Reklama

Feminismus - co na to česká máma?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Emilie
Generální žvanilka 20518 příspěvků 03.01.11 12:36
Feminismus - co an to česká máma?

K založení této diskuse mne přimněla jedna publikace, kterou jsem nedávno četla. Dávám do kupy z knihovny nějaké knížky, snad se dokopám k závěrečné práci. A tahle byla sice o feminismu, ale spíše jako vedlejší téma. Takže (bych řekla( nekriticky zhodnotila celé hnutí, dá-li se to tak nazvat, a celkem pěkně mi to vysvětitla, co to valstně ten feminismus je.

No, koukala jsem jak puk, protože jsem si myslela, že feministka je žena, která se chce chovat jako chlap, a nebo by byla ještě radši, aby se chlap choval jako ženská. Prostě nulová informavost, spíše informace o tom, jaké dezinformace se zde šíří.

Takže jsem si začala hledat další věci, a musím říct, že se ze mne stává zastánkyně tohoto -ismu. Líbí se mi to. Není to žádné amazonkovství, kdy narození chlapečkové se vyhazují oknem a holčičky se vychovají jako kluci, aby se ubránily - chlapům. (Těm vyhozeným z okna.) Nikoli. Líbí se mi, že žena se má chovat jako žena, myslet jako žena a přát si věci jako žena. Ale je třeba to řádně vysvětlit chlapům, kteří jaksi po dobu minulých dvou tisíce let nabyli dojmu, jaká by žena měla být, a tak si ji přetvařují k obrazu svému. A veškeré sváry a neshody pak pramení z toho, že žena se chová jako žena a chlap je z toho mimo, protože - žena se chová jinak, než by měla a považuje ji za … bytost jaksi pošramoceného charakteru. Muž a žena jsou jiní, ale jsou jiní proto, že se doplňují. Oni mohou spolu být, ale jen tehdy, pokud tohleto pochopí. že ten druhý je jaksi … mimo oblast chápání svého pohlaví :-)))) Ale to jest můj výklad, tak jak jsem to pochopila já, a jak se mi tento -ismus líbí.

Takže - jaké máte informace, znalostí, přání o feminismu vy?

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Gina108
Generální žvanilka 23862 příspěvků 03.01.11 12:51

Jé to je zajímavé téma. Já jsem kdysi o feminismu lovila poznatky, neboť mne to zajímalo a zjistila, že má mnoho myšlenkových proudů. První co na mne tenkrát baflo z netu bylo sdružení jakýchsi amazonek hlásajících, že za ochlupení se netřeba stydět a kdo se holí je vyvrhel :mrgreen: Pak jsem přečetla pár věcí od Evy Hauserové, které se mi ale zdály na dnešní dobu zastaralé, neboť takový machové, co ona tam popisuje už snad vyhynuli :mrgreen: Já sama sebe považuju za feministku, neboť vidím feminismus podobně jako ty. A to jsem momentálně doma, nedělám kariéru a utírám děckám zadek. Prostě beru feminismus jako „boj za rovnoprávnost pohlaví“ nikoli za stírání rozdílů mezi pohlavími. Jenže u mne už to není tak aktuální téma, nemám pocit, že bych byla nějak ve společnosti utlačována coby žena, plat jsem nižší než kolegové neměla a machové se mi vyhýbaj obloukem a tvrdí o mně, že jsem kráva :mrgreen: Nicméně chápu, že pro ostatní to není ještě úplně OK, třeba víc žen do politiky by to chtělo, i když zas mám v tomto štěstí, my máme v obci starostku :potlesk:

j.pampeliska
Závislačka 4051 příspěvků 03.01.11 12:52

… Mimo oblast chapani sveho pohlavi :palec: :potlesk: :palec: :potlesk: :palec: :potlesk:

Jura007
Neúnavná pisatelka 18313 příspěvků 03.01.11 12:54

Emilie, to co popisuješ ty, je umírněná forma feminismu, ten je myslím v pořádku. Snad to tak bylo i původně zamýšleno. No jenomže kolem sebe vidím - když už vůbec - tu radikálnější formu, no a ta se bohužel často nese ruku v ruce s ostrými lokty a pardon, lidskou stupiditou. Takže si většina lidí zapamatuje ten radikálnější feminismus…

A co se chlapského postoje k partnerství týká, za všechny bych citoval svého švagra: „Víš co by chlapi dělali, kdyby ženské vymřely? Zašli by do lesa a ochočili si jiné zvířátko…“ Tož tak.

Emilie
Generální žvanilka 20518 příspěvků 03.01.11 13:01
Jura007 píše:
Emilie, to co popisuješ ty, je umírněná forma feminismu, ten je myslím v pořádku. Snad to tak bylo i původně zamýšleno. No jenomže kolem sebe vidím - když už vůbec - tu radikálnější formu, no a ta se bohužel často nese ruku v ruce s ostrými lokty a pardon, lidskou stupiditou. Takže si většina lidí zapamatuje ten radikálnější feminismus…A co se chlapského postoje k partnerství týká, za všechny bych citoval svého švagra: „Víš co by chlapi dělali, kdyby ženské vymřely? Zašli by do lesa a ochočili si jiné zvířátko…“ Tož tak.

Já jsem bytost nadmíru nekonfliktní až bojácná, takže já bych s ostrejma loktama neuspěla. Ale myslím si, že ten radikalismus je trošku vyumělkovaný právě dezinformacemi. Pochopitelně všude se najde extrém, všude. I tady. Ale - a to umějí média dobře - je prostě až přehnaně zdůrazněna jen špičička ledovce, ne základ. A tiskíckrát opakovaná nepravda se tak stává pravdou …

A s tím zvířátkem, jistě, to je jasný!!! :mrgreen:

Jura007
Neúnavná pisatelka 18313 příspěvků 03.01.11 13:08

Emilie, já jsem nemyslel mediální obraz feminismu, ale spíš jeho chápání lidma na základě každodenních zkušeností. Třeba jsem během svých „cest na venkov“ ( :mrgreen: ) slyšel o eskapádě maminky, která přišla seřvat starostu za úpadek nedávno otevřeného mateřského centra. On tam totiž dohromady nikdo nechodil, maminky se přes léto s dětma dál scházely na pískovišti „pod břízkama“, protože ona maminka jim svým chováním mateřské centrum znechutila. Ona pak před obchodem vztekle vyřvávala, že obecní úřad dělá pro maminy s děckama kulový, že místo mateřského centra měli radši zavřít hospodu…
No comment.
(A tu maminku osobně znám - je o šest let mladší než já.)

Emilie
Generální žvanilka 20518 příspěvků 03.01.11 13:15
Jura007 píše:
Emilie, já jsem nemyslel mediální obraz feminismu, ale spíš jeho chápání lidma na základě každodenních zkušeností. Třeba jsem během svých „cest na venkov“ ( :mrgreen: ) slyšel o eskapádě maminky, která přišla seřvat starostu za úpadek nedávno otevřeného mateřského centra. On tam totiž dohromady nikdo nechodil, maminky se přes léto s dětma dál scházely na pískovišti „pod břízkama“, protože ona maminka jim svým chováním mateřské centrum znechutila. Ona pak před obchodem vztekle vyřvávala, že obecní úřad dělá pro maminy s děckama kulový, že místo mateřského centra měli radši zavřít hospodu…
No comment.
(A tu maminku osobně znám - je o šest let mladší než já.)

A myslíš, že je to tím, že ona dáma vyznává radikální feminismus? Možná že o tom nemá ani páru, jen si prostě sprostě otevírá držku a vylévá zlost, protože jinak je to nešťastná ženská, kterou nikdo nemá rád … :think:

Jura007
Neúnavná pisatelka 18313 příspěvků 03.01.11 13:16

To by ses divila, jak je opečovávaná a obletovaná..... A vypadá to, že z ní roste další „strážkyně vesnické morálky“… I když zrovna ona s jejím divokým mládím není ta pravá na kárání za mravní prohřešky. Ale to už tak bývá…

Jura007
Neúnavná pisatelka 18313 příspěvků 03.01.11 13:20

Tím jsem chtěl říct, že po takovém výstupu si obyčejní lidi většinou řeknou: „Aha, tak to je ten feminismus. Urvat pro maminy co nejvíc ze společného…“

Gina108
Generální žvanilka 23862 příspěvků 03.01.11 13:43
Jura007 píše:
Tím jsem chtěl říct, že po takovém výstupu si obyčejní lidi většinou řeknou: „Aha, tak to je ten feminismus. Urvat pro maminy co nejvíc ze společného…“

Hmmm, tak to je právě ta dezinformovanost. Nebo o sobě ona dáma sama hlásá, že je feministka? Spíš mi přijde, že společnost většinou chápe feminismus jako nadávku a označí tak kdejakou uječenou bábu :nevim:

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 34056 příspěvků 03.01.11 14:08

Ja se za feministku povazuji a vadi mi, ze je to casto chapano jako zeny, co da muzi facku, kdyz jim podrzi dvere.

Emilie
Generální žvanilka 20518 příspěvků 03.01.11 14:16
Pudloslava píše:
Ja se za feministku povazuji a vadi mi, ze je to casto chapano jako zeny, co da muzi facku, kdyz jim podrzi dvere.

Přesně tak. Tak to vnímám taky. To, že je ke mně muž galantní a ty dveře mi podrží, vnímám přesně naopak - že mi tím dává hold mému ženství. To je podstata feminismu. Tedy ne nějaké lichocení a dvoření nebo flirtování, aby to někdo nepochopil jinak - ale prostě galantní a citlivé chování muže k ženě. Naopak, když nějaká ženě těžce nese, když jí muž pokyne na přechodu pro chodce, že může přejít, jako nadřazenost (ona sice má právo, ale je to on, kdo si dovolil dovolit), tak to je pak s prominutím … no … nebudu sprostá. je to ženská, která je velmi, velmi nešťastná a které někdo (asi chlap) velmi, velmi ublížil. Proto se chová tak, jak se chová. Proto kope a mstí se.

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 34056 příspěvků 03.01.11 14:18

Teda jeste k tomu doplnim, ze samy „feministky“ prokazuji hnuti medvedi sluzbu, kdyz za krecovite vyhledavaji jakykoliv naznak sovinismu napr. v reklamach, nebo prosazuji urputne v kazde situaci pouzivani muzskeho i zenskeho roku (ucitele a ucitelky, kdyz jde o osloveni skupiny napriklad…)

Emilie
Generální žvanilka 20518 příspěvků 03.01.11 14:23
Pudloslava píše:
Teda jeste k tomu doplnim, ze samy „feministky“ prokazuji hnuti medvedi sluzbu, kdyz za krecovite vyhledavaji jakykoliv naznak sovinismu napr. v reklamach, nebo prosazuji urputne v kazde situaci pouzivani muzskeho i zenskeho roku (ucitele a ucitelky, kdyz jde o osloveni skupiny napriklad…)

Sakra … a já v titulku oslovuju jen mámy, ne táty … :oops: :oops: :oops: :oops:

Jura007
Neúnavná pisatelka 18313 příspěvků 03.01.11 15:22

Děvčata, máte samozřejmě naprostou pravdu. Ale upozornil bych na jeden zdánlivý detail - myslíte, že je u nás majoritní společnost rozumná a dobře vychovaná? Že rozeznají, kdo je feministka a kdo si jen vybojovává větší životní prostor? I na to jsem chtěl upozornit… S názorama některých lidí prostě nehnete. A s názorama na názory už vůbec ne…

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

„Co je to Řeporyje?“ Venkov s výhodami města, kde se občas střílí. A Novotným

Nejstarší písemná zpráva o Řeporyjích je z roku 1277, kdy je Přemysl Otakar... číst dále >

Byla slepá, spalující a šílená, říká o lásce k ženatému Štaidlovi Zelenková

Od mládí byla rebel a bohém se vším všudy. Zpěvačka Jitka Zelenková (68)... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Jaroslava: Svatba, nebo rozchod. Nedokážu se rozhodnout

V životě by mě nenapadlo, že se dostanu do situace, kdy si nebudu vědět rady... číst dále >

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných... číst dále >