Finanční výpomoc dětem

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
1.11.21 15:12

Finanční výpomoc dětem

Dobrý den,

zajímá mě váš názor na spoření peněz dětem (základ pro koupi bytu, domu, studia…), aby nešly do světa s „holým zadkem.“ Dost mě udivilo, že manželovi rodiče nic nedali svému druhému synovi (mému švagrovi, a tedy vlastně ani mému muži, když se tak nad tím zamyslím), jasně, když studoval, bydlel u nich, živili ho (to je ale i podle zákona vyživovací povinnost rodičů, dokud si potomek nezačne sám vydělávat), právě se stalo, když jsme s mužem čekali 1. dítě, tak jsem říkala, že bych chtěla pro něj nějaké spoření a muž, že peníze nemají smysl, když tak třeba mince, zlato atd (že jeho rodiče mu taky nic takového nedali, že říkali, že jestli něco chce, tak musí sám)…ale dle zkušeností vím, že by nic takového nekoupil, peníze utratil a nebylo by nic, takže jsme i tak založili spoření (je mi jasné, že ekonomové tady by mi radili, že to nemá smysl, že ta hodnota bude nižší atd), když muž hodně dávno kupoval byt (to jsme se ještě neznali), musel si půjčit od svého dědy nějaký finanční základ, jinak by mu v bance nedali hypotéku. Rodiče vůbec nic, prostě stylem chceš bydlet, tak si to zajisti, od nás nic nedostaneš (nebo zůstaň u nás)…no ale legrační, že sami do budoucna čekají, že si je k nám nastěhujeme do našeho RD (není multigenerační) a budeme jim s prominutím utírat zadky. Přitom sami mají RD, teď vyplatili jednoho spoluvlastníka (celou dobu čekali, že nebudou muset nikoho vyplácet, ale ten příbuzný se nedal…no a ještě mohli být rádi, že cenu podhodnotil, aby mu to mohli splatit, ale i tak nadávali, že si až teď skoro před důchodem vzpomněl), tak si říkám sakryš, proč tomu švagrovi nepomůžou, když vlastně sami celý život žili u svých rodičů (myšleno u tchánových rodičů), nemuseli platit žádnou hypotéku, jen poplatky, navíc to vyplacení spoluvlastníka RD měli mít taky v paměti (celé ty roky mohli odkládat něco bokem, že)… no švagr za námi přišel, jestli bychom mu půjčili, že má jen 80tis a to nestačí, že jinak by musel zase k rodičům (je mu přes 30, pracuje cca 5let v ekonomické sféře a chce prý svůj klid, což by u rodičů neměl, těm by nevadilo, že by u nich byl, ale jak sám švagr říkal, matka by ho pořád kontrolovala :-D teď momentálně je v podnájmu)…já na mateřské, muž sice pracuje, ale splácíme hypo na dům a byt. Btw když už jsme u těch rodičů - moji mě a bratrovi spořili takové to stavebko a musím tedy říct, že když jsme si začali sami vydělávat, tak jsme si ho začali i sami platit, ale tedy byl to hodně dobrý základ pro stavbu domu, bratrovi pro koupi bytu a dodnes jsme našim vděční, že nám něco takového dali. Jak to máte vy? Odkládáte vašim dětem nebo ne?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
11016
1.11.21 15:16

Neřeš. Někteří lidi prostě všechno co mají a utratí a neumí uvažovat v širších souvislostech. Takže za mě určitě bych dětem sporil. Já jsem něco málo dostal, tak chci i něco dát. Ale ne být k bydlení :D spíš část na hypotéku nebo pak do bydlení na nábytek apod. :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20521
1.11.21 15:19

Ne, neodkládám…řekli jsme, že zaplatíme veškeré vzdělání, které budou chtít…zbytek už je na nich…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5113
1.11.21 15:20

Ano, myslím, že spořit dětem je dobrý nápad. Ráda vypomůžu dětem v začátku.

Ale nejlepší investice je stejně ta do samotné výchovy a vzdělání dětí a já pevně doufám, že ani jeden z mých synů si nepřitáhne domů nádheru, která výpomoc ve stáří podmiňuje tím, kolik jim odevzdám finančních prostředků v hotovém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Altavista
1.11.21 15:24

Ee, spoříme s manželem sami sobě. Když budeme chtít, dětem pomůžeme, ale primárně fakt nepočítám s tím, že jim budu zakládat stavebko a slavnostně předávat. Na to kváká zelená žába.

• Citovat
  • Nahlásit
5004
1.11.21 15:25

Co tak pozoruju, tak tohle se často pohybuje v extrémech, od „jen ať se starají, nám taky nikdo nic nedal“ až po „chci dát každému dítěti jednu nemovitost“ (i když mám jen lehce nadprůměrný příjem, zdědila jsem chalupu a platím na krev hypo v bytě na investici :roll: ). My jsme se ségrou taky dostaly stavebko, tehdy to bylo do začátku víc než dobré, ale to už je 20 let. Děti ať si počkají na to, co zdědí :P

Příspěvek upraven 01.11.21 v 15:26

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.11.21 15:25

@Monchichik právě i do studia, to jsem taky zmiňovala, ale u nich to tak bohužel nebylo, museli během studií pracovat (tedy částečně, nějaké brigády), navíc muž nejdřív studoval jednu VŠ, ale nesedla mu (stavební obor, že to prostě nedával, měl gympl a byli tam kluci ze střední stavební a to byl teda sakra rozdíl, ti kluci že měli velkou výhodu), tak chtěl na ekonomku, ale rodiče mu řekli, že ne, tak šel pracovat a VŠ si pak dodělal dálkově. Švagr dal VŠ napoprvé :-D ale musel tedy brigádničit, aby se uživil (doprava, koleje…)

• Citovat
  • Nahlásit
10124
1.11.21 15:27

Jako primární vnímám dát dítěti vzdělání, podporovat ho v průběhu studia natolik, aby se mu mohlo v klidu věnovat a brigády byly opravdu jen pro jeho osobní potřebu. Dát mu možnost bydlet i po dokončení studia nějakou dobu doma, aby si mohlo našetřit na nájem a kauci a nějakou tu rezervu.
Investovali jsme nejen do svého bydlení, ale máme i dvě jiné nemovitosti, ale nehodláme se jich zbavovat. Jedna je určená k rekreaci a mám k ní citový vztah a s tou druhou počítáme jako s pojistkou na důchod (pronájem). Do hrobu si to nevezmeme, prodat a peníze probendit také nehodláme.

Příspěvek upraven 01.11.21 v 15:30

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2508
1.11.21 15:29

Tam rodiče neodkládali, ale svým dětem mám v plánu nějaké spoření založit. Myslím, že pro dítě do začátku je každá koruna dobrá ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.11.21 15:34

Já nebyla živená ani na těch studiích, dozvěděla jsem se, že jsem měla zůstat bydlet doma a chodit do práce, zbývalo by mnohem víc peněz, takže vlastně ještě můžu za nedostatek u rodičů. No tak mám zas dobrý pocit, že všechno co mám, jsem si vydělala sama, nikomu za nic nevděčím, a taky žiju. Vlastní nemovitost nemáme, jsme v nájmu, manžel taky nic nedostal. Ke svým dětem bych se tak ale zachovat nechtěla, pokud by bylo finančně možné je nějak do začátku podpořit.

Já bych dětem asi nespořila ty peníze, ono zní jako klišé s inflací, ale viděla jsem to v realitě. Spolužák, ze 3 dětí, z pohraničí, rodiče se s nimi sotva uživili. Utrhovali si od pusy, dětem nic nedopřáli, v životě s nimi nikde nebyli, aby něco uspořili. Dokud děti byly malé, něco stranou dokázali dát, pak když přišly školy atd., už ne. Po ukončení vysoké školy každý z nich dostal s velkou pompou 100 000…v době jejich dětství, kdy to ti rodiče odkládali, velké peníze, které jinde chyběly. Když je dostali, tak to ani jako základ na hypotéku nestačilo. Zkusila bych spíš třeba platit na hypotéku nějaký malý byteček tak, že v něm bude nájemník, třeba i někde v nelukrativní lokalitě. I kdyby ten byt byl úplně blbý a dítě v něm nechtělo nikdy bydlet, ve výsledku to nic nestálo (zaplatil nájemník) a ta hodnota bude srovnatelné v době dospělosti dítěte.

• Citovat
  • Nahlásit
20521
1.11.21 15:36
@Anonymní píše:
@Monchichik právě i do studia, to jsem taky zmiňovala, ale u nich to tak bohužel nebylo, museli během studií pracovat (tedy částečně, nějaké brigády), navíc muž nejdřív studoval jednu VŠ, ale nesedla mu (stavební obor, že to prostě nedával, měl gympl a byli tam kluci ze střední stavební a to byl teda sakra rozdíl, ti kluci že měli velkou výhodu), tak chtěl na ekonomku, ale rodiče mu řekli, že ne, tak šel pracovat a VŠ si pak dodělal dálkově. Švagr dal VŠ napoprvé :-D ale musel tedy brigádničit, aby se uživil (doprava, koleje…)

Jeden z mých synů při škole chodil na brigádu a vydělal si na byt ;)…já si svoje peníze hodlám ušetřit na stáří, protože to vypadá, že důchod bude nula nula nic…a zbytek si klidně rozhážu sama… :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22863
1.11.21 15:36

Deti jsme podpořili ve vzdělání. Sporime, ale ne cíleně dětem. Když budou potrebovat pomoc v zásadních věcech, pomůžeme. Jinak jsou dospěli, musí bojovat sami. A ano, očekávám, ze se na naše stará kolena o nás postarají se stejnou láskou, jako my o ne v jejich dětství

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3647
1.11.21 15:43

Ja dostala od rodicu moznost dobreho vzdelani, dobre vychovani a moznost u nich bydlet, dokud se nepostavim na vlastni nohy. Financni dary zadne a prijde mi to v poradku. Svemu vlastnimu diteti cilene nesporim, mame sice s muzem nejakou tu nemovitost a investici navic, ale primarne to slouzi jako nase zabezpeceni na duchod. Diteti poskytneme dobre vzdelani a moznost pokracovat v dobre rozjetem podnikani neho manzela. O zbytek se musi postarat sam, ne ze bychom nemeli, ale chci, aby se musel snazit sam a ne, ze prijde k nemovitosti a penezum, jak slepy k houslim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7713
1.11.21 15:44

Ahoj zakladatelko,
mám momentálně to štěstí, že mám příjmy dostatečné na to, abych dětem jak šetřil, tak aby každé v dospělosti dostalo do základů svůj byt. Stejně jako rodiče pomohli mně se osamostatnit, chci pomoci dětem vlastním.
U rodičů to znamenalo veliké odříkání si po dlouhá léta a jsem jim za to vděčný a snažím se jim to vracet. Stejně tak u mne to samozřejmě znamená, že prostě nyní neutratím vše, co vydělám. Popravdě, i mě celkem naplňuje děti do základu zajistit, přijde mi to smysluplné. Mimo jiné se domnívám, že současná nedostupnost bydlení pro mladé je daná tím, že jejich rodiče si v nemálo případech díky dostupným hypotékám pořídili kvalitnější (dražší) bydlení, než jaké by bylo přiměřené a nyní tak nemohou dětem s jejich osamostatněním finančně pomoci, protože splácí vlastní dluhy.
Jinak ano, spoření má nevýhodu ztráty hodnoty, když je úrok nižší než inflace, ale smysl rozhodně má i tak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6977
1.11.21 15:45

Máme jednu dceru dospělou a nějakou tu korunu jsme do ní vložili. Měli jsme to štěstí, že jsem zdědila byt a dala ji ho, něco nás stala úprava, vybavení, taky dostala auto (starší). Na druhou stranu, dcera je opravdu sikovna, studuje vs i pracuje, všechno zvládá skvěle a rozhodně nás nevyužívá. Mladší dceři setrim zatím penize. Myslím, že je normální dětem do začátku trochu pomoct, ale každý podle svých možností.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat