Fluktuace žáků na osmiletých gymnáziích

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
jeni
Ukecaná baba ;) 1232 příspěvků 07.06.19 12:57
Fluktuace žáků na osmi-letých gymnáziích

Ahoj holky,

máte prosím někdo nějakou alespoň lehce přenositelnou zkušenost směrem k tomu, jak často a hlavně jak velká je fluktuace žáků na ZŠ a gymnáziích?
Věc se má tak, že dcera byla přijata na 8-mi leté gymnázium, ale zřejmě se budeme stěhovat mimo město, takže by měla přestoupit na jiné adekvátní gymnázium. Ředitelka nám napsala, že problém v přestupu nevidí, nicméně, že ještě 2 jiné děti jsou před naší dcerou v pořadníku - máte někdo odhad, třeba dle svých zkušeností, jak rychle se děti mohou ve třídách proměňovat? Jedná se o gymnázium s jednou třídou - tedy zhruba 25 žáků.

Díky moc za případné zkušenosti :)

Reakce:
SAJ
Závislačka 3927 příspěvků 07.06.19 13:16

Ono je to gymnázium od gymnázia. Mám děti na poměrně výběrovém gymplu (to se nechlubím, je to jen pro vysvětlení), kde je odchodnost žáků minimální. V kvintě nejstaršího dítěte sice odešly tři děti (jeden chlapec po primě, protože měl na gymplu problémy, dvě dívky přešly na jiná gymnázia v rámci stěhování), ale je to výjimka. Třída prostředního (tercie) i nejmladšího dítěte (prima) je stále kompletní.

Jako druhé jsme dali na přihlášku jeden z místních nejméně žádaných gymplů, prostě jako pojistku. Tam je fluktuace dětí výrazně vyšší a přestup by nejspíš nebyl žádný problém.

Pokud je vaše dítě třetí pod čarou (tedy je naplněná maximální kapacita), moc to na úspěšný přestup nevidím. Jedině dojíždět na původní školu a čekat, až se uvolní místo - což tedy mohou být roky. Případně studovat a dojíždět na původní gympl a ve kvartě podat novou přihlášku do prvního ročníku na čtyřletý gympl, nebo přejít na místní základku a po devítce udělat totéž.

Cuddy
Neúnavná pisatelka 16357 příspěvků 07.06.19 13:18

To musí být o náhodě. Např. u nás odešly dvě děti na po 7 třídě na jiný typ gymplu a přistěhovalo se jedno dítě. Vše za celou dobu studia.

mroe
Neúnavná pisatelka 15603 příspěvků 07.06.19 13:32

Do tercie jedno dite odeslo a prislo místo nej jiné. Jinak beze zmeny.

NiDa
Stálice 66 příspěvků 07.06.19 13:38

Taky bych to moc nadějně neviděla… z osmiletého gymplu se dá odejít buď zpět na základku, když někdo nezvládá studium (nebo ho vyhodí), případně právě při stěhování. Jinak děti asi jen tak neodejdou, možná třeba kvůli šikaně, zdravotním problémům nebo smrti. Každopádně nějak časté není ani jedno z uvedených. Pokud je až třetí v pořadí, tak opravdu může čekat roky a šanci dostane až s přihláškou na čtyřleté gymnázium. U nás nastoupilo do třídy v primě 31 žáků, v sekundě jedna holka odešla zpět na základku, v tercii jeden žák přestoupil k nám z jiné školy (kvůli šikaně), po kvartě odešli 4 na jinou střední školu a v sextě jeden kluk přestoupil k nám.

jeni
Ukecaná baba ;) 1232 příspěvků 07.06.19 13:49

Holky moc díky,

dcera byla právě v pohodě přijata na to gymnázium v místě bydliště, zde na tohle jiné gymnázium zkoušky nedělala, v době příjímaček jsme ani netušili, že by mohlo dojít ke stěhování. Takže v tom našem potenciálně „novém“ gymplu je třetí v pořadníku ve smyslu zájemnců o studium. Možná by tedy mohlo mít smysl žádat o přestup i na jiné gymnázium v místě budoucího nového bydliště - je tam osmiletých gymplů více. To by asi ničemu nijak nevadilo si myslím.

U nás na ZŠ byla fluktuace celkem vysoká, nicméně je pravdou, že pro odchod z gymnázia musí mít ten žák opravdu reálné důvody.

No, tak uvidíme, dojíždění úplně možné není resp. bylo by to dost komplikované spoje tam nejsou časově navazující, takže bych musela denně s dcerou jezdit autem. Řešením by mohlo být, dát ji na klasickou ZŠ s tím, že by pak mohla na šestiletý gympl, který v tomto městě rovněž je.

Havlova
Zasloužilá kecalka 804 příspěvků 07.06.19 15:29

@jeni Dcera je v tercii, ještě od nich nikdo neodešel. Zkuste všechny gymply v okolí, bude větší šance.

Inge
Extra třída :D 11007 příspěvků 07.06.19 17:21

Syn konci sekundu, za ty dva roky se jedno dítě odstěhovalo a jedno k nim přestoupilo po stěhování.

Váš příspěvek
Reklama