Reklama

Zpronevěřil mi peníze a insolvencí se chce zbavit odpovědnosti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.10.18 13:51
Exekuce / Insolvence

Ahoj všem, je mezi námi nějaký právník, insolvenční správce nebo někdo kdo by mi podal vysvětlení?

Před dvěma lety mi “kamarád” zpronevěřil větší částku (více než 50.000kč) na rekonstrukci bytu. Podala jsem trestní oznámení - on se přiznal - proběhl soud - verdikt: Je vinen z přečinu zpronevěry a odsuzuje se k veřejně prospěšným prací. Tento verdikt padl jelikož jsem byla ochotná se s ním domluvit a sepsali jsme smlouvu kde se upsal že mi bude každý měsíc částku splácet jinak by jeho trest vypadal jinak. Splácel 3 měsíce, teď posledního půl roku nic. Já jsem se s ním snažila komunikovat on mi buď nebral telefon nebo řekl že prostě nemá, že ho s tím nemám otravovat atd… Došla mi trpělivost a minulý týden jsem dala zmámému exekutorovi podnět k provedení exekuce. Včera mi ten “kamarád” volal, stylem že můžu být ráda že vůbec volá a oznámil mi že si podává návrh na insolvenci a že mi pak řekne datum kdy si můžu požádat o zapsání že mi dluží peníze. Volala jsem hned exekutorovi ten se díval do insolvenčního rejstříku kde na jeho jméno zatím nic uvedeno není - nemá nic schválené. Vím že průserů má více a dluží kam se podívá nechtěl pracovat tak nepracoval, teď dle mých informací mu skončila v práci zkušební doba a tak zkouší tu insolvenci.

Můj dotaz teda zní. Schválí mu insolvenci a já tak dostanu třeba jen 30% z té částky nebo mu to bude na základě toho odsouzení zamítnuto? Četla jsem totiž že insolvence nebude schválena pokud člověk během posledních pěti let spáchal a byl odsouzen za majetkovou nebo hospodářskou tresnout činnost. Pokud se nepletu tak zpronevěra je majetková trestná činnost že?

Příjde mi hloupost že by mu to měli schválit jelikož by vlastně tady tím stylm obešel to odsouzení a mám podezření, že to udělal hlavně kvůli toho že ty peníze dluží mě a myslí si že mě takhle s prominutím očůrá. V rozsudku mám také přímo napsáno, že pokud platit nebude mohu se obrátit zpět na soud. Myslíte že pokud by mu tedy insolvenci schválili a já bych se obrátila za 1. na soud který insolvenci schválil s tím že byl odsouzen a že mi neplatil a za 2. bych podala znova návrh na soud který ho odsoudil ze zpronevěry tak by mu tu insolvenci mohli zpětně zrušit? Vzhledem k tomu kolik problémů mi nadělal, kolik sil a slz mě to všechno stálo mu nechci nechat ani korunu.

Děkuji za rady.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Lalelale
Ukecaná baba ;) 2117 příspěvků 12.10.18 13:58

A nemůže ti poradit ten exekutor, se kterým to řešíš? Jestli bys neměla být rychlejší a rychle se obrátit na soud s tím, že dlužník půl roku neplatí.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.10.18 14:03

@Lalelale v pondělí si s ním ohledně toho budu volat říkal že pozjišťuje co se dá dělat. Než by to došlo ale k soudu mohlo by to trvat i půl roku nebo déle a insolvenci má schválenou asi za měsíc co mi exekutor řekl. Chtěla jsem vědět jestli je tady někdo kdo s tím má třeba zkušenost.

bertoldina
Zasloužilá kecalka 547 příspěvků 3 inzeráty 12.10.18 14:35

Takhle uvedeno to tam bylo dřív, teď už se to posuzuje pod „poctivostí“ záměru dlužníka. Výpis z rejstříku trestů se dokládá stále. Záleží na soudci, jaký na to bude mít názor.
Nejlepší bude si sama kontrolovat insolvenční rejstřík - isir.justice.cz, tak jednou týdně.
Jinak Insolvenční zákon k oddlužení říká i toto: *§ 416

(1) Osvobození podle § 414 a 415 se nedotýká peněžitého trestu nebo jiné majetkové sankce, která byla dlužníku uložena v trestním řízení pro úmyslný trestný čin, a dále pohledávek na náhradu škody způsobené úmyslným porušením právní povinnosti.

(2) Rozhodnutí insolvenčního soudu o přiznání osvobození podle § 414 nebo o návrhu dlužníka na přiznání osvobození podle § 415 se doručuje zvlášť dlužníku, insolvenčnímu správci a věřitelskému výboru. Proti rozhodnutí, jímž insolvenční soud takový návrh zamítl, se může odvolat pouze dlužník. Proti rozhodnutí, jímž insolvenční soud přizná dlužníku osvobození podle § 414 a 415, se může odvolat pouze věřitel, jehož pohledávka vůči dlužníku nebyla v insolvenčním řízení zcela uspokojena. Odvoláním však lze namítat pouze to, že nebyly splněny předpoklady pro přiznání osvobození dlužníku.*
Nepíšeš, jak konkrétně je to upraveno v rozsudku (jestli vůbec), to bude důležité.

Dá se obrátit na nějakou bezplatnou občanskou poradnu, dojít tam i s rozsudkem a smlouvou.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.10.18 14:50

@bertoldina Zjednodušeně: JE VINEN z toho a toho důvodu TEDY přisvojil si cizí věc čímž způsobil větší škodu ČÍMŽ SPÁCHAL přečin zpronevěry A ODSUZUJE SE k takovému a takovému trestu. Dále že z provedeného dokazování jednoznačně vyplynulo že je viníkem a jednounačně odpovídá za vznik škody.

Za odpověď děkuji, jinými slovy všechno záleží na soudci.

bertoldina
Zasloužilá kecalka 547 příspěvků 3 inzeráty 12.10.18 14:55

Ale škoda mu k úhradě v rámci trestního řízení tedy uložena nebyla.

Ano, přesně tak, na soudci. Z pozice věřitele se dá samozřejmě ta nepoctivost záměru zkusit namítnout.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.10.18 16:03

@bertoldina Pokud tomu dobře rozumím tak podle rozsudku dal soud přednost tomu že to bude plnit z vlastní vůle a v rámci trestního řízení by to musel platit až pokud bych podala návrh podruhé na základě toho že neplatil což se vlastně stalo.

bertoldina
Zasloužilá kecalka 547 příspěvků 3 inzeráty 12.10.18 19:23
@Anonymní píše:
@bertoldina Pokud tomu dobře rozumím tak podle rozsudku dal soud přednost tomu že to bude plnit z vlastní vůle a v rámci trestního řízení by to musel platit až pokud bych podala návrh podruhé na základě toho že neplatil což se vlastně stalo.

Možná by ještě stálo za to obrátit se na Probační a mediační službu.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.10.18 20:27

@bertoldina Ano, on byl pod dohledem probačního nebo možná ještě je. A s čím přesně by mi pomohli? Resp. v jakém smyslu se na ně obrátit? Děkuji mockrát za pomocné odpovědi.

bertoldina
Zasloužilá kecalka 547 příspěvků 3 inzeráty 12.10.18 20:36
@Anonymní píše:
@bertoldina Ano, on byl pod dohledem probačního nebo možná ještě je. A s čím přesně by mi pomohli? Resp. v jakém smyslu se na ně obrátit? Děkuji mockrát za pomocné odpovědi.

Oni hlídají plnění alternativních trestů, nedokážu říct, jak to bude v tomhle případě, ale často řeší i to, aby odsouzený platil dluh související s trestným činem. Rozhodně by měli umět poradit, poskytují poradenství i poškozeným.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.10.18 20:38

@bertoldina Super, mnohokrát děkuji, v pondělí jim zavolám. Ještě jeden dotaz? Pokud on je z Ostravy tak nejspíše se obrátit na probační přímo tam že? Nebo je nějaká centrála?

bertoldina
Zasloužilá kecalka 547 příspěvků 3 inzeráty 12.10.18 20:40
@Anonymní píše:
@bertoldina Super, mnohokrát děkuji, v pondělí jim zavolám. Ještě jeden dotaz? Pokud on je z Ostravy tak nejspíše se obrátit na probační přímo tam že? Nebo je nějaká centrála?

Určitě tam, je tam pobočka. https://www.pmscr.cz/…prodejna.php?…

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.10.18 20:51

@bertoldina Děkuji jate zlatá :hug:

bertoldina
Zasloužilá kecalka 547 příspěvků 3 inzeráty 12.10.18 20:58
@Anonymní píše:
@bertoldina Děkuji jate zlatá :hug:

Rádo se stalo, snad to pomůže :mavam: .

JTom
Zasloužilá kecalka 784 příspěvků 13.10.18 12:37

Hlavně teď je potřeba sledovat insolvenční rejstřík. Pokud se tam jeho žádost objeví, bylo by dobré poslat soudu udání s popisem jeho chování a odkazem na trest. Dopis je pak zveřejněn na dalším řádku v záložce Oddíl A - Řízení do úpadku. Může tak částečně ovlivnit rozhodování soudu.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Kult i česká milenka Richarda Hammonda z Top Gearu. To je Škoda Rapid

Překoná někdy nová, právě představená škodovácká Scala popularitu Rapidu? Pro... číst dále >

Proč dítě Meghan Markle a prince Harryho nebude princ ani princezna?

Těhotenství Meghan Markle (37) oslavuje celá Británie, neboť je to událost,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jsem zvědavá, do světa mě to táhne pořád, říká Marta Jandová

Její kapela Die Happy patřila k nejpracovitějším v Německu, za pětadvacet let... číst dále >

Příběh Jaroslava: Svatba, nebo rozchod. Nedokážu se rozhodnout

V životě by mě nenapadlo, že se dostanu do situace, kdy si nebudu vědět rady... číst dále >