Fantazie u skoro 5 letého dítěte

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Melkorka
Povídálka 19 příspěvků 24.08.18 13:18
fantazie u skoro 5letého

Zajímalo by mě, jak jsou vaše 4-5 leté děti schopny bavit se normálně o reálných věcech, nebo jak moc si všechno přetvářejí do svých fantazií. Syn, skoro 5letý, má svůj svět plný fiktivních postav, příběhů a skoro o ničem nemluví tak, jak to skutečně je, všechno si hned spojí s tím svým fantazijním světem. Nevidím v tom problém, jen jsem si teď o prázdninách všimla, že jiné děti mluví mnohem víc o tom, co se skutečně děje i když jsme tedy byli v kontaktu s o něco staršími. Jen pro zajímavost jsem se chtěla zeptat, jak to mají vaše děti stejného věku - jestli utíkají do fantazií, nebo jsou víc v realitě.

Reakce:
Janasas
Kelišová 5346 příspěvků 24.08.18 13:22

@Melkorka náš malý bude mít v říjnu 5 let.. Jediné co jde do fantazie, je takoé to dětskélhaní :mrgreen: Např. babička mě nadávala- samozřejmě nenadávala, říká to s usměvem, když se ho zeptám, jestli si nevymýšlí..
Ale jinak je v realitě :nevim: Třeba je jasné, že někdy řekne, že někde je bubák a nebo se mluví , že se bojí, že něco slyšel a hýbal se stín a takové, ale jinak s ním jde komunikovat jak s 10 letým starším..

Pipi 00
Závislačka 2798 příspěvků 24.08.18 13:32

@Melkorka Moje starší fantazie měla v tom věku dost. Chodili s ní všude její „maličký“ a dost o tom mluvila. Nijak jsem jí to nebrala ale ani nepodporovala. Má to výhodu, že se zabavila sama všude. Teď je jí sedm a už ji to přešlo, jen občas si snad vzpomene. Jinak dle mě dobře věděla, co je realita, jen si hrála. Jiný věci si nevymyslela, jenom ty maličký, prostě s ní všude chodila parta imaginárních kamarádů.

Popokatepetla
Závislačka 3216 příspěvků 24.08.18 13:33

Mám doma dva pětileté realisty. Fantazii samozřejmě mají (obrázky jak létáme raketou, jsme princezny atd.), ale není to nijak moc, že by si vyloženě vymýšleli příběhy, to ne. Tvůj syn třeba bude jednou spisovatel :mrgreen:

peta81
Ukecaná baba ;) 2166 příspěvků 24.08.18 13:37

take v rijnu 5 let ;) ne, syn nijak vlastne nefantaziruje. hraje si s postavickami, dinosaury, legem… a bavi se naprosto normalne o vsednich vecech, hodne se pta, ma rad zvirata, tak porad rozebirame kde ktere zvire zije, co zere, jak se jmenuje ktery dinosaurus a tak.

Mala.ještěrka
Kecalka 346 příspěvků 24.08.18 13:47

Já žila ve fantazii celé dětství :D . Ani jsem si nehrála s hračkama, jenom jsem bloumala po zahradě a představovala jsem si, že jsem indián nebo lev v savaně nebo já nevím co. Trochu mě to přešlo až na začátku puberty. A jsem úplně normální, mám VŠ i rodinu. Ale pořád si před spaním " vyprávím" :oops:

Murka
Ukecaná baba ;) 1601 příspěvků 24.08.18 14:12

V lednu bude holce pět. Fantazii má velkou, ale spíš při hraní si na něco. To pak kolikrát koukám, co všechno je schopná vymyslet a jak, pro nás obvyklé věci, vnímá ona. Ale jinak je to realista, pořád se ptá, komentuje (prostě nezavře klapačku, jak je den dlouhej :D ). Hlavně teď zkouší různé vtípky a srandičky, začíná se jí vybarvovat smysl pro humor.

Ou
Kelišová 5816 příspěvků 24.08.18 16:58

Buďte ráda, že máte tvořivé dítě. Jako jo - pokud je v něčem nadprůměrný, tak to bude mít těžší, ale to je tak součást života.

Dost ale pomůže, pokud ho rodiče nebudou srovnávat s ostatními a mít pocit, že je na tohle lepší být šedý průměr.

Ostatně má to po vás a nebo po otci?

Mar__tanka1983
Generální žvanilka 20261 příspěvků 24.08.18 17:02

syn měl (a má) hodně fantazii, ve smyslu, že si vymýšlel příběhy, vyprávěl je a pak je třeba i maloval.
Ale spíš stylem jako spisovatel, že ví, že je to fikce, né že by si myslel, že má okolo sebe nějaký fiktivní postavy.
A když vidím tvou profilovou fotku, třeba to má po tobě ;)

Melkorka
Povídálka 19 příspěvků 24.08.18 19:42

@Ou @Ou Ano, to jsem přesně nechtěla, aby to tak vyznělo :-) Chci ho mít samozřejmě takového, jaký je. Jen je to někdy přespříliš, když se například zbavuje odpovědnosti za svoje chování tím, že ho nějaká imaginární postava ovládá.....a ostatní lidé, ani děti taky často nerozumí o čem vlastně mluví.
Já i otec máme myslím bohatou fantazii, ale já to byla schopná vždy oddělovat od běžné komunikace, což může být i vyšší sociální inteligencí dívek obecně.
Děkuju všem za příspěvky

Adnira
Kecalka 137 příspěvků 05.09.18 23:01
@Melkorka píše:
Zajímalo by mě, jak jsou vaše 4-5 leté děti schopny bavit se normálně o reálných věcech, nebo jak moc si všechno přetvářejí do svých fantazií. Syn, skoro 5letý, má svůj svět plný fiktivních postav, příběhů a skoro o ničem nemluví tak, jak to skutečně je, všechno si hned spojí s tím svým fantazijním světem. Nevidím v tom problém, jen jsem si teď o prázdninách všimla, že jiné děti mluví mnohem víc o tom, co se skutečně děje i když jsme tedy byli v kontaktu s o něco staršími. Jen pro zajímavost jsem se chtěla zeptat, jak to mají vaše děti stejného věku - jestli utíkají do fantazií, nebo jsou víc v realitě.

Mám to doma také tak, akorát si s ním často nevím rady. Syn bude mít koncem listopadu 5 let. Od batolete má neuvěřitelnou (opravdu neuvěřitelnou) fantazii. Od necelých 2 let vypráví příběhy, vymýšlí si kde co a vůbec to neustupuje. Věci kolem sebe používá úplně jinak než by je správně „měl“ používat. Stačí mu 3 dřívka aby v nich měl celý svět. Když byl úplně malinký, nevěděla jsem ani, zda chápe, jak se těm věcem správně říká (ale vždy věděl, když jsem se cíleně ptala). Jenže jeho fantazie jsou tak enormní a tak vysilující, doteď se s ním v realitě dá mluvit jen omezeně. Zapamatuje si většinu toho, co kolem sebe slyší, texty je schopen říkat bezchybně nazpaměť nebo si je potom přetvářet a vymýšlet z nich něco nového. V roce a 3/4 přes 100 básniček (nevymýšlím si, počítala jsem je).
Teď ve 4,5 mluví ve složitých souvětích a dle pediatričky i logopedky používá výrazy příslušející 6+ dítěti (typu „vyseparoval jsem“, „bývali byli byste“, „jémináčku“, „vyzmizíkoval bych to“, používá přirovnání atd.).
Samostatně čte ve složitějších větách texty s velkými a malými písmeny, ví co čte, i když plynulé to ještě není. V některých věcech je takto napřed. Ale abych z něho dostala, co kde přesně viděl, slyšel, jaké to tam bylo… Nemohu se spolehnout, že řekne správně nebo si vymyslí příběh.
Jeho fantazie ale nejsou takové, že by se někdy bál bubáka. To si ani nepamatuji. U něj nikdy tyto strachy (naštěstí) nebyly, i na záchodě se někdy zavírá sám a zhasne si, aby tam seděl ve tmě. Nikdy neměl ani imaginární postavu. Jen prostě často vidí věci jinak, než jsou. Jeho výroky si zapisuji. Třeba tento ze 3 let a 10 měsíců: –
Jedla jsem oplatky, on seděl se mnou u stolu a říká: „Maminko, nejez to… Ty to nevidíš?“ Ptám se co a proč. „Podívej, to je palouk!“ a ukazuje na talíř a na rozházené úlomky oplatku. „Tohle je tráva, a tenhle velký je skála, pozor ať si nevylámeš zuby! A tohle jsou borůvky!“ Sním kousek, ve kterém asi viděl borůvky. „Ne to byly ostružiny, teď jsi snědla celý keř, nepoškrábala ses? Měl trny!“ –
Ale mnohy (hlavně když je unavený) úplně blábolí, naprosté nesmysly, nedá se s ním vydržet. Z toho začne naprosto realisticky poučovat, jak se říká krápníkům které rostou shora, jak těm které rostou zespodu a jak těm, které se spojují. A že se řeka Svratka vlévá do Černého moře ví už dávno.
Sečteno podrženo, nevíme co s ním. Většinou se s ním reálně mluvit nedá. Teď nastoupil do školky a i když nás zatím velmi překvapil, jak to tam zvládá, děsíme se, zda bude schopen s učitelkama „běžně“ komunikovat a zda ho tam udrží v realitě.

Melkorka
Povídálka 19 příspěvků 06.09.18 01:48

Mně to přijde hrozně zajímavé :-) Trošku podobnost vidím, ale můj syn nečte (i když samostatně písmena čte od 2let) a básničky ho nezajímají.
Máte prostě mimořádné dítě, je fajn, že to zvládá ve školce, určitě je nejdůležitější, aby měl vždycky podporu, aby ho nechtěli nějak „zprůměrovat“ to by byla hrozná škoda.
Náš syn sice chodí do úplně obyčejné školky, ale jinakost tam naštěstí respektujou a mají dost pochopení.
Možná bych se na vašem místě tolik neděsila a víc se snažila věřit synovi, že to prostě nějak zvládne, inteligentní je na to dost. Ale chápu to, taky se někdy bojim, jak ho bude přijímat okolí atd.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na... číst dále >

Články z Expres.cz

Herečka Patricie Solaříková končí v seriálu Ulice. A z čeho bude žít?

Stála u zrodu nekonečného seriálu Ulice, ale teď – po dvanácti letech – z něj... číst dále >

Zrušený koncert a konec zpívání? Karel Gott se bojí velkého zklamání

Jak už jsme informovali, zpěvák Karel Gott zrušil svůj velký červnový koncert... číst dále >

Články z Ona Dnes

Kvůli šikaně jsem začala boxovat, říká šampionka Martina Ptáčková

Než se světová šampionka v kickoboxu, Martina Ptáčková (21), naučila rány... číst dále >

Pohádky jsou švindl, říká psychiatr Radkin Honzák

Pohádky a Vánoce k sobě patří jako kapr a šupiny. Radkin Honzák však říká, že... číst dále >