Finanční gramotnost - dá se naučit?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.11.18 17:58
Finanční gramotnost

Holky dovolte mi takovou otázku, odkud si myslíte že se bere u jednotlivců finanční gramotnost? Učí se to ve školách? Zavysí to na inteligenci jednotlivců? Dneska jsem byla na návštěvě u ségry a upřímně jsem trochu v šoku s jejich hospodařením s penězi. Ségra má celkem dobrý příjem, ale většinu peněz dá za předražené bydlení, oblečení, doplňky, výlety. Není schopna pořádně něco ušetřit, já s jejím příjmem bych ušetřila tak 5-10 tisíc měsíčně, ale ona to rozhází za takové povrchní zbytečnosti, ale dejme tomu to není hlavní problém. Její přítel má práci s minimálním platem, splácí úvěr na ojeté luxusní auto, ještě mu zbývá zaplatit 6 místní sumu, kolik přesně se radši nechlubí, k tomu si vzal půjčku na dalsich 100 000kc na opravu auta, nejnovější nejdražší mobil, vánoční dárky apod. Z jeho platu nebude schopný tyhle 2 závazky snad ani platit, nehledě že do domácnosti ségře nic nepřispívá, téměř každý den jedí někde v restauracích, chodí do drahých kaváren atd. Já pořád nemohu pochopit jak někdo může být tak hloupý a takle se úmyslně zadlužovat. Neřeknu kdyby to byl nějaký primitiv, ale ségra má vysokoškolské vzdělání, tak bych čekala trochu soudnosti. Já osobně jsem byla na prášky, když jsem si brala půjčku 50 000 na auto, které jsem potřebovala k dojíždění do práce, kterou mám mimo město a budu nervózní dokud se to komplet nesplatí. Vím že mi do něčí finanční situace nic není a je to každého věc, ale pořád mi vrtá hlavou jak někdo může být tak hloupý, stačila by malá nehoda aby jeden z nich nemohl nějakou dobu pracovat a mají na krku X exekucí. Když tu občas vidím ty diskuze jak má spousta lidí insolvence atd tak si říkám že nejsou jediní a nechápu jak se někdo může do takové situace dobrovolně přivést, protože prostě chtějí všechno nové a nejlepší i když na to zdaleka nemají :think: tak si říkám jestli ty lidi počítají s budoucností, uvažují trochu dopředu? Není to žádná diskuze o otázce života a smrti, ale stejně mi to vrtá hlavou.
Anonym z důvodu rodinné finanční situace.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Kaileee
Kecalka 432 příspěvků 17.11.18 18:02

ty máš teda starosti, sama nejsi moc finančně gramotná když si nenašetříš 50 tisíc na auto a bereš půjčku, víš, kolik přeplatíš?

terien
Echt Kelišová 8428 příspěvků 17.11.18 18:04

Ne, takoví lidé absolutně nepřemýšlí, musí mít všechno co vidí, většinou jsou líní a nezodpovědní. Jelikož se jedná o tvou sestru tak si myslím, že ti do toho něco je, tohle nedopadne dobře a kam myslíš že půjdou pro pomoc :? Je to hrozný, já bych z toho byla úplně v háji. Finanční gramotnost se bohužel ve škole neučí (aspoň ještě nedávno neučila), přitom je to naprosto zásadní věc, určitě důležitější než goniometrické funkce, zavedla bych to povinně.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.11.18 18:07

@Kaileee když sem byla 4 roky doma s dítětem tak se nešetří tak snadno a vím kolik preplatim, taky tu půjčku splatim hned po novem roce az prodáme dům, takže závratné částky to nebudou, má tu půjčku u svoji banky s výhodným úrokem, ale o tom moje otázka nebyla.

terien
Echt Kelišová 8428 příspěvků 17.11.18 18:14
@Kaileee píše:
ty máš teda starosti, sama nejsi moc finančně gramotná když si nenašetříš 50 tisíc na auto a bereš půjčku, víš, kolik přeplatíš?

Ty bys neměla starosti kdyby se jednalo o tvou sestru? Půjčka 50 tis. není určitě likvidační, a někdy se tomu úplně nevyhneš, že má někdo půjčku neznamená, že je finančně negramotný.

klamonožka
Ukecaná baba ;) 1685 příspěvků 17.11.18 18:15

@terien My jsme se to ve škole učili, už na základce, v matematice. :think: Tedy, učili jsme se to počítat - úroky u půjček, nebo naopak u spoření, když jsou měsíční/roční atd. A pak jsme ještě měli předmět „domácnost“, kde jsme sestavovali rozpočet na měsíc a podobné věci. Bylo to v 90. letech a asi záleží i škola od školy.

No, ale když vidím, jak někteří mí spolužáci ze základky teď existují, tak to asi moc stop nezanechalo. :think:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.11.18 18:16

Mamka byla vždycky setrilek a táta zas nějaké velké peníze nenasetril. Mají oddělené ucty a spoří prakticky jen máma. Táta když má třeba 70, tak je potřeba koupit auto, udělá se koupelna… Holt je to hned v trapu .. brácha je soudce, plat 60 cis… Než měl úraz, tak nešetřil a za rok neměl nic naspořeno, od rodičů se stěhoval když ho jmenovali a měl 30 pryč. s platem koncipienta 16 tis si např koupil pásek za tři litry!?! Úraz ho vyřadil na x měsíců a najednou zjistil, že se spořit musí… Já na brigádách od šestnácti, vždycky jsem šetřila a zároveň si užívala, hodně cestuji. Nakonec plat 35 cis a z toho 15 usetrim… Stejná výchova a přesto jsme si z toho každý vzali jiný příklad

terien
Echt Kelišová 8428 příspěvků 17.11.18 18:18
@klamonožka píše:
@terien My jsme se to ve škole učili, už na základce, v matematice. :think: Tedy, učili jsme se to počítat - úroky u půjček, nebo naopak u spoření, když jsou měsíční/roční atd. A pak jsme ještě měli předmět „domácnost“, kde jsme sestavovali rozpočet na měsíc a podobné věci. Bylo to v 90. letech a asi záleží i škola od školy.No, ale když vidím, jak někteří mí spolužáci ze základky teď existují, tak to asi moc stop nezanechalo. :think:

Fakt? Syn to neměl, loni maturoval :zed: no snad to jednou bude povinné. Některé lidi to semele strašně, nechápu jak to ti lidé vůbec dopustí :zed:

bertoldina
Zasloužilá kecalka 998 příspěvků 2 inzeráty 17.11.18 18:19

@terien Už se učí povinně, ovšem ne vždy kvalitně.

terien
Echt Kelišová 8428 příspěvků 17.11.18 18:20
@bertoldina píše:
@terien Už se učí povinně, ovšem ne vždy kvalitně.

To je dobře :palec: jakože se učí :lol:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.11.18 18:22

Mě to právě přide hrozně líto, já pamatuju to je 10-15 let zpátky jak si náš otec bral jednu půjčku za druhou, jeden úvěr lepil dalším až měl dluhy v řádech statisíců a musel se prodat byt, aby se to splatilo. Obě jsme v tom se ségrou vyrůstali a ona je teď na stejné cestě k něčemu podobnému, tak bych řekla že se aspoň poučí z chyb rodičů, ale očividně je ta marnotratnost silnější než zdravý rozum :nevim:

Alušáček
Závislačka 3241 příspěvků 17.11.18 18:25

Kde se bere finanční gramotnost? Řekla bych, že v rodině, výchovou i když v reálu vím, že to tak úplně není. Například můj manžel je velice schopný, chytrý, pracovitý, vydělá dost peněz, ale nebýt mě nenasetri nic.. Prostě taková povaha, koupi co se mu líbí, nají se v restauraci když na to má, s dcerou zajde kdykoli do hračkářství.. Mě taky rád potěší darkem, výlety, dovelene, porad by si užíval :lol: Naštěstí je poslušnej a část příjmu posílá mě a já setrim :D Jeho rodiče byly a jsou velmi rozumní a s penezmi pečlivě hospodaří,ale jaksi to na něj vliv nemělo..

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.11.18 18:25

@bertoldina : přesně, já to dle osnov učím v občanské nauce v 6. třídě. problém, že tento předmět učím neaprobovaně a ve svém věku /25/ o tom ještě moc nevím, nemám praxi, do nedávna sem žila z kapesného rodičů… takže bych byla radši, kdyby to učil někdo zkušenější, ale bohužel, občanka není stěžejní předmět, takže to nikoho nezajímá. v matice se počítají úroky, ale do praxe jim asi nic neřeknou :nevim:

bertoldina
Zasloužilá kecalka 998 příspěvků 2 inzeráty 17.11.18 18:26
@terien píše:
To je dobře :palec: jakože se učí :lol:

To určitě, jen je to někdy sisifovský úkol, rodinné vzorce jsou často silnější.

TMana
Ukecaná baba ;) 1137 příspěvků 17.11.18 18:27

A v čem je problém? Vždyť takových lidí je většina.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Uma se fotí uprostřed pařížských masakrů: Jaký to má smysl? ptají se lidé

Horší období si nemohla vybrat! Hollywoodská diva Uma Thurman se fotí... číst dále >

Udata Soukup brání svou paní: Jdi do pr*ele, vzkázal „zlořádovi“ Novotnému

Středověk je sice dávno za námi, na událostech uplynulých dní se jasně... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Miloše: Exmanželka žárlí na mou přítelkyni, chce se vrátit

Ženil jsem se z lásky a věřil, že na celý život. A pár let to tak i vypadalo.... číst dále >

Pět chyb, kterými si přiděláváme zbytečné vrásky

Nejsme kouzelníci, abychom zastavili čas. A tak se vrásky dříve či později... číst dále >