Elektrické vedení v blízkosti domu

14.8.15 00:25

Elektrické vedení v blízkosti domu

Holky, prosím, poraĎte mi. Potřebuji vědět, jestli existuje nějaký zákon, který ukládá ČEZu v jaké vzdálenosti od domu může být vedení. Máme necelé dva metry od domu. děti mají v polovině okna dráty ( takže výhled šílený) a navíc mám strach, že když otevřou okno a vystrčí nějakou tyč, tak se něco stane. NA ČEZ mi řekli, že si mám dát žádost o přeložku, ale že to budu hradit sama. Což samozřejmě nechci, protože je to hodně drahé.
Poradí mi někdo? Moc a moc děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

69009
14.8.15 01:00

Obávám se, že u existujícího vedení máš smůlu…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ya-ya
14.8.15 06:24
@Darcakarca píše:
Holky, prosím, poraĎte mi. Potřebuji vědět, jestli existuje nějaký zákon, který ukládá ČEZu v jaké vzdálenosti od domu může být vedení. Máme necelé dva metry od domu. děti mají v polovině okna dráty ( takže výhled šílený) a navíc mám strach, že když otevřou okno a vystrčí nějakou tyč, tak se něco stane. NA ČEZ mi řekli, že si mám dát žádost o přeložku, ale že to budu hradit sama. Což samozřejmě nechci, protože je to hodně drahé.
Poradí mi někdo? Moc a moc děkuji

tak snad je nejake ochranne pasmo ne? to jste si tam postavili sami dobrovolne? :think:

• Citovat
  • Upravit
81659
14.8.15 06:39

@Darcakarca tohle by ti snad měli říct na ČEZ

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
848
14.8.15 07:08

To je klasické NN (dráty nízkého napětí), které vedou okolo každého druhého domku na vesnici. Řešením je skutečně přeložka, kterou si hradíte sama, nebo naučte děti, že se na to nesahá. Doma jsme to měli taky. Jelikož se jedná o stávající vedení, nemusí s tím dělat vůbec nic.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1367
14.8.15 07:56
@Ya-ya píše:
tak snad je nejake ochranne pasmo ne? to jste si tam postavili sami dobrovolne? :think:

Ano, jedná se o ochranné pásmo. Přeložka jde dát do země, ale je to otázka hodně velkých peněz - nákladů a hradí si to na žádost vlastník domu. Zkus dát podnět na zastupitestvo města, konkrétně ČEZ má nyní tendence dávat v menších městech, obcích vše do země a dělat nová trafa, jestli by to město nemohlo vzít potaz jako záměr do budoucna.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5631
14.8.15 08:51

Taky jde na dráty navléct nějaká izolace, ne? Vím, že nám to takhle odizolovali při rekonstrukci, jen jsme si o to požádali.!Běžně ale na dráty nedosáhneme, šlo o riziko při stavění lešení a vrátku…)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5943
14.8.15 08:54

@Darcakarca
ne, s tím nic nenaděláš, pokud si to nezaplatíš jako přeložku - a počítej s částkami v desetitisících Kč. Já to naštěstí nemám, ale v sousední ulici a celé čtvrti (a to jsme velké město -70tis.) to mají lidé taky vedené na domech - a to je méně než ty dva metry. Ukotvení je přímo na domu - čili tak 40cm od fasády - takhle je udělána celá čtvrť prvorepublikových domků. Lidi s tím mají i velké problémy, když chtěj byť jen zateplovat.

není Boha, který ČEZ donutí ke změně - pokud nejsi ochotna zaplatit šílené sumy. jednou to bylo schválené a ČEZ nemá důvod to měnit. V naší ulici dokonce loni vyměnili sloupy vedení za novější neb ty staré uhnily. takže akce „hurá do země“ se nekonala.

jediné, co můžete udělat je navléci na vedení izolaci - děláte se to při stavebních pracích běžně, že se na dráty navlékne izolace - proti tomu vám nikdo nic neřekne.

Já mám z ČEZu ten pocit, že vždycky čekají až se najde někdo jako Vy, kdo jim to zacáluje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5943
14.8.15 08:56
@Ya-ya píše:
tak snad je nejake ochranne pasmo ne? to jste si tam postavili sami dobrovolne? :think:

ochranné pásmo existuje ve vztahu ke stromům, keřům a podobně. U nízkého napětí nic takového co by se týkalo vzdálenosti od domu není. To je jen u VVN (velmi vysokého napětí)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.8.15 14:48
@Ya-ya píše:

My jsme nic nepostavili. Je to dům, který manžel zdědil po rodičích. Dům byl posatven a vedeni také když už jsme se do něj nastěhovala…je to cca 40 let co to tady takhle je…
TeĎ to ale chci změnit. SAmozřejmě jsme na ČEZ volala, ale ženská nic nevěděla, že prej si mám dát žádost o přeložení a budu platit. Jen sjem prostě nidke nenašla, jestli je nějaká ochranný pásmo nebo ne.. Z jedné strany domu máme právě ještě takový malý balkonek - vedou an něj dvěře z dětského pokoje, kde ještě není hotové zábradlí..Ale až ho doděláme, tak se tam děti budou moci na tom vedení houpat. :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.8.15 14:49

Omlouvám se za chyby..ale jistě jste to pochopili :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.8.15 14:50

A děkuji všem za rady MOC :*

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5943
17.8.15 09:21
@Darcakarca píše:
My jsme nic nepostavili. Je to dům, který manžel zdědil po rodičích. Dům byl posatven a vedeni také když už jsme se do něj nastěhovala…je to cca 40 let co to tady takhle je…
TeĎ to ale chci změnit. SAmozřejmě jsme na ČEZ volala, ale ženská nic nevěděla, že prej si mám dát žádost o přeložení a budu platit. Jen sjem prostě nidke nenašla, jestli je nějaká ochranný pásmo nebo ne.. Z jedné strany domu máme právě ještě takový malý balkonek - vedou an něj dvěře z dětského pokoje, kde ještě není hotové zábradlí..Ale až ho doděláme, tak se tam děti budou moci na tom vedení houpat. :-)

Rada: ty ženy na přepážkách znají jen běžné zpracování formulářů, ale na větších kontaktních místech bývalo i technická/projekční oddělení, ale projektovali přeložky, nová vedení atd. - ti by vám nejlépe odpověděli /dříve měli a veřejné telefonní spojení, ale teď je to všechno „tajné“. Dneska spadají asi pod ČEZ Distribuce (nikoli prodej)

Zkuste si načíst něco tady, nebo se jich třeba mailem zeptat:
http://www.cezdistribuce.cz/…kazniky.html

nejlépe si za nimi přijít osobně - za techniky, nikoli ženskými na přepážce (já to tak kdysi udělal, ale je to 10let, nevím co se od té doby změnilo)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
51
19.8.15 16:22

@Mirabe1ka Nejde o to, aby na to děti nesahaly.
Vedení v blízkosti oken může mít u vnímavějších lidí i vliv na zdraví - špatný spánek, migény apod.
Nechtěla bych to u baráku ani za nic.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7049
19.8.15 16:38

Měli jsme to na zahradě u baráku taky, takovej betonovej sloup. Chtěli jsme tam postavit garáž, ale bohužel to nešlo a přeložení bysme museli zaplatit.
Loni konečně předělávali na vesnici elektriku a ten náš sloup zrušili, ale my se pak rozvedli a já se přestěhovala, takže garáže jsem se nikdy nedočkala. :lol: Ale nevím, kdo to pokládání do země platil, jestli ČEZ nebo obec.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama