřejmě můžeš tisknou faktury přímo z účetního programu, pro mně by to však bylo NESKUTEČNĚ práce navíc. Určitě bych to nedělala v nějakém internetovém účetním programu a natahovat zase jinam. Raději rovnou z eshopu do účetního programu.
Ale jsi web master, snad se v tom trochu vyznáš. Vidíš, co eshop umí.

3. Doporučuji normálně účtovat a na konci prosince se rozhodnout, zda bude přiznání na skutečné náklady nebo procenta.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
209
19.2.19 09:15

@LaPaloma E-shopům rozumím, to není problém, ale to účetnictví jde právě mimo mě. Takže jednoduše. Nechci si pořizvovat Pohodu, tedy zatím, ta se musí kupovat. Takže budu vydávat faktury klasicky v e-shopovém rozhraní. A víc zatím řešit nemusím a do Pohody se to může přetáhnout tedy až na konci roku, ano? (minimálně na rozjezd). A faktury od dodavatele, které chodí e-mailem si vytisknu a založím do desek.

Díky moc za rady, tohle musím ještě trochu nastudovat :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14796
19.2.19 09:23
@Lucka328 píše:
@LaPaloma E-shopům rozumím, to není problém, ale to účetnictví jde právě mimo mě. Takže jednoduše. Nechci si pořizvovat Pohodu, tedy zatím, ta se musí kupovat. Takže budu vydávat faktury klasicky v e-shopovém rozhraní. A víc zatím řešit nemusím a do Pohody se to může přetáhnout tedy až na konci roku, ano? (minimálně na rozjezd). A faktury od dodavatele, které chodí e-mailem si vytisknu a založím do desek.Díky moc za rady, tohle musím ještě trochu nastudovat :)

Přesně tak. Účetní program můžeš koupit až příští rok v lednu a stáhnout tam celý rok přímo z eshopu. Ostatní faktury založíš do desek a zaúčtuješ také až potom.
Ten, kdo nakonec žádné kšefty nemá, dokáže ty plusy a minusy udělat v excelu a z těch čísel poskládat daňové přiznání. Záleží na množství vydaných a přijatých dokladů, když jich bude třeba jen 100 ks, tak se to dá i bez účetního programu. Prostě to doneseš účetnímu, k tomu dáš xml z eshopu a zacvakáš pár tisícovek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
209
19.2.19 09:24

@LaPaloma Ještě jeden dotaz prosím, je pro začátek výhodnější zakládat jako živnostník nebo jako s.r.o.?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14796
19.2.19 09:32
@Lucka328 píše:
@LaPaloma Ještě jeden dotaz prosím, je pro začátek výhodnější zakládat jako živnostník nebo jako s.r.o.?
Živnostník, zvlášť, pokud bude pomalejší rozjezd, on ten první rok může být něco jako porod. Já jsem si ověřila, že podnikání je něco jako nejdražší koníček. Ale neměla jsem k tomu žádné HPP, dosud nemám, rozjelo se to, ale už mně to nebaví, asi skončím.

s.r.o. je už jako něco většího, je složitější ukončovat činnost, na to bych se vykvákla

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat