Endometrioza - operace nebo rovnou IVF ?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
102
16.11.21 15:37

Endometrioza - operace nebo rovnou IVF ?

Ahoj holky,
jdu si k vám pro radu. Byla mi potvrzena endometrioza III. stupně společně s neprůchozím vejcovodem, druhý mám průchozí.
Momentálně jsem doma, ležím a odpočívám po potratu (počato přirozenou cestou). Bylo mi vysvětleno že oplodněné vajíčko se nemohlo kvůli endometrioze pořádně uchytit a tak odešlo..
Dnes jsem byla na kontrole u své gynekoložky a ta mě rovnou posílá na IVF, kde přímo ona dělá. Mě se to ale moc nezdá. Něco málo mám o endometrioze zjištěné a neměla by mi nejdříve doporučit laparoskopii a pak následně léčbu, tedy umělý přechod?
Problém s otěhotněním zřejmě nemám, problém je s udržením si embrya, což mi bez operace nepomůže ani IVF. Ke své gynekoložce mám respekt, takže jsem si netroufala odporovat, doma se mi to ale všechno rozleželo v hlavě. Jaký na to máte názor vy? Byla bych ráda za jakoukoliv vaši zkušenost. Šly by jste rovnou, bez operace na IVF? Čas nás zatím netlačí, takže klidně obětuji půl roku, rok pořádné lečbě a pak následné přirozené snažení, nebo i to IVF, kterému se nebráním. Nic proti IVF nemám, ba naopak jsem nesmírně vděčná jaké jsou v dnešní době možnosti, ale ráda bych vyzkoušela zatím ty „jednodušší možnosti“ a v případě že ty selžou, tak jít na umělé oplodnění.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4241
16.11.21 15:44

Já bych na ivf hned nešla. Prvně bych zkusila vyléčit a pocit přirozeně. Pokud ti ovšem není 40…, kor když se to 1× už podařilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
102
16.11.21 15:46

@Mallorka děkuji za odpověd. Jsem právě stejného názoru a je mi 26 let, takže nás čas zatím netlačí. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4241
16.11.21 15:52

@Barca.sir já jsem pak taky otěhotněla přirozeně. Ivf je drahá záležitost a přirozeně je to vždy lepší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1402
16.11.21 15:57
@Barca.sir píše:
Ahoj holky,
jdu si k vám pro radu. Byla mi potvrzena endometrioza III. stupně společně s neprůchozím vejcovodem, druhý mám průchozí.
Momentálně jsem doma, ležím a odpočívám po potratu (počato přirozenou cestou). Bylo mi vysvětleno že oplodněné vajíčko se nemohlo kvůli endometrioze pořádně uchytit a tak odešlo..
Dnes jsem byla na kontrole u své gynekoložky a ta mě rovnou posílá na IVF, kde přímo ona dělá. Mě se to ale moc nezdá. Něco málo mám o endometrioze zjištěné a neměla by mi nejdříve doporučit laparoskopii a pak následně léčbu, tedy umělý přechod?
Problém s otěhotněním zřejmě nemám, problém je s udržením si embrya, což mi bez operace nepomůže ani IVF. Ke své gynekoložce mám respekt, takže jsem si netroufala odporovat, doma se mi to ale všechno rozleželo v hlavě. Jaký na to máte názor vy? Byla bych ráda za jakoukoliv vaši zkušenost. Šly by jste rovnou, bez operace na IVF? Čas nás zatím netlačí, takže klidně obětuji půl roku, rok pořádné lečbě a pak následné přirozené snažení, nebo i to IVF, kterému se nebráním. Nic proti IVF nemám, ba naopak jsem nesmírně vděčná jaké jsou v dnešní době možnosti, ale ráda bych vyzkoušela zatím ty „jednodušší možnosti“ a v případě že ty selžou, tak jít na umělé oplodnění.

Nejsem doktor, mám ale dvě kamarádky s endometriozou, tak Ti napíšu jejich zkušenosti. Jedna má ten nejvyšší stupeň, druhá střední. Obě poslali před Ivf rovnou na laparoskopii, kde jim vyčistili břišní dutinu a dělohu a profoukli vejcovody. No žádné z nich se otěhotnět ani po těchto zákrocích nepodařilo, a po těch letech snažení to už obě vzdaly. Vím, že pak musely brát nějaké léky, ale jestli to byl umělý přechod, tak to nevím. No být Tebou tak se zkusím mporadit třeba ještě s dalšími dvěma doktory z CARu, co by Ti poradili. Ať máš více názorů. Rozhodně bych chtěla víc info než jen od své doktorky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18784
16.11.21 16:17

Ja mela endo 4.stupne, operace, hormonální léčba na pul roku a 3.cyklus jsem otěhotněla přirozeně a dítě se udrželo a to jsem před tím zažila také potraty

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1240
16.11.21 16:33

Urcite nejdriv laparoskopii, umely prechod mozna ani nebude nutny, i kdyz ho mam take za sebou. Ja mela 4 laparky pro endometriozu, po druhe prave ten umely prechod. Navic se mi netvoril progesteron, ktery je nutny k udrzeni embrya. Otehotneni s donosenim se podarilo 6 mesicu po ctvrte laparce diky Utrogestanu (progesteronu). Mam takovy dojem, ze tvoje gynekolozka mozna vidi penize.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
664
16.11.21 17:36

Já jsem zrovna po laparo od včera. Zážitek nic moc. O výsledku nevím, co si myslet. Nešlo odstranit vše.

Zakladatelko, kde ti to diagnostikovali? Specializovaná endoporadna s expertním utz? Nemít názor jen jedné doktorky je důležité.
Záleží, kde endo je. Děloha může být čistá a uhnízdění nic nebrání. Nicméně jeden neprůchozí vejcovod a hned je šance na otěhotnění poloviční. Endo taky může mít vliv na kvalitu vajíček a jejich kvalita je důležitá i pro IVF.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
688
17.11.21 09:11

Ahoj Holky, je tu některá která měla problém s vejcovody a třeba ji je i vzali? A těhotná pouze mohla být skrz ivf. Ne zjistili špatný vejcovody měla jsem velký zanet a byli plne vody tak mi doporučuji pouze ivf.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
102
17.11.21 10:30

Holky, děkuji moc za všechny Vaše odpovědi. Jen mě to utvrdilo že bych skutečně neměla dát pouze na názor jednoho lékaře, ale optat se i jinde. Zároven, jak už tu bylo několikrát zmíněno, jít na IVF až po laparoskopii. Moje kamarádka má právě taky endometriozu a pamatuji si že mi kdysi vyprávěla jak ji taky poslali bez léčby na IVF a 3.pokusy se ji nepovedly až pak lékaři navrhly léčbu a následně se ji přes IUI povedla holčička. :)
Proto mi vrtalo hlavou, proč mi moje doktorka nenavrhla nejdříve léčbu a pak se buďto přirozenou cestou snažit nebo jít na umělé oplodnění.
Takže ještě jednou moc vám všem děkuji za odpovědi. Je příjemné číst že spousta z Vás se dočkala vytouženého těhotenství :kytka: :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
102
17.11.21 10:37

@Katulina77 Já mám průchozí pouze jeden vejcovod takže je to u mě 50/50 + tedy ta endometrioza, ale co jsem si zjištovala, je lepší když před IVF nefukční vejcovody odstraní. Může v nich být zánět a ten pak brání uhnízdění embrya. Pokud je problém pouze v nefunkčních vejcovodech, šla bych k jejich odebrání a pak na umělé oplodnění.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
688
17.11.21 14:24

@Barca.sir děkuji mě je právě odebrali oba vejcovody. Takže můžu jen ivf. Právě mě před tím ifv nevyšel skrz tenhle zánět. Nepřišli na to až teď na jiné klinice.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
247
18.11.21 21:38

Zakladatelko, tu endometriózu diagnostikovali jak? A kde je? Ona je endometrióza a endometrióza. Některá může „jen“ způsobit srůsty, některá může tak zničit vajíčka, že jsou nepoužitelná a ani IVF nepomůže (můj případ – ovariální endo III. stupně; musela jsem mít darovaná vajíčka).

A ten mechanismus, jak by bránila v „pořádném usazení“, vysvětlili? Biochemicky? Druhá možnost je, že z vajíčka poškozeného endometriózou vzniklo poškozené embryo, které se potratilo. A nebo se to poskládalo blbě samo od sebe – cca třetina těhotenství končí potratem, takže jeden potrat sám o sobě statisticky nic neznamená.

Těžko radit. Asi jedna laparo OK (ideálně i s hystero), aby se prostě podívali, jestli v břichu nebo děloze není nějakej extra bordel (mně třeba zjistili srůsty v děloze, který nikdo naprosto neočekával a ani na UTZ samozřejmě nebyly vidět), ale pokud se to pak za těch pár měsíců, než se endo nejspíš vrátí, nepovede, tak bych asi zkusila i to IVF (před ním rozhodně imunologické vyšetření a ideálně jít někam, kde na základě tvé anamnézy budou umět na pojišťovnu i genetické vyšetření embryí hned při prvním IVF). Mimořádně cenná informace je pak průběh kultivace embryí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat