Finanční sešup na rodičáku

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
18.1.22 16:18

Finanční sešup na rodičáku

Milé dámy,
potřebuji trochu nadhledu ke své situaci. Nejde o nic kritického.
Pracuji v IT a mám smlouvu na dobu neurčitou. Kariéru jsem budovala 8 let a začínala jsem od pomyslné píky jako každý druhý. Máme nyní 5 let od svatby a miminko si přál hlavně manžel - já se dětí celoživotně stranila a nikdy mi moc nedocházelo, proč ženy kolem mimin tak nadělají. Dlouho jsem si myslela, že já svoje nikdy mít ani nebudu. Když jsme se tedy po dohodě s manželem přestali při sexu chránit, tak trošku jsem si říkala (doufala?), že moje velice nepravidelná menstruace dost možná nějakému otěhotnění bude úspěšně bránit. Nějaké počítání ovulace, testování či co a všechny ty věci, co snažilky dělají - to šlo naprosto mimo mě. Nicméně to se zas jednou ten nade mnou pobavil, když jsem po 2 měsících mlátila manžela po hlavě šesti pozitivními těhotenskými testy. Ano, vím, jak to zní. Stabilní zralá osobnost… to jsem já nikdy nebyla.

Nicméně stalo se, těhotenství i porod OK, na mateřskou jsem z plezíru šla co nejdříve to šlo a od 1.1.2022 jsem na rodičovském příspěvku. První mi má přijít tedy v únoru. Teď už to jádro pudla: Léta jsem se o sebe starala sama, začátky byly těžké s mizerným platem, sama a nová ve velkém městě, svůj podnájem jsem si mohla dovolit až později… prostě cesta k úspěchu byla dlouhá a trnitá. Na mateřskou jsem odcházela s velmi nadstandardním platem (na Českou republiku), samotná mateřská byla zastropovaná ze zákona na nějakou maximální možnou částku, ale nyní spadnu na rodičák 10,000,– Kč. Manžel nedávno převzal veškeré velké společné výdaje (vychází mu to tak-tak, ale to jsme spočítali již před miminkem, že to bude OK) a dohodli jsme se, že z mého rodičáku si zaplatím jen svoje pravidelné finanční záležitosti (mobil, důchodové spoření, kosmetiku a tak) a třeba nějaké drobnosti pro dítě.

Jak jste to ženy přežily? Tento finanční sešup? Byla jsem zvyklá si pořizovat cokoliv, co jsem chtěla - jsem v tomto velký hedonista. Nyní utahuji šrouby a jen si říkám, jak dlouho toto finanční období sucha přežiju… Na závěr podotknu, že manžel je hodný velkorysý chlap, na rozdíl ode mě žije spíše asketicky, neutrácí za Apple blbosti, neobjednává každý měsíc tři objednávky z westwingu „abychom to doma měli hezký“. Říkat si, jak je tato situace dočasná, nepomáhá. Návrat do práce plánuji, až bude dcerka starší (je jí 7 měsíců) - dosti nečekaně si užívám péči o miminko i péči o nový dům, takže si nově nalezený rytmus nechci kazit nějakým paskvilním zkráceným úvazkem.

Děkuji za vaše myšlenky k danému tématu. Pokud k němu nemáte co smysluplného říci, prosím nekomentujte.
Anonym prosím ponechat - osobní a finanční údaje rodiny.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1966
18.1.22 16:25

No je to na ho-vno. Co si budeme namlouvat. Ale já si dítě strašně moc přála, takže to beru úplně normálně. Za prachy bych neměnila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25424
18.1.22 16:30

Normálně, jsme žili z ruky do huby. Jsi rozmazlená.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12791
18.1.22 16:33

Normálně jsme věděli do čeho jdeme a dopředu jsme se domluvili jak to s pěnězma bude. Ale to se bavíme o podpruměrných platech. Věřím, že pokud má někdo velmi nadprůměrný plat a je zvyklý si dopřávat a utrácet, tak to pro něj musí být velký šok. Ale vždycky má tu možnost jít dřív do práce, částečný úvazek apod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.1.22 16:33
@Anonymní píše:
Milé dámy,
Pracuji v IT a mám smlouvu na dobu neurčitou. Kariéru jsem budovala 8 let a začínala jsem od pomyslné píky jako každý druhý. Máme nyní 5 let od svatby a miminko si přál hlavně manžel - já se dětí celoživotně stranila a nikdy mi moc nedocházelo, proč ženy kolem mimin tak nadělají. Dlouho jsem si myslela, že já svoje nikdy mít ani nebudu. Když jsme se tedy po dohodě s manželem přestali při sexu chránit, tak trošku jsem si říkala (doufala?), že moje velice nepravidelná menstruace dost možná nějakému otěhotnění bude úspěšně bránit. Nějaké počítání ovulace, testování či co a všechny ty věci, co snažilky dělají - to šlo naprosto mimo mě. Nicméně to se zas jednou ten nade mnou pobavil, když jsem po 2 měsících mlátila manžela po hlavě šesti pozitivními těhotenskými testy. Ano, vím, jak to zní. Stabilní zralá osobnost… to jsem já nikdy nebyla.

Nicméně stalo se, těhotenství i porod OK, na mateřskou jsem z plezíru šla co nejdříve to šlo a od 1.1.2022 jsem na rodičovském příspěvku. První mi má přijít tedy v únoru. Teď už to jádro pudla: Léta jsem se o sebe starala sama, začátky byly těžké s mizerným platem, sama a nová ve velkém městě, svůj podnájem jsem si mohla dovolit až později… prostě cesta k úspěchu byla dlouhá a trnitá. Na mateřskou jsem odcházela s velmi nadstandardním platem (na Českou republiku), samotná mateřská byla zastropovaná ze zákona na nějakou maximální možnou částku, ale nyní spadnu na rodičák 10,000,– Kč. Manžel nedávno převzal veškeré velké společné výdaje (vychází mu to tak-tak, ale to jsme spočítali již před miminkem, že to bude OK) a dohodli jsme se, že z mého rodičáku si zaplatím jen svoje pravidelné finanční záležitosti (mobil, důchodové spoření, kosmetiku a tak) a třeba nějaké drobnosti pro dítě.

Jak jste to ženy přežily? Tento finanční sešup? Byla jsem zvyklá si pořizovat cokoliv, co jsem chtěla - jsem v tomto velký hedonista. Nyní utahuji šrouby a jen si říkám, jak dlouho toto finanční období sucha přežiju… Na závěr podotknu, že manžel je hodný velkorysý chlap, na rozdíl ode mě žije spíše asketicky, neutrácí za Apple blbosti, neobjednává každý měsíc tři objednávky z westwingu „abychom to doma měli hezký“. Říkat si, jak je tato situace dočasná, nepomáhá. Návrat do práce plánuji, až bude dcerka starší (je jí 7 měsíců) - dosti nečekaně si užívám péči o miminko i péči o nový dům, takže si nově nalezený rytmus nechci kazit nějakým paskvilním zkráceným úvazkem.

Děkuji za vaše myšlenky k danému tématu. Pokud k němu nemáte co smysluplného říci, prosím nekomentujte.

Proc máš tak nízký rodicak, kdyz se chceš pak vrátit do práce? Ja i vzhledem k inflaci chci vybrat rodicak behem 1 roku. Jako je to blbych 8 tisic ročně co získám na sporaku, ale lepší nez to nechat UP.

• Citovat
  • Nahlásit
1296
18.1.22 16:36

Pracuju i pri materske, na pocitaci i externe… myslim ze IT by se dalo uplne v pohode tez pracovat z domova… pokud ale nechces pracovat a jen si uzivat materstvi jak pises, tak si hold na maly prijem budes muset zvyknout… neco za neco, no :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4168
18.1.22 16:38

Me úplně při čtení zatrnulo, ze budes ted trpět odporem k dítěti nebo tak. K těm penězům - vypadá to, ze máš hezky život a sice se teď musíš trochu omezit, ale ve výsledku to za to stojí. Jde jen o nakupovaci návyky, zkus si proste vytvořit jine

Příspěvek upraven 18.01.22 v 16:39

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18.1.22 16:39
@Anonymní píše:
Proc máš tak nízký rodicak, kdyz se chceš pak vrátit do práce? Ja i vzhledem k inflaci chci vybrat rodicak behem 1 roku. Jako je to blbych 8 tisic ročně co získám na sporaku, ale lepší nez to nechat UP.

To je dobrá otázka. Říkali jsme si s manželem, když jsme se bavili o výši/délce rodičáku, že to nastavíme na začátku na 3 roky - kdyby miminko vyžadovalo speciální péči, kdybych na tom zdravotně nebyla dobře já, apod. Vše je zatím ok, takže můžu si ho navýšit třeba za pár měsíců, ale ruku na srdce - to bude vyšší max o pár tisícovek. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3406
18.1.22 16:39

Já jsem to řešila zkráceným úvazkem. Zrovna v IT si myslím, že by to šlo úplně v pohodě. Pokud se ti od mimina nechce (což je taky ok a chápu), tak se jedině smířit s danou situací. Málokdy můžeme mít všechno, většinou je to o kompromisu anebo buď/anebo :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36657
18.1.22 16:43
@Anonymní píše:
Milé dámy,

Měla jsem to podobně jako ty.
Dítě jsem nechtěla, ale pak nějak přišla taková situace, dlouhodobý vztah.
Manžel to chtěl zkusit…bum ho, první měsíc. :lol:

U nás platil taky všechno manžel, já měla rodičák pro sebe a dítě, ale taky zvyklá si dopřát, užít. Prostě jsem se musela omezit, co naděláš. :nevim:

Okolo dvou let dítěte jsem začala zase částečně pracovat.

Ale jedno dítě mi stačí. Z mnoha důvodů. A to, že je mi závislost na manželovi nepříjemná, je jeden z nich. Byť je to správný chlap a nikdy to nijak nedával najevo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17404
18.1.22 16:45

Ja Ti nevim - mela jsi nadstandardni plat - nemas zadnou rezervu :think:? Ja mela kdysi nasetreno pred RD okolo 300.000. Takze jsem nepocitovala vubec nic. To az pri tretim diteti se ucet hodne uprazdnil.

Jinak to ber jako dobrou zivotni lekci setreni, bez veci prezijes, k diteti sis cestu nasla, bydlet kde mas - je to opravdu jen docasna situace.

A jak pise @llida, je to neco za neco. Ja taky vzala pohodovejsi praci za mensi peniz. Stale pro me je priorita cas s detmi, i kdyz se to pomaloucku zase preklapi, jak rostou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.1.22 16:45
@Kočka nedomácí píše:
To je dobrá otázka. Říkali jsme si s manželem, když jsme se bavili o výši/délce rodičáku, že to nastavíme na začátku na 3 roky - kdyby miminko vyžadovalo speciální péči, kdybych na tom zdravotně nebyla dobře já, apod. Vše je zatím ok, takže můžu si ho navýšit třeba za pár měsíců, ale ruku na srdce - to bude vyšší max o pár tisícovek. :mrgreen:

Tak rodičovskou dovolenou si dej na 3 roky, penize můžeš vybrat dříve, pokud nejsi finančně negramotna a co dostaneš tak utratis, coz mi neprijdes.

• Citovat
  • Nahlásit
4066
18.1.22 16:47

Ziju normalne, vypadek prijmu jsem nepocitila. Ale ja pracovala za lehce nadprumerny plat, dost jsem si nasporila, a pak jsem odesla na vesnici za svym muzem. Plat podprumerny, ale dum bez hypo, nizke poplatky, muz ma vlastni, taky dost vysoky uspory, pekny plat. Nejsem zvykla rozhazovat, ale obcas se taky rozmazluju, ne ze ne :D Kdyz potrebuju nebo chci, mam kde brat.
Spoustu penez usetrim i tim, ze mam zahradu plnou zeleniny a na dvore zvirata, navic me to i bavi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14612
18.1.22 16:47

Myslím, že si zvykneš ;) A co se týká práce - v IT si myslím, že práci najdeš vždy - jen né vždy je to kompatibilní s malým dítětem.. To víš, oni si to někdy lidi představují jak „Hurvínek válku“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.1.22 16:48

Kdyz jsi měla nadprůměrný prijem, tak sis snad i neco nasetrila, ne? Ja tedy pred MD pracovala 7 let, plat prumer, spis podprůměr :lol: ale umim setrit a dost jsme s manželem nasetrili. Na MD jsem byla z puvodnich 2 let 4 roky ( nemoc ditete, nemoc v rodině, covid). A dalo se, posledni rok jsem zila z uspor, rodicak posledni rok byl 4 tis 8o ). Ale nejsem rozmazlena, ze bych mela 10 tis pro sebe na kosmetiku, mobil a nehty :dance:

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat