Finanční poradce - rodinný rozpočet

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.18 17:17
Finanční poradce - rodinný rozpočet

Ráda bych se zeptala na zkušenosti popř. informaci, zda vůbec někdo takový existuje… Mám představu finančního poradce, který dokáže analyzovat a následně optimalizovat rodinný rozpočet. Nemám na mysli ty, co poradí s hypotékou, pojistkou (změní ji většinou i ve svůj prospěch), hledají volné finanční prostředky pro investování apod. Ale někoho, kdo opravdu pomůže s celkovým rozpočtem. Děkuji

Reakce:
TMana
Ukecaná baba ;) 1146 příspěvků 17.10.18 17:48

Jakože nevíte, co kupujete?

Ivan PPZ
Kelišová 5811 příspěvků 17.10.18 17:48

Kromě jiného- pokud rodina nespoří/ neinvestuje, tak hledání volných prostředků a vytváření rezervy/ zajištění je legitimní náplní práce toho poradce. Finanční poradenství spočívá v tom, že vám někdo udělá pořádek ve finančních a podobných produktech. Myslíte, že poradce šetří tím, že vám zakáže cigarety a koupi kabelek?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.18 18:14
@Ivan PPZ píše:
Kromě jiného- pokud rodina nespoří/ neinvestuje, tak hledání volných prostředků a vytváření rezervy/ zajištění je legitimní náplní práce toho poradce. Finanční poradenství spočívá v tom, že vám někdo udělá pořádek ve finančních a podobných produktech. Myslíte, že poradce šetří tím, že vám zakáže cigarety a koupi kabelek?

právě proto se ptám, zda někdo takový existuje… já mám zatím zkušenost, že každý jen chce vše přepojišťovat a uzavírat nějaké investiční produkty

TMana
Ukecaná baba ;) 1146 příspěvků 17.10.18 19:55

Na běžný chod domácnosti? To jako vážně? To by měl svéprávný člověk zvládnout sám.

Ivan PPZ
Kelišová 5811 příspěvků 17.10.18 20:37
@Anonymní píše:
právě proto se ptám, zda někdo takový existuje… já mám zatím zkušenost, že každý jen chce vše přepojišťovat a uzavírat nějaké investiční produkty

Poradce v principu může fungovat ve 2 režimech:

  • nezávislý poradce
  • závislý poradce
    • ne až tak závislý
    • o mnoho více závislý


Zásadní rozdíl je ve způsobu odměňování. Nezávislý poradce je placen klientem za vytvoření nějakého „plánu“, kde klient získá informace o tom co má/ nemá, co s tím může/ měl by udělat… za to zaplatí předem domluvenou částku. Poradce s klientem neuzavírá pojistné/ investiční… smlouvy.
Závislý poradce (ten méně závislý) je placen provizně za uzavřené produkty. Platí ho tedy pojišťovny, banky, investiční společnosti… Může uzavírat smlouvy pro více pojišťoven/ bank/… nebo i pro téměř všechny.
Závislý poradce může uzavírat smlouvy pouze od společnosti, pro kterou pracuje (nebo v rámci finanční skupiny). Takže nabídne řešení jen od 1 pojišťovny např. Ve velké většině případů je placen také provizně, nebo to tvoří podstatnou část jeho příjmu.
Všichni tito poradci by ale v principu měli (a mohou) odvést velmi podobnou práci ve prospěch klienta. Ten hodně závislý poradce to má ovšem složité, protože třeba zrovna ten jeden pojistný produkt, který on smí sjednávat, nemusí být pro klienta vhodný.
Po praktické stránce může dobrou/ špatnou práci odvést kterýkoli poradce, bez ohledu na svoji (ne)závislost. Že chce poradce (závislý, protože s jiným se málokdy potkáte) uzavírat nějaké smlouvy/ měnit jiné je celkem logické. Ale musí pro to být důvod. Pokud poradce zjistí, že třeba nemáte žádný pojistný produkt pro riziko, které připadá do úvahy, tak toto zahrne do navrhovaného řešení. A je trochu jedno, jestli půjde o pojištění domácnosti, člověka, nebo něčeho jiného. Stejně tak, pokud se třeba domluvíte, že v důchodu chcete mít k dispozici ještě jiný příjem, než starobní důchod, ale aktuálně pro to nevytváříte rezervy (nespoříte/ neinvestujete), tak vám navrhne, jak by se toto dalo řešit. Že při tom potřebuje poměrně hodně informací od klienta je běžné a prakticky i nutné. Pokud třeba zjistíte, že potřebujete měsíčně odkládat 3.500,– Kč, ale daří se vám ušetřit jen 358,–, pak bude hledat, kde se dá ušetřit. Takže opravdu může nastat situace, kdy třeba doporučí zrušit starou pojistnou smlouvu, protože se stává, že něco platíte a prakticky nemáte šanci, aby vám to k něčemu bylo. Nebo platíte hodně za telefon a poradce vám dokáže zprostředkovat smlouvu třeba o 40% levnější. A je klidně možné, že navrhne i jiná opatření, protože finanční gramotnost v ČR není dobrá (aniž by to mělo znít nějak povýšeně) a klienti si často ani neuvědomují, jak snadno jim někde utíkají peníze.

cocomoon
Kecalka 260 příspěvků 24.10.18 20:37

Nejsem poradce, ale rodinné finance si držím celkem na uzdě a myslím že šetřím i na věcech, které jiný lidé neřeší. Ono je to 500 za rok tam, 500 na dalším místě a postupně se to nasčítá.
Nicméně nemyslím, že je na to potřeba nějaký poradce. To co zvládne on, tak zvládnete taky.
Můžete ještě použít nějakého pomocníka. Třeba si pečlivě psát útratu na eucty.cz nebo někam na podobné místo.
Rozumným zvolením kategorií si pak uděláte během pár měsíců docela dobrý přehled, kudy tečou peníze.
Stejně vám žádný solidní finanční poradce neporadí, pokud mu nedáte řádné vstupní data.

Když tady občas čtu příběhy, jak lidi nevychází s penězma, tak bych se někdy docela rád podíval na jejich účetnictví. Protože vyjít se dá fakt s málem, jen člověk musí chtít.

Ivan PPZ
Kelišová 5811 příspěvků 25.10.18 19:50

@swa Každý chce/ měl by dostat za svoji práci nějaké peníze. Vaše 2. věta je poněkud dehonestující. Zprostředkovat klientovi hypotéku je rozhodně řádnou náplní práce finančního poradce. Stejně tak investice, pojištění, bankovní účet… A pokud má takový poradce nového klienta, tak opravdu těžko někdo předpokládá, že klientovi řekne „máte to všechno skvěle vyřešené, není tu pro mě žádná práce“. Že by náplní práce finančního poradce bylo získávat klientovi peníze odstraněním kouření snad nikdo vážně nemyslí.
Na druhou stranu- kde je nějaká záruka, že ten „opravdu nezávislý“ poradce odvádí svoji práci dobře? Nicméně cena za tuto práci rozhodně nemá důvod být srovnatelná s výší provizí „závislých poradců“. Ta cena může být klidně na 30% „závislé provize“ a klidně může být i na 400% …

onnline
Povídálka 14 příspěvků 22.11.18 18:37

Jednoduché a účinné.My si vždy minimálne 1× za mesiac sadneme, vezmeme papier a tužku.Na papier si napíšeme do jedného stĺpca príjmy a do druhého výdaje.Výdaje iba základné t.j. mandatórne (splátka hypo, benzín, elektrika, jedlo atď.) žiadne kafíčka, výlety a pod. ale len základ tak, aby rodina prežila.Dole sa to spočíta a urobí konečný súčet.Napr príjmy 45 000kč, výdaje 18000kč to znamená že máme na tento mesiac volných 27 000kč.tých 27 000kč je to čo sa može „prekávičkovať“ a „prevýletit“ ale máme vždy podmienku že sa snažíme čo najviac ušetriť a nemíňat volné peniaze na hlúposti.Takže vám stačí obyč.papier a urobiť si rozpočet mnou popísaným sposobom.Predpokladal som že takto základnú a jednoduchú vec dospelý človek robí každý mesiac a nemusí na to hľadať nejakého „poradcu“.Na záver vám dám dobrú radu.Vždy sa snažte pri rozpočte počítať s nejakou sumou ktorú dáte bokom na sporenie, aj za cenu toho že by ste si mali odtrhúť od úst.Ja v tom prípade čo som popísal vyššie by som hneď poslal na sporiaci účet napr.15 000kč, tých 12 000by by bolo na ROZUMNÚ útratu a pár dní pred výplatou by som to čo zostalo s tých 12 000kč poslal zase na sporiaci účet.Bez kávičiek, hračiek pre malého a podobných nedoležitých vecí sa ten mesiac dá prežiť a keď vám príde neočakávaný výdaj máte kam siahnuť (sporenie) a nemusíte sa nikomu doprošovat :) snáď pomohlo, jednoduchšie a efektívnejšie ten rodinný rozpočet snáď ani plánovať nejde.

Hrabě Dooku
Kecalka 229 příspěvků 22.11.18 20:11
@Anonymní píše: zda vůbec někdo takový existuje… Mám představu finančního poradce, který dokáže analyzovat a následně optimalizovat rodinný rozpočet.

to by mě taky zajímalo - tihle nezávislí rozdavači štěstí ještě fakt existujou a chodí po domácnostech nabízet optimalizaci :jazyk:? ( nemyslím produkty, ale čistě nějaký plán optimalizace pro danou rodinu ).
A znáte třeba aspoň z doslechu nějakou rodinu dobroserů, která poradci vysolila třeba 5 litrů za plán optimalizace rodinných financí :) :mrgreen: 8o :P?

Do-not-touch
Závislačka 4060 příspěvků 22.11.18 20:48
@onnline píše:
Jednoduché a účinné.My si vždy minimálne 1× za mesiac sadneme, vezmeme papier a tužku.Na papier si napíšeme do jedného stĺpca príjmy a do druhého výdaje.Výdaje iba základné t.j. mandatórne (splátka hypo, benzín, elektrika, jedlo atď.) žiadne kafíčka, výlety a pod. ale len základ tak, aby rodina prežila.Dole sa to spočíta a urobí konečný súčet.Napr príjmy 45 000kč, výdaje 18000kč to znamená že máme na tento mesiac volných 27 000kč.tých 27 000kč je to čo sa može „prekávičkovať“ a „prevýletit“ ale máme vždy podmienku že sa snažíme čo najviac ušetriť a nemíňat volné peniaze na hlúposti.Takže vám stačí obyč.papier a urobiť si rozpočet mnou popísaným sposobom.Predpokladal som že takto základnú a jednoduchú vec dospelý človek robí každý mesiac a nemusí na to hľadať nejakého „poradcu“.Na záver vám dám dobrú radu.Vždy sa snažte pri rozpočte počítať s nejakou sumou ktorú dáte bokom na sporenie, aj za cenu toho že by ste si mali odtrhúť od úst.Ja v tom prípade čo som popísal vyššie by som hneď poslal na sporiaci účet napr.15 000kč, tých 12 000by by bolo na ROZUMNÚ útratu a pár dní pred výplatou by som to čo zostalo s tých 12 000kč poslal zase na sporiaci účet.Bez kávičiek, hračiek pre malého a podobných nedoležitých vecí sa ten mesiac dá prežiť a keď vám príde neočakávaný výdaj máte kam siahnuť (sporenie) a nemusíte sa nikomu doprošovat :) snáď pomohlo, jednoduchšie a efektívnejšie ten rodinný rozpočet snáď ani plánovať nejde.

vypadá to strašně jednoduše, ale jak dětí rostou, mění se výdaje tak, že je to leckdy dopředu velmi těžko odhadnutelne. Když mi nastoupilo dítě na střední školu, vůbec jsem netušila, kolik dáme za školní rok do nezbytnych plateb kolem skoly, prostě jsem si to neuměla představit, co vše se musí platit. Domácí účetnictvi mi to poradne zkomplikovalo.

Váš příspěvek
Reklama