Formulace dohody o příjmení na svatbě

Krakatice88
26.6.13 18:13

Formulace dohody o příjmení na svatbě

Když si žena bere manželovo příjmení, zazní věta: „Snoubenci se dohodli na užívání společného příjmení Novák, Nováková.“
Vy z vás, které jste si nechávali svoje a manželovo zároveň, jak ta věta zněla? Já si totiž nechám manželovo v nepřechýlené podobě a svoje v přechýlené a neumím si představit, jak to pak vyzní… „Dohodli se na užívání příjmení Novák, Novák Svobodová“?? Jde o to, že o příjmení se širší rodina dozví právě až na svatbě a starší by se mohli přeslechnout a mohli by si myslet, že se matrikářka zadrhla a my si příjmení necháváme každý jen to své… Nejde o život, to je jasné, ale přesto mě zajímá, jak zní formulace dohody o příjmení, kterou říká matrikářka… :)

Důvod, proč to širší rodina neví, je jasný - denně bych měla 5 telefonátů od všech možných lidí a všichni by se mi snažili rozmlouvat, což nemám zapotřebí. Rodiče a sourozenci to ví.

Vy, které nechápete, jak si někdo může dobrovolně nechat dvě příjmení a nechápete nepřechylování, nepřispívejte prosím :kytka: Jinak budu ráda za zkušenosti těch, kterých se to týkalo, díky :D

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6639
26.6.13 18:15

Myslím, že to jde vyřešit vsuvkou pan novák, paní novák svobodová

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21857
26.6.13 18:21

Taky mě napadlo pan, paní… :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13073
26.6.13 18:21

.

Příspěvek upraven 02.02.14 v 17:05

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26.6.13 18:27

Uvažuji o tom taky, dokonce ani přítelovým rodičům to nevadí (sem byla přesvědčená, že zrovna oni mě budou přemlouvat…)no každopádně ještě to není na 100%. Pořád nějak nevím když pak někam půjdeme společně, budou nás oslovovat manželé K. nebo každýho zvlášť kvůli různě znějícímu příjmení? To by mě asi fakt štvalo :cert: A ještě jedna otázka: do telefonu se budeš představovat Novák-Svobodová, Nováková, Svobodová? Ten telefon mě na tom štve asi nejvíc (na světě je spousta blbců co by si mylslei, že mluví s dvěma lidmi…) :zed: každopádně o dvojím příjmení přemýšlím neustále a asi do toho i tak půjdu, líbí se mi to ;) :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
226
26.6.13 18:27
@TroisChéris píše:
Když si žena bere manželovo příjmení, zazní věta: „Snoubenci se dohodli na užívání společného příjmení Novák, Nováková.“
Vy z vás, které jste si nechávali svoje a manželovo zároveň, jak ta věta zněla? Já si totiž nechám manželovo v nepřechýlené podobě a svoje v přechýlené a neumím si představit, jak to pak vyzní… „Dohodli se na užívání příjmení Novák, Novák Svobodová“?? Jde o to, že o příjmení se širší rodina dozví právě až na svatbě a starší by se mohli přeslechnout a mohli by si myslet, že se matrikářka zadrhla a my si příjmení necháváme každý jen to své… Nejde o život, to je jasné, ale přesto mě zajímá, jak zní formulace dohody o příjmení, kterou říká matrikářka… :)

Důvod, proč to širší rodina neví, je jasný - denně bych měla 5 telefonátů od všech možných lidí a všichni by se mi snažili rozmlouvat, což nemám zapotřebí. Rodiče a sourozenci to ví.

Vy, které nechápete, jak si někdo může dobrovolně nechat dvě příjmení a nechápete nepřechylování, nepřispívejte prosím :kytka: Jinak budu ráda za zkušenosti těch, kterých se to týkalo, díky :D

ja si nechala svoje. ROdina tim nejdriv trpela, a najednou s tim dokazou bez problemu zit.

Nejsem nici majetek, aby si me podepisoval, vsechny moje diplomy a odborny prace jsou s mym jmenem, a na svatbu jsem se neklepala, abych si musela menit pas, platebni karty a vsude vysvetlovat, ze ta pani na tom diplomu jsem ja.

Nikomu nic predem nerikej.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Krakatice88
26.6.13 18:46

@tamata V pohodě :lol: Tohle mě dokáže rozesmát vždycky taky, naštěstí máme oba dva příjmení takový, pod kterým si nejde představit nějakou věc (konvalinka, bouda apod.) a zní to dohromady normálně :)
@mrnousekjaninka Tohle jsem řešila taky a vidím to tak, že když půjde o hovor na pojišťovnu, úřady apod., tak použiju obě příjmení a při pochybách druhé strany řeknu, že mám dvě příjmení a znovu to klidně zopakuju, to mi problém nedělá :) Když půjde o např. o hovor k naší pediatře, tak se představím tím společným příjmením, které má i náš syn. Pokud budu mluvit s někým, kdo mě zná za svobodna (lidi ze školy), použiju svoje rodné příjmení.. Prostě podle situace :) Možná to teď napsané vypadá chaoticky, ale mně nedělá problém přizpůsobit to situaci. Když budeme někde ve společnosti, klidně ať nás berou jako manžele Novákovy. :)
@agora Díky za pochopení, je to tak jak píšeš, proto jsem to nechtěla říct nikomu kromě rodičů a sourozenců, aby měli čas se s tím vypořádat a ostatní jsou mi jedno, ti se tak podepisovat nebudou, tak co je jim do toho :)

• Citovat
  • Nahlásit
13073
26.6.13 18:47

.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Krakatice88
26.6.13 18:48

@suricata @Seizdra To mě nenapadlo.. Bylo by to dobrý, protože by všichni věděli, že nejde o chybu :)

• Citovat
  • Nahlásit
21857
26.6.13 18:49

@TroisChéris Mě vždycky „dojebe“ Eliška KaplickÝ… :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4631
26.6.13 18:50

Ahoj
mam obe prijmeni obe prechylene. tez se predstavuju dle situace. když jde o deti, prijmenim manzelovo. uredne obe, když jsou to lidi co me znaji tak jak kdy :) a ty co prevazne za svobodna prijmenim za svobodna :) taky mi to nedela problém, ale lidem většinou jo. kazdej se strasne divi. nechapu 8o ale coz to je jejich problém.
az pujde mladsi spat, schvalne kouknu na dvd zda tam jde slyset jak to pani matrikářka rekla. a

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13073
26.6.13 18:51

.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10911
26.6.13 19:13

Konkrétní formulace asi záleží na IQ formulující matrikářky, u nás to bylo nějak jako „snoubenci se dohodli, že nebudou používat společné příjmení a ponechají si svá rodná příjmení“ mám dojem. Ale už je to 3 roky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26.6.13 19:19

Já mám 2 příjmení a pokud si pamatuji, tak řekla Manželé se dohodli, že budou užívat společné příjmení Vítek Vítková a žena bude nadále používat rodně příjmení xxxxx ale nejsem si jistá :nevim: =

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.6.13 19:48

Já mám dvě a matrikářka říkala, „manželé se dohodli na stéjném příjmení… a nevěsta bude nadále používat i své rodné příjmení…“ Takže v tvém případě řekne podle mě, že se manželé dohodli používat stejné příjmení Novák, Novák a žena si ponechá i své rodné příjmení Nováková :think:

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat