exklusivita realitní kanceláři?

421
3.10.08 22:44

exklusivita realitní kanceláři?

Ahoj, chtěla jsem se zeptat jaké máte názory na to, zda dát realitce exklusivitu a nebo ne. Prodáváme byt a máme ho v několika realitkách, ale zase na druhou stranu jsem slyšela, že když se dá jedné realitce exklusivita, je lépe postaráno o zviditelnění a byt se rychleji prodá. Samozřejmně, že když bych se rozhodla dát jedné realitce exklusivitu, z ostatních realitek inzerát stáhnu, nejsem blázen abych platila provizi za nic… jde mi spíš o to, jestli exklusivitu ano či ne. Děkuji za názory

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
4.10.08 00:05

Ahoj,
také prodávám byt. RK chtěla také exklusivitu, podepsala jsem a lituju toho. Nyní vypršela lhůta, tak jsem smlouvu neprodloužila. Nyní mám pouze ústní dohodu s RK, nabízí všemožně kde se dá. Neznám důvod, proč by měli byt prodat dřív. Oni neovlivní, kdo bude mít zájem. Hlavně kdyby si to chtěla prodat mimo ně, zaplatíš pokutu ve výši provize!
Já si dala také inzeráty do různých novin a mám pocit, že pro to dělám víc než ta RK.
Bohužel momentální situace je KATASTROFA .

Ale nemusí s tím každý souhlasit .

Katulka

• Nahlásit
  • Citovat
1687
4.10.08 00:11

Jojo, to je těžká otázka :lol: Taky to zrovna řešíme. A řešili jsme i před rokem.

Přesně jak píšeš - když dáš exluzivitu, tak se realitka začne mnohem více starat (a to znatelně více - inzeráty umisťuje častěji, na přední místa inzertních serverů). Zároveň ale na sebe ušiješ bič např. v tom, že provizi budete platit i tehdy, když si kupce najde sami bez realitky.

Já bych doporučovala nepodlehnout tlaku realitek, ale na začátku zkusit několik. Uvidíš, jak která bude jednat (jak často se ti ozvou, zda vůbec někoho dohodí, dívej se, zda obnovují tvůj inzerát). Pokud se prodej nebude dařit, tak si nakonec jednu vybrat.

K realitkám ještě jedna zkušenost - samozřejmě jsme se na začátku s makléři radili, zda námi očekávaná cena je reálné Všichni nám odkývali, že samozřejmě ano, že to tu hodnotu má, že je to žádaná lokalita… Pak ale postupně začli vyvíjet dost masáž na postupné snižování ceny - že to „není“ tak žádaná lokalita bla, bla, bla. To bylo u všech realitek, u kterých jsme byli.

A ještě jedno doporočení - pokud se rozhodneš uzavřít tu exkluzivní smlouvu, nebo ppokud byt prodáte, dej výpověď ostatním realitkám (resp. žádost o ukončení spolupráce) alespoň mailem. Nenechávej to pouze na telefonátu.

Hodně štěstí :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1119
4.10.08 08:56

Ahoj
Teď zrovna řešíme prodej bytu. Exkluzivitu ne.
Během doby prodeje se naskytne kupec a ty mu to nemůžeš prodat. Ať si realitky prodávají, ty přece můžeš taky a bez jejich marže. Takže nedoporučuju. Co se nepovede jedné, může se povést druhé. Taky mají své zákazníky, kteří čekájí co uloví.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
421
4.10.08 12:47

jo tak s tou cenou se mi to stalo taky. Nejdříve že cena je super a kdesi cosi a nakonec stejně zlevňujem, protože v dnešní době je to fakt na bodu mrazu. Máme byt asi v 5 realitkách, nejvíce zájemců vodí aaabyty. Ale mě spíš připadá, že lidi to mají jako hobby, okukují domácnosti a stejně nikdo zájem neprojeví…

díky za názory.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
4.10.08 15:42

no holky trh s realitama stagnuje, ceka se na deregulaci a naopak po ni pujdou ceny o dost dolu, hlavne panelaku. Takze ted prodavat je nejlepsi mozny tah.

Osobne - pokud to je byt na dobrem miste a nemate prilis nadsazenou cenu, tak bych prodavala sama. Pripadne pote bych se obratila na realitku, ale vetsi s „dobrym“ jmenem.

Nejsem zastancem toho davat to vice realitkam, protoze z pozice kupce by na mne nedelalo dobry dojem, kdyby mi na internetu vyjel 1 byt 10krat a jeste za ruzne ceny, coz uz jsem nekolikrat videla.

Jinak dobrou zkusenost mam s Remaxem a Chirs reality, hroznou naopak s Maximou a Mexxem.
Dobre porizeni Hanka.

• Nahlásit
  • Citovat
35111
4.10.08 16:08

nedávat

naopak, nedávat realitkám žádnou provizi za nic

ony sice provizi požadují, ale jde to i bez ní, stejně si ji vezmou na kupujícím. opravdu

doporučuji kroky

1. stahnout inzerát ze všech realitek
  2. podat si normální inzeráty v annonci a na všechn inzertních serverech
  3. počkat, až se zažnou hlásit realitky a nabízet samy své služby, řekneš jim „ano, prodejte mi top, ale nedám vám ani korunu“. jim se to i tak vyplatí, protože skásnou kupujícího.
    Opravdu to tak je, oni se tváří, že ty jsi pro ně klient, ale ve skutečnosti ty jim poskytuješ službu, protože jim dáváš možnost vydělat.

A na exkluzivitu bych teda vůbec nepomýšlela, podle mě to k ničemu není. realitka primárně má zájem tvůj inzerát prodat, protože tím ona vydělá. A stejně, klienti si hledají domy podle ceny a lokality, ne podle toho, jak jim to realitka naservíruje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
5.10.08 11:07

prodáváme byt
jak píše P. přede mnou, zadali jsme byt sami do různé inzerce, realitky se začaly hlásit samy, exkluzivitu chtěly, myslím, dvě a nedali jsme
manžel se pak ptal jednoho makléře, který ji nepožadoval, proč o tu exkluzivitu RK tolik usilují, prý to pak mají jisté a nemusí se tolik snažit… takže názor zcela opačný :?
a opravdu tento makléř z malé místní realitky se nejvíc snaží a taky našel kupce, prodej je v jednání, provizi mu rádi dáme (prodal za vyšší cenu, než jsme původně doufali), ovšem něco nižší než původně chtěl (manžel umí vyjednávat :twisted: ) a taky je v tom nějaký „servis“, jako smlouva (kterou si samozřejmě ještě necháme zkouknout naším právníkem), různé výpisy z katastru a tak, což bychom jinak museli oběhávat…
z.

• Nahlásit
  • Citovat
1687
5.10.08 20:49

Ještě jsem si vzpomněla, že je www.bezrealitky.cz - server na inzeráty pro přímé prodejce/kupující. Jeden partnerův známý to chválil, že si takhle prodali sami byt.

Petra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1390
5.10.08 21:09

Ahojky,
přidávám se k ostatním, exkluzivitu určitě ne.Prodávala jsem v létě byt a trubka jsem ji podepsala a pak krutě litovala.Holky už vše napsaly, tak nebudu opakovat.
Ještě mám špatné zkušenosti s realitkou Finance asistens(nebo tak nějak se to píše),je z Prahy.
Hodně štěstí Petra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
421
5.10.08 21:46
Anonymni píše:
no holky trh s realitama stagnuje, ceka se na deregulaci a naopak po ni pujdou ceny o dost dolu, hlavne panelaku. Takze ted prodavat je nejlepsi mozny tah.

Osobne - pokud to je byt na dobrem miste a nemate prilis nadsazenou cenu, tak bych prodavala sama. Pripadne pote bych se obratila na realitku, ale vetsi s „dobrym“ jmenem.

Nejsem zastancem toho davat to vice realitkam, protoze z pozice kupce by na mne nedelalo dobry dojem, kdyby mi na internetu vyjel 1 byt 10krat a jeste za ruzne ceny, coz uz jsem nekolikrat videla.

Jinak dobrou zkusenost mam s Remaxem a Chirs reality, hroznou naopak s Maximou a Mexxem.
Dobre porizeni Hanka.

Jak píšeš v prvním odstavci, že trh stagnuje a po regulaci půjde cena dolu, tak já jsem právě myslela, že teď šly ceny dolu a právě po té regulaci půjde teprve cena nahoru. Majítelé činžáků napaří vysoké nájemně a lidé si budou hledat vlastní bydlení… No asi jsem to tedy špatně pochopila a žila v trošku jiné představě… :oops: Je vidět, že tomu nerozumím… :cry:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
421
5.10.08 21:47

Jinak moc děkuji všem za názory, jsem ráda, že jsme exklusivitu nedali

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15811
6.10.08 09:31
JituleB píše:Jak píšeš v prvním odstavci, že trh stagnuje a po regulaci půjde cena dolu, tak já jsem právě myslela, že teď šly ceny dolu a právě po té regulaci půjde teprve cena nahoru. Majítelé činžáků napaří vysoké nájemně a lidé si budou hledat vlastní bydlení… No asi jsem to tedy špatně pochopila a žila v trošku jiné představě… :oops: Je vidět, že tomu nerozumím… :cry:

No ono prave, pokud majitele napari vysoke najemne, tak ty byty budou mit volne, naopak trzni najemne ponekud klesne.
Ceny byly vysponovane i diky tomu, ze ti kdo dosud bydleli v najemnim bydleni - se po schvaleni deregulace konecne rozhoupali a poridili si bydleni svoje…takze po schvaleni najednou zacal byt velky zajem o takrka jakekoliv byty, protoze napr. co nekteri chteli za panelak s puvodnim jadrem…

Obecne jsou nejlip prodejne tzv. startovaci byty ve velikosti 2+kk, 2+1 cihlove, v dobrem stavu a na dobre lokalite, cca do 60 m2.
Mluvim tim o Praze, daji se prodat i vice nez za 3 miliony (zrekonstruovane, blizko centra, pri MHD).

Tak dobre porizeni, u bytu nevim jak s exkluzivitou, u najmu rozhodne ne - to se mi vyplatilo nekolikrat…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.1.09 16:48
Anonymni píše:
prodáváme byt
jak píše P. přede mnou, zadali jsme byt sami do různé inzerce, realitky se začaly hlásit samy, exkluzivitu chtěly, myslím, dvě a nedali jsme
manžel se pak ptal jednoho makléře, který ji nepožadoval, proč o tu exkluzivitu RK tolik usilují, prý to pak mají jisté a nemusí se tolik snažit… takže názor zcela opačný :?
a opravdu tento makléř z malé místní realitky se nejvíc snaží a taky našel kupce, prodej je v jednání, provizi mu rádi dáme (prodal za vyšší cenu, než jsme původně doufali), ovšem něco nižší než původně chtěl (manžel umí vyjednávat :twisted: ) a taky je v tom nějaký „servis“, jako smlouva (kterou si samozřejmě ještě necháme zkouknout naším právníkem), různé výpisy z katastru a tak, což bychom jinak museli oběhávat…
z.

Opravdu to tak bývá - podepíšete realitce exkluzivitu a ta má pak vše jisté a snaha je nulová (zkušenosti z našeho okolí).
Taky jsme prodávali byt v osobním vlastnictví v Ostravě, podala jsem inzerát a začali se hlásit zájemci - samozřejmě samé realitky. Tak jsme si s několika makléřema domluvili schůzku a prohlídku. Většina přivedla nějakého případného kupce. A pak přišla makléřka z real. kanc. STING-chování hrůza, nepřivedla nikoho a hned na nás vybalila smlouvu o exkluzivitě. Navíc začala tlačit naši cenu dolů, protože s jejich provizí zhruba 100 000 kč by byl neprodejný. Tak jsme s ní vyběhli. A dobře jsme udělali! Přišla paní z real. FAVORIT REAL, přivedla kupce, vystupování měla super a nakonec jsme přes ni byt prodali. Prodej proběhl rychle a bez jediného zádrhelu a s provizí mnohem menší. Proto opravdu si rozmyslete - jde přece o váš majetek a ne zrovna malý !

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama