Finanční vyrovnání dědictví za života rodičů

27.9.20 17:29

Finanční vyrovnání dědictví za života rodičů

Dobrý den všem,
prosím o objektivní názory na níže popsanou situaci. děkuji.

S bratrem jsme se už v pubertě domluvili, že on zůstane v domě po rodičích, vyplatí mě a já půjdu jinam (postavím, koupím). Reálná hodnota domu rodičů je nějakých 5 mil, ale tržní pouze asi 3,5 mil (je to na vesnici). Pro lepší výpočet budu používat 3 mil.
Takže bych měla dostat 50% z 3 mil Kč, což je 1,5 mil. Domluvili jsme se, že se bratr pak bude starat o rodiče (ne že já bych je nevzala k doktorovi, ale když tam bydlí, bude jim k dispozici) a skrz ještě další okolnosti, že po něm budu chtít pouze 800 000 Kč, které by mi měl dát příští rok. Teď začíná se švagrovou vymýšlet něco ve stylu, že mi po dobu následujících x let budou každý rok dávat 20/30 tisíc dle jejich možností (nechtějí si brát půjčku, což na jednu stranu chápu, ale na druhou já mám s manželem hypotéku, abychom mohli bydlet). To se mi ale nelíbí, buď chci domluvenou částku teď nebo 1,5 mil za 30 let. Nechci se kvůli penězům hádat, ale příjde mi to od nich, že využívají mé dobroty. Můj manžel mi rovnou řekl, že jsem trubka, že chci tak málo…
co vy na to?
díky, B.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4822
27.9.20 17:34

Co málo, o to nejde. Jde o to že rodiče tedy měli napsat dům na vás oba. Aby to šlo hezky přes smlouvu, a on od tebe odkoupil tvoji polovinu. Cenu už si řekneš..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.9.20 17:34

Měla jsem podobnou situaci, v domě zustava bydlet naše maminka, bratr se o ni stara a bude starat vice než já, takže jsem taky chtěla jen 750 tisíc, což byla tak čtvrtina ceny. Bratr si na to vzal hypotéku.

• Citovat
  • Nahlásit
1055
27.9.20 17:35

Že máte rodiče naživu a tohle je v řešení až ve chvíli, kdy oba zemřou? :think:

To jako, že bych měla chtít peníze po sourozenci, co poslední zůstane žít s rodiči?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
273
27.9.20 17:36

Asi bych ho dotlačila do hypotéky aby tě vyplatil rovnou :/ je to asi těžký ale on na tom hlavně vydělá né ty, nemovitost má větší cenu než si říkáš, tak by ti měl vyhovět,…vidina toho že by ti měl splácet roky je příšerná a nevím jestli si můžeš být jistá že domluvu dodrží, kdyžtak to hoďte na papír ať máš alespoň něco v ruce..ale teda byla bych pro vyrovnání hned asi bych být tebou na tom trvala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.9.20 17:40
@Altavista píše: Že máte rodiče naživu a tohle je v řešení až ve chvíli, kdy oba zemřou? :think:To jako, že bych měla chtít peníze po sourozenci, co poslední zůstane žít s rodiči?

Dům se převádí na jednoho sourozence třeba proto, že je treba udělat rekonstrukci, střechu a apod. Je logičtější, že tam jeden zustane bydlet, než aby si kazdy pořídil vlastní dum a ten rodicu chatral. Bavíme se o dvougeneracnim bydlení.

• Citovat
  • Nahlásit
2584
27.9.20 17:40

Podle mě si to v téhle situaci tím pokusem o vyrovnání ještě za života rodičů spíš komplikujete, než zjednodušujete. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.9.20 17:45
@MrsNorris píše:
Podle mě si to v téhle situaci tím pokusem o vyrovnání ještě za života rodičů spíš komplikujete, než zjednodušujete. :think:

Dělá se to běžně. Generace mých rodičů, to měla stejně. V domě zustal bydlet jeden ze sourozenců a vyplatil ostatní. Pokud by se dům na něj neprevedl, nikdo by tam nechtěl bydlet a do domu investovat.

• Citovat
  • Nahlásit
9455
27.9.20 17:53

@bobinosaurus no, hádat o majetek ještě za života rodičů… vážně? :roll: taky se ti s tímhle přístupem může stát, že když takhle zbytečně rozhádáš rodinu, tak rodiče pak napíší barák na tvého bratra ještě za svého života (= on se o ně bude starat, bude jim nablízku, ale ty budeš ta, kdo se seštěkal kvůli majetku), takže po jejich smrti k toho k dědění moc nezbyde a ty utřeš :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16270
27.9.20 17:55
@Anonymní píše:
Dělá se to běžně. Generace mých rodičů, to měla stejně. V domě zustal bydlet jeden ze sourozenců a vyplatil ostatní. Pokud by se dům na něj neprevedl, nikdo by tam nechtěl bydlet a do domu investovat.

u nás prarodiče ještě za svého života a v relativně mladém věku převedli dům celý na toho, kdo o ně pečoval, druhému se to sice nelíbilo, ale nic nenadělal

• ta péče je „dražší“ než půl baráku
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.9.20 17:59
@sagina píše:
@bobinosaurus no, hádat o majetek ještě za života rodičů… vážně? :roll: taky se ti s tímhle přístupem může stát, že když takhle zbytečně rozhádáš rodinu, tak rodiče pak napíší barák na tvého bratra ještě za svého života (= on se o ně bude starat, bude jim nablízku, ale ty budeš ta, kdo se seštěkal kvůli majetku), takže po jejich smrti k toho k dědění moc nezbyde a ty utřeš :nevim:

Tohle vypadá jako dohoda všech. Rodiče si obvyklr dávají podmínku dožití, vecne břemeno. Ale jinak ano, můžou to napsat jen na jednoho, s tim se nenadělá nic.

• Citovat
  • Nahlásit
1055
27.9.20 17:59
@Anonymní píše:
Dům se převádí na jednoho sourozence třeba proto, že je treba udělat rekonstrukci, střechu a apod. Je logičtější, že tam jeden zustane bydlet, než aby si kazdy pořídil vlastní dum a ten rodicu chatral. Bavíme se o dvougeneracnim bydlení.

Tak pokud se převádí, pak to chce smlouvu, domluvu s rodiči a ano, chtěla bych to tedy v jednorázové částce.

Myslela jsem, že je to tak, jak je zde obvyklé, někdo začne s rodiči žít a kdo ví jak to bude, na koho to nakonec napíší, či jak to spadne do dědictví, pak by to od něj byl nerozum.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19851
27.9.20 18:00
@Anonymní píše:

tak to snad máte už sepsaný u advokáta včetně podmínek kdy a kolik vyplatit ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.9.20 18:03
@ka2ka píše:
tak to snad máte už sepsaný u advokáta včetně podmínek kdy a kolik vyplatit ne?

Já ano, ale já nejsem zakladatelka. Dostala jsem to jednorázově. Bratr si na to vzal hypotéku, tam byl jediný zadrhle ve věcném břemenu, ale my máme skvělé vztahy, vím, že máma na ulici neskončí.

• Citovat
  • Nahlásit
19851
27.9.20 18:08
@Anonymní píše:
Já ano, ale já nejsem zakladatelka. Dostala jsem to jednorázově. Bratr si na to vzal hypotéku, tam byl jediný zadrhle ve věcném břemenu, ale my máme skvělé vztahy, vím, že máma na ulici neskončí.

ježíš promin, jsem si tě spletla :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama