Ekzém - dieta maminky, přechod na UM?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
60
24.11.21 08:24

Ekzém - dieta maminky, přechod na UM?

Ahoj holky, jdu si pro radu zkušenějších.

Nejdřív moje dotazy:
Zabrala u vás nějaká dieta, po které byl ekzém opravdu vyléčen? Nebo aspoň pod kontrolou?
Pokud jste u dítěte s takovými problémy přešli na UM, došlo ke zlepšení nebo stav zůstal stejný (nebo se dokonce zhoršil)?

U nás je to takto:
Malý má 11 měsíců, na ekzém trpí v podstatě od druhého měsíce života, k tomu měl i seboreu (ta už je pryč) a trpí doteď na velké bolesti bříška, projevují se neklidem, plačtivostí, velmi špatným spánkem.

Nejdřív jsem na radu lékařky přešla na kosmetiku Bioderma Atoderm. Když se stav vůbec nelepšil, nasadila jsem dietu bez vajec, mléka a ořechů. Když po několika týdnech stále nezabírala, začala jsem víc pátrat, našla si paní Zíkovou a jela ve spolupráci s ní eliminační dietu - vyloučení všech hlavních alergenů kromě lepku a jejich zařazování zpět do stravy. Ve stejné době jsem začínala příkrmy, taky vše opatrně, napřímo otestován i lepek. Jediné, na co malý na konci této diety reagoval, byly mléčné výrobky podané napřímo (přes MM už dokonce procházely). Byl na tom v té době dobře, nebyl úplně čistý, ale vypadalo to, že jsme na dobré cestě.

Jenže pak se to zase začalo zhoršovat. Několik týdnů jsem sledovala, jak zase přibývají nová ložiska, zkusila jsem opět vysadit mléčné - zdálo se mi, že to pomáhá, ale nakonec zhoršování pokračovalo. Až jsme ve stavu, kdy má opět ložiska po celém tělíčku. Je to hrůza, pod bradičkou mu to opět i trochu mokvá, má zasažené obě tváře, k tomu i celý hrudníček, velké fleky na bocích a zádech, malé flíčky na rukou a na nohách…

Opět jsem seděla u Googlu a našla, že by to asi mohla být kvasinka - celkem to dává smysl, jsem sladkomil, snídám pečivo, sacharidům se prostě vůbec nevyhýbám. A tak jsme se dali do protikvasinkové diety. Byl to záhul, po pár dnech jsem ale už pozorovala pomalé zlepšování. Od té doby opatrně zkouším, co mu tedy nedělá dobře. Teď jsem se ale trochu neuhlídala o víkendu a dala si jeden den kousek chleba a druhý den trochu hranolek, okamžitě velké zhoršení - a teď zase nevím, z čeho to je, moje chyba no… Takže od včerejška zas jedu naplno, v podstatě jen zelenina, vejce, maso, oliváč, bylinky, ořechy a semínka. A chci zase postupně pomalu zkoušet - chci začít ovocem, jít přes bezlepkové obiloviny (quinoa, oves, pohanka, jáhly), pak třeba zkusit ty brambory, až nakonec třeba ten lepek. Mazání jsem nejprve nechala tak, jak jsem byla zvyklá (ráno a večer Bioderma, na ložiska 3× denně zinková Uriage), teď nechávám jen Uriage, že prý ta hydratace vlastně té kvasince akorát svědčí.

Ale upřímně, jednak už jsem z toho úplně hotová psychicky - miluju jídlo, 3/4 roku neustále na nějaké dietě je pro mě už tak zápřah, ale spíš než že by mi něco chybělo, tak neustále přemýšlím o každém soustu čehokoli, jestli tím malému neublížím, prostě non stop stres. K tomu mám doma manžela, co se rád nají dobře a „normálně“, čtyřletého vybíravého jedlíka, co má problém s 9 jídly z 10, k tomu vymýšlet příkrmy pro miminko tak, ať to je v souladu s dietou (on navíc od začátku odmítá lžičku, takže jedeme BLW)… A do toho je tu fakt, že po druhém těhotenství jsem se dostala na 56 kg (měřím 168 cm), po nasazení bezmléčné diety jsem zhubla asi 2 kila, a teď jdu s váhou opět ještě níž (bodejť by ne, s touhle dietou). Už tak mi pořád všichni říkali, jaká jsem hubená… To jen na vysvětlenou, proč zvažuju i ten přechod na UM, jen už mám strach, že jakákoli změna bude znamenat opět zhoršení…

Omlouvám se za sloh, snad se tu najde někdo, kdo třeba má zkušenost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6613
24.11.21 08:40

Ekzémem trpím já. Takže žádný lepek a cukr. To mužů v omezené míře a jen když mám už ekzém suchý, nikoliv kvasinky. Na to aby si poznala změny je potřeba se takhle stravovat minimálně 2 měsíce, než se tělo procisti. Na kvasinky mi skvělí pomohlo jedno mýdlo, ale nejsem si jistá ze by se mohlo dat dítěti. Přestat kojit můžeš pokud nechceš držet tak dlouho dietu, ale u dítěte tohle určitě striktně dodržovat, protože to svědění je fakt příšerný a zadnej chleba nebo sladky za to nestojí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17190
24.11.21 09:18

Dcera ma atopak, ale slabší nez popisuješ. U nas se jidlo neprokazalo, i kdyz jsem dietu taky drzela (ona na prikrmech, takže u ni to bylo celkem jednoduchy ověřit). Nicméně u vas je bez diety zhorseni, tak bych jeste vydržela. UM je taky řešení, pokud ho dite bude chtít (moje kamarádka chtela v roce prestat kojit a dite totálně sabotovalo vsechny druhy UM).

Co u nas pomahalo:

• zmenit prasek na prani (myslela jsem, ze tim to byt nemůže, pouzivala jsem od narozeni Frosch Baby, ale trochu to pomohlo) a vubec prejit na non-toxic cistici prostredky. To teda souzni i s mymi nazory, jen se to urychlilo.
  • vynechat vsechnu konvencni kosmetiku, byť pro atopiky. Tam bylo okamžitě jasny, ze to zhorsuje. Mazala jsem, kdečím, vyráběla slehana másla, u nichž jsem experimentovala s ruznymi oleji. Pak mi doslo bambucke máslo, tak jsem mazala kokosovym a ekzem zmizel. Ovsem tak rychle, ze nevim, jestli to nebyla jen nahoda. Bylo to na začátku leta a zda se, ze sezona u dcery velky vliv.
  • koupel v morske soli, to pomahalo hodně. Existuji i slana mydla (pozor, vysusuji), to ted mame doma, ale jeste jsem ho nepouzila. A Hadek ma specialni krem se soli, ten jsem objednala, ale nez prisel, ekzem byl pryc.

Kazdy atopik to ma jine a vadi mu neco jineho, chce to zkouset… Drzte se.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
60
24.11.21 13:55
@Natálka26 píše:
Ekzémem trpím já. Takže žádný lepek a cukr. To mužů v omezené míře a jen když mám už ekzém suchý, nikoliv kvasinky. Na to aby si poznala změny je potřeba se takhle stravovat minimálně 2 měsíce, než se tělo procisti. Na kvasinky mi skvělí pomohlo jedno mýdlo, ale nejsem si jistá ze by se mohlo dat dítěti. Přestat kojit můžeš pokud nechceš držet tak dlouho dietu, ale u dítěte tohle určitě striktně dodržovat, protože to svědění je fakt příšerný a zadnej chleba nebo sladky za to nestojí.

Díky moc, a můžu se zeptat, co teda jíst? Já jsem z toho už právě hotová, že každý zdroj píše něco trochu jiného, takže pocit, že jim něco špatného, mám skoro u všeho (asi kromě brokolice, cukety, okurky apod.) Některé zdroje píší, že ani maso (já jim maso denně, aspoň teď teda z řeznictví, kde si vybírají dodavatele, co chovají zvířata v etičtějších podmínkách, případně kupuju kuře z volného chovu v supermarketu), jiné zas, že omezit i luštěniny nebo ovesné vločky, zcela vyloučit ovoce, někde zas zákaz ořechů kvůli plísním… jako lepek a cukr (přidaný cukr a sladidla) ještě půl bídy, zvykla jsem si bez mlíka, zvyknu si i na další omezení, ale bez bezlepkových obilovin, luštěnin, s omezením masa, ovoce, ořechů, to už je pro mě fakt těžké sestavit si jídelníček tak, ať nemám hlad (přeci jen kojím, od rána do večera se starám o 2 děti, domácnost, do toho pracuju, prostě nekde potřebují brát energii…)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
60
24.11.21 14:00
@Ba-stet píše:
Dcera ma atopak, ale slabší nez popisuješ. U nas se jidlo neprokazalo, i kdyz jsem dietu taky drzela (ona na prikrmech, takže u ni to bylo celkem jednoduchy ověřit). Nicméně u vas je bez diety zhorseni, tak bych jeste vydržela. UM je taky řešení, pokud ho dite bude chtít (moje kamarádka chtela v roce prestat kojit a dite totálně sabotovalo vsechny druhy UM).

Co u nas pomahalo:

• zmenit prasek na prani (myslela jsem, ze tim to byt nemůže, pouzivala jsem od narozeni Frosch Baby, ale trochu to pomohlo) a vubec prejit na non-toxic cistici prostredky. To teda souzni i s mymi nazory, jen se to urychlilo.
  • vynechat vsechnu konvencni kosmetiku, byť pro atopiky. Tam bylo okamžitě jasny, ze to zhorsuje. Mazala jsem, kdečím, vyráběla slehana másla, u nichž jsem experimentovala s ruznymi oleji. Pak mi doslo bambucke máslo, tak jsem mazala kokosovym a ekzem zmizel. Ovsem tak rychle, ze nevim, jestli to nebyla jen nahoda. Bylo to na začátku leta a zda se, ze sezona u dcery velky vliv.
  • koupel v morske soli, to pomahalo hodně. Existuji i slana mydla (pozor, vysusuji), to ted mame doma, ale jeste jsem ho nepouzila. A Hadek ma specialni krem se soli, ten jsem objednala, ale nez prisel, ekzem byl pryc.
Kazdy atopik to ma jine a vadi mu neco jineho, chce to zkouset… Drzte se.

Díky moc. Přiznám se, že non toxic domácnost jsem si ještě moc nestudovala, nějak na to mezi dietami a vším ostatním nemám kapacitu, ale už o tom taky začínám čím dál víc přemýšlet.
Já třeba u té Biodermy nevidím vůbec žádný účinek už od začátku. Prostě efekt nula za mě - ani horší, ani lepší. Mazala jsem dlouho ze zvyku a kvůli apelu praktické, která na mě koukala jak na blázna, když jsem řekla, že mažu zinkovou - že přece atopák se musí co nejvíc hydratovat. Tak teď poprvé za celou dobu zkouším pár dnů nehydratovat a jsem zvědavá. Možná zkusím i ten kokosák. Se slanou vodou - my byli dokonce i u moře, to teda tehdy moc nepomohlo (ale syn byl zrovna po nachlazení no, těžko se to pak soudí).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17190
24.11.21 14:23

@Bára Be Ja jsem cetla (a dava mi to smysl), ze ruda zanicena loziska vysusovat, sucha mista mazat. Ale zkousela jsem to v ruznem pořadí a prislo mi, ze je to furt stejný. U nas to bylo tak, ze nektery lozisko znicehonic zaniklo a vytvorilo se jiny. Ale postupně jich bylo vic a vic a na tech nejblbejsich mistech (podkolenni jamky, lokty). A pak proste zmizel. Leto bylo v pohode, od podzimu ma zase sucha loziska, ale nerudnou. Ja teda jedu v aromaterapii a docela často davam do koupele hydrofilni olej s levanduli. Ale to jsem delala i loni a žádné převratné ucinky to nemalo.

Jeste me napadlo oblečení - používáš jen cistou bavlnu? A jestli nove oblečení, tak vickrat vyprat, aspon 5×. Ja z toho duvodu skoro vsechno kupuju z druhe ruky. Dceri jine materialy nevadi, osypala se akorat z nejakyho Pepca. Ale kamaradcina dcera nesnese ani punčocháče a flis. A nekomu zase vadi merino :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
532
24.11.21 14:28

Všechny tři děti měly/mají ABKM. Projevovala se krví ve stolici. Dodržovala jsem bezmléčnou dietu, i přesto se u dvou mladších někdy po 6. měsíci objevil ekzém. Prostřední už zvládá mléko, ekzém zhoršují ořechy a nejspíš i soja. Nově jsem pojala podezření, že možná vadí i skořice. U nejmladší mám podezření na hovězí či pšenici (kromě mléka, tím si jsem jistá). Nejím momentálně žádné mléčné výrobky, soju, ořechy, hovězí, kuřecí, pšenici. Obecně když vadí mléko, tak se doporučuje vynechat i hovězí neb to kravskou bílkovinu obsahuje také, a soju. Ale je to děs, soucítím. Máš pocit, že skoro nic nejíš, a dítě se stejně zhoršuje. Držím palce

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
532
24.11.21 14:30

A jak se píše už výše, rudá místa vysušovat, suchá hydratovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
544
24.11.21 23:29

Já mám těžkej ekzém, syn ho má po mně, ale maličko. Jsem ale přesvědčená, že ho má málo, protože mu hlídám jídlo.

Ačkoliv toho nejsem příznivcem, tak bych na tvém místě odstavila, protože z toho, co jsi popsala, že jíš, tam máš ještě dost potenciálních alergenů (a nevypadá to, že bys je zvládla všechny eliminovat) - zrovna ty ořechy pro ekzematika jsou docela peklo. Určitě si dej záležet na výběru UM. A zaměř se na synovu stravu (opatrné přidávání nových potravin a sledováni reakci na ně).

Já jako ekzematik hodně hlídám oblečení, syn nosí pouze 100 % bavlnu (kromě ponožek a punčocháčů - ty se skoro nedají sehnat a primesy mu nevadí). Hodně dávám pozor, aby na oblečení nebyly gumové obrázky (kůže se pod ním potí)

Co se týká mazání suché kůže, záleží, jak na to reaguje. Někoho suchá kůže svědí - pak mazat, mně třeba svědí namazaná kůže, tak to nepřeháním, doktorka mě vždycky sprdne, ale radši budu suchá než rozdrbana :nevim:

A ještě mě napadá, zkusila bych nasadit Hylak (třeba na 2 týdny), a pak pokračovala Biogaiou. Ekzém začíná obvykle ve střevě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
60
25.11.21 04:38
@Ba-stet píše:
@Bára Be Ja jsem cetla (a dava mi to smysl), ze ruda zanicena loziska vysusovat, sucha mista mazat. Ale zkousela jsem to v ruznem pořadí a prislo mi, ze je to furt stejný. U nas to bylo tak, ze nektery lozisko znicehonic zaniklo a vytvorilo se jiny. Ale postupně jich bylo vic a vic a na tech nejblbejsich mistech (podkolenni jamky, lokty). A pak proste zmizel. Leto bylo v pohode, od podzimu ma zase sucha loziska, ale nerudnou. Ja teda jedu v aromaterapii a docela často davam do koupele hydrofilni olej s levanduli. Ale to jsem delala i loni a žádné převratné ucinky to nemalo.Jeste me napadlo oblečení - používáš jen cistou bavlnu? A jestli nove oblečení, tak vickrat vyprat, aspon 5×. Ja z toho duvodu skoro vsechno kupuju z druhe ruky. Dceri jine materialy nevadi, osypala se akorat z nejakyho Pepca. Ale kamaradcina dcera nesnese ani punčocháče a flis. A nekomu zase vadi merino :roll:

S tím mazáním jsem to četla taky. No uvidím, teď jsem třetí den mazala jen zinkovou bez hydratace a v noci se teda škrábal víc než obvykle, skoro nespal, zkusím ještě chvíli vydržet, ale pokud to bude pokračovat, asi se k hydrataci zase vrátím :nevim: Oblečení zkontroluju, to se přiznám, že moc neřeším, ale v podstatě 90% šatníku má jednobarevná body a tepláčky, to by mohla být bavlna… ale možná tam má nějaké příměsi, o víkendu se chystám třídit oblečení, tak to projdu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
60
25.11.21 04:46

@Hibou takže, když se tak blbě zeptám, ani po vysledování alergenů a jejich vyřazení není od ekzému pokoj? Já teda musím říct, že mě překvapilo, jaký záhul to je… fakt zkouším, co můžu, stejně zlepšení nikde, nebo když, tak jen dočasné. Upřímně si ale myslím, že už jsme byli na dobré cestě, a já to u nás pokazila nadměrným příjmem sacharidů (hlavně ve formě sladkého a pečiva). Soju vynechávám tak, hovězí jím zřídka, alergeny jsem testovala v eliminační dietě, tam třeba ořechy a alergenní druhý ovoce a zeleniny nevadily… teda, jestli se i tak reakce může objevit, tak to už nevím, co dělat :nevim: jet eliminaci zas úplně od nuly? Přesně jak píšeš, už teď mám pocit, že nic nejím… teď chci počkat na zlepšení, pokud nastane, zkusím trochu sladšího ovoce a třeba jáhly nebo quinou…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
60
25.11.21 04:56

@Secado díky moc za odpověď. Já právě jela tu eliminační dietu. Tam jsem měla vyřazeny všechny alergeny a jeden po druhém jsem zařazovala zpět (takže třeba i mrkev, celer, rajčata, ořechy, semínka, vejce a kuřecí, alergenní ovoce, kakao…) Popravdě, jestli jsem to dělala zbytečně, protože to, že tehdy nereagoval, neznamená, že nebude reagovat ani teď, tak už mě asi klepne :zed: :lol: jela jsem vždycky poctivý expoziční test, 3 dny se zvyšováním množství, plus jsem něco pak testovala i napřímo, třeba vejce (velmi opatrně, nejdřív pečené, pak teprve vařené) i ořechy (jako mandlové máslo), reakce byla pouze u té BKM.

Probiotika beru, biogaiu syn taky dostává. Mazání teď zkouším, zatím mi připadá, že jemu hydratace asi dělá dobře, teď bez mazání Biodermou se škrábe víc. Ale určitě souhlasím, že to je problém střeva - u syna to jde poznat jednoznačně, se zhoršením ekzému vždy přijdou i bolestí břicha, úplně vždycky slyším, jak mu v bříšku žgrundá. Teď právě podezírám lepek a brambory, to jsem nikdy nevyřadila, navíc by to do sebe zapadlo s tou kvasinkou. Uvidím, budu muset počkat, zda vyloučení pomůže, a pak to asi otestovat…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
356
25.11.21 06:17

Sa obávam trochu, že v 11m ti už UM nepomôže - tie bez BKM sú chuťovo strašné, neni ani na výber takže je veľká šanca že ich dieťa proste neakceptuje.

Ale inak z osobnej skúsenosti (ale my sme prechádzali v 4m) tak áno, mojou diétou sa mi nepodarilo zbaviť sa problémov ale po prechode na UM zmizli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
544
25.11.21 07:52

@Bára Be tyhle všechny potraviny jsi vynechala naráz?

Hylak nasad synovi - je to jediné probiotikum, které střevo fakt léčí. Vůbec nic tím nezkazis.

Všechny alergeny - to mě vždycky dostane. Alergen může být cokoliv. Nikdy nevyradis všechny potenciální alergeny, to bys musela pít jen vodu.
Navíc záleží v jakém stavu tělo aktuálně je. Když máš hodně rozjetý ekzém, tak vadí i potraviny, které normálně nevadí. Taky můžou být kombinované alergie atd.

Co se týká jídla, mám ještě jednu radu, drž se základních surovin/potravin (mandlové máslo by mě ani nenapadlo dát dítěti). Jo a pozor na exotické ovoce - zvlášť v tomto období to člověka svádí dát dítěti mandarinku a pod.

Důsledně dbej na to, aby se dítě nezpotilo - zpocena kůže svědí strašně. Proto se objevuje ekzém pod bradou a v záhybech.

Počítej s tím, že se ekzém zhoršuje v případě nemoci a očkování.

Na brambory mi syn jednu dobu reagoval taky, co jsem odstavila, tak mu nevadí (ale já pro něj asi byla zdroj alergie) :mrgreen:

Hodně štěstí při hledání příčiny

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
60
25.11.21 08:27

@Secado ano, vše naráz, bylo toho víc, taky různé koření, z uzenin jsem se omezila jen na jednu opravdu kvalitní šunku, vyřazena byla i paprika, právě to exotické ovoce, samozřejmě sója, karob, semínka… no byl to seznam. Všechno jsem postupně pomalu zařazovala zpět a sledovala reakce na kůži (a potažmo i celkový stav, jak bolí bříško atd.) Plus jsem ve stejné době začala nabízet příkrmy, tak jsem to jela na přeskáčku - Třeba první 3 dny jsem testovala přes MM luštěniny, další 3 dny já nic nového a prckovi cuketu. Byl to celkem záhul popravdě, ale byla jsem ráda, že reakce byla jen na BKM, tehdy navíc jen napřímo, přes MM prošla (teď mám ale silné podezření, ze už zase reaguje i přes MM).

Já teď v podstatě opravdu jím jen základní suroviny. Každý den hlavně kupu zeleniny, především té zelené (cuketa, okurka, kedluben, zelí - to jsem si dokonce teď udělala i domácí kvašené), doplňuji masem (hlavně BIO kuřecí, krůtí, vepřové, losos - hovězí jím zřídka, teď zkusím vyřadit úplně). Mandlové a jiné oříškové máslo třeba osobně považuji za základní surovinu, mám jen se složením 100% ořechy, i pro děti je to velmi výživné - tím, že ořechy jako alergen prošly, občas nabídnu.

No já teď mám podezření, že je to kombinace ABKM, reakce na lepek a do toho ta kvasinka. Čili mléčné a lepek nechám vyloučeny a zkusím i ty cukry úplně na minimum… jen právě tápu, zda v jídelníčku nechat luštěniny, obiloviny (quinoa, jáhly, oves), co kvalitní uzeniny, sladší ovoce (exotické téměř nevedu, jen sem tam jako zpestření, spíš jedeme jabka, hrušky, švestky, borůvky)… asi to budu muset zase vzít úplně od píky a znovu přísná dieta a postupně zkoušet. Ale upřímně, po 3/4 roce, co mám jídelníček neustále omezen, zároveň to ale pořád měním, jak se snažím na to přijít, už mi to fakt leze na mozek :lol: :roll: už mám pocit, že blbě mu snad může dělat i ta cuketa.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat