Epidural při porodu a císaři

675
7.1.21 08:34

Epidural pri porodu a cisari - rozdily?

Ahoj, nedari se mi najit odpoved na rozdil mezi epiduralem, ktery dostavaji nektere maminky behem vaginalniho porodu a pri cisari.
Predpokladam, ze jde jen o mnozstvi.
Nicmene zajima me jedna vec - nikde jsem zatim necetla, ze by se maminky rodici vaginalne s epiduralem nesmely dalsich 10 - 24 hodin pohnout, nicmene u epiduralu pri cisari to pisou vsude, ze se pak maminka nesmi hybat snad kvuli bolestem hlavy…
mel by k tomu nekdo vic informaci? 🙏

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9756
7.1.21 08:41

@lalouch epidural jako takový se při císaři už snad ani nepoužívá. Já rodila císařem 2× a použili spinální anestezii. Při ní nezůstane kanyla zavedená do zad, ale umrtvovací látka je pichnuta dlouhou a tenkou jehlou, kterou po aplikaci lékař vytáhne. ImEpidural při porodu dávají proto, že lékař může aplikovat jen potřebné množství při potřebě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
562
7.1.21 09:14

To už dávno není pravda. Naopak. U císaře je nutno se začít pohybovat co nejdříve. Alespoň pretacet ze strany na stranu. Měla jsem dvakrát spinal a hned jak mi přišly nohy k sobě, tak jsem byla nucena se začít hýbat :lol: ale ono i díky tomu se člověk dřív postaví na nohy

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
270
7.1.21 09:19

Rodila jsem akut. císařem v r. 2019 ve spinálce. Kámoška na pokoji měla epidural a pak ještě spinálku, taky nakonec císař. Rekonvalescenci měla mnohem horší, po tom epiduralu měla obrovské bolesti zad a hlavy. Další kámoška si nechala píchnout epidural kvůli křížovým bolestem při vaginálním porodu. Bohužel úplně ty stejné následky. :nevim: Já bych epidural nechtěla. Po spinálce jsem se rozchodila za 12 hodin.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15
7.1.21 09:20

Epidurál se používá u spont. porodu a u císařského řezu se dělá tzv. spinální anestezie(ale často mnozí používají stejný název epidurál, což není). Rozdíl je v místě(výšce vpichu) a podané látce. U epidurálu omezená pohyblivost není, po spinálu min. 6 hodin vodorovně leže

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11926
7.1.21 09:33
@Prigionia píše:
To už dávno není pravda. Naopak. U císaře je nutno se začít pohybovat co nejdříve. Alespoň pretacet ze strany na stranu. Měla jsem dvakrát spinal a hned jak mi přišly nohy k sobě, tak jsem byla nucena se začít hýbat :lol: ale ono i díky tomu se člověk dřív postaví na nohy

Je doporučeno se pretacet, ale telo musi zustat vleže. Jinak opravdu hrozí migreny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1655
7.1.21 09:47

Zkousela jsem dvakrat rodit normalne. Mela jsem pokazde epidural kvuli bolesti a pak vzdy kdyz doslo na akutni cisar, tak mi jen pridali ten epidural. Vzdy to bylo vecer a rano uz jsem sla do sprchy(cca po 12 hod.) a potom uz propusteni z JIP a prechod na sestinedeli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
837
7.1.21 09:48

@Ba-stet aneb radsi pri cisari celkovou nez spinalku. Jednou me cisar ceka a do spinalky me nikdo nedostane. Ani ty prvni okamziky deti mi za to fakt nestoji.
Ano jsem migrenicka a migreny v sestinedeli je to posledni co clovek chce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11926
7.1.21 09:51
@Leenvecka píše:
@Ba-stet aneb radsi pri cisari celkovou nez spinalku. Jednou me cisar ceka a do spinalky me nikdo nedostane. Ani ty prvni okamziky deti mi za to fakt nestoji.
Ano jsem migrenicka a migreny v sestinedeli je to posledni co clovek chce.

Tak jestli máš nějakou predispozici, tak asi radši jo. Ale ja mela spinal a bylo to v pohodě, dokonce bych rekla, že me hlava bolí míň než dřív. Taky jsem. Teda mela kliku na skvělou anesteziolozku, luxusně mi to pichla :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8
7.1.21 10:35

Ja rodila prirozene s epiduralem, a hybat jsem se mohla v pohode jak po tom, tak i primo na sale. U cisare netusim, to jsem nezazila, ale vaginalni porod s epiduralem (08/2020) vypada takto: pri kontrakcich ti v poloze na boku zavedou kanylu do zad (patere?), hadicku ti pripevni naplastma k zadum a je vyvedena po rameni. Mas to tak celou dobu, protoze k tomu dostanes ovladac a epidural si davkujes, jak potrebujes. Pristroj hlida, ze se neda predavkovat. Normalne muzes lezet na zadech, boku, jak potrebujes. Hybat se s tim da. Neni to na velky pochodovani, ale treba na zachod jsem si s oporou sestry nebo muze dosla, jen odpojila tu hadicku od pristroje. Na tlaceni ti epidural seberou, abys citila kontrakce, takze ti to prichazi k sobe. Nohama uplne normalne hybes, tlacis. No a po porodu si zase s oporou klidne muzes dojit do sprchy atd., prislo mi, ze me spis v pohybu omezoval prave prozity porod, nez doznivajici epi :D jinak ja jsem jedna ze stastnych, ktera zadne „nasledky“ epiduralu nemela. Misto vpichu jsem citila asi 3 dny, ale jenom kdyz jsem si tam zavadila o naplast, jinak vubec - podobne jako treba po odberu krve. Bolest hlavy nebo zad zadna. Neni pravidlem, ze ti to zpusobi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
272
7.1.21 11:13

Epidurální anestézie je druh centrální blokády nervů, která vede k vyřazení pocitu bolesti v místě prováděné operace. Epidurální anestezie spočívá v zavedení místního anestetika do páteřního kanálu zevnitř od tvrdé pleny.

Spinální anestezie je druh centrální blokády nervů, která vede k vyřazení pocitu bolesti v místě prováděné operace. Spinální anestezie spočívá v zavedení místního anestetika na vnitř od vaku tvrdé pleny, tedy subarachnoidálně do mozkomíšního moku.

Rozdíl je tedy v místě, kam se látka vpichuje. Vlastně laicky řečeno, kam až ta jehla zajede.
Spinal, který se používá při operacích jde hlouběji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1855
7.1.21 11:29
@Dinomama píše:
Rodila jsem akut. císařem v r. 2019 ve spinálce. Kámoška na pokoji měla epidural a pak ještě spinálku, taky nakonec císař. Rekonvalescenci měla mnohem horší, po tom epiduralu měla obrovské bolesti zad a hlavy. Další kámoška si nechala píchnout epidural kvůli křížovým bolestem při vaginálním porodu. Bohužel úplně ty stejné následky. :nevim: Já bych epidural nechtěla. Po spinálce jsem se rozchodila za 12 hodin.

Zazila jsem oboji. První porod nepostupoval, epidural mi dali na bolesti v době, kdy se ještě zdalo, ze porodim. Nakonec ne, akutní císař a tou kanylou mi něco přidali a pak dost dlouho zkouseli, jestli neco citim. Na nohy mě hnali hned, co to bylo možné. A druhý porod byl plánovaný císař, to byla spinální anestezie, kanyla nezustala (nebo jak se tomu říká), ta injekce bolela jak prase, ale nikdo se mě na noc neptal, rovnou mě kuchli. A na mohy taky hned co to slo. Ja si nechala do rany zasit anestetika, ale byly k prdu, resp. bolelo to stejně, ja byla nachcipana a kaslala, peklo, uf, tak jsem si myslela, za ty prachy… A akorat jsem s sebou kusela tahat tu patronu. Nez to vykapalo. Je fakt, ze po vyndani mě rozbolela jizva, ale cekala jsem teda větší úlevu. Naštěstí mám splněno, nikdy vic, ten plánovaný císař byl pro mě horší nez ten akutní. Brrr :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
675
7.1.21 12:47

Diky moc za odpovedi :srdce:
pokud budu muset prece jen na cisare (coz zatim vypada), tak bych chtela spis spinal kvuli mimcu, i kdyz teda na migreny trpim.. ale pokud staci jen x hodin lezet, aby se minimalizovalo riziko, tak snad dobry :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11926
7.1.21 13:06
@lalouch píše:
Diky moc za odpovedi :srdce:
pokud budu muset prece jen na cisare (coz zatim vypada), tak bych chtela spis spinal kvuli mimcu, i kdyz teda na migreny trpim.. ale pokud staci jen x hodin lezet, aby se minimalizovalo riziko, tak snad dobry :D

Tak to prober v poradně. Ten spinal je šetrnější k dítěti a víc v pohodě pro doktory, protože mají víc času, ale když se blbě napíchne, tak ta bolest hlavy opravdu být může (to měla jedna holka v porodnici, tý se to nějak blbě trefovalo nebo co, protože říkala, že se jí to stalo už podruhé :think: ).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
322
8.1.21 22:14

Rodila jsem planovane cisarem v roce 2019 u Apolinare. Anesteziolozka mi delala epidural, pry ho dela radeji. Ale asi to bezny neni, protoze sestricka ji rikala, ze to uz tu dlouho nemeli. Nic me nebolelo, malou nosili normalne na kojeni, 10 hodin po porodu me prevezli z JIP na kresle na nadstandard, abych o nej neprisla, takze pohyb mozny je. Hlava ani zada me nebolely.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat