Evidence na ÚP - jak dlouho musí trvat předchozí pracovní poměr?

120
18.8.11 13:22

Evidence na ÚP- jak dlouho musí trvat předchozí prac. poměr?

Ahojky, řeším teď celkem složitý problém.
Během mé RD zaměstnavatel, u kterého jsem před RD pracovala zanikl a mě o tom nikdo neinformoval!! a nerozvázal se mnou pracovní poměr!!! Tudíž se nemám kam vrátit do práce,ale ani mě nechtějí zaevidovat po ukončené RD na ÚP, protože nemám tu výpověď(to že je z obchodního rejstříku patrné, že firma zanikla jim zatím nestačí :evil: ).Bezvýchodná situace, z které už mám hlavu jak pátrací balón. Někdo mi radil, že by bylo dobré se někde nechat zaměstnat, že pak by ÚP nezajímal ten předchozí zaměstnavatel, ale ten poslední.Já chci normálně pracovat, nechci být zbytečně na ÚP !,ale mám 2 malé děti, manžela pořád v práci a babičky jsou taky pracující, takže za těchto podmínek se práce hledá opravdu těžko :cry: . Nicméně mi jedna známá nabídla, že bych se ji hodila jako občasná výpomoc a hlavně, že by mě tedy zaměstnala na nezbytně nutnou dobu, tak jak by bylo potřeba, abych se vyvázala z toho svého problému s bývalým zaměstnavatelem a měla jsme možnost se kdykoliv zaevidovat na ÚP. Jenže nějak nevíme JAK DLOUDO musí tento pracovní poměr trvat,abych měla nárok na tu evidenci na ÚP. Nevím ani jestli to jde nějak skloubit s roky na RD. Poradíte někdo???Na pracáku s nimi není moc řeč, pořád mají v hlavě ten neukončený pracovní poměr a potřebují klasickou výpověď(zaměstnavatel je nedohledatelný).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

24467
18.8.11 13:33

Chm, nechci kecat, ale myslím, že je to jedno. Třeba jeden den teoreticky… Pokud tam je potíž s tím předchozím neukončeným zaměstnáním.
Otázka ale je, jak by to bylo s případnou podporou, jestli bys vůbec něco dostala - tam nějaké podmínky jsou(odpracovaná doba, kdy jsi byla naposled v evidenci… ale nevím to z hlavy, byly tam změny).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
72107
18.8.11 13:36

Délka předchozího pracovního poměru v tvém případě není nijak určena, teoreticky stačí i 1 den, ale tím, že už na UP vědí o tom neukončeném pracovním poměru, tak ani to, že se necháš zaměstnat jinde nemusí stačit, protože zákon nezakazuje mít více paralelních zaměstnání.
Spíš je divné, že firma mohla zaniknout, když nepropustila všechny zaměstnance… zkusila bych ještě ČSSZ, jak tě tam mají vedenou.
Ale s řešením neporadím :-(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1192
18.8.11 13:39

Ahoj,

dost podrobné info ohl. ÚP najdeš zde:

http://portal.mpsv.cz/…/pravpov_uch

ale taky si z toho nejsem úplně jistá, jestli je tam nějaký limit, jak dlouho musí poslední zaměstnání trvat…ale nemyslím si, že vůbec nějaký je, prostě bude stačit ta výpověď a potom doklad o tom, že už nepobíráš rodičovské příspěvky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1192
18.8.11 13:42
j.a.n.i1 píše:
Délka předchozího pracovního poměru v tvém případě není nijak určena, teoreticky stačí i 1 den, ale tím, že už na UP vědí o tom neukončeném pracovním poměru, tak ani to, že se necháš zaměstnat jinde nemusí stačit, protože zákon nezakazuje mít více paralelních zaměstnání.
Spíš je divné, že firma mohla zaniknout, když nepropustila všechny zaměstnance… zkusila bych ještě ČSSZ, jak tě tam mají vedenou.
Ale s řešením neporadím :-(

TAk potom by jim ale snad mělo být jedno, že Valentine má někde neukončený pracovní poměr…? Důležité je to, že od nich nepobírá žádnou mzdu, je to tak?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
72107
18.8.11 13:51
Gina píše:
j.a.n.i1 píše:
Ale s řešením neporadím :-(
TAk potom by jim ale snad mělo být jedno, že Valentine má někde neukončený pracovní poměr…? Důležité je to, že od nich nepobírá žádnou mzdu, je to tak?

No, právě že ne, aby ses mohla hlásit na UP, tak nesmíš mít žádné zaměstnání, tudíž výpověď z toho jednoho neznamená, že ti nějaké jiné netrvá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1192
18.8.11 14:01

Podle toho, co jsem četla na výše zmíněných stránkách MPSV pracovní poměr mít můžeš, ale výdělek nesmí přesáhnout pol. min. mzdy, což jsou nějaké 3-4 tisíce. Jenže tam bude asi záležet na tom, co máš stanoveno ve smlouvě a ne na tom, že ve skutečnosti nic nedostáváš… :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
72107
18.8.11 14:21
Gina píše:
Podle toho, co jsem četla na výše zmíněných stránkách MPSV pracovní poměr mít můžeš, ale výdělek nesmí přesáhnout pol. min. mzdy, což jsou nějaké 3-4 tisíce. Jenže tam bude asi záležet na tom, co máš stanoveno ve smlouvě a ne na tom, že ve skutečnosti nic nedostáváš… :nevim:

Jojo, přesně tak, vyjádřila jsem se špatně. Ale hlavně pokud takovou práci máš, tak nemáš nárok na podporu, což asi pro zakladatelku není řešením.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
120
18.8.11 14:23

Holky díky moc.Na ČSSZ mě ten zaměstnavatel neodhlásil a nemají to s ním vůbec ukončené :-(.Také jsem si myslela, že by se mi ta odpacovaná doba u známé mohla sčítat s RD, takže by třeba teoreticky stačil 1 den,ale vůbec mě nenapadlo to, co zmiňovala j.a.n.i1 a to, že vlastně můžu mít 2 paralelní prac. poměry, takže by mě stejně nezaevidovali, protože by pak řešili, že mám příjmy ještě jinde, i když je vlastně nemám :twisted: .Mě by snad te´d stačilo, kdyby ě jen zaevidovali a nemusela jsem si sama platit sociální a zdravotní a něco bych si snad u té kamarádky občas přivydělala..no bude to ještě boj :-(.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
72107
18.8.11 14:26

A ta firma byla co zač? s.r.o. nebo akciovka nebo nějaký živnostník? A neexistuje třeba ještě, třeba v likvidaci? Pak by měla mít nějakého likvidačního správce, se kterým by to mělo jít vyřešit, jinak fakt nevím na koho se obrátit pro radu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
72107
18.8.11 14:29

Jo a sociální a zdravotní si sama platit nemusíš.
Na zdravotní pojišťovnu se stačí nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let, jen tedy dítko smí chodit do školky maximálně na 4 hodiny.
A sociální je nepovinné, do 4 let věku dítka se ti to na důchod počítá i tak a po 4. roce tedy už ne, ale kdo ví, jak to bude s důchodama…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
120
18.8.11 14:32

Byla to akciovka. V obchodním rejstříku má datum v roce 2009. Likvidátorce jsem se dovolala a u ní zjistila, že jí nedali všechny papíry, takže o mě nevěděla(jinak je nás prý celkem 5, co toto řešíme) ,ale hlavně už funkci likvidátorky nevykonává, takže ač by mi to asi mohla teoreticky vyřešit, tak tím, že už je zbavena funkce, tak nemůže :-(.Posílá mě k právníkovi,ale já nějak nechápu, jak ten by to mohl vyřešit.Navíc, člověk je bez peněz a má si ještě platit právníka :twisted: ......

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
120
18.8.11 14:33

Díky, to s tím sociálním a zdravotní už jsem si taky zjistila. Mám doma prvňáčka a ten se těšil do družiny, tak asi bude mít smůlu :cry: .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
120
18.8.11 14:39

J.a.n.i1 koukám, že jsi taková zběhlá v tom :-), tak pokud mi ještě odpovíš na další dotazy budu moc vděčná.
Nemůžu kvůli dětem na celý úvazek.Mohla bych jen na nějaký zkrácený nebo na nějaké ty dohody.Jak toto funguje? Odvádí za mě i u těch dohod zaměstnavatel sociální a zdravotní(tak aby to bylo také uznatelné pro případnou evidenci na ÚP)? A jak je to s rozsahem odpracovaných hodin a příjmem, který si takto mohu vydělat?Když tak mě odkaž na nějaké stránky, kde si to můžu pročíst, ať mi to tady nemusíš vypisovat . Děkuju

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
72107
18.8.11 18:19

U zkráceného a u dohody o pracovní činnosti (s výdělkem nad 2000,– měsíčně) se normálně odvádí sociální a zdravotní, takže to se počítá.
U zkráceného úvazku není nijak omezeno na kolik bude hodin, prostě na tolik, kolik se dohodnete, zbytek věcí je stejný jako u klasického plného, jen máš díky méně hodinám menší příjem a vše se počítá z toho menšího příjmu.
U DPČ smíš pracovat maximálně na 20 hodin týdně a nemáš (pokud si to nedohodneš ve smlouvě) nárok na dovolenou, a výpovědní doba je 14 dní, je možno ji dát z jakéhokoliv důvodu. Plus nemáš nárok na paragraf - tedy na volno z práce ano, ale ne na proplacení.
A pokud máš 2 děti, tak stačí když to mladší bude chodit do školky jen na ty 4 hodiny denně, pak by starší mohl do družiny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama