Emitex zimní fusak merino vlna - praní

27.11.19 10:38

Emitex zimní fusak merino vlna praní

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat jaké máte zkušenosti s praním rostoucího fusaku Emitex z merino vlny? Já to prala na nejjemnější program, asi 30 min.na 30°, bez ždímání bez sušení, jen jsem toho beránka vytáhla z pračky, lehce vymačkala vodu a dala sušit rozložený přes sušák a sušila. Teď mám z nádherného beránka přejetého tvrdého berana.
Prosím, jak to mám udělat, aby byl jako nový. Prala jsem to na motýlky v pračce Candy smart. Jen rukavice jsem neprala, má to tedy vypadat tak, jako ta poslední fotka.
Děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

871
27.11.19 10:44

Moc tě nepotěším, já jsem takhle dopadla s rukávnikem. Fusák mám naštěstí flisovy a ten se pere dobře (teď už mám flisovy i rukávnik). Opravdu nechápu, jak to dělají maminky s beránky :nevim:. Holt jsme s holkami prasata :cert:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3745
27.11.19 11:35

Kup si lanolin ve spreji a nastříkej ho. Nebo kup lanolin přímo na praní. Mám vyzkoušené na kožešinových předložkách z ovečky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27.11.19 12:36
@cverunka píše:
Kup si lanolin ve spreji a nastříkej ho. Nebo kup lanolin přímo na praní. Mám vyzkoušené na kožešinových předložkách z ovečky.

A ty jsi to taky první vyprala a stalo se ti tohle? A pak jsi použila ten lanolin?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27.11.19 12:46
@Sue2008 píše:
Moc tě nepotěším, já jsem takhle dopadla s rukávnikem. Fusák mám naštěstí flisovy a ten se pere dobře (teď už mám flisovy i rukávnik). Opravdu nechápu, jak to dělají maminky s beránky :nevim:. Holt jsme s holkami prasata :cert:

No, já ho chtěla před prvním použitím vůbec vyprat, protože smrděl, jako bych ho vytáhla ze zatuchlé skříně. Takže úplně nový a hned zničený :,(.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3745
27.11.19 12:48
@Včelka Mááája píše:
A ty jsi to taky první vyprala a stalo se ti tohle? A pak jsi použila ten lanolin?

Nene, já to praní hodně studovala a vyčetla jsem, že se toto může stát, proto je potřeba ten lanolin. Ale jak to v něm vypereš i teď, tak kožešinka změkne. Můžeš pak zkusit jemně pročísnout třeba kartáčem na vlasy., aby se načechrala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27.11.19 12:55
@cverunka píše:
Nene, já to praní hodně studovala a vyčetla jsem, že se toto může stát, proto je potřeba ten lanolin. Ale jak to v něm vypereš i teď, tak kožešinka změkne. Můžeš pak zkusit jemně pročísnout třeba kartáčem na vlasy., aby se načechrala.

Děkuji, cverunko, pojedu do drogérie a hned koupím a vyzkouším. Doufám, že to zabere.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3745
27.11.19 13:04
@Včelka Mááája píše:
Děkuji, cverunko, pojedu do drogérie a hned koupím a vyzkouším. Doufám, že to zabere.

Já myslím, že jo. Mamka tak zachraňovala deku z ovčího rouna. Už to teda nebylo jako nové, ale pomohlo to dost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11876
27.11.19 13:20

Koukala jsi se na vysačku, kde je postup praní? Merino by jsi měla prát jen ve studené vodě, v ruce a s přípravkem k tomu určeným. Pokud jsi tam dala prášek, tak už to moc nezachráníš. Lanolin to částečně zjemní, ale původní vzhled tomu nevrátíš. Vlastnosti vlny zůstaly zachované, ty se nemění. Až to nastříkáš lanolinem, tak tu dej ven, ideálně až bude venku mlha a hodně vlhko, aby vlna natáhla zpět vlhkost a sušit se to musí velmi pomalu, rozhodně ne na topení. Vlna je přírodní materiál a je vždycky nějak cítit. Vlnu není potřeba prát, jen se nastříká přípravkem s lanolinem a vykartáčuje se.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27.11.19 14:20
@Janli píše:
Koukala jsi se na vysačku, kde je postup praní? Merino by jsi měla prát jen ve studené vodě, v ruce a s přípravkem k tomu určeným. Pokud jsi tam dala prášek, tak už to moc nezachráníš. Lanolin to částečně zjemní, ale původní vzhled tomu nevrátíš. Vlastnosti vlny zůstaly zachované, ty se nemění. Až to nastříkáš lanolinem, tak tu dej ven, ideálně až bude venku mlha a hodně vlhko, aby vlna natáhla zpět vlhkost a sušit se to musí velmi pomalu, rozhodně ne na topení. Vlna je přírodní materiál a je vždycky nějak cítit. Vlnu není potřeba prát, jen se nastříká přípravkem s lanolinem a vykartáčuje se.

Koukala jsem se na net i na visačku. Na visačce je vanička s rukou, takže ruční praní, na netu je prát na 30°, ale nesušit a tak dále. Vše stejné-nežehlit, nesušit, neždímat, nečistit chemicky atd… Nic z toho jsem nedělala. Ale prášek jsem tam dala. Bez aviváže. // Takže jak koupím to lanolinum, tak to mám jen nastříkat a dát ven proschnout a pak vykartáčovat?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11876
27.11.19 20:51

Tak ta pračka a prášek je zásadní chyba, bohužel. Nech to venku na vlhkým počasí, až to natáhne vlhkost, tak to nastříkej, ale opatrně, spíš méně a až to uschne, tak to zkus vykartáčovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama