Edukace ohledně těhotenské cukrovky

7.12.19 16:47

Edukace ohledně těhotenské cukrovky

Dobrý den, minulý týden mi špatně vyšla první hodnota nalačno při glukozovém testu (5, 4) a v pondělí se mám dostavit do dietologické ambulance prý na celé dopoledne, bude prý edukace a náběry. Nemám představu, co vše si pod tím mám představit, proto bych se chtěla zeptat, pokud s tím máte někdo zkušenost, v čem přesně mě budou vzdělávat? Půjde jen o dietní opatření, nebo mám počítat s tím, že automaticky už vyfasuju glukometr a budou mě učit ho používat apod.? Jsem z toho nervozní, tak bych chtěla mít aspoň představu, jak to obvykle probíhá. Moc děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

48909
7.12.19 17:06

Asi ti vyšla ta lačná blbě dvakrát, že.
Jinak diabetologie od diabetologie, ale u nás to bylo povídání - co, proč, jak, strava, dieta, glukometr, jak ho používat, atd. Není třeba být nervózní a pokud se budeš potřebovat na cokoliv zeptat, tam bude ten správný okamžik.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7.12.19 17:14

Děkuju za reakci…ne, jen jednou mi to vyšlo špatně, také jsem očekávala, že mě pošlou podruhé, ale místo toho jsem byla odeslaná rovnou na tu diabetologii. Můžu se ještě zeptat, u Vás třeba u učili to píchání se? Muselo se to na místě zkoušet? Já z toho mám docela strach, nevadí mi klasické odebírání krve, ale tohle opravdu nesnáším a nevím, jak toho budu schopná, zvlᚍ tam, když budu nervozní:/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5547
7.12.19 17:14

Záleží na ambulanci. Edukace je. pouceni ohledně zásad racionální diety, kterou bys měla zacit dodržovat, glukometr bys měla dostat taky automaticky, ale ještě pořád existují diabetologové, kteří ho automaticky nedávají. Ale jak říkám, měli by. Jinak by tě nejdřív měli poslat na druhý pokus ogtt a teprve ze 2 špatných lačných glykémií by meli tehotenskou cukrovku potvrdit ( nebo nechat pokračovat v testu a pak se uvidí podle dalších hodnot). Neboj se, dieta je sice omezení, ale dá se zvládnout. Já jako bonus rodila s menší váhou, než jsem měla před otěhotněním. Ale měla jsem z čeho brát teda.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5547
7.12.19 17:16

@makrelaa Jj, píchání ti ukážou a ty si to před nimi zkusíš. Ale fakt se neboj, nic to není.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48909
7.12.19 17:24

Ano, měli tě poslat dvakrát, jedna hodnota na diagnózu nestačí. I když teda leckde jo :? Píchnutí je to do prstu, takovej ďobanec, prostě se zmáčkne tlačítko a minijehlička píchne do prstu a objeví se minikapička krve. Oproti klasickému odběru ze žíly tole vážně nic není, zvlášť, když pak člověk ednou hodlá rodit :-) A je dobrý to vyzkoušet na místě. Když mi pak ukazovali píchání inzulínu (který většinou není třeba), měli na to takovej speciální polštářek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama