Ekzém - je rychlé zhoršování normální?

Anonymní
28.11.20 18:05

Ekzém je rychlé zhoršování normální?

Ahoj, chci se zeptat těch, kteří mají ekzém, jestli je normální, že se výrazně zhoršuje během dvou tři měsíců - vyskacou nová loziska, zvětší se ta stará?
Ekzém mám léta, ale šlo o dvě mensi loziska, ani jsem ho neresila, protože to byla vlastně jen suchá kůže,, občas se supinkami. Ani dr. mi na to nikdy nic nerekla.
Ale za poslední dva roky se vždycky od léta během dvou až tří měsíců prudce zhorší - přibyla mi tři nová loziska, jsou pár cm2 velká, svědí. Zašla jsem na kožní, mám teď na chvíli kortikosteroidy a pak uvidíme.
Je běžně, že se ekzém zničehonic takto v dospělém věku zhorší?
Souvislost se stravou nebo změnou životního stylu nevidim, tedy jde to paradoxně proti sobě - přestala jsem kouřit, zhubla jsem (rozumnou dietou, běžná kvalitní strava, žádné extrémy), výrazně jsem omezila alkohol, a přesto se ten ekzém teď rozjel.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3961
28.11.20 18:14

Ano, přicházejí epizody zhoršení a zlepšení. Nikdy jsem nevypozorovala souvislost s jídlem, stresem, apod. takže nedokážu odhadnout spouštěč. No, neřeším to. Co mně osobně ekzém zhoršuje hodně, to jsou mycí prostředky - tak tomu se snažím vyhýbat hodně. Jak vezmu do ruky jar, do druhého dne mám olezlé ruky do krve…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1751
28.11.20 18:23

Ano. Ja byla ekzematik jako male dite, pak roky nic a znicehonic ve dvaceti dva flicky. Nesvedily, proste byly. A jednoho krasneho dne jsem se osypala. Vylezla z toho alergie na parabeny a ropne derivaty v kosmetice. K tomu se pridala precitlivelost na SLS, takze papa obycejne sampony. Ma to sva pozitiva - presla jsem na prirodni kosmetiku :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1268
28.11.20 18:24

Ano, já mám teď po docela dlouhé době klidu šílený ekzém.
Celá lýtka, ruce, dekolt, sem tam něco na obličeji.
U mě to bude kombinace stresu, špatné stravy a nuloveho pitného režimu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20581
28.11.20 18:45

Jo me se horsi v zime, v praci, kdyz si casto dezinfikuju ruce, kdyz nosim rukavice (a je jedno jestli v praci latexove nebo v zime pletene). Mam ho teda jen na rukou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19247
28.11.20 19:04
@Anonymní píše:
Ahoj, chci se zeptat těch, kteří mají ekzém, jestli je normální, že se výrazně zhoršuje během dvou tři měsíců - vyskacou nová loziska, zvětší se ta stará?
Ekzém mám léta, ale šlo o dvě mensi loziska, ani jsem ho neresila, protože to byla vlastně jen suchá kůže,, občas se supinkami. Ani dr. mi na to nikdy nic nerekla.
Ale za poslední dva roky se vždycky od léta během dvou až tří měsíců prudce zhorší - přibyla mi tři nová loziska, jsou pár cm2 velká, svědí. Zašla jsem na kožní, mám teď na chvíli kortikosteroidy a pak uvidíme.
Je běžně, že se ekzém zničehonic takto v dospělém věku zhorší?
Souvislost se stravou nebo změnou životního stylu nevidim, tedy jde to paradoxně proti sobě - přestala jsem kouřit, zhubla jsem (rozumnou dietou, běžná kvalitní strava, žádné extrémy), výrazně jsem omezila alkohol, a přesto se ten ekzém teď rozjel.

A co doma pouzivate za myci, uklizeci prostredky apod? Presla bych na prirodni varianty, to hodne pomůže, vyhla bych se kortikoidum :,( to neresi pricinu.
V Dmku je na vyber a 100% prirodni ceska znacka Tierra verde ma uz i stáčírny…

Procti si web verazikova.cz

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1519
28.11.20 19:06

Jsem ekzematička. Lehké souvislosti se stravováním vidím. Stačí víc cukru, víc smaženého atd. Daleko větší souvislost ale vidím v deficitu minerálů a vitamínů. Doplnit vitamin C, E a Zinek mi obvykle pomůže :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
363
28.11.20 19:44

Ano, přítel je atopik už od dětství. Jako batole to měl prý šílený. Když jsme spolu začali chodit, nevěděla jsem to. Ekzém se projevil až po dvou letech vztahu. Zničeho nic, ze dne na den měl ekzém rozlezlý asi po 60% těla. Kortikoidy odmítl. Omezil všechny možné potravinové alergeny a postupně zařazoval. Nakonec zjistil, že v práci změnili v kávovaru značku kávy. Opravdu to bylo nejspíš příčinou. Dnes už má zase pokoj, ale jednou za čas se objeví menší ložisko pod koleny, v tříslech nebo v podpaží. Tahle místa je třeba často ošetřovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.11.20 20:12

Děkuju zatím za všechny reakce.
Kosmetiku a mycí prostředky zreviduju, spís už mě nenapadá nic moc jiného co změnit :) Po jaru mívám suché ruce, ale ekzém mi to vyloženě nespouští.
Ještě určitě plánuji zajít na alergologii. Za to asi nic nedám. Stejně mívám během dne často ucpané dutiny a rýmu… Možná tam nějaké alergie budou. ORL problém nevidela.
Napadl mě i psycholog, spím špatně odmala. Určitě se dost zbytečně stresuju.. taky mě napadlo, jestli třeba to kouření nebyl ventil a když jsem přestala, tak že se to prostě projevilo jinak… ale kouřit už samozřejmě nezacnu :mrgreen:
Kortikoidy úplně nezavrhuju, hlavně já se léčím na kožním nově, tak i když jsem měla ten samý lék už dřív a vrátilo se to, nechala bych dr., ať to vidí sama, jak to je. 14 dnů mi určitě se zdravím nijak nezamává.
Vitamíny - beru C, teď i zinek, na ecko kouknu. Zatím jsem zkoušela přidat omega 3 a rybí kolagen, ale nějaký kladný efekt jsem ani po víc než mesici nezpozorovala.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat