Finanční situace domácnosti

1219
7.1.20 08:12

Financni situace domacnosti

Vcera jsem cetla diskuzi pod clankem o tvorbe financnich rezerv a zjistila jsem, ze mam v tomto ohledu asi dost zkresleny pohled, proto by me zajimaly vase osobni zkusennosti, klidne anonymni. Pry je pro tretinu ceskych domacnosti problemem neocekavany vydaj ve vysi 10tis., coz mi prijde jako strasne vysoke procento, navic se zde velmi vysoke procento diskutujicich vyjadrovalo, ze nemaji z ceho nasetrit, protoze jedou vpodstate od vyplaty k vyplate. Ve sve socialni bubline to asi nedokazu dost dobre posoudit, ale opravdu je situace takova?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

1366
7.1.20 08:23

Ano znám takových spousty. Pokud muž pracuje u nás je běžný plat střední třídy cca 20tis čistého k tomu dvě děti a žena na rodičáku… Bydlení spolkne většinu příjmů.. Např u nás 2+1 se zalohami cca 13tis… Je to peklo. Problém jsou vysoké náklady na bydlení a nízké mzdy. Sice se každý ohání jaká je průměrná mzda ale tu má fakt málokdo. Pak je jisté že když se narodí dítě živ. Úroveň značně klesne… Rapidně

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1253
7.1.20 08:25

@Ernais pracuji ve skolstvi a v lokalite, kde pusobim, to tak je. Nektere deti nechodi na obedy, nemaji na vetsi prezuvky, chodi ve spinavem a roztrhanem obleceni… I v rodine mame takoveho cloveka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.1.20 08:25

Tak u nás a v „naší sociální bublině“ by 10ti tisícový výdaj zamrzel, ale nikomu by nezpůsobil problém. To že si lidé netvoří rezervy ale naopak potvrzuji - a to i vysoce nadprůměrně příjmoví. Prostě všechny peníze utratí za spotřebu. Ale jediné co by způsobil nečekaný 10ti tisícový výdaj (oprava auta, pračka, kotel,…) by bylo že by se nekoupila nějaká jiná vytoužená cetka.

• Nahlásit
  • Citovat
879
7.1.20 08:26

@Ernais diskuzi jsem nečetla, ale ano, věřila bych tomu. Když jsem žila sama, tak jsem vycházela z podprůměrného platu (a to mám VŠ vzdělání a dál jsem se vzdělávala - jen prostě blbý kraj a blbý obor). A myslím, že jsem se chovala celkem finančně gramotně, tzn. žádné dluhy (jen hypotéka, tehdy opravdu výhodnější než nájem), žádné velké dovolené, neměla jsem auto…no když si z výplaty odkládáš řádově stovky, tak těch 10 000 prostě šetříš rok :nevim:. Uznávám, že ve 2 je to jednodušší, ale jsem ráda, že jsem si tím prošla a nemám klapky na očích.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
549

K cemu ti ta informace je? scitani lidu a jejich socialni zabezpeceni? Nereknu i kdybych chtela, houby ti je po tom

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Prostě nemůžeš usuzovat z toho, co vidíš kolem sebe, ať už na výsledky voleb, celkový pohled na svět a ani na toto - to je prostě známá pravda, že žijeme v sociálních bublinách (a případná aktivita na sociálních sítích tyto bubliny nerozptyluje, ale naopak umocňuje, už z podstaty, jak třeba FB funguje).

Existují statistiky, kolik procent Čechů je zadlužených, kolik lidí má exekuce a podobně. Myslím, že třeba tato čísla:
https://www.czso.cz/…i-kf03f95ff5
budou mít určitě vyšší výpovědní hodnotu, než průzkum na e-miminu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7.1.20 08:27

Já mám naopak pocit, že na emiminu je většina bohatých lidí, kde muži pod 50 a ženy pod 30 čistého nevstávají z postele :lol:. My něco málo bokem máme, ale rozhodně to není ve výši doporučovaných 3 měsíčních platů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13894
7.1.20 08:27

Taky znám spoustu takových rodin a bohužel i jedinců. Jako když je ženská na rodicaku a chlap nebere desítky tisíc, tak to pochopím, ta rodina se musí na čas uskromnit. Ale že tak žijí i mladí svobodní lidé už moc nechápu, kdy jindy si udělat nějaké rezervy, než před založením rodiny? :nevim: nicméně ono není nejhorší, že by člověk žil od výplaty k výplatě, horší je, že spousta těch lidí je k tomu ještě zadlužená.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1366
7.1.20 08:29
@Anonymní píše:
Tak u nás a v „naší sociální bublině“ by 10ti tisícový výdaj zamrzel, ale nikomu by nezpůsobil problém. To že si lidé netvoří rezervy ale naopak potvrzuji - a to i vysoce nadprůměrně příjmoví. Prostě všechny peníze utratí za spotřebu. Ale jediné co by způsobil nečekaný 10ti tisícový výdaj (oprava auta, pračka, kotel,…) by bylo že by se nekoupila nějaká jiná vytoužená cetka.

Ano to mohu taky potvrdit že ti co mají nižší příjmy pokud to jde tak se snaží něco ušetřit ti co mají příjmy žijí tady a teď a užívají dokud mají. Tzn s vyšším příjmem se zvyšuje živ. Standart a ti pak ne ušetří nic a na zadní kolečka nemyslí. Pak jsou tady také ti kde děti nemají ani na obědy ve škole, na zimní boty atd…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.1.20 08:31

Ano, já to bohužel sleduju ve svém okolí. Ale dost často si za to lidé mohou sami. Uvedu příklad, kluk 25 let. Žije se spolubydlícím, tudíž nájem a výdaje za bydlení na půl, práci má. Ve svém věku zadlužený až po uši, kvůli autu, televizi a podobným hovadinám. Ano, žije od výplaty k výplatě a pokazil si život na hooodně dlouhou dobu. Výdaj 10 000 by pro něj byl v momentální situaci průšvih. Příklad druhý má sestra. Byt 1+1, dvě děti, přítel, dvě kočky. Zadlužená.. nikdy nic nenašetří, protože nový mobil za x tisíc je jí přednější než finanční jistota. Příklad třetí, rodina s jedním dítětem, situace zoufalá, v jejich oblasti jsou bohužel pouze mizerně placené práce, takže žijí hodně skromě. Situaci by vyřešilo stěhování což odmítají kvůli tomu, že vlastní byt a přijde jim nelogické ho opustit a tak se v tom plácají pořád dokola. Samozřejmě třeba maminky samoživitelky jsou úplně jiný případ, tam tomu člověk porozumí, ale ve spoustě případech si za to lidi můžou čistě sami.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
7.1.20 08:35

Mám našetřeno dopředu na 14 měsíců, abych pokryla nutné výdaje a přežila. A ano, znám spoustu takových, kteří žijí od výplaty k výplatě a nejhorší je, že je bez cíga neuvidíš.
Většina nemyslí na zadní kolečka a spousta z nich má 3 dny před výplatou už půjčku :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
7.1.20 08:36
@Ufinka87 píše:
Ano to mohu taky potvrdit že ti co mají nižší příjmy pokud to jde tak se snaží něco ušetřit ti co mají příjmy žijí tady a teď a užívají dokud mají. Tzn s vyšším příjmem se zvyšuje živ. Standart a ti pak ne ušetří nic a na zadní kolečka nemyslí. Pak jsou tady také ti kde děti nemají ani na obědy ve škole, na zimní boty atd…

Ale vždyť to nemusí být vůbec pravda, já naopak zase znám plno lidí co mají malé příjmy a hrají si na hogo fogo, kupují zbytečně drahé mobily a značkové hadry. My máme třeba poměrně vysoký rozpočet a přesto poměrně hodně peněz ušetříme. Jde o to, jak to má kdo nastavené, často ti co mají vyšší příjmy, tak si na nic nehrají a bývají skromní. To máš napříč všemi soc. vrstvami není to výsadou jen bohatých nebo jen chudých.

• Nahlásit
  • Citovat
1219
7.1.20 08:36
@Kriss Tina píše:
Taky znám spoustu takových rodin a bohužel i jedinců. Jako když je ženská na rodicaku a chlap nebere desítky tisíc, tak to pochopím, ta rodina se musí na čas uskromnit. Ale že tak žijí i mladí svobodní lidé už moc nechápu, kdy jindy si udělat nějaké rezervy, než před založením rodiny? :nevim: nicméně ono není nejhorší, že by člověk žil od výplaty k výplatě, horší je, že spousta těch lidí je k tomu ještě zadlužená.

To me prekvapuje taky. Kamaradka mi ted vykladala o svem pribuznem, chlap 30 let, prumerny prijem, bez rodiny bez partnerky, nutne naklady na zivot nizke a v soucasne dobe ho musi dotovat rodice, protoze se zranil a je na nemocenske, uspory nula a na navykly zivotni standart jaksi nezbyva. A zrejme nebude jedinym pripadem mladeho pracujiciho cloveka, co si nespori :think: jinak u rodin s zenou na rodicaku, to vcelku chapu, ze 2-3 roky nebude uplne na vyskakovani, ale i na to snad existuje rozumna priprava, aby se dopady zmirnily

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
536
7.1.20 08:43

Potvrzuji. Já se vždycky snažila si z každé výplaty dát něco stranou a šlo mi to. Ale čím víc jsem brala, tím víc jsem měla tendence utrácet za kraviny. Naštěstí jsem si to brzo uvědomila a zase začala odkládat.
Ale mám známé, kteří výplatu doslova rozhazují a našetřeno nemají nic, vůbec nic. Ke konci měsíce už počítají dny, kdy přijde výplata, protože nemají pomalu ani z čeho nakoupit jídlo.
Je to takový ten stav, kdy se v cca 22 konečně vyhrabeš od rodičů, máš práci, máš vlastní prachy, o nájem se většinou dělíš a nebo přispíváš. Lidi mají najednou pocit, že si musí užívat. Cestovat, nakupovat co vždycky chtěli, nemusí se ohlížet.
Jedni známí si tak pořídili dítě (nevzali se) ale chlap jel pořád ve svých kolejích - utrácel celou svoji výplatu výhradně za sebe + nájem teda. Jak ženská začala brát rodičák, tak to pro něj bylo celkem dost těžké. Doteď nejsou schopní nic ušetřit. A to opravdu neberou malé peníze.
Co jsem se tak bavila s kolegy (lidi kolem 30.) tak skoro nikdo z nich nešetřil. Všichni nadávali na to, že strašně utrácí. Ono to jde vidět i na sociálních sítích - dvě dovči v drahých destinacích ročně, obědy/večeře v restauracích, večer co večer někde s přáteli v hospodě… A jak bouchne pračka, tak běží k rodičům, aby jim půjčili na novou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama