Elektivní mutismus u 5 leté holčičky

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

barabuska
Povídálka 18 příspěvků 17.03.18 22:16
Elektivní mutismus u 5 leté holčičky

Mám 5 letou holčičku, která ve školce vůbec nemluví. Ani s dětmi, ani s učitelkami. Do školky chodí moc ráda. Pokud na ni promluví někdo cizí, neodpoví - oněmní. Bohužel nemluví ani s některými členy naší rodiny (strejda, teta, sestřenice, bratranec) Naše paní doktorka ma podezření na elektivní mutismus, což mi sedí. Jsme objednané k psycholožce. Bojím se nástupu do školy. Máte někdo zkušenost? Jak jí pomoci?

Reakce:

ivašot.
Kelišová 6565 příspěvků 17.03.18 22:30

@barabuska Myslím, že je to selektivní mutismus. Dcera tím ve školkovém věku také trpěla, ale v lehčí podobě než máte vy. S učitelkama a dětma ve školce byla schopná komunikovat. Nemluvila zásadně s méně známými lidmi, např. potkaly jsme kamarádku na ulici a dcera ani nepozdravila natož, aby třeba reagovala na otázku. Stejně to měla i s některými vzdálenějšími příbuznými. U nás to byl jeden z důvodů pro odklad školní docházky. Časem se to lepšilo, ve škole problémy neměla, ale ani teď ve 14 letech není ten typ, který by se „vykecával“ s každým.

ivašot.
Kelišová 6565 příspěvků 17.03.18 22:30

Jinak určitě bych návštěvu psychologa doporučovala.

Rezii
Zasloužilá kecalka 856 příspěvků 17.03.18 22:37

To bude ono, ale neboj, někdy to mívají uzavřenější, introvertní typy dětí, ale nemusí to nutně znamenat nějaké potíže do budoucna. Psycholožka pomůže, třeba poradí i učitelkám, jak na ní. Známé kluk mluvil ve školce s učitelkami skrz medvídka. Nyní ve škole je jedničkář, stručně řekne nač je tázán, řekne co potřebuje. Jen má papír od psycholožky že se nesmí zkoušet ústně před tabulí, ale očekávají, že i to brzy zvládne. Tak hlavu vzůru, asi to bude nemluva ale nutně to neznamená nějaké větší problémy. Vím že kamarádka říkala, hlavně se na ně nezlobit. Nemá to cenu. Nedělají to schválně, mají blok. Lékařka Vám pomůže.

hanka.br.
Neúnavná pisatelka 18549 příspěvků 17.03.18 23:18

Máš zřejmě na mysli selektivní mutismus. Zkušenost mám z naší školy, kde dívku s touto dg máme. Děvčátko v první třídě spolupracovalo beze slov, paní učitelka připravovala různé pomůcky, kartičky a obrázky, na kterých zjišťovala, že dívka látce rozumí. Čtení nahrávala paní učitelce maminka doma na mobil. Dle pokynů psychologa společně s paní učitelkou dosáhli toho, že dívka se postupně rozmluvila, nejprve šeptala a dnes je problém na dobré cestě k vyřešení. Hovoří sice málo, ale mluví a čte.

Poštolka J
Zasloužilá kecalka 554 příspěvků 17.03.18 23:34

My měli ve škole chlapce, kterého jsem slyšela poprvé promluvit až vycházel základní školu. Zvládl to i bez řeči.

pe-terka
Neúnavná pisatelka 16462 příspěvků 17.03.18 23:45
@hanka.br. píše:
Máš zřejmě na mysli selektivní mutismus. Zkušenost mám z naší školy, kde dívku s touto dg máme. Děvčátko v první třídě spolupracovalo beze slov, paní učitelka připravovala různé pomůcky, kartičky a obrázky, na kterých zjišťovala, že dívka látce rozumí. Čtení nahrávala paní učitelce maminka doma na mobil. Dle pokynů psychologa společně s paní učitelkou dosáhli toho, že dívka se postupně rozmluvila, nejprve šeptala a dnes je problém na dobré cestě k vyřešení. Hovoří sice málo, ale mluví a čte.

koukám, že s takovým dítkem má učitelka dost práce navíc. A měla malá nárok na asistenta?

hanka.br.
Neúnavná pisatelka 18549 příspěvků 18.03.18 00:01
@pe-terka píše:
koukám, že s takovým dítkem má učitelka dost práce navíc. A měla malá nárok na asistenta?

Nevím, jestli měla nárok, ale rozhodně ho nemá.

Rezii
Zasloužilá kecalka 856 příspěvků 18.03.18 00:05

Mimochodem, správně je elektivní i selektivní mutismus. Zakladatelko, to bude v pořádku, prognóza této poruchy je skvělá, dítko se rozmluví. Kamarádka se kterou jsem teď mluvila mi ale zdůrazňovala, že je třeba opravdu velmi velmi citlivý přístup, spolupráce psychologa, rodičů a učitelek a ideálně i rozkrýt příčinu. Tou může být u hodně citlivých dětí i, hloupost' typu, že ji někdo z dětí ve školce ublížil atd.

Marhe
Nováček 1 příspěvek 23.03.18 19:38
Selektivni mutismus

@barabuska
Zdravim, mam zkusenost s mutismem.Muj syn tuto poruchu mel diagnostikovanou ve skolce.Dnes jsem stastna, ze jsme to dlouhe a narocne obdobi 8mlčenlivych let zvladli. Pro vice informaci me kontaktujte, velmi rada se s vami o sve zkusenosti podelim :)

barabuska
Povídálka 18 příspěvků 28.03.18 13:56

Moc vám všem děkuji za příspěvky. V sobotu jsme byly poprvé na terapii „hliněné pole“. Je to takové hraní s hlínou. Paní psychoterapeutka mi vysvětlila, že se tím dětem zvyšuje sebevědomí atd. Zároveň jsem nás ale objednala i na klasickou psychoterapii. Ráda bych znala příčinu.
Jinak je pravda, že je dcerka citlivější dítě. Doma snad problém není. Preferujeme demokratickou :-) výchovu, fyzické tresty jsou tabu.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Bude Bendig v porotě ankety Czech Singer? Jeho manažer mluví o podvodu!

Zpráva o tom, že Jan Bendig usedne v odborné porotě nově vzniklé ankety Czech... číst dále >

Plekanec a Šafářová jsou konečně spolu, na rande vyrazili v Brně

Konečně spolu! Ačkoliv tenistka Lucie Šafářová v Praze slavila vítězství... číst dále >

Články z Ona Dnes

O holky se postarám, slíbil Mirek snoubence, která zemřela v den svatby

Simona zemřela pár hodin před vlastní svatbou a zoufalému snoubenci zůstaly... číst dále >

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává... číst dále >