Ekologie nejen v domácnosti

150
17.12.18 09:36

Ekologie nejen v domacnosti

Mate nejaky tip jak se chovat nejen v domacnosti co nejvic ekologicky, nemyslim jen eko prostredky na myti a prani ale obecne.diky

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

17.12.18 10:26

Tady je celá spousta diskusí na různá témata ekologické domácnosti:
https://www.emimino.cz/diskuse/bio/

Ale tak obecně mě napadá třeba:

• nekupovat zbytečnosti, s tím souvisí - nakupovat kvalitní výrobky, které vydrží a nemusí se pořád měnit (např. jako nábytek, hračky…)
  • dávat přednost věcem z druhé ruky, případně z lokální produkce (výroba v ČR), případně z přírodních materiálů
  • nakupovat jídlo jen tolik, kolik sníte a nevyhazovat ho, opět dávat přednost české produkci
  • vařit méně masa
  • na dovolenou nelétat, volit bližší lokality
  • třídit odpad + kompostovat

Vyšší level:

• sledovat složení čistících prostředků, hygieny atd. a kupovat ty v přírodě snadno rozložitelné, neobsahující toxické látky
  • nahradit jednorázové potřeby těmi na více použití
  • nakupovat výrobky v papíru či skle, či bez obalů vůbec, ne v plastu… jsou toho mraky

Příspěvek upraven 17.12.18 v 10:27

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1794
17.12.18 10:26

Nekupovat zbytečně nové věci..spousta toho jde zrecyklovat nebo sehnat po bazarech. Nebo když už tak kupovat nadčasové a kvalitní věci, které se ti neokoukají a vydrží ti na celý život. Nakupovat v obchodech bez obalu, nebo si kupovat ve velkých baleních třeba pohanku, rýži atd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13373
17.12.18 10:27

Používej recyklovatelné materiály, nekupuj vodu v plastu, zeleninu, ovoce a pečivo kupuj do látkových sáčků, třiď odpad, kupuj kvalitní oblečení, které budeš nosit roky a ne jednu sezonu, nebo ještě lépe v secondhandech, spotřebiče vypínej úplně a ne jen do pohotovostního režimu. Per jen když můžeš naplnit celou pračku. Těch věcí jsou tisíce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.12.18 10:31

Jasně, a obecně šetření vodou a energiemi:

• nedávat si často dlouhé koupele, jen se sprchovat
  • mít na kohoutku šetřiče vody (je to fakt velký rozdíl)
  • vypínat světla, kde člověk není
  • nevytápět zbytečně moc všechny místnosti
  • vypínat spotřebiče
  • opravovat kapající kohoutky a protékající WC
  • mít těsnící okna
  • případně, mít v baráku systém na využití šedé vody (např. na splachování), vlastní čističku, pokud žiješ v obci, kde to jde rovnou do rybníka
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3227
17.12.18 10:56

Celkove snizit spotrebu. Ja sleduju projekt Nezavisly dum, ale nemam na neco podobneho odvahu.Omezila jsem chemikalie na uklid a celkove drogerii a kosmetiku, potraviny nakupuju v bezobalovem obchode a od mistnich chovatelu, spotrebu masa mame hodne nizkou, co se tyce ovoce, zeleniny a brambor snazime se byt dost samostatni. Plasty nahrazujeme prirodnimi materialy, pokud to jde. Ale na druhou stranu cestujeme casto a daleko letadlem. Na druhou stranu me navstevy Asie uci minimalismu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
526
17.12.18 11:01

Od doby, co jsem koupila Eko wc čistič, který stál dvakát tolik a doma jsem zjistila, že má složení na chlup stejné, jako ten původní, už na nějaké eko označení nevěřím. Ale i finanční tíseň mi pomohla - prostě na vše ocet, citron, soda, mýdlový sliz,…

Zeleninu a ovoce se snažím pěstovat vlastní, ale jako amatér spíš jen hnojím půdu naprázdno, mám tam krtky :cert: Nekupuju igelitky, v autě máme vždycky aspoň 5 kusů těch pevných látkových tašek. Pití v petkách se snažím vůbec nebrat (někdy ale není zbytí). Auto máme na plyn (nevím, jak moc je to oproti benzinu ekologické, ale ekonomické to je :D).

Doma nenechávám puštěné televize a rádia, když v místnosti nejsem, snažím se zbytečne nesvítit, zachraňuju vodu, možná až posedle (na stavbě umýváme nádobí ve škopku, kterým pak splachujeme, místo abych to jen tak vylila, zrovnatak je pod umyvadlem kýbl a znovu ho použiju na spláchnutí, hnusí se mi představa, že se splachuje pitnou vodou… to má co dělat s mou fóbií ze sucha :oops: )

Je toho hromada :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1794
17.12.18 11:58

A taky třeba snížit „spotřebu“ mobilů a tabletů. Já mám za svůj život teprv druhý telefon a můj manžel první. Kvůli takovým krámům je drancovaná planeta a vykořisťovaní lidé z rozvojových zemí. Ale koho to dneska zajímá, že? Lidi to raději nechtějí vědět, aby si mohli každý rok koupit nový iphone a neměli pocit viny. :cert:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1794
17.12.18 12:06

A ještě mě holky napadl dobrý tip k četbě: Falešná pařížanka od Kamily Boudové. Znáte? Přečetla jsem to jedním dechem. Je to o holce co vystudovala módu a pak zjistila jak to funguje v praxi. A teď přednáší na univerzitách v Praze, Bratislavě a v Paříži udržitelnost v módě. Věta co mi asi nejvíc utkvěla zní nějak takto: Nepozastavuju se nad tím, že kabát od českého návrháře stojí 10-15 000,–. Pozastavuju se nad tím, jak je možné, že jde sehnat kabát za 2-3 000,–.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
150
18.12.18 09:04

No jo to vsechno delam.latkove tasky,latkove sacky na pecivo a zeleninu,striktni trideni odpadu,sekace pro me i vsechny tri deti,latkove pleny a minimum kosmetiky.napr nejmladsi 2 mesicni ma jen tuhe mydlo,kokosovy olej a jednu rybylku,kterou davam jen na noc.kapesniky latkove a vlhcaky jen k mudr jinak voda.sbirame odpadky,snazim se nepetovat a omezit vznik a nakup obpadu,ale zda se to porat malo.citim ze musim delat vic jen nevim co. Ted na vanoce bude zas odpadu hafo.cukrovi na stromku je balene,darky misto v taskach jsou v papiru. Pouzivam i menstruacni kalisek,snazim se k tomu vest deti,ale manzel to nesnasi a naschval dela pravy opak.nabere v krame igelitaky,vsechno hazi do smesneho.ja to pak prebiram.treba zbytky a skorapky to bych ho…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.12.18 11:14

@mokuty Tak to je těžký, no. :think: Má to z rodiny, nebo ti to dělá „natruc“, třeba protože jsi s tím vším začala doma moc zhurta? U nás je naštěstí i manžel z rodiny vedený k tomu, že odpadky se naprosto automaticky třídí a nic se zbytečně nenakupuje a nevyhazuje, akorát má problém s tím, aby na něj okolí nekoukalo jako na exota, takže třeba nakupování do látkových pytlíčků nehrozí - ale třeba si vezme z domova už použitý igeliťák a koupí tu zeleninu do něj. Limonádu v PET lahvi nebo bonbóny si klidně koupí, proč ne, to je jeho věc, do toho mu nemluvím, ale jsem ráda, že nebojkotuje doma moje snahy.

Tak bys mohla třeba vařit více bezmasá jídla, ale jak to tak čtu, tak by asi manžel protestoval a nejedl to, co? :think:
Případně sledovat původ a vznik potravin, které člověk kupuje, to už je na pomezí ekologie a etiky, třeba už téměř nekupuju vajíčka v obchodech, máme dodavatele - sousedy se slepicemi, a když už musím koupit v obchodě, tak už kupuju jen „jedničky“, tj. z volného výběhu, kuřecí maso nekupuju skoro vůbec, jen třeba jednou za půl roku taky z malochovu, kde vím, jak to vypadá. Hodně věcí si vyrábím doma - šťávy, sirupy, marmelády, nakládané okurky, kečup… Zas je o to méně obalů i vožení surovin bůhvíodkud…
Mléko kupuju ve vratném skle, ale štve mě, jak je drahé, mrzí mě, že tu nemáme žádný mlékomat.

A vůbec celkově se snažím nakupovat spíš přímo u výrobců, pěstitelů a v drobných obchůdcích (tím nemyslím vietnamské večerky), než v supermarketech - měla jsem příležitost trochu nahlédnout do té supermarketové politiky a vztahu s výrobcem potravin. :think: Takže mám už jen asi 3 komodity, které jinde neseženu, jinak chodím pro vše někam jinam. Ale to už je zas o tom, jestli má člověk tu příležitost a možnost to nějak rozumně i časově skloubit dohromady.

Teď budou Vánoce, tak se snažím vymyslet takové dárky, které by obdarované potěšily, ale byly by v pohodě i v mém měřítku - naštěstí např. s mými rodiči se už roky obdarováváme spíše symbolicky, takže spíše nějakými zkonzumovatelnými dárky, dám jim
sklenici různých oříšků a sušeného ovoce, to vím, že mají rádi, své vyrobené mýdlo, víno a podobně. Tchán se vždycky ptá, co chceme, a poslední roky od něj dostáváme různé kupóny na zážitky, což je také super. A ty šampony a sprcháče, které stejně každý rok od babiček a tetiček i přes prosby, že jich máme ještě dost, přijdou (nepoužíváme je), odnesu do azyláku, tam jsou za ně rádi…

Uf, to jsem se rozepsala, omlouvám se za román.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
150
18.12.18 20:46
@klamonožka píše:
@mokuty Tak to je těžký, no. :think: Má to z rodiny, nebo ti to dělá „natruc“, třeba protože jsi s tím vším začala doma moc zhurta? U nás je naštěstí i manžel z rodiny vedený k tomu, že odpadky se naprosto automaticky třídí a nic se zbytečně nenakupuje a nevyhazuje, akorát má problém s tím, aby na něj okolí nekoukalo jako na exota, takže třeba nakupování do látkových pytlíčků nehrozí - ale třeba si vezme z domova už použitý igeliťák a koupí tu zeleninu do něj. Limonádu v PET lahvi nebo bonbóny si klidně koupí, proč ne, to je jeho věc, do toho mu nemluvím, ale jsem ráda, že nebojkotuje doma moje snahy.

Tak bys mohla třeba vařit více bezmasá jídla, ale jak to tak čtu, tak by asi manžel protestoval a nejedl to, co? :think:
Případně sledovat původ a vznik potravin, které člověk kupuje, to už je na pomezí ekologie a etiky, třeba už téměř nekupuju vajíčka v obchodech, máme dodavatele - sousedy se slepicemi, a když už musím koupit v obchodě, tak už kupuju jen „jedničky“, tj. z volného výběhu, kuřecí maso nekupuju skoro vůbec, jen třeba jednou za půl roku taky z malochovu, kde vím, jak to vypadá. Hodně věcí si vyrábím doma - šťávy, sirupy, marmelády, nakládané okurky, kečup… Zas je o to méně obalů i vožení surovin bůhvíodkud…
Mléko kupuju ve vratném skle, ale štve mě, jak je drahé, mrzí mě, že tu nemáme žádný mlékomat.

A vůbec celkově se snažím nakupovat spíš přímo u výrobců, pěstitelů a v drobných obchůdcích (tím nemyslím vietnamské večerky), než v supermarketech - měla jsem příležitost trochu nahlédnout do té supermarketové politiky a vztahu s výrobcem potravin. :think: Takže mám už jen asi 3 komodity, které jinde neseženu, jinak chodím pro vše někam jinam. Ale to už je zas o tom, jestli má člověk tu příležitost a možnost to nějak rozumně i časově skloubit dohromady.

Teď budou Vánoce, tak se snažím vymyslet takové dárky, které by obdarované potěšily, ale byly by v pohodě i v mém měřítku - naštěstí např. s mými rodiči se už roky obdarováváme spíše symbolicky, takže spíše nějakými zkonzumovatelnými dárky, dám jim
sklenici různých oříšků a sušeného ovoce, to vím, že mají rádi, své vyrobené mýdlo, víno a podobně. Tchán se vždycky ptá, co chceme, a poslední roky od něj dostáváme různé kupóny na zážitky, což je také super. A ty šampony a sprcháče, které stejně každý rok od babiček a tetiček i přes prosby, že jich máme ještě dost, přijdou (nepoužíváme je), odnesu do azyláku, tam jsou za ně rádi…

Uf, to jsem se rozepsala, omlouvám se za román.s [/citacerovinu.nebylo to na rychlo,ddlam to]

Bohuzel to dela schvalne,rekne to na rovinu.ja to nedelam najednou,jsem takova normalne nenutim ho do toho to vubec ale schvalne me popichovat taky nemusi. Taky v tom nejsem 100% to ne. Bezmasa jidla delam jen sobe a nejstarsimu synovi,manzel by to nejedl a nadava re kluk ma mit maso,ale ma ho denne ve skole a guinoa je taky plňa bilkovin,navic on je na zeleninu a lehka jidla,dcera je vylozene masova,tak ji to nenutim a nejmladsi je na mlicku:heart_eyes: ja nejsem z eko rodiny,nasi uz konecne tridi petky,ale kelimek od jogirtu mrsknou klido do kose,neberu jim to ale ja to tak nechci.mlekomat tu mame kousek krasna prochazka 4 km lesem,chodime tam do kravina koukat na telatka,ale syn ma po tom mleku hrozne krece,nesnese ani trochu,tak ho nekupujem. Vejce a hodne zeleniny je od babicky a v lete pestuju bylinky a rajcata na balkone.na lrani jsem zkousela sliz,ale manzel mprohlasil,ze jeho pradlo budu prat zvlast,tak to mi zas za to nestoji,avivaz nepouzivam leta.tak nevim co jeste,je fakt,ze v nakupu premyslim nad obalama,ale vzdycky je toho odpadu hafo.taky koupim obcas pegku,shlavne coca cola,to ke moje zavislost,ale stavu co sem tam koupim,jinak pijem vodu z vodovodu jen ve skle,bohuzel treba olej ve skle uz tu nesezenu. Na uklid mam ocet a jedlou sodu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama