Epidural k porodu - rozhodně ano!

1.9.21 07:36

Epidural k porodu- rozhodně ano!

Ahoj maminy, rozhodla jsem se podělit o svou zkušenost s EPIDURALEM.
Na celý porod jsem se těšila. Měla jsem naplánované vyvolání, po dvou tabletách jsem začla mít kontrakce a všechno bylo v pohodě, byla jsem si 100%jistá, že epidural nikdy ne, protože na netu je hromada odkazů, co je to za svinstvo..
Ve 14h mi ale začly tak šílené bolesti, že jsem myslela že umřu. S nálezem 5prstů a odhadem na porod ještě 5hod jsem na epi kývla.. ve 14:30 jsem ho dostala, za 10 min bylo po bolestech a v 15h šílený tlak na konečník- MAMINKO RODÍME!!! Cože?? Za 20 min byla malá venku.
Nebýt epi, asi umřu. Tlačit jsem mohla, všechno jsem cítila, ale šlo to krásně rozdýchat… Takže z mé zkušenosti - příště jedině s epi!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1294
1.9.21 08:09

Já si nemyslím, že to je svinstvo. Někdy může hodně pomoct. Ve tvém příběhu mě ale pobavil „odhad porodu ještě pět hodin“. To si jako vycucali z prstu kde?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1.9.21 08:43

@Dobrej_tym jako prvorodičce odhadovali 1cm za hodinu :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní

To není svinstvo, to jsou pomluvy. A ano, může urychlit porod, pokud se dá ve správnou chvíli, zrelaxuje pánevní svaly a tak. Pokud se dá moc brzo, může porod pro změnu zastavit. Já zažila něco podobného, po 20 hodinách kontrakcí, fakt kontrakcí, žádné poslíčci, byla jsem celou dobu na monitoru pro odteklu vodu, jsem byla otevřená na 2cm. Epidurál mi doporučili na odpočinek, vysloveně s tím, že se porod na chvíli zastaví a já si odpočinu. Během 20minut od podání jsem se otevřela úplně a do půl hodiny porodila. PA říkala, že mi naprosto sedl :D. A to jsem rodila v porodnici, kde se jinak propagují přírodní porody, ale jsem ráda, že doporučili tohle. Nejtěžší na tom mém porodu totiž bylo to, že se neblíží konec. Když pořád hlásí 1cm, pak 1,5cm a tak. Když mi řekli po těch 20 hodinách, že jsou tam 2cm, tak jsem se prostě rozbrečela, přišlo mi to nekonečné. Zkrátka velmi pomalu postupující porod. Doufám, že druhý bude rychlejší.

• Citovat
  • Nahlásit
2131

Za me EPI rozhodne ne! :mrgreen:
Uplne mi zastavil porod, takze prisel na radu oxytocin a to jsou teprve panecku bolesti.
Druhy porod byl naprosto prirozeny, rychly, bez zasahu zdravotniku. V klidu, v noci, potme jsem si porodila, miminko hned k prsu, gynekolog mi tam hodil jeden steh a bylo.
Takze ja doporucuju, aby byla zena v souladu se svym telem, tesila se na miminko a nebala se.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
447
1.9.21 08:50

Já jsem zase slyšela, že různé tady ty uklidňující léky, kapačky, od bolesti, atd. jakoby „zfetují“ i to miminko a může to často porod i zkomplikovat, protože to miminko tím oblbnutím ztrácí schopnost bezpečně a pomocí reflexů projít porodními cestami.
Ale nevím, co je na tom pravdy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1089
1.9.21 08:54

S epi je to tezke, musi se umet pichnout, musi se umet nacasovat a musi se umet odhadnout, kdy by rodicka jeste mohla vystačit s alternativami. :nevim: Takze jako obvykle hodne záleží na personalu kolem rodičky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1.9.21 09:03

@Malineka přesně proto jsem ho nechtěla, taky jsem to slyšela..ale PA mi řekla, že na netu je vždy plno pověr a ať věřím doktorům a všechno bylo tak jak mělo :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10798
1.9.21 09:04

Měla jsem u obou porodu. U prvního jsem si ho nechala dát protože jsem měla bolesti už skoro 24h a nechtěla jsem být na samotny porod úplně vyčerpaná, ale porod kontrakce se pak úplně zastavili takže oxytocin, ale ulevilo se mi, ale ne úplně. Po druhé jsem měla šílený kontrakce od začátku po 3 minutách a konec taky vypadal v nedohlednu, tak jsem ji ho nechala dát taky a od podání jsem porodila snad do půl hodiny. Tak uvidim ted u 3, chtela bych to zvládnout už bez. A jinak samotná aplikace byla teda horor. Mám trochu pohlou jednu plotynku a pichali mi to ma 4× než se trefili, musela dokonce přijít primarka. Podruhé mě to pichali v sede a musel na mě viset asi 120kg chlap abych se nehnula.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1577
1.9.21 09:33

Já dodnes lituji, že mi nemohl být podán během druhého porodu, je to víc než třináct let a ta vzpomínka je stále poměrně omračující - nikoli z pozitivních důvodů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4466
1.9.21 09:41

To mas jak u koho, já měla oba porody v pohodě, první 6 hodin od první kontrakce, druhy 2,5 hodiny. Bez nějaké medikace, šlo to v pohodě. Nemůžeš to pausalizovat, každá ženská je jina, tak jako porod :pankac:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1294
1.9.21 09:49
@KonecneMama píše:
@Dobrej_tym jako prvorodičce odhadovali 1cm za hodinu :nevim:

Tak jasně…a moc rádi tím rodičku umí vyděsit. Ta má bolesti, děsí se dalších hodin, a kývne na epidurál. Který je jednodušší i pro personál :nevim: Ještě nejlíp kývnout i na oxytocin, aby mohl pan doktor hezky brzy domů na véču.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4317
1.9.21 09:59

Ať to má každá, jak je libo. :nevim:

Já mám podobně pozitivní zkušenost - prostě v určité fázi už jsem měla kontrakce tak nesnesitelné, že jsem absolutně nebyla schopná nějakého prodýchávání, jakkoliv je kontrolovat, prostě jsem se vždycky celá úplně v křeči sevřela a bylo mi jasné, že to k ničemu nepovede… samozřejmě jsem taky byla vyděšená z těch všech popisovaných trablů kolem toho, ale asi po dvou hodinách na této hladině bolesti (to nevím jistě, moc jsem neměla pojem o čase) jsem byla ve stavu „dejte mi epidurál, nebo palicí do hlavy“, a to, že jsem během jeho působení zas mohla svoje tělo kontrolovat, vedlo taky k tomu, že jsem porodila do hodiny a taky k tomu, že na porod ve výsledku vzpomínám jako na pozitivní zážitek. Jinak, do té doby jsem žádnou medikaci neměla a i o ten epidurál jsem si musela výslovně říct, nikdo mi ho sám nenabízel a už vůbec k němu nepřesvědčoval.

Ale uznávám, že je to individuální, někomu to může zas naopak zkomplikovat a asi bych si nedovolila propagovat tu epidurál ke každému porodu. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2148
1.9.21 10:04

U prvního porodu mi byla podána nejspíš vyšší dávka epidurálu, protože jsem necítila vůbec spodek, natož kontrakce, takže jsem měla problémy při nich tlačit. A týden jsem pak cítila vpich. U druhého porodu mi ho píchli asi moc brzy, protože mi už pěkně rozjetý porod úplně zastavil, kdy mi pak po hodině ničeho píchli oxytocin, což teda bolest byla šílená, ale malý se potom narodil téměř hned.
Teď mě čeká za 2 měsíce třetí porod a nechám si ho dát znovu :palec: protože i přes ty “obtíže” mi strašně pomohl minimálně po psychické stránce. Tak nějak mě uklidňuje, že by mi mohl ulevit od bolestí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
182
1.9.21 10:06

Mě kvůli zvýšené srážlivosti krve nedovolili epidurál, takže u prvního porodu jsem dostala jen do infuze něco na bolest, která mě odrovnala taky že ke konci porodu jsem byla tak vyčerpaná, že jsem usínala mez kontrakcemi, které jsem měla co minutu…skvělých 27 hodin 🙄 druhý porod trval „jen“ 14 hodin, tentokrát bez jakýchkoliv oblbovaku, takže jsem si poslední 3 hodiny solidně prořvala bolestí 🙄 njn, každý nemá to štěstí, že si může ulevit 😂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat